HP ProLiant MicroServer N54L + Synology DS (XPEnology) = L.F.E.

Εδώ και σχεδόν 5 χρόνια είμαι Squeezeboxάκιας. Τα τελευταία χρόνια έτρεχα τον Logitech Media Server (πρώην Squeezebox Server) σε έναν HP Microserver με Windows Home Server 2011 και Drive Bender. Αποτέλεσμα του συγκεκριμένου συνδυασμού hardware & software ήταν να σέρνεται κυριολεκτικά το navigation στο squeezebox (είμαι fan της πλοήγησης μέσω Music Folder, οι squeezeboxάκηδες θα με καταλάβουν) παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου (5GB RAM + φόρτωμα της βάσης του σε ramdrive κτλ κτλ). Το μηχάνημα φυσικά έτρεχε και διάφορα άλλα services (torrent client κτλ κτλ).

Έχω επίσης και ένα Synology DS211j οπότε ήξερα τα συν και πλην της εν λόγω πλατφόρμας.

Πριν λίγες μέρες αφότου διάβασα ότι βρέθηκε τρόπος να φορτώνεται το λειτουργικό των Synology σε HP Microserver, πήγα και πήρα έναν ακόμα Microserver και αφού ακολούθησα τον οδηγό που βρήκα εδώ (με κάποιες αποκλίσεις είναι η αλήθεια..) κατέληξα να έχω ένα εξαιρετικά δυνατό και φιλικό home server.

Microserver DS.jpg

Του φόρτωσα όλα τα packages που χρησιμοποιώ, συμπεριλαμβανομένου και του Logitech Media Server φυσικά, και του πέρασα την πλήρη συλλογή μου από μουσική (1ΤΒ από MP3 & FLAC).

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.. το navigation στο Squeezebox πηγαίνει αέρας χωρίς ο Microserver να σηκώνει σοβαρή CPU. Γενικά το μηχάνημα σκοτώνει σαν NAS. Απίστευτο γκάζι.

Περιττό να πω ότι το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Ξέρεις αν δουλεύει και σε προηγούμενες εκδόσεις n36,40 κλπ;

Sent from my Nexus 7
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Γενικότερα πρέπει να δουλεύει και σε πολλά άλλα PC (χ64, διάφορες κάρτες δικτύου)
Σίγουρα και στα n36/n40 αφού δουλεύει στo 54 , μικρές οι διαφορές τους (λίγα MHz στο cpu)
Και αν κάτι δεν πάει καλά, πιθανότατα να μπορούμε να σε βοηθήσουμε με κάποιο custom kernel.


ΔιμΔιμ μπράβο για την παρουσίαση!!!
Καλορίζικο και το νέο!
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Εδώ και σχεδόν 5 χρόνια είμαι Squeezeboxάκιας. Τα τελευταία χρόνια έτρεχα τον Logitech Media Server (πρώην Squeezebox Server) σε έναν HP Microserver με Windows Home Server 2011 και Drive Bender. Αποτέλεσμα του συγκεκριμένου συνδυασμού hardware & software ήταν να σέρνεται κυριολεκτικά το navigation στο squeezebox (είμαι fan της πλοήγησης μέσω Music Folder, οι squeezeboxάκηδες θα με καταλάβουν) παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου (5GB RAM + φόρτωμα της βάσης του σε ramdrive κτλ κτλ). Το μηχάνημα φυσικά έτρεχε και διάφορα άλλα services (torrent client κτλ κτλ).

Έχω επίσης και ένα Synology DS211j οπότε ήξερα τα συν και πλην της εν λόγω πλατφόρμας.

Πριν λίγες μέρες αφότου διάβασα ότι βρέθηκε τρόπος να φορτώνεται το λειτουργικό των Synology σε HP Microserver, πήγα και πήρα έναν ακόμα Microserver και αφού ακολούθησα τον οδηγό που βρήκα εδώ (με κάποιες αποκλίσεις είναι η αλήθεια..) κατέληξα να έχω ένα εξαιρετικά δυνατό και φιλικό home server.

View attachment 100728

Του φόρτωσα όλα τα packages που χρησιμοποιώ, συμπεριλαμβανομένου και του Logitech Media Server φυσικά, και του πέρασα την πλήρη συλλογή μου από μουσική (1ΤΒ από MP3 & FLAC).

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.. το navigation στο Squeezebox πηγαίνει αέρας χωρίς ο Microserver να σηκώνει σοβαρή CPU. Γενικά το μηχάνημα σκοτώνει σαν NAS. Απίστευτο γκάζι.

Περιττό να πω ότι το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

F@CK!
δειχνει ακομα και την κινηση στους δρομους, ενημερωση χρηματαγορων αλλα και gossip των daft punk.. :p
καλοριζικο DIM,

1) το DDNS δουλευει κανονικα απο synology.me κτλ;
2) αν μπορεις δοκιμασε αν δουλευουν ολα τα apps (dsfinder, dsfile, dsaudio (δειχνει lyrics), dsphoto κτλ) αλλα και το synoDS (ειναι ομως επι πληρωμης και μονο για iOS, ειναι ομως το καλυτερο για το download station)
3) WOL μεσω DSfinder στο τοπικο LAN αλλα και εκτος τοπικου LAN γίνεται;
4) μπορουμε να το εγκαταστησουμε σε αλλο hardware εκτος microserver;
Σκεφτομαι να στησω ενα σε ενα κουτι της fractal design πχ το node που δειχνει πολυ πιο ομορφο απο τον microserver και παιρνει native 6 δισκους (καλυτερη ψυξη).
Σαν κοστος βγαινει σχεδον το ιδιο με εναν n54l αν γινει σωστη επιλογη components.

SHR επελεξες φανταζομαι..
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Πραγματικά εκπληκτικό! Παίρνεις ενα εξαιρετικό κσι user friendly server os και το συνδυαζεις με δυνατό CPU. Έχεις ιδέα όταν βγει Καινούρια εκδοση DSM αν θα μπορεί να αναβαθμιστεί το υπάρχον συστημα;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Επίσης, κάτι που δεν κατάλαβα από το φόρουμ με τις οδηγίες, οι δίσκοι κανουν spin down;
 
F@CK!
δειχνει ακομα και την κινηση στους δρομους, ενημερωση χρηματαγορων αλλα και gossip των daft punk.. :p
καλοριζικο DIM,

Ευχαριστώ! Πολυεργαλείο, πραγματικά.. :p

1) το DDNS δουλευει κανονικα απο synology.me κτλ;

Δεν ξέρω - παίζω με dyndns.org..

2) αν μπορεις δοκιμασε αν δουλευουν ολα τα apps (dsfinder, dsfile, dsaudio (δειχνει lyrics), dsphoto κτλ) αλλα και το synoDS (ειναι ομως επι πληρωμης και μονο για iOS, ειναι ομως το καλυτερο για το download station)

Όλα όσα έχω δοκιμάσει σε Android παίζουν (DSfinder, DSfile, DSaudio (δεν ξέρω τι παίζει με τα lyrics για να το δοκιμάσω), DSphoto).

3) WOL μεσω DSfinder στο τοπικο LAN αλλα και εκτος τοπικου LAN γίνεται;

Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από τον συνδυασμό HW & SW. Το καθένα τους ξεχωριστά (Microserver & DS) υποστηρίζουν. Ίσως βρω χρόνο κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, αλλά το έχω χαμηλά στο to do list μου.

4) μπορουμε να το εγκαταστησουμε σε αλλο hardware εκτος microserver;

Ναι. Your milage may vary βέβαια. Δες εδώ: http://xpenology.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=17

Σκεφτομαι να στησω ενα σε ενα κουτι της fractal design πχ το node που δειχνει πολυ πιο ομορφο απο τον microserver και παιρνει native 6 δισκους (καλυτερη ψυξη).
Σαν κοστος βγαινει σχεδον το ιδιο με εναν n54l αν γινει σωστη επιλογη components.

Προφανώς το αν θα παίξει σωστά εξαρτάται κυρίως από το motherboard. Αν βάλεις κάποιο ήδη δοκιμασμένο (google is your friend όπως πάντα) λογικά θα είσαι ΟΚ. Ο Microserver είναι πολύ καλή λύση γιατί είναι πολύ δοκιμασμένος. Τον έχουν χιλιάδες κόσμος και του έχουν βάλει XPenology δεκάδες αν όχι εκατοντάδες άτομα.

SHR επελεξες φανταζομαι..

Μπα.. Δεν το έχω ανάγκη. Η μουσική που του έχω φορτώσει είναι mirrored από τον κύριο server μου οπότε δεν με νοιάζει το RAID.
 
Πραγματικά εκπληκτικό! Παίρνεις ενα εξαιρετικό κσι user friendly server os και το συνδυαζεις με δυνατό CPU. Έχεις ιδέα όταν βγει Καινούρια εκδοση DSM αν θα μπορεί να αναβαθμιστεί το υπάρχον συστημα;

Και ναι και όχι. Εγώ αν πρόσεξες παίζω με το 4.2 ενώ έχει βγει και 4.3.

Για να περάσω πάνω το 4.3 πρέπει ουσιαστικά να το ξανα-εγκαταστήσω με τον αρχικό τρόπο εγκατάστασης. Δηλαδή δεν παίζει η αυτόματη αναβάθμιση που παίζει στα κανονικά Synology.
Τα δεδομένα δεν θα τα χάσω αλλά θα πρέπει να ξανακάνω όλες τις ρυθμίσεις (απ' ότι διαβάζω).

Σκοπεύω να το δοκιμάσω στην πρώτη ευκαιρία, ίσως και αύριο.
 
Επίσης, κάτι που δεν κατάλαβα από το φόρουμ με τις οδηγίες, οι δίσκοι κανουν spin down;

Έχω διαβάσει ότι γίνεται αλλά πρέπει να αφαιρείται το USB stick αφού έχει κάνει boot το μηχάνημα (για κάποιο λόγο..).

Αν βέβαια χρειαστεί να κάνει reboot το μηχάνημα, πρέπει να ξαναμπεί το USB stick διαφορετικά δεν θα ξεκινήσει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμη και εσύ μάλλον είσαι ο πλεον κατάλληλη λος μιας και εχεις δει το DSM. Αν χρησιμοποιείς τον HP με κάποιο άλλο OS υπάρχει κάποια εφαρμογή ώστε να κανεις remote file management. Κάτι σαν το DS file δηλαδή. Στην αναγκη χρησιμοποιώ κάποιο remote desktop όπως το teamviewer, αλλά θα προτιμούσα μια πιο κομψή λύση που έχει και εύκολη εφαρμογή σε κινητό. Καμμία ιδέα;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Με αυτό το λειτουργικό, υπάρχει περίπτωση να μπορεί να τρέξει XBMC ή να λειτουργήσει κάπως και ως media player για ταινίες? Όντως η πλοήγηση στο squeezebox είναι τα ζώα μου αργά.
 
Ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμη και εσύ μάλλον είσαι ο πλεον κατάλληλη λος μιας και εχεις δει το DSM. Αν χρησιμοποιείς τον HP με κάποιο άλλο OS υπάρχει κάποια εφαρμογή ώστε να κανεις remote file management. Κάτι σαν το DS file δηλαδή. Στην αναγκη χρησιμοποιώ κάποιο remote desktop όπως το teamviewer, αλλά θα προτιμούσα μια πιο κομψή λύση που έχει και εύκολη εφαρμογή σε κινητό. Καμμία ιδέα;

Σε Android κάνω μια χαρά file management με ES File Explorer σε οποιοδήποτε file share, ανεξάρτητα από λειτουργικό σύστημα.. Αν έχεις android δοκίμασέ το..
 
Re: Απάντηση: HP ProLiant MicroServer N54L + Synology DS (XPEnology) = L.F.E.

Με αυτό το λειτουργικό, υπάρχει περίπτωση να μπορεί να τρέξει XBMC ή να λειτουργήσει κάπως και ως media player για ταινίες? Όντως η πλοήγηση στο squeezebox είναι τα ζώα μου αργά.

Φοβάμαι πως όχι.. μπορεί όμως να παίξει ως Media Server (μέσω DLNA) προς συμβατά DLNA targets (π.χ. smart TVs). Όμως δεν ξέρω τι γίνεται με υπότιτλους κτλ.

Γενικά, είναι Λ.Σ. server με συγκεκριμένο προσανατολισμό. Δεν θα το καταφέρεις με τίποτα να παίξει video από τη VGA του.

Το SqueezeBox μου πάντως ξαναγεννήθηκε.. είναι απίστευτη απόλαυση..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Σε Android κάνω μια χαρά file management με ES File Explorer σε οποιοδήποτε file share, ανεξάρτητα από λειτουργικό σύστημα.. Αν έχεις android δοκίμασέ το..

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις πρώτα απο όλα. Μπορείς με το ES να κανείς copy, move ΧΩΡΙΣ να περάσει πρώτα το αρχείο απο το κινητό; ρωταω γιατί όταν το δοκιμασω με το. Synology μου, πάει πρώτα να κατεβάσει το αρχείο και μετά να το ανεβάσει. Ftp σύνδεση δεν κάνει το es;
 

andrdive

Established Member
19 June 2006
203
Μεταμόρφωση
Καλημέρα, μου επιτρέπεται να ρωτήσω κάτι σαν νεούδι που είμαι στο συγκεκριμένο θέμα; Αν αγοράσω τον HP Microserver θα μπορώ να κατεβάζω αυτόματα torrent files και να τα διαμοιράζω στους media players της WD (WD Live Hub και WD Live);
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: HP ProLiant MicroServer N54L + Synology DS (XPEnology) = L.F.

Φοβάμαι πως όχι.. μπορεί όμως να παίξει ως Media Server (μέσω DLNA) προς συμβατά DLNA targets (π.χ. smart TVs). Όμως δεν ξέρω τι γίνεται με υπότιτλους κτλ.

Γενικά, είναι Λ.Σ. server με συγκεκριμένο προσανατολισμό. Δεν θα το καταφέρεις με τίποτα να παίξει video από τη VGA του.

Το SqueezeBox μου πάντως ξαναγεννήθηκε.. είναι απίστευτη απόλαυση..

Εχει πρόσθετη κάρτα γραφικών, εννοείται. Επειδή το μονο streaming που κάνει ειναι στο squeezebox, το έχω ως κανονικό υπολογιστή, ο οποίος τροφοδοτεί με ενα 10 μετρό hdmi εναν προβολέα, και με vga την tv της κουζίνας (πολυ χρήσιμο στις συνταγές! )
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Καλημέρα, μου επιτρέπεται να ρωτήσω κάτι σαν νεούδι που είμαι στο συγκεκριμένο θέμα; Αν αγοράσω τον HP Microserver θα μπορώ να κατεβάζω αυτόματα torrent files και να τα διαμοιράζω στους media players της WD (WD Live Hub και WD Live);

Ναι, αν σεταρεις σωστά το μtorrent και κάνεις share τους φακέλους που θέλεις... Βασικά οποιοδήποτε pc μπορεί να κάνει αυτό που ζητάς... Ένας ποιο εκλεπτυσμενος τρόπος είναι σε συνδυασμό με τις εφαρμογές sabnzbd ή μtorrent , couchpotato, και sickbeard ;-)

Sent from my nexus 7
 

avlovers

Established Member
26 June 2013
219
Mε το συνδυασμο Microserver & ΧPenology θα μπορω να βγαζω εικονα σε HDMI ;; Nα βλεπω σε οθονη το DSM απευθειας δηλαδη κι οχι μονο απο τον browser...
(Eννοειτε πως εχω καρτα γραφικων στον HP)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ευχαριστώ! Πολυεργαλείο, πραγματικά.. :p



Δεν ξέρω - παίζω με dyndns.org..



Όλα όσα έχω δοκιμάσει σε Android παίζουν (DSfinder, DSfile, DSaudio (δεν ξέρω τι παίζει με τα lyrics για να το δοκιμάσω), DSphoto).



Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από τον συνδυασμό HW & SW. Το καθένα τους ξεχωριστά (Microserver & DS) υποστηρίζουν. Ίσως βρω χρόνο κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, αλλά το έχω χαμηλά στο to do list μου.



Ναι. Your milage may vary βέβαια. Δες εδώ: http://xpenology.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=17



Προφανώς το αν θα παίξει σωστά εξαρτάται κυρίως από το motherboard. Αν βάλεις κάποιο ήδη δοκιμασμένο (google is your friend όπως πάντα) λογικά θα είσαι ΟΚ. Ο Microserver είναι πολύ καλή λύση γιατί είναι πολύ δοκιμασμένος. Τον έχουν χιλιάδες κόσμος και του έχουν βάλει XPenology δεκάδες αν όχι εκατοντάδες άτομα.



Μπα.. Δεν το έχω ανάγκη. Η μουσική που του έχω φορτώσει είναι mirrored από τον κύριο server μου οπότε δεν με νοιάζει το RAID.

Thanks!

1) Δοκιμασες καθόλου αν τρέχει το Plex;

2) πολυ χρήσιμο ειναι το task scheduler που εχει το DSM 4.3 για να κάνεις αυτόματα smart test (fast or extended) ή οτιδήποτε αλλο. Το εχεις τεστάρει αν λειτουργεί απροβλημάτιστα;

3) γενικά τι ΔΕΝ λειτουργεί σε σχέση με ενα official synology nas...