samsung 50 plasma F5500 vs LED F6500 ? η κατι αλλο στα 950 ευρω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maceio

New member
15 February 2014
4
με αφορμη το γεγονος οτι εχουν εξισωθει οι τιμες των samsung UE 50 F6500 kai SAMSUNG PS 51 F5500(950 ευρω), ποια θα μου προτεινατε να παρω?
δεδομενα 2 αγορια 5 και 7 ετων ,συνδρομητικη τηλεοραση οτε νοβα ,κυριως ματς και παιδικα, απο οτι καταλαβα εκτος απο pvr που δεν εχει η πλασμα κατα τα αλλα τα ιδια ,πλην της εικονας φυσικα ,ποια θεωρειται καλυτερη τηλεοραση και αν ξερετε περιπου τη διαφορα κοστους το χρονο για 10ωρη περιπου λειτουργια ημερησιως?ευχαριστω!
υ.γ εννοειται οτι δεχομαι οποιαδηποτε αλλη προταση σε αυτο το μεγεθος τουλ για το ιδιο μπατζετ περιπου
 

maceio

New member
15 February 2014
4
Re: Απάντηση: samsung 50 plasma F5500 vs LED F6500 ? η κατι αλλο στα 950 ευρω?

2,5 -3 μετρα (τα παιδια ισως και στα 2)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Κοίτα πρώτα από όλα τη διαθεσιμότητα των πιο πάνω τηλεοράσεων. Αν δεν έχεις πολύ φωτεινό χώρο ίσως η plasma να είναι καλύτερη επιλογή. Η διαφορά στην κατανάλωση νομίζω θα είναι κάτω από 10 ευρώ το μήνα.
 

ntsa

Established Member
15 May 2007
263
πειραιας
Συγκρινεις δυο ανωμιες τηλεορασεις. η f6500 ειναι μια αξιοπρεπεστατη lcd, led πες τη οπως θες. Η f5500 ειναι μια μετρια πλασμα. Το βασικοτερο πηγαινε σε ενα μαγαζι και δες μια πλασμα και μια led, και αφου αποφασισεις αν σου αρεσει το αληθοφανες 'η το φανταχτερο κανε και την επικογη σου. Το αληθοφανες δεν ειναι για ολους μας το καλυτερο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν έχεις φωτεινό χώρο η F6500 είναι μονόδρομος γιατί όλες οι πλάσμα υστερούν σε τέτοιο περιβάλλον λόγω ανακλάσεων και περιορισμών στην φωτεινότητα , αν πρόκειται να βλέπεις σχεδόν αποκλειστικά σε σκοτεινό χώρο ή θέλεις μεγάλη γωνία θέασης (σε αυτό υστερούν οι περισσότερες LED LCD) προτίμησε την πλάσμα. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η F5500 δεν έχει παρεμβολή καρέ οπότε δεν θα δεις την κίνηση "βούτυρο" σε ταινίες που έχει η F6500.
 

maceio

New member
15 February 2014
4
ο χωρος μου ειναι φωτεινος την ημερα , αλλα σιγουρα το βραδυ ειναι οι βασικες ωρες τηλεθεασης .
εννοειται οτι ειναι διαφορετικες εντελως ,αλλα να το θεσω αλλιως εχω lcd 8ετιας ,οποτε και οι δυο φανταζουν θεικες ,δεν εχω τη δυνατοτητα να τις βαλω διπλα για νασυγκρινω αλλα εχω παρακολουθησει κυριως την πλασμα αρκετα ματς και μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις …αν ειναι η διαφορα μονο 10 ευρω το μηνα δεν αποτελει λογο να αποκλεισω την πλασμα γι αυτο το λογο…οχι ομως οτι δεν μου αρεσε και η εικονα της λεντ ….αφηνοντας την υποκειμενικη μου εντυπωση αντικειμενικα με 950 ευρω καλυτερη αγορα ποια ειναι ? απο τα ριβιου που εχω δει εχουν και οι δυο καλες βαθμολογιες ειδικα η πλασμα http://www.whathifi.com/review/samsung-ps51f5500.. και οι δυο τηλεορασεις , κοστιζαν πολυ περισσοτερα περσυ,νομιζω
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εδώ είναι όλα τα τεστ των δύο τηλεοράσεων....

http://www.testseek.co.uk/home_elec...0-p-f6d81bf3-36ad-ee40-18a0-f87769350fbe.html
http://www.testseek.co.uk/home_elec...0-p-49df92ce-8185-c733-b01c-ab33bef0252d.html

Από εκεί και πέρα βλέπεις , κρίνεις και αποφασίζεις. Η διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος είναι γύρω στα 30-40 ευρώ το χρόνο και σίγουρα όχι 10 ευρώ το μήνα.
 

maceio

New member
15 February 2014
4
τελεια ,σας ευχαριστω ,παντως αν εχετε καμια προταση ειναι παραπανω απο επιθυμητη