Βάσεις norstone stylum

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Το θέμα είναι ποιες από τις stylum 2 ή 3. Oι πρώτες είναι στα 60 cm ενώ οι 3 στα 80cm. Dali zensor3 στα 35,1 cm οπότε πάμε στα 95 και 115cm αντίστοιχα. Ποιο είναι το πιο σωστό ύψος δεδομένου ότι ο καναπές ακρόασης είναι ένας standar ύψους και από ότι είδα στη δεύτερη περίπτωση των stylum 3 το τουίτερ έρχεται λίγο πιο πάνω από το ύψος των αυτιών...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Μάλλον τις πρώτες (αν και εξαρτάται απο το ύψος του ακροατή)
επίσης καλύτερα να είναι χαμηλότερες, που στην ουσία με μια μικρή κλίση
προς τα πίσω μπορείς να τα φέρεις στο επιθυμητό ύψος.
Ωστόσο πάρε τα σχετικά τηλέφωνα, καθώς συνήθως είναι λίγο
(εως πολύ) δυσεύρετα γενικά τα προϊόντα της norstone...
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Τελικά πήρα τις "2". Όσοι έχετε τα καρφάκια κάτω από τα ηχεία τα βάζετε ή υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στο ηχείο;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Γιώργο λογικά δεν πρέπει να είναι αρκετοί κάτοχοι των συγκεκριμένων βάσεων στο forum και γενικότερα.
Οταν τις κοίταζα και εγώ, αυτό που λες με προβλημάτιζε και εμένα
Θεωρώ οτι το καλύτερο είναι μεταξύ του καρφιού - βίδας και της βάσης του ηχείου να μπεί κάτι σας προστατευτικό
στην περίπτωση που τις χρησιμοποιήσεις.
Αλλιώς (και καλύτερα για μένα) μην τις χρησιμοποιήσεις και απλά βάλε κάτι όπως blue tack που λειτουργελι και ως αποσβεστικό
αλλά και για λόγους ασφάλειας. Λιγότερη ζημιά θα κάνει, παρά η βίδα απευθείας στο ηχείο
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Τελικά πήρα τις "2". Όσοι έχετε τα καρφάκια κάτω από τα ηχεία τα βάζετε ή υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στο ηχείο;

Φίλε Γιώργο, ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτές ακριβώς τις βάσεις. Μπορείς να μου πεις αν τα καλώδια περνάνε και κρύβονται μέσα από τον μικρό σωλήνα ή όχι;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Πολύ δύσκολα εκτός αν είναι πολύ λεπτά και πλακέ καλώδια. Τα δικά μου audioquest 14/4 με την καμία...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Βάσεις norstone stylum

Τελικά πήρα τις "2". Όσοι έχετε τα καρφάκια κάτω από τα ηχεία τα βάζετε ή υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στο ηχείο;

Όπως και νά'χει τις αμυχές δεν τις γλυτώνεις.
Εγώ θα έβαζα αυτοκόλλητα λαστιχάκια να ακουμπήσουν τα ηχεία.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Έχουν οι βάσεις κάποια διαφανή λαστιχάκια και τα 'βαλα έτσι. Πάντως το ηχείο είναι βαρύ (dali zensor 3) και είναι δύσκολο να κουνηθεί :)
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Τελικά τις πήρα κι εγώ τις Stylum 2.

Πάρα πολύ όμορφες αισθητικά, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε το αποτέλεσμα. Το αντίθετο. Δεν μου είναι εύκολο να το αποδώσω με λέξεις, αλλά ο ήχος έγινε πολύ πιο μεταλλικός και οξύς, ψυχρός, ενώ χάθηκε η καθαρότητα του μπάσου.

Το πάτωμα είναι ξύλινο και τα ηχεία (Wharfedale Diamond 7.1) τα στερέωσα στις βάσεις με μπλου τακ. Θα δοκιμάσω άμεσα να τις γεμίσω με άμμο και θα δω αν βελτιωθεί η κατάσταση. Διαφορετικά, με βλέπω να τις χώνω στο πατάρι....

Για άμμο λέω να δοκιμάσω με άμμο γάτας που έχω πρόχειρη. Σε ξένα φόρουμ διάβασα και καλά σχόλια και αρνητικά για την άμμο γάτας. Θα δείξει...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις χωρίς μπλου τακ ενδιάμεσα,αλλά με κάποιο ελαστικό υλικό κάτω από τα πιατάκια που πατάνε οι ακίδες των βάσεων.

Με αυτό τον τρόπο θα έχεις έχεις έναν συνδυασμό μηχανικής γείωσης (από τον ηχείο προς την βάση) και μηχανικής απομόνωσης (από την βάση προς το πάτωμα,που εφ´όσον είναι ξύλινο καλό είναι να μην διεγείρεται.)
Σε αυτήν την περίπτωση η αύξηση της μάζας (με άμμο,κλπ..),θα έχει και νόημα.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Οταν λες ελαστικό υλικό, τι εννοείς; Φέρε αν μπορείς ένα παράδειγμα.

Και το ηχείο λες πάνω στη βάση χωρίς μπλου τακ; Μόνο με τα διαφανή λαστιχάκια που είχε η συσκευασία; Ή με τίποτα, κατευθείαν πάνω στη βάση;

Το μπλου τακ το βαλα κυρίως για σταθερότητα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Βάσεις norstone stylum

Οταν λες ελαστικό υλικό, τι εννοείς; Φέρε αν μπορείς ένα παράδειγμα.

Και το ηχείο λες πάνω στη βάση χωρίς μπλου τακ; Μόνο με τα διαφανή λαστιχάκια που είχε η συσκευασία; Ή με τίποτα, κατευθείαν πάνω στη βάση;

Το μπλου τακ το βαλα κυρίως για σταθερότητα.

Εννοώ κάποιο υλικό όπως σορμποθάνη,καουτσούκ (σαμπρέλα πχ.),κλπ,κάτι που να μπορεί να μπει κάτω από το πιατάκι που πατάει η ακίδα στο πάτωμα.
Για το ηχείο,θα σου έλεγα κατευθείαν επάνω στην βάση αν δεν του προξενούσε ζημιά.
Εγώ ας πούμε θα κολλούσα με ελάχιστο μπλου τακ (ελάχιστο όμως,για να μην αποκτήσει αποσβεστικές ικανότητες),τέσσερις λεπτές ροδέλες από ξύλο εκεί που πατάει κάτω από το ηχείο.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε sokmav. Δεν έχω κάτι πρόχειρο για να δοκίμαζα άμεσα, αλλά θα ψάξω για σορμποθάνη και θα πειραματιστώ.

Ζημιά δεν προκαλεί στο ηχείο αν καθίσει απευθείας πάνω στη βάση. Μεταξύ μας, και να προκαλούσε, είναι λίγο ταλαιπωρημένα εξωτερικά τα ηχεία (αμυχές κτλ.), οπότε δεν με απασχολεί αυτό.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εαν τελικα πάρεις σορμποθανη, πρόσεξε τις προδιαγραφές και ειδικα την ενδοτικότητά της. Υπαρχουν διαφορετικές ενδοτικοτητες (σε σκαλα durometer), παρε αυτη που αντιστοιχεί στην εφαρμογή σου.

Πχ, αν το ηχείο ζυγίζει 10 κιλα και εχεις σκοπο να βάλεις 3, βρες αυτες που κανουν για περιπου 4-5 κιλα η καθεμία. Αν εχεις σκοπο να τις βαλεις κατω απο τις βασεις υπολόγισε και το βαρος των βάσεων.

Προσοχή, με το ματι μοιάζουν ολες ίδιες..
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Να ρωτήσω κάτι ακόμη και ζητώ επιείκια αν λέω πατάτα - είμαι πολύ νέος στο χώρο...

Το μπλου τακ δεν λειτουργεί σαν αποσβεστικό; Δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάτω από τα πλακάκια των ακίδων; Να κόλλαγα δηλαδή τις βάσεις με μπλου τακ πάνω στο ξύλινο δάπεδο.

@Dr Pan K Ούτε καν είχα ιδέα για αυτό που λες. Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα πώς είναι η σορμποθάνη. Θα το έχω στο μυαλό μου. Ευχαριστώ.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Βάσεις norstone stylum

Να ρωτήσω κάτι ακόμη και ζητώ επιείκια αν λέω πατάτα - είμαι πολύ νέος στο χώρο...

Το μπλου τακ δεν λειτουργεί σαν αποσβεστικό; Δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάτω από τα πλακάκια των ακίδων; Να κόλλαγα δηλαδή τις βάσεις με μπλου τακ πάνω στο ξύλινο δάπεδο.

@Dr Pan K Ούτε καν είχα ιδέα για αυτό που λες. Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα πώς είναι η σορμποθάνη. Θα το έχω στο μυαλό μου. Ευχαριστώ.

Γέμισε τις βάσεις με σκάγια(περίπου 3 ευρά το κιλό),κοστίζουν λίγο αλλά οι βάσεις γίνονται πολύ στιβαρές.
Προτίμησε λαστιχάκια από μπλού τακ.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Βάσεις norstone stylum

Γέμισε τις βάσεις με σκάγια(περίπου 3 ευρά το κιλό),κοστίζουν λίγο αλλά οι βάσεις γίνονται πολύ στιβαρές.
Προτίμησε λαστιχάκια από μπλού τακ.

Ναι, είναι μέσα στις προτεραιότητες το γέμισμα με άμμο/σκάγια/κάτι.

Για την ώρα, δοκίμασα να έχω τα ηχεία με τις ακίδες πάνω στις βάσεις και τις ακίδες των βάσεων τις έχω πάνω στα πιατάκια τους και από κάτω κολλημένες με μπλου τακ (δεν είχα εύκαιρα λαστιχάκια). Δεν είχα πολύ χρόνο να τεστάρω αναλυτικά, όμως δείχνει να βελτιώνεται η κατάσταση.

Λαστιχάκια κάνουν και αυτά των υδραυλικών ας πούμε;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Φίλε Ερρίκο σε σχέση με τι έγινε πιο μεταλλικός ο ήχος; Που τα χες πριν δηλαδή; Εγώ τις γέμισα με άμμο θαλάσσης όχι πάρα πολύ λεπτόκοκκο. Επόμενη κίνηση να μπει και 1 μάρμαρο από κάτω και ίσως λίγο πιο μεγάλες βίδες - καρφιά (ανοξείδωτες φτιαγμένες σε τόρνο) έτσι ώστε να έρθει το τουίτερ πιο ψηλά στο ύψος του αυτιού