Stalingrad

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    4

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,103
Λιβαδειά



» Σκηνοθέτης: Φιόντορ Μπόνταρτσουκ

» Παίζουν: Thomas Kretschmann, Yanina Studilina, Philippe Reinhardt, Heiner Lauterbach

» Διάρκεια: 131' λεπτά

» Γλώσσα ταινίας: Αγγλικά

» Σινεμά: 21 Φεβρουαρίου 2014

Imdb







» Υπόθεση:
Πέντε άνδρες, από όλα τα μέρη μιας αχανούς χώρας, βρίσκονται μαζί στο επίκεντρο μιας επικής μάχης, της πιο αιματηρής σε
όλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Η ζωή και η δράση τους, θα σημαδέψουν για πάντα μια νεαρή μητέρα και τον γιό της!













 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Stalingrad (2014)

Quote Originally Posted by Νικος Πετειναρακης
Stalingrad

http://www.imdb.com/title/tt1966566/

Νομίζω ότι αδικείται απίστευτα απο τη βαθμολογία που συγκεντρώνει.Με εντυπωσίασε,με άγχωσε,με συγκίνησε..Άνθρωποι,ζωές,οδύνη..Όλα βορρά του κτήνους του πολέμου στο μαρτυρικό Στάλινγκραντ.Εντυπωσιακή.
ΥΓ
Θα φέρει τα προβολικά σας στα όριά τους λόγω μαύρου...Παντού το μαύρο του σκοταδιού,του χειμώνα,της βρώμας..Και το γκρί των αποκαϊδιών..

Ο υιός Μπονταρτσούκ κάνει μια ταινία βασισμένη στην πιο γνωστή εποποιία του ΒΠΠ. Το ίδιο έκανε και ο πατέρας του Σεργκέι πριν 40 χρόνια σχεδόν με το "Πολέμησαν για την πατρίδα τους" (υπεύθυνος επίσης για το κινηματογραφικό "θηρίο" των 450 λεπτών (!!!!!!!!!!!) που λεγόταν "Πόλεμος και Ειρήνη" και για το "Βατερλώ" με τον Rod Steiger).
Η ιστορία είναι χιλιοειπωμένη, πάντα επικαρη όμως, το μόνο που θέλει εξοικείωση είναι (ιδίως για πιο παλιούς θεατές όπως εγώ που τους έμαθα αλλιώς), η έλλειψη της παλιάς Ρωσικής "ακαδημαϊκότητας" που ήταν σήμα κατατεθέν των παλιών σκηνοθετών.
Δεν μπορώ να πω ότι σκηνοθετικά "έσκισε", είναι όμως αξιοπρεπέστατη.

Λοιπόν την είδα την ταινία και όντως θα την έλεγα και εγώ καλή.
Μεταδίδει την συναισθηματική φόρτιση που θέλει να δώσει, και η εικόνα συνολικά με τα όποια ψηφιακά εφέ είναι αρκετά καλή..
Θα της έβαζα ένα 7 με 7.5

Μου θύμισε και το Enemy at the Gates (2001) στο οποίο θα έβαζα ένα 8.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
πολυ μετρια ....

ειχα δει τον πιανιστα του πολανσκι μερικες μερες πριν
και με αυτη καπως ξενερωσα ....

η σκηνοθεσια ηταν κατα διαολου....
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Δείτε την αρχική που είχε βγει πολλά χρόνια πριν και όχι αυτήν την μπαρούφα


Sent from my iPhone using Tapatalk