Crystal Audio Pro 450 A/V Surround Receiver - Κύκλωμα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

glaros0

New member
4 December 2013
14
Καλησπέρα,
Ο αδερφός μου, μου εφερε να ελεγξω τον ενισχυτή του που είναι ένα
Crystal Audio Pro 450.
Δεν παράγει καθόλου ήχου από τα ηχεία, ενώ όταν συνδέω ακουστικά στην
μπροστά όψη όλα είναι οκ, μαζί και οι ρυθμίσεις ήχου για επιλογή πηγής,
ρυθμίστικά, κτλ.
Αποφάσισα έτσι να απομακρύνω το σασί για έναν πρόχειρο οπτικό έλεγχο.
Σύντομα διαπίστωσα έντρομος ότι ένα εξάρτημα είχε γίνει καρβουνο στην κυριολεξία και
επίσης ήταν καμένες οι 2 ασφάλειες που βρίσκονται στο δευτερεύον του
μετασχ/στή!
Το εξάρτημα αυτό είναι το τρανζίστορ C4370, που μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ
διαπίστωσα ότι παραγόταν (ναι πλέον δεν υπάρχει..) και σαν KTC4370=2SC4370.
Προφανώς θέλει αντικατάσταση, αλλά σκεφτόμουν αν κάποιος έχει
διαθέσιμο και το schematic manual για αυτόν τον ενισχυτή.
Μπορεί και μετά την αντικατάσταση του τρανζίστορ αυτού να ξαναγίνει το κάρβουνο...
οπότε μία μελέτη σε κύκλωμα ίσως βοηθήσει να εντοπίσω την αιτία του κακου!
Thanks.
 
Last edited:

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
με την crystal audio επικοινωνησες? Εχουν καλο σερβις και οπως λες μαλλον δεν αρκει μονο η αντικατασταση του τρανζιστορ
 

glaros0

New member
4 December 2013
14
Όχι, ακόμη δεν επικοινώνησα, θα τους παρω τηλ κάποια στιγμή όμως να δω κοστολόγια, κτλ.
Αυτό δεν είναι το website τους: http://www.crystalaudio.gr/Default.aspx ?
Δεν βρίσκω τίποτα για ενισχυτές;;! Ψάχνω βασικά το εγχειρίδιο του ενισχυτή και δεν το βρίσκω.
 

glaros0

New member
4 December 2013
14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προς χάρην επιπλέον συζήτησης, παραθέτω και 2 φωτος από
το σκηνικό τρόμου:
IMG0019A.jpg

IMG0018A.jpg

Το συγκεκριμένο ΝΡΝ τρανζίστορ αφορούσε στη βαθμίδα που οδηγεί το δεξί μπροστά (R-CH) κανάλι.
Δεν είμαι expert στα audio συστήματα, αλλά από ότι καταλαβαίνω το συγκεκριμένο τρανζίστορ
λειτουργεί σαν Darlington ζευγάρι με το τελικό τρανζίστορ ισχύος εξόδου (αυτό που φαίνεται επικολλημένο πάνω
στην ψύκτρα) για το μισό ημίτονο (διάταξη push-pull) του σήματος εξόδου (το κύκλωμα για το άλλο 'μισό' ημίτονο
βρίσκεται στην απέναντι πλευρά της ορθογώνιας ψύκτρας μορφής 'τούνελ'´όπως φαίνεται από την πανοραμική φώτο).

Είδα, ότι ο ακροδέκτης της βάσης (Β) του καμμένου τρανζίστορ είναι 'μαύρος', που υποψιάζομαι ότι για κάποιο
λόγο, τεράστιο ποσό ρεύματος διέρευσε μέσα από αυτήν δημιουργώντας το κακό. Φαίνεται λες
και η βάση βρέθηκε εσφαλμένα π.χ. σε σύνδεση απευθείας με τις γραμμές (Vcc rails) του τροφοδοτικού(;; ),
που σημαίνει η βαθμίδα πόλωσης (bias) μπορεί να κατέρρευσε;

Πάντως, το ποιο βαρετό της υπόθεσης είναι το λύσιμο των πλακεττών αν θέλει κάποιος να προχωρήσει σε
επισκευή, αλλά θα κάνω και ένα τηλ στην Audio Crystal σε περίπτωση που υποστηρίζουν επισκευές
ενισχυτών, καθώς ένας φίλος ανέφερε ότι πλέον δεν τους κατασκευάζουν.
 
Last edited:

glaros0

New member
4 December 2013
14
το προλαβαίνεις δεν το προλαβαίνεις...τελευταίο κομματι !
http://www.ebay.co.uk/itm/2SC4370-K...al_Components_Supplies_ET&hash=item2ec75bd295

Χαχα, thanks! Πράγματι, δεν υπάρχει πλέον αυτο το τρανζίστορ. Με λίγο προσεκτικό ψάξιμο βρήκα
ένα αντίστοιχό του: 2SC5171 (Toshiba), το οποίο είδα ότι υπάρχει σε αρκετά Online καταστηματα
ηλεκτρονικών (στο εξωτερικό, π.χ. mouser).
 

glaros0

New member
4 December 2013
14
Επικοινώνησα με τo τεχνικό τμήμα της Crystal Audio - ήταν πάρα πολυ εξυπηρετικοί.
Δυστυχώς, όμως, πλέον δεν μπορούν να υποστηρίξουν την επισκευή του ενισχυτή μου,
λόγω παλαιότητας μηχανήματος και μη ύπαρξης των αναγκαίων για αντικατάσταση
τρανζίστορ.
Εφόσον, δεν υπήρχε καμία άλλη δυνατότητα υποστήριξης, ζήτησα το service manual
με το κύκλωμα αλλά δεν το έχουν πλέον!
Συνεπώς μένω ξεκρέμαστος με όλη αυτή την βλάβη..
Το ειρωνικό είναι ότι πέρα από την πλακέττα με τους ενισχυτές οδήγησης των ηχείων, όλα τα υπόλοιπα
στάδια είναι πλήρως λειγουργικά (radio, volume control, ρυθμίσεις ήχου, επιλογέας πηγής, ,έξοδος
ακουστικών, ακόμη και τα ρελέ που ελέγχουν την σύνδεση-αποσύνδεση το γκρουπ των
A/B ηχείων, κτλ..).

Όσων αφορά τη βλάβη με το C4370 (το οποίο οδηγεί το τελικό τρανζίστορ C3856)
διεσθάνομαι ότι το bias κύκλωμα του, έχει γίνει open-circuit, οδηγώντας τη βάση
των τρανζίστορ σε πολύ υψηλότερη τάση από την σωστή, δημιουργώντας τεράστια ποσά ρεύματος να
διαρρεύσουν καίγοντάς το..(π.χ. σε μία τυπική διάταξη εξόδου power amplifier ´όπως φαίνεται παρακάτω,
οι δίοδοι 'άνοιξαν', πηγή: http://sound.westhost.com/amp_design.htm ενδιαφερόμενοι διαβάστε το
κομμάτι 'Design of Bias Servo').
View attachment 101641

Θα ασχοληθώ μερικές μέρες με τυπικούς έλεγχους (τάσεις, έλεγχος τρανζίστορ με ομόμετρο, κτλ) και
και αν δεν βρω άκρη, μετά μάλλον θα γίνει μουσειακό κομμάτι..Το σίγουρο είναι ότι το τρανζίστορ που
κάηκε, κάηκε γιατί κάτι άλλο επίσης δεν πήγε καλα´..
 
Last edited:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
το τρανζιστορ που θελεις υπαρχει και εδω http://gr.mouser.com/ProductDetail/Toshiba/2SC5171QM/?qs=EEns8I54Y6ChtAgi1IWOQw==

αλλά μάλλον θα το βρεις και σε κάποιο κατάστημα εδώ Ελλάδα υπάρχει και στο digikey

σίγουρα έχει βλάβη και σε αλλά εξαρτήματα ίσως έχουν άνοιξη αντίστασης εκεί γύρω η και ποιο πριν θέλει κάλο ψάξιμο απλή αντικατάσταση του τρανζίστορ σίγουρα δεν θα λύσει το πρόβλημα

τώρα για την crystal audio τι να πω απαράδεκτο να μην το αναλαμβάνει και να μην έχει η δίνει το σχέδιο για μηχάνημα που κάποτε πουλούσε after service να μην πω γιατί είναι
 

glaros0

New member
4 December 2013
14
Μετά τον πρώτο έλεγχο σε τάσεις τροφοδοτικού, διόδους και τρανζίστορ διαπιστώθηκε
ότι τα τρανζίστορ εξόδου στο κανάλι ισχύος R-CH (δεξί κανάλι) είναι ΟΛΑ κατεστραμμένα.
Μιλάμε για 4 τρανζίστορ στο σύνολο: 2 για το θετικό ημίτονο και 2 για το αρνητικό ημίτονο.
(το κάθε ζευγάρι, υποψιάζομαι ότι είναι συνδεδεμένα σε διάταξη Darlington).

Τα τρανζίστορ αυτά είναι:
Θετικό ημίτονο: 2SC3856 (προς ηχείο), 2SC4370 (driver)
Αρνητικό ημίτονο: 2SA1492 (προς ηχείο), 2SA1659 (driver)

Μεταξύ τους έιναι complementary (δηλαδή το 2SC3856(NPN) πάει ζευγάρι με το 2SC1492(PNP) ).

Βρήκα τις εξής αντιστοιχίες (cross-reference):
2SC3856 <-> 2SC5242
2SC4370 <-> 2SC5171
2SA1492 <-> 2SA1962
2SA1659 <-> 2SA1930

Όλες οι νέες αντιστοιχίες αντιπροσωπεύουν τρανζίστορ από την Toshiba και προσπάθησα να
υπάρχει συμφωνία στα πολύ βασικά χαρακτηριστικά όπως είναι το Vceo, Ic, Pc(power dissipation), h(current gain),recommended Audio Power Output(W)
και fT(gain-BW product).

Προς το παρόν δεν θα προχωρήσω στην αντικατάσταση των ελαττωματικών τρανζίστορ.
Θα τα αφαιρέσω από την πλακέττα, προκειμένου να διαπιστώσω αν τα
υπόλοιπα στάδια λειτουργούν, γιατί με το σφάλμα αυτό προκύπτει DC στην
έξοδο το οποίο ανιχνεύει ο ενισχυτής και διακόπτει κάθε λειτουργία των
ενισχυτών ισχύος. Ελπίζω να μην είναι τόσο 'έξυπνος' για να διαπιστώσει ότι η
βαθμίδα R-CH λείπει!

Στην χειρότερη θα έχω μονοφωνικό ενισχυτή με surround ήχο!
 
Last edited:

glaros0

New member
4 December 2013
14
Μετά από πολύ ταλαιπωρία, αφαίρεσα τα καμμένα τρανζίστορ από τον ενισχυτή.
Χρειάστηκε να ξεβιδώσω καμιά 40αριά βίδες και να ξεσυνδέσω και καμιά 15 ακροδέκτες
για να απομακρύνω την κύρια πλακέττα από το σασσί.

Διαπίστωσα πως πέρα από τα 4 παραπάνω τρανζίστορς, βρέθηκε άλλο ένα επίσης βραχυκυκλωμένο!
Το D2058 (στο ίδιο κανάλι με τα άλλα 4 καμμένα TRs).

Όπως ανέφερα πριν, η Audio Crystal ήταν αδύναμη να μου προσφέρει το service manual, αλλά
με προσεκτική μελέτη της πλακέττας, μου φαίνεται πως το D2058 παρέχει την πόλωση για τα
drivers transistors C4370 και A1659.

Παίζοντας λίγο με την τύχη, αποφάσισα, αφού έλεγξα όσο μπορούσα οτι δεν υπάρχει άλλο
βραχυκύκλωμα κάπου που να προκαλέι μεγάλα ρεύματα, αποφάσισα να τεσταρω τον ενισχυτή
με τα 5 καμμένα τρανζίστορς εκτός πλακέττας.
Και...δούλεψε ο ενισχυτής! Βέβαια, χωρίς το ένα κανάλι, αλλά τα άλλα 4 (LEFT, SL,SR, SC)
είναι τζιτζι. Συνεπώς, ο ενισχυτής γίνεται ΜΟΝΟ και παραμένει στο σαλόνι σε κατάσταση ημιλειτουργίας!
Βρήκα στο ιντερνετ ακριβώς τα 2 από τα 5 καμμένα τρανζίστορ, δεν ξέρω αν ποτέ θα βρω τα αλλά όμως.
Πιθανώς να αφήσω τον ενισχυτή έτσι, αφού δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο..εκτός και αν
αποφασίσω να δοκιμάσω την τύχη μου με συμβατά.
Αλλά δεν βρήκα κάπου στην πλακέττα ρύθμιση για το bias point των ρευμάτων ηρεμίας και για
να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να εμπιστευτώ άλλο πλέον την Crystal Audio.
 

Thisseas

New member
4 March 2017
4
Γεια εστω και καθυστερημένα (3 χρονια),

Εχω τον ιδιο CRYSTAL AUDIO (Dantax-Pro450) και μου παρουσίασε και μενα τα ιδια συμπτωματα μετα απο 10+ χρονια. Ανοιξα και γω να δω τι συμβαίνει και ειδα οτι το μηχάνημα πάσχει απο ΓΕΙΩΣΗ. Αν καθαριστουν οι γειωσεις επανερχεται στην κανονικη λειτουργια full-range , αλλιως παίζει θαμπά και λειπει το 90% του σηματος....
Τωρα για τα τρανσιστορ που αναφέρεις, και οπως ειδα απο τις εικόνες, μάλλον εχουν επισκευαστει ηδη μια φορά (ρωτάς αδελφό εδώ), γιατι τα δικά μου ειναι της SANKEN και ειναι το ζευγαρι C4468 85P και C3856 84P της Sanken πάντα. Sanken transistors υπάρχουν αρκετα και στην Ελλάδα, μιας και εχω βρει κι αλλα δυσκολα μοντέλα.
Γενικά το μηχάνημα ακουγεται καλα, αλλά μεσα ειναι ενα δράμα απο πλευράς αρχιτεκτονικης και ποιοτητας κατασκευης.
Αυτα με πολυ καθυστερηση!