Pioneer BluRay Players 2014

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hcfreak

New member
16 October 2012
46
Το πρωτο μοντελο θα ειναι το BDP-LX58 με τιμη περιπου στα 600-700 ευρω και προβλεπεται για το καλοκαιρι, το νεο θηριο BDP-LX88 για το τελος του ετους με τιμη περιπου 1400-1500 ευρω. Και τα δυο θα παιζουν 4κ/2κ με HDMI 2.0 Τα υπολοιπα....προσεχως
bdplx58.jpg

[h=1]3D, SA-CD, upscaling 4K/60 Hz, 2xHDMI 2.0, Marvell Qdeo[/h]
 
Last edited:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
14 κιλά βάρος θα έχει το BDP-LX88 !! Ούτε ενισχυτής να ήταν ! Άντε επιτέλους.... γιατί πήξαμε στην πλαστικούρα.... Από τα χαρακτηριστικά φαίνεται κορυφαίο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ποιος δινει πλεον (ειδικα τωρα που ειμαστε πριν τα 4Κ) λεφτα (ειδικά τόσα) για BD Player;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Μην ανησυχείτε..... Όταν θα υπάρχει άφθονο υλικό σε 4Κ κάποιοι θα το αγοράσουν. Ένας από αυτούς ίσως είμαι και εγώ.... -bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε μια αγορά που η πλειονότητα των BDP είναι κλώνοι του oppo, καλό είναι να υπάρχει και ένα διαφορετικό, που να προσφέρει δυνατότητες σαν το oppo. Άλλωστε η Pioneer στα players έχει και μια ιστορία.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Άλλωστε η Pioneer στα players έχει και μια ιστορία.

Πολύ καλά τα λές....

Κάποιοι ίσως θυμούνται αυτό


lx71.jpg


και φυσικά το LX91. Όσοι τα έχουν σε ένα αξιόλογο σύστημα καταλαβαίνουν πόσο ανώτερα είναι από τα players των 100 ευρώ !
 

1972petros

New member
27 August 2014
6
απο αυτα των 100 ευρω θα ειναι σιγουρα καλυτερα.ειναι ομως μηχανηματα που συνεχεια εξελισονται και αλλαζουν.να δωσεις 1500 ευρω και να παρεις ενα μηχανημα που θα το αλλαξεις σε ενα δυο χρονια υπερβολη ειναι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ασε που για να δεις ορατη διαφορα 4κ θα πρεπει να εχεις τηλεοραση απο 55' και πανω.διαφορα με γυμνο οφθαλμο και οχι στα μηχανηματα.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Players αυτού του κόστους δεν τα αλλάζεις κάθε δύο χρόνια γιατί είναι εξαιρετικές κατασκευές με κορυφαίες επιδόσεις. Στο λέω από προσωπική εμπειρία διότι έχω το LX71 εδώ και 6 χρόνια και δεν πρόκειται να το αλλάξω μέχρι να οριμάσει αρκετά το 4Κ, γιατί πολύ απλά παίζει καλύτερα από τα περισσότερα σημερινά players. Φυσικά όπως είπες πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη οθόνη όπως και τα κατάλληλα ενισχυτικά για να διαπιστώσεις τι μπορούν να κάνουν αυτά τα μηχανήματα. Δεν ξέρω τι player έχεις, αλλά πίστεψε με αν κάποια στιγμή αγοράσεις ένα τόσο σοβαρό μηχάνημα, δύσκολα θα το αποχωριστείς.
 

1972petros

New member
27 August 2014
6
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Players αυτού του κόστους δεν τα αλλάζεις κάθε δύο χρόνια γιατί είναι εξαιρετικές κατασκευές με κορυφαίες επιδόσεις. Στο λέω από προσωπική εμπειρία διότι έχω το LX71 εδώ και 6 χρόνια και δεν πρόκειται να το αλλάξω μέχρι να οριμάσει αρκετά το 4Κ, γιατί πολύ απλά παίζει καλύτερα από τα περισσότερα σημερινά players. Φυσικά όπως είπες πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη οθόνη όπως και τα κατάλληλα ενισχυτικά για να διαπιστώσεις τι μπορούν να κάνουν αυτά τα μηχανήματα. Δεν ξέρω τι player έχεις, αλλά πίστεψε με αν κάποια στιγμή αγοράσεις ένα τόσο σοβαρό μηχάνημα, δύσκολα θα το αποχωριστείς.
φιλε μου ειχα pioneer dvd εδω και 15 χρονια .δεν αντιλεγω οτι μερικα παλιοτερα μοντελα παιζουν καλυτερα απο τα σημερινα οπως και οι κατασκευες οι καλες ειναι καλες παντα.πρωσοπικα καλες κατασκευες μου αρεσουν και επειδη ηλεκτρονικος ειμαι ξερω τι λες.παρολα αυτα ειναι πολυ ακριβα και πολυ δυσκολα καποιος θα διαθεση τοσα πολλα λεφτα για αυτα και τα υπολοιπα που θα χρειαστουν.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Και επίσης με καλα dac να παίζουν στο χιλιαρικο, γιατί να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για αναλογικά στάδια σε bd player (γιατί βασικά αυτό πληρώνεις (και καλα...)) ;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ελα ντε... μεσω hdmi θα ναι η συνδεση και τον ηχο θα τον εχει ο avr. Σα media player λογω του blue ray θα εχει σιγουρα περιορισμους οποτε το εξτρα media player δεν το γλυτωνεις...
Πιο πολυ για πρεστιζ το παιρνει κανεις παρα για ουσια.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Τα αναλογικά στάδια στο bd player χρησιμεύουν μόνο στην στερεοφωνική ακρόαση. Πιθανόν να το κάνουν αυτό για να δώσουν την δυνατότητα στο μηχάνημα να συνδεθεί απ ευθείας πάνω σε δικάναλο προενισχυτή. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο για όσους έχουν πολλά μουσικά dvds.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Πάντως από τα χαρακτηριστικά και τις φωτογραφίες δείχνει πολύ σοβαρή κατασκευή. Μάλλον στις ακριβές σειρές θα ''παίξει μπάλα'' μαζί με το oppo.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Λογικα πρέπει να ειναι ο αντικαταστάτης του 91 .
Το οποίο είχε πανάκριβα , εαν θυμάμαι καλα γύρω στα 2500 ευρω είχε τότε.
Εαν βγει σε περίπου τέτοια τιμη δεν εχει καμμια τύχη .
Χωρια που όλοι θα το συγκρίνουν με το oppo 105 και αυτόματα θα προτιμούν το 105 .
Και κατα την πάγια τακτική τις oppo , μόλις νιώσει οτι πλησιάζει κάτι κοντά στα προϊόντα της βγάζει νέο μοντέλο ...