CyanogenMod

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα

logo.png




CyanogenMod
-Official Site-



To CyanogenMod είναι μια βελτιωμένη διανομή λογισμικού ανοικτού κώδικα για Smartphone
και Tablet βασισμένη στο λειτουργικό σύστημα Android για φορητές συσκευές.





blog_graphic.png






 
Last edited by a moderator:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Google Android 4.4 «KitKat»

Χάνοντας την εγγύηση αν έχεις Note 3 ή συσκευή με KNOX.

Χμμμ ναι... Πάντως φίλη με note 2 πέρασε cm11 και έχει πάθει πλάκα... Φαντάζομαι πως θα πηγαίνει στο 3...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Google Android 4.4 «KitKat»

Τι στο καλο φκιανει το 11 ωρε παλικάρια?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Google Android 4.4 «KitKat»

Λιανιζεται περισσότερο αυτο?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Google Android 4.4 «KitKat»

Όταν λέμε pure android εννοούμε χωρίς τις προσθήκες που βάζουν όλες σχεδόν οι εταιρείες στο αρχικό λειτουργικό της Google.
Pure Android είναι τα μοντέλα της Google με την σειρά nexus που όμως είναι σχετικά φτωχά σε παροχές και κάποιες άλλες ευκολίες που έχουν στις προσθήκες τους οι άλλοι κατασκευαστές.
Σχεδόν σε όλα τα δημοφιλή κινητά εκτός από τις πλούσιες σε χαρακτηριστικά εκδόσεις κυκλοφορούν και οι καθαρές με το απειρακτο λειτουργικό.
Αυτό όμως σε κάποιες περιπτώσεις αφαιρεί από την απόδοση της συσκευής πχ σε κάμερα στην ελληψη Ραδιοφώνου και άλλων έξυπνων λειτουργιών που παρέχει καθε εταιρία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Google Android 4.4 «KitKat»

Ναι τα χάνει ολα αυτα...
Τι κερδίζει όμως?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Google Android 4.4 «KitKat»

Και ποιος την προσφέρει αυτήν την c11?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: CyanogenMod 11.0

Δεν το γνωρίζω Μητς, εγώ έχω oppo και δεν χρησιμοποιώ cm.. λογικά θα έχει
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,477
Εκεί ψηλά.....
Re: CyanogenMod 11.0

Και αν το βαλεις πρεπει να ξανασεταρεις το τηλεφωνο απο την αρχη να φανταστω ε ?

Εχω cyanogenmod στην ταμπλετα μου εδω και 2μιση χρονια -αναγκαστικα- μιας και ηθελα και android εκτος απο το παρατημενο πλεον WebOs αλλα δεν με προβληματιζει η αποδοση του note II για να το μπουσταρω κι αλλο. Ισα ισα.



Έχει επιστροφή?

Σε αυτο που εχω στην ταμπλετα μου εχει κανονικα Backup αρχειο και recovery mode.

Πισω στο μαμισιο ομως δεν ξερω λογικα ομως θα εχει.
 
Last edited by a moderator:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: CyanogenMod 11.0

Μπορεις να επιστρέψεις στην official με τον ιδιο τροπο που θα περασεις από την official σε μια nexus rom η CM και φυσικα οταν κανεις μια τετοια διαδικασία σεταρεις την συσκευης σου εξ αρχης όπως θα εκανες αν θα το αγοραζες καινουργιο.
Υπαρχουν βεβαια καποιες εφαρμογες που μπορούν να σώσουν τις ρυθμίσεις των εφαρμογών σου ώστε να τελειώσεις την διαδικασία του σεταρισματος πιο γρηγορα.

Παντως δεν θεωρώ πολυ σοφή την επιλογη του να αγοράσει καποιος μια συσκευή πχ της Samsung , HTC , LG και να πεταξει τα καλουδια τους βάζοντας pure android.
Αν κάποιος προτιμα το καθαρο λειτουργικο τοτε καλυτερα να επιλέξει κατευθείαν τα κινητά της σειρας nexus για να εχει και το καλύτερο πάντρεμα software hardware.
 
19 June 2006
160
Π.Φαληρο
Απάντηση: CyanogenMod 11.0

Το "καλούδια" που αναφέρεις πως βάζουν οι εταιρίες συζητείται...
Κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα είναι ψιλοάχρηστα που οι περισσότεροι χρήστες δεν τα χρησιμοποιούν και απλά βαραίνουν τη λειτουργία του κινητού (και η εμπειρία μου αυτό έδειξε).
Αν η συσκευή είναι καινούρια και τρέχει καλά και ο χρήστης δεν θέλει να πολυ-ασχολείται τότε πιστεύω καλύτερα να μείνει stock.
Αν (όπως στη δική μου περίπτωση) η συσκευή είναι σχετικά παλιά (π.χ. Galaxy S2) τότε καλό είναι να το δοκιμάσει κανείς.
Πρέπει βέβαια να είναι προετοιμασμένος για αστάθεια (τουλάχιστον στην CM11 που απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί stable).
Τρέχει όμως σφαίρα...
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: CyanogenMod 11.0

Αυτά πρέπει να έχετε πολύ όρεξη και πολύ χρόνο.

Εχετε δει κάθε πότε βγάζει αναβάθμιση ο cyanogenMod; Κάθε βδομάδα για να μην πω και πιό σύντομα.

Θα κάνετε αυτή την δουλειά συνέχεια;
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Απάντηση: CyanogenMod 11.0

Η διαδικασία αναβάθμισης στις ημερισιες αναβαθμίσεις που δίνει η cyanogenMod, όπως και όλες οι custom ROMs δεν έχουν καμία ιδιαίτερη απαίτηση. Μία φορά κάνεις την βαβούρα και μετά, απλά κατεβάζεις το update και το κάνεις install. Είναι εύκολο, σαν να κάνεις update σε μία εφαρμογή.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: CyanogenMod 11.0

Το "καλούδια" που αναφέρεις πως βάζουν οι εταιρίες συζητείται...
Κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα είναι ψιλοάχρηστα που οι περισσότεροι χρήστες δεν τα χρησιμοποιούν και απλά βαραίνουν τη λειτουργία του κινητού (και η εμπειρία μου αυτό έδειξε).
Αν η συσκευή είναι καινούρια και τρέχει καλά και ο χρήστης δεν θέλει να πολυ-ασχολείται τότε πιστεύω καλύτερα να μείνει stock.
Αν (όπως στη δική μου περίπτωση) η συσκευή είναι σχετικά παλιά (π.χ. Galaxy S2) τότε καλό είναι να το δοκιμάσει κανείς.
Πρέπει βέβαια να είναι προετοιμασμένος για αστάθεια (τουλάχιστον στην CM11 που απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί stable).
Τρέχει όμως σφαίρα...
Φυσικα ολες οι επιπλέον παροχες που δινει η καθε εταιρεια δεν ειναι για όλους αλλα σίγουρα ειναι για τους περισσότερους.
Παντως άχρηστες δεν ειναι και καλο ειναι οταν θέλουμε να μπουμε σε μια τετοια διαδικασία να υπολογίσουμε πως εκτος απο την μείωση των δυνατοτήτων μιας συσκευης παιζει και η μείωση της απόδοσης της σε βασικά χαρακτηριστικά οπως πχ ειναι η καμερα.

Η διαδικασία αναβάθμισης στις ημερισιες αναβαθμίσεις που δίνει η cyanogenMod, όπως και όλες οι custom ROMs δεν έχουν καμία ιδιαίτερη απαίτηση. Μία φορά κάνεις την βαβούρα και μετά, απλά κατεβάζεις το update και το κάνεις install. Είναι εύκολο, σαν να κάνεις update σε μία εφαρμογή.
Δεν ξερω τι παζει πλεον σε CM αλλα σε ολες τις γνωστες custom rom προτείνεται καθαρο Install του update.
Αυτο σημαίνει πως ακομα και αν χρησιμοποιούμε εφαρμογες επαναφοράς στο τελος παλι θα χασουμε καποιο χρονο για να το ξανασεταρουμε πλήρως.
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Απάντηση: CyanogenMod 11.0

Από CyanogenMod, δεν ξέρω τι παίζει εδώ και κανα 2μηνο, γιατί γύρισα σε Omni. Και δεν έχω κανένα θέμα, ούτε με τα updates χωρίς clean install

Βέβαια υπάρχει και η επιλογή Titanium backup, για restore.