Ιμάντες - straps - accessories στήριξης μηχανών και φακών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ας συγκεντρώσουμε σε ένα νήμα τις λύσεις που μας βολεύουν για κράτημα της μηχανής. Λουράκια ώμου/λαιμού, straps λαιμού/καρπού/χεριού, τα πάντα.

Ξεκινώ με το hand-strap που παρήγγειλα τώρα.

Δερμάτινο Herringbone hand-strap.
Τοποθετείται και σε κάμερα με battery-grip.

34 ευρώ με μεταφορικά από ebay.

uvpu.jpg


ohle.jpg
 

jpanou39

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,233
Athens - Greece
Απάντηση: Λουράκια

Πολύ καλή σκέψη για το άνοιγμα του συγκεκριμένου νήματος. Αυτές τις ημέρες και εγώ ψάχνω κάτι ανάλογο για την RX10.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Λουράκια

Όλα κάνουν. Universal είναι αυτά τα handstraps που έχουν βιδωτή βάση από κάτω.

Το θέμα είναι κατά πόσο άνετο είναι το καθένα, πόσο αντέχει στον χρόνο (να μην ξεφτίζει), και να μην προκαλεί εφίδρωση/ερεθισμούς στο δέρμα.

To γνήσιο Canon E1 handstrap που χρησιμοποιούσα χρόνια (με 5d+batterygrip) ήταν μαλακό και άνετο, αλλά και πάλι προκαλούσε εφίδρωση το καλοκαίρι.

Ευελπιστώ το Herringbone να είναι πιο δροσερό, αν και φαντάζομαι ότι θα αφήνει κόκκινη γραμμή στο δέρμα του χεριού από την πίεση που θα ασκεί το σκληρό leather.
 
Last edited:

jpanou39

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,233
Athens - Greece
Απάντηση: Λουράκια

Έχω ψάξει όλο το sait της Sony για κάποιο original strap χεριού - καρπού και βρήκα μόνο αυτό...
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Λουράκια

Τα εργοστασιακά λουράκια "κόβουν" στο σβέρκο/ώμο.

Πολύ πιο πρακτικά είναι τα λουράκια που είναι προσθαφαιρούμενα με straps, όπως της op/tech. Κι έχουν επένδυση στο πάνω μέρος, ώστε να είναι αναπαυτικά.

ProLoopBlack.jpg


http://optechusa.com/straps/pro-strap.html
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Λουράκια

Eγω χρησιμοποιώ την εξής λύση :

http://optechusa.com/system-connecto...lity-loop.html

Και αυτα ανάλογα την μηχανή μου , κρατάνε οτι βάρος θέλεις :

http://optechusa.com/system-connectors/adapt-its.html

στα θηλακια βάζω ενα απο τα strap που εχω οπότε το χρειάζομαι γιατί συνήθως την εχω με wrist strap.

στην ευρωπη τα προιοντα της Op/tech και της Black Rapid τα βρισκεις και απο Αγγλια αλλα λιγο ακριβοτερα, εγώ τα παίρνω φθηνότερα από Αμερική εδώ και 5-6 χρόνια, απο τότε και εγώ δεν βάζω ποτέ το strap της μηχανής.

Τωρα για wrist strap χρησιμοποιώ διαφορα ανάλογα την μηχανή, το βάρος της αλλα την αισθητική, απο τα απλά αλλα πολυ αξιόπιστα wrist strap των χειριστηριων της Nintendo που δεν κόβονται με τίποτε και δεν ενοχλούν και τα μπαινοβγαζω στις mirrorless, τα έβρισκες εκτός απο μαύρα και σε τετράδα χρωμάτων, μέχρι δερμάτινα απο το Gordys store π.χ. στην Leica digilux L1 , αν η μηχανή εχει grip πάνω του βάζω ενα original Olympus gs2, gs3 hand strap που δένει κάτω απο το γκριπ και φοράω βαρύτερους φακούς, εννοείται οτι με τα θηλακια που έδωσα πιο πάνω και ειναι μόνιμα πάνω τους μπορώ ταυτόχρονα να την κρέμαςω απο το λαιμό οπότε θέλω αφου το λουρί το εχω αποθηκευμένο στην τςαντα ή με το R strap black rapid βάζω την μηχανή στο πλάι για βόλτες με ελεύθερα χέρια και σε ετοιμότητα ή οταν χειρίζομαι δυο μηχανές ταυτόχρονα.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Λουράκια

Προσωπικά εδώ και καμια 3ετία έχω βρει την υγεία μου με την πρόταση της Sun-sniper, συγκεκριμένα το SNIPER-STRAP THE "STEEL". Σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι κουβαλάς τη μηχανή, είτε πρόκειται για την D7000 με έναν 50άρη, είτε για την D600 με grip, flash και τον 70-200. Και μιλάμε για ώρες ορθοστασίας, όχι μισή ώρα περίπατο.
Νομίζω ότι διαχρονικά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει για τη μηχανή. Απλά, αν ξαναγόραζα, δεν θα έπαιρνα το μοντέλο Steel, γιατί το συρματόσχοινο που βρίσκεται μέσα στο λουρί έχει ξεφτίσει σε διάφορα σημεία και τρυπάει!
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Re: Λουράκια

Προσωπικά εδώ και καμια 3ετία έχω βρει την υγεία μου με την πρόταση της Sun-sniper, συγκεκριμένα το SNIPER-STRAP THE "STEEL". Σχεδόν δεν καταλαβαίνεις ότι κουβαλάς τη μηχανή, είτε πρόκειται για την D7000 με έναν 50άρη, είτε για την D600 με grip, flash και τον 70-200. Και μιλάμε για ώρες ορθοστασίας, όχι μισή ώρα περίπατο.
Νομίζω ότι διαχρονικά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει για τη μηχανή. Απλά, αν ξαναγόραζα, δεν θα έπαιρνα το μοντέλο Steel, γιατί το συρματόσχοινο που βρίσκεται μέσα στο λουρί έχει ξεφτίσει σε διάφορα σημεία και τρυπάει!

+1
 

Giannis Ch.

Senior Member
31 January 2010
384
Re: Λουράκια

Εγω για την mirrorless NX300, χρησιμοποιω ενα φθηνο και απλο Gariz DD-WSP1.

Gariz-DD-WSP1_03.jpg


Gariz-DD-WSP1_04.jpg
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Camera Strap

Καλησπέρα.
Μετά από καιρό που χρησιμοποιούσα hand strap αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το λουράκι της μηχανής για το λαιμό.
Τελικά μάλλον δεν μου κάνει αφού μου φαίνεται κάπως κοντό και δύσχρηστο για κράτημα στον ώμο, κάνει μόνο για τον λαιμό και αυτή η θέση δεν με βολεύει.
Ψάχνοντας λοιπόν για sling λουράκι για τη μηχανή μου είδα κάποια (π.χ της blackrapid) και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει για να μου πει εντυπώσεις και από ποιότητα κατασκευής, και από εφαρμογή και από λειτουργικότητα.
Γενικά νομίζω πως θα με βόλευε να έχω τη μηχανή στον ώμο διαγώνια για σταθερότητα αλλά να μπορώ να τη φέρω με μια κίνηση μπροστά σε θέση λήψης.
Έχω δει 2-3 υλοποιήσεις, με σημείο στήριξης είτε στο hot shoe, είτε σε μια από τις πλαινες θέσεις για το λουράκι είτε από κάτω στη θέση που βιδώνει το τρίποδο.
Από αυτές απορρίπτω τη λύση hot shoe και κλείνω περισσότερο στο βιδωμα από κάτω ως το μάλλον πιο ασφαλές.
Από άποψη κίνησης της μηχανής τι είναι καλύτερο; Να έχει μεταλλικό γάντζο που φαντάζομαι πως θα είναι ο πιο γερός και θα κυλά ευκολότερα αλλά δεν ξέρω αν παίζει να χτυπά στη μηχανή και να αφήνει σημάδια ή και σε πλαστικό ή σε πετονιά που προφανώς θα είναι λιγότερο ανθεκτικά αλλά πιο φιλικά στη μηχανή;
Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Camera Strap

Ολα ξεκινούν απο το βαρος που θελεις να κρατα ο Ιμαντας , αν ειναι DSLR με βαρυ φακο απευθύνεσαι σε ποιοτικές λυσεις και επώνυμες όχι απομιμήσεις ...

Εχω το blackrapid με διαφορα αξεσουαρ απο τοτε που έκανα χρήση DSLR για αρκετη ωρα και ηθελα τα χερια μου ελεύθερα για αλλη μηχανή, έχω πάρει μεχρι και την ειδικη βιδα για το παπούτσι της MANFROTTO ωστε να μην βαζω αλλη βιδα απο κάτω, σηκώνει ανετα και με ασφάλεια μεγαλο βαρος, ακομη και φακο ζουμ πολυ βαρύ αλλα εκει πρεπει να μετατοπιστεί το κρέμασμα απο την μηχανή στο πεδιλο του φακού... Υπαρχει και το dual για μεταφορα 2 μηχανών δεξια αριστερα απο την μέση και λιγο πίσω, εξτρα strap για sport , γυναικείο κλπ. Υπαρχουν φυσικα και οι κινεζικες φθηνότερες απομιμήσεις που εχουν βελτιωθει με τον καιρο και για ελαφριές DSLR προτιμούνται απο πολλους ...

Για πιο ακομη light καταστασεις υπαρχει το lease της peak design , πολυ ποιοτικο και εύχρηστο strap, ιδανικο για mirrorless και πιο light εξοπλισμο όχι γιατι δεν αντεχει μεγαλο βαρος αλλα επειδη ειναι πιο στενό και δεν εχει προφυλακτικό ωμού και θα σε κοβει με μεγαλο βαρος ... εδώ εχω παρει μια απομίμηση γιατι τσιγκουνεύτηκα το οποίο δεν έχει θέμα αλλα έχει πιο δϋσχρηστα κουμπώματα απο το ορίτζιναλ.
 
Last edited:

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: Camera Strap

Προσωπικά σχεδόν από την αρχή εγκατέλειψα το μαμισιο λουρακι και πήρα το op/tech pro loop. Δεν υπάρχει καμμία σχέση στο πόσο βολικό είναι και στο πόσο ανετα καθετε στο ώμο ακόμα και με βάρος. Για sling ή οτιδήποτε άλλο υπάρχουν connectors extension και ότι μπορεί να χρειαστεί. Λίγο πιο οικονομικό από blackrapid
 

milaber22

AVClub Addicted Member
2 December 2012
1,398
Βόλος
Re: Ιμάντες - straps μηχανών

Για dslr εγώ χρησιμοποιώ το Rapid Srap. Πραγματικά ξεκούραστο.
Επίσης έχω και
https://www.amazon.it/gp/product/B00ZH2PFTM/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
Με έχει βολέψει σαν σύστημα καθώς έχω βάλει υποδοχείς σε όλες τις μηχανές μου.
Για θέμα άνεσης στο λαιμό θα ρωτήσω μια φίλη που της το δάνεισα χτες και το είχε περασμένο στον λαιμό για ώρες με την PENTAX K-1 + Tamron 24-70 f2.8.
Προσωπικά δεν θα το έκανα, Για κανένα τεταρτάκι που την πήρα την είχα περασμένη στο rapid strap yeti παράλληλα με xt-1 + 50-140
http://www.blackrapid.com/products/yeti
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Re: Ιμάντες - straps μηχανών

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Από αυτά που έχω δει μου αρέσει πάρα πολύ το design των black rapid αλλά με χαλάει το εξής:
Όταν κάποια στιγμή καθίσετε κάπου να χαλαρώσετε, πως τοποθετείτε τη μηχανή αφού ο γάντζος πιάνει από κάτω;
Το ξεβιδώνετε κάθε φορά ή απλά ακουμπάτε τη μηχανή με πλάτη ή φακό στο τραπέζι (ή όποια άλλη επίπεδη επιφάνεια);
Είναι το μόνο που με χαλάει αλλιώς θα είχα παραγγείλει ήδη το CrossShot http://www.blackrapid.com/products/crossshot.
Από την άλλη αυτό της Peak Design δεν έχει τέτοιο θέμα αλλά το σχοινάκι (ή δεν ξέρω τι άλλο υλικό είναι) στο δέσιμο με τη μηχανή, είναι εμπιστοσύνης;
Δεν κόβεται με τη χρήση;
Εντάξει, η μηχανή μου δεν είναι καμιά μεγάλη, 540gr πάει το σώμα με την μπαταρία και οι φακοί πάνε από 70gr ως 170gr δηλαδή 700gr max αλλά όπως και να έχει ανησυχώ.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Ιμάντες - straps μηχανών

Σωστοί οι προβληματισμοί σου αλλα οχι τόσο ουσιωδης, με το black rapid αν κάτσεις φέρνεις την μηχανη μπροστά και την ακουμπάς στα πόδια σου ή με μια κίνηση το βγαζεις απο τον ώμο ή αφαιρείς σε 2-3 δευτερα την μηχανή απο το γάντζο, δεν ειναι ουσιαστικό προβλημα κατα την γνωμη μου ... Κυριως δυο ειναι τα προβληματα με την χρήση του, το ενα ειναι να κανεις χρήση 2 μηχανών και να εχει φλας η μια και να γονατίσεις για να φωτογραφίσεις με την αλλη, εκει πλησιαζει πολυ στο έδαφος και θελει προσοχη ειδικα αν φορα κατι προσθετο το φλας π.χ. Κάρτα bounch,
Το δευτερο θελει λιγο προσοχη οταν φοράς μαζι τσαντα ώμου ή σακίδιο και θελεις να κινούνται για να αλλαξεις φακό...

Απο θεμα να κρατήσουν εξοπλισμο εως 1 κιλο δεν εχει κανενα τους προβλημα, μαλλον το black rapid ειναι too much και μπορεις να πας στην λιγο φθηνοτερη λυση της peak design όπου ο Ιμαντας ειναι παρόμοιος με ζώνη ασφαλείας αυτοκινήτου, δεν κόβεται με τίποτα και ολο το strap διπλώνει και μπαινει στην τσεπη σου ευκολα γιαυτο και το προτεινω για ακαθρεπτες με ελαφριους φακους ... Αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι το φορας και αλλιως στην ζώνη κλπ. για να σταθεροποιησει κανεις την μηχανη σε βιντεο.

Αν θελεις να βαζεις την μηχανή και σε τριποδι δες και στις δυο περιπτωσεις τις επιλογες που σου δινουν αντι για βιδα αξεςουαρ συμβατή πατούσα για την κεφαλή που χρησιμοποιεις , γλιτώνεις το βαλε βγαλε και εχεις ετοιμο το σημείο σύνδεσης (απο κάτω) και για την λυση της peak design που μερικες φορες βολευει πολυ στο πιασιμο και στην εργονομια.
 
Last edited:

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,208
Re: Ιμάντες - straps μηχανών

Καλησπέρα παιδιά. Θελουμε να πάρουμε μαζί ένα φίλο από ένα strap. Θελουμε να μπαίνει - βγαίνει εύκολα. Ένα για dslr και ενα για mirrorless. Καμία πρόταση επιπλέον αυτών;