ακόμα ένας gainclone lm3875 (audiosector kit)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε συνέχεια των ερωτήσεων που έκανα εδώ, αυτό το νήμα με στόχο να καταγράψω την πρώτη μου απόπειρα στον χώρο του DIY (βέβαια μάλλον θα κοιτάω κατά την κατασκευή, παρά θα είναι δική μου η απόπειρα :p ). Αυτή τη στιγμή έχω έναν tripath ta2021S, ο οποίος αντικατέστησε έναν αρχαίο luxman και μια που γλυκάθηκα με τα διακοπτικά, αποφάσισα να ασχοληθώ με τον πρώτο μου gainclone.

- Το πρώτο βήμα ήταν η αγορά του premium kit lm3875 από audiosector:

http://www.audiosector.com/lm3875.shtml

Ενημερώθηκα ότι αύριο θα ξεκινήσει το ταξίδι του για Ελλάδα, οπότε το δεύτερο βήμα ήταν η αγορά μετασχηματιστή.


- Με μια σχετική έρευνα στο net για αγορά από Ελλάδα, κατέληξα σε παραγγελία από τον Γιατρά, ενός τοροειδή, πακτωμένου βάσει των παρακάτω χαρακτηριστικών που διάβασα στο manual του kit:

Code:
300VA, 2 x 22V AC


- To επόμενο και επίπονο βήμα είναι η επιλογή του κουτιού. Αφού πηγα να την πατήσω παραγγέλνοντας οριακό στο ύψος κουτί (σε ευχαριστώ sokmav) λόγω της κωλοπιλάλας που με έχει πιάσει να μαζέψω τα υλικά, έφαγα στην κυριολεξία το ebay, συν μια δυο γνωστές πηγές και αυτή τη στιγμή έχω καταλήξει χωρίς να κάνω αγορά στο παρακάτω:

http://www.ebay.com/itm/K-2109-Full...379?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c20e8321b

Με δεδομενο το μέγεθος του μετασχηματιστή (ύψος 5.5cm και διάμετρο 12cm) νομίζω ότι το εν λόγω κουτί θα με καλύψει σίγουρα. Δεν πάει ακόμα το χέρι μου στο κουμπί της αγοράς καθώς θέλω να σιγουρευτώ, απλώς με τα λεφτά που διαθέτω, νομίζω ότι είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή.

Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να μαζέψω τα υπόλοιπα υλικά που χρειάζομαι. Βλέπω ότι το κουτί έχει διάφορα πάνω του, τα οποία το πιθανότερο και θα αλλάξω αφού το παραλάβω (αν πάρω αυτό), οπότε προς στιγμήν η έρευνα εστιάζεται στο volume pot

Έχω στο νου μου να πάρω όσο το δυνατόν καλύτερα υλικά για τα λεφτά που διαθέτω. Διαβάζω στο manual και πάλι:

Code:
Next, a version with potentiometer.
I've been using Noble pots for years; while they are not perfect, for the price they offer
great value. Available from percyaudio and partsconnexion.
Most suitable value is either 25k or 50k (log taper, stereo). Picture below shows the
connections, pin 1 & 5 are not being used in normal application (those are for loudness
option)

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για μια αξιόλογη λύση με ένα λογικό κόστος.

Μέχρι στιγμής είμαι περίπου στα 80(kit) + 60 (μετ.) + 60 (κουτί) = 200. Καλό θα ήταν στο σύνολο να μην ξεπεράσω τα 250 ευρώ.


Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για το αν ρωτάω τετριμένα πράγματα, απλώς αγγίζω έναν χώρο με τον οποίο η σχέση μου είναι μηδενική και θα ήθελα να αποφύγω λανθασμένες αγορές.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
εισαι χειμαρρος δεν σε προλαβαινουμε
Λοιπον, δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα......
Ναι μπορεις να βαλεις απλο ποντεσιομετρο, και εγω ετσι τον ειχα, μια ενεργη προενισχυση ομως η εστω ενα μπαφερακι του παει καλυτερα και το απογειωνει, θα εχει καλυτερη συνεργεια με της πηγες σου και καλυτερο ελεγχο στις εντασεις σου
αυτο σημαινει εχτρα πλακετα, εξτρα μετασχηματιστης = εξτρα χωρος στο κουτι

Αν θες απλο ποντεσιομετρο, βαζεις μπλε alps, απλο η τηλεχειριζομενο, η πας σε λυση με pga2311 (διαβασε αναλυτικα σε αλλα νηματα)
Αν θες πανω απο μια εισοδο η βαζεις απλο επιλογεα η παιρνεις κατι ετοιμο με ρελεδακια, πολλα ερχονται και με μικροεπεξεργαστη
Αν θες προενισχυση υπαρχουν πολλες προτασεις, αν θες μπαφερ επισης

σου πεταω φραγματα μπας και σε κοψω και παρεις καμια ανασα

τη ηχεια εχεις?
o luxman ποιος ηταν?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ακολουθώ τη συμβουλή σου και θα ψωνίσω κουτί στο τέλος.

Αναφορικά με το Volume μου έδωσες τροφή για ψάξιμο.

Τα ηχεία μου είναι τα monitor audio bronze b2 και με ενδιαφέρει να συνδέω μονο μια πηγή που θα είναι DAC.

O luxman ήταν ο L-220.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Πρώτα θα έβλεπα τη διάμετρο του άξονα που χρειάζεται το κουμπί του ποτενσιόμετρου του κουτιού.
μετά θα έψαχνα για ένα λογαριθμικό ποτενσιόμετρο από εταιρεία που έχει ακόμα παραγωγή.

Τα καλύτερα που έχω χρησιμοποιήσει είναι με τη σειρά :

Penny + Giles
http://www.pennyandgiles.com/Products/Audio-Faders-Video-Controllers/Rotary-Fader-RF15.aspx

Noble
Τα Noble δεν παράγονται πλέον αλλά υπάρχουν ακόμα λίγα από παλαιό στοκ. Δεν συνιστώνται σε νέα κατασκευή διότι θα είναι δύσκολη η εξεύρεση ανταλλακτικού στο μέλλον, ενώ στερούμε και τα παλαιά μηχανάκια από τα ανταλλακτικά τους.
Εναλλακτικά κομμάτια έχει να προτείνει η Audio Note, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
http://www.audionote.co.uk/comp/atten.shtml

Alps
Αρκετά καλά τα κλασικά alps blue velvet αλλά μόνο από αξιόπιστο κατάστημα διότι υπάρχουν και πολλά μαϊμουδάκια.

Κατά καιρούς αξιόλογα μοντέλα έχουν παρουσιάσει η Bourns, η Vishay (π.χ Sfernice P11) κ.α.

Τέλος υπάρχει και η λύση των Stepped Attenuator αλλά αυτή είναι μια άλλη κατηγορία για την οποία έχουν προταθεί κατά καιρούς πολλές λύσεις.

Υ.Γ κουτί με οριακό εσωτερικό ύψος είναι και το:
http://www.ebay.co.uk/itm/121173799432?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε ευχαριστώ πολύ!

Βλέπω ότι υπάρχει (; ) ελληνικό κατάστημα (mtz audio) για το blue alps. Υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη πηγή;

Το κουτί αυτό το έχω τσεκάρει επίσης αλλά έχω αποφασίσει ότι όταν ψωνιστει κουτι θα υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος για να είμαι σίγουρος.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Σε υπέρ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ακολουθώ τη συμβουλή σου και θα ψωνίσω κουτί στο τέλος.

Αναφορικά με το Volume μου έδωσες τροφή για ψάξιμο.

Τα ηχεία μου είναι τα monitor audio bronze b2 και με ενδιαφέρει να συνδέω μονο μια πηγή που θα είναι DAC.

O luxman ήταν ο L-220.


τις εισοδους μην τις υποτιμας. Το μικροβιο μολις τωρα το κολλησες εχεις δρομο ακομα...

ο Lemon θα εχει να σου πει πραγματα και θαυματα για το pga, δεν το εχω δοκιμασει αλλα για να το λενε τα παιδια θα ειναι πολυ καλο
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
To μικρόβιο είναι οικογενειακό :D έχω μεγαλώσει μέσα στα μηχανήματα αυτά, απλά τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ ενεργά.

Όσον αφορά στις πηγές, παρότι έχω πολλά cd ήδη έχω μεταφέρει τη δισκοθήκη σε flac και έχω καταργήσει και το marantz που είχα.
Με το καλό το επόμενο project θα είναι ένα καλό DAC που ανέβαλα τώρα λόγω προτεραιοτητων. Μεγάλες κουβέντες δε λέω αλλά νομίζω ότι στο θέμα πηγών δεν έχω γυρισμό.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
οκ, το "στα λεγα εγω ομως" pm δεν το γλυτωνεις στο μελλον :ernaehrung004:
o mtz ειναι ο μανωλης τζωρτζακης, μελος και του φορουμ, παρε τηλ θα σε συμβουλεψει και σε αλλα
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Το ιδιο ρωτησα και εγω ρε Billy αλλά ο Μιχαλης ειναι προς το παρον single source dedicated...

Βεβαια εδω που τα λεμε καλο ειναι να μεινει σε μια πηγη για να προχωραει και το development του archphile :grinning-smiley-043

Αν δεις εχει κανει τρελη δουλια και support.
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Επισης, επειδη στο αλλο thread διαβασα για cooling, με το καταλληλο τρυπημα μια χαρα ειναι και τα "σιδερα" απο CPU Coolers.

Φανταζομαι κατι θα εχεις να βρισκεται τριγυρω...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
O πρώτος ενισχυτής θα γίνει 100% για μια πηγή. Ο μόνος λόγος να χρειαστώ δεύτερη πηγή είναι να υπάρξει κάποια καινούρια που δεν την ξέρουμε ακόμα. Για τις υπάρχουσες είμαι σίγουρος :D

Σχετικά με το ποτενσιόμετρο, το βρήκα εδώ σε πολύ καλή τιμή:

http://uk.rs-online.com/web/p/products/2369604/


Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι αυτό είναι το επιθυμητό pot;;

Eυχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
O πρώτος ενισχυτής θα γίνει 100% για μια πηγή. Ο μόνος λόγος να χρειαστώ δεύτερη πηγή είναι να υπάρξει κάποια καινούρια που δεν την ξέρουμε ακόμα. Για τις υπάρχουσες είμαι σίγουρος :D !

Εχεις απολυτο δικιο, και εγω με ενα phono stage παιζω αποκλειστικα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
5m από το γραφείο που γράφω αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα πικαπ της clearaudio το οποίο πρέπει να έχω να το ακουμπήσω μια 5ετία :p, cd είχα και το πέταξα, οπότε διατηρώ μια σιγουριά για την πηγή μου. Το θέμα είναι αυτή να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη, αλλά έχουμε χρόνο για την κατασκευή ενός καλού DAC. Προτεραιότητα έχει ο ενισχυτής αυτή τη στιγμή στον οποίο θέλω να κάνω όσο το δυνατόν πιο προσεγμένη δουλειά με δεδομένα τα λίγα λεφτά που διαθέτω.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Το ιδιο ρωτησα και εγω ρε Billy αλλά ο Μιχαλης ειναι προς το παρον single source dedicated...

Βεβαια εδω που τα λεμε καλο ειναι να μεινει σε μια πηγη για να προχωραει και το development του archphile :grinning-smiley-043

Αν δεις εχει κανει τρελη δουλια και support.


μονογαμικοι, υπαρχουν και αυτοι ρε φιλε τι να κανουμε...μας χαλανε την πιατσα


ειναι πολυ καλος, θα το κανω και το βημα προς το Linux καποια στιγμη
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
το ποτ που εχεις βαλει κανει αν θες 50κ. Μοτοριζε ομως ή οχι?
ψαξε ομως λιγο παραπανω το pga να δεις αν σου κανει
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε πρώτη φάση θέλω να φτιάξω ότι πιο απλό, οπότε με βλέπω για το απλό blue velvet της Alps.

Μια που με ρώτησες σε προηγούμενο post τι ηχεία έχω, θα είμαι οκ με τα συγκεκριμένα;; Είναι 6ohm με ευαισθησία 90db. Ψάχνω στο google και διαβάζω διάφορες απόψεις οι οποίες συγκλίνουν ότι λογικά θα είμαι οκ, αλλα θα ήθελα και τις γνώμες σας.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
λογικα θα το οδηγαει. Η ενεργη προενισχυση βοηθαει πολυ, το απλο δεν ειναι και παντα το καλυτερο
οπως και να εχει δες πως ειναι με απλο ποτ, αλλα θυμησου οτι θα σου δωσει περισσοτερα με ενα ενεργο σταδιο
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχω μελετήσει σήμερα και χθες το pga, διάβασα και τα ανάλογα νήματα εδώ και παρότι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, αποθαρρυνθηκα γιατί επί της ουσίας πρέπει να φτιάξω ακόμα μια συσκευή. Εν τω μεταξύ στο ebay γίνεται ένας χαμός και δεν ξέρεις τι είναι σαβούρα και τι όχι.