FTA 4K κανάλι από Hispasat

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Spanish satellite operator Hispasat has decided to permanently broadcast a new Free-to-Air (FTA) channel in Ultra-HD, or 4K, across both North and Central America. The decision is part of the company’s goal to bolster its transatlantic coverage.

Hispasat has supported an open 4K channel in Europe since September 2013. The new FTA channel, called Hispasat 4K, was announced at NAB. The Amazonas 3 satellite will be used to broadcast the channel, which already serves several hours of programming. Hispasat also said it would supply advanced solutions for new video formats in order to accelerate the acceptance of 4K.

“We expect to rapidly increase the content available thanks to the agreement we have reached with High TV to broadcast via Hispasat 4K,” said Hispasat’s Business Director Ignacio Sanchis.

Sanchis added that Hispasat is investing heavily in research and development for 4K broadcasting, and that collaborating with decoder manufacturers is a top priority. So far, the company has demonstrated a Hispasat 4K broadcast using a High Efficiency Video Coding (HEVC) reference decoder designed by ST Microelectronics. Via transponder 94, Hispasat 4K will use second generation Digital Video Broadcasting — Satellite (DVB-S2) for Hispasat 4K.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Με Η/Υ αναπαράγεται. Που να το δεις όμως; Έχεις UHD οθόνη;
Για τη λήψη απαιτείται δορυφορική κάρτα DVB-S2 για PC και ένας ισχυρός επεξεργαστής για να κάνει decode το HEVC stream.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Κι όταν λέμε ισχυρός, εννοούμε της τελευταίας γενιάς, γιατί ακόμα και με τέτοιον η χρήση της cpu πάει συχνά στο 100% στη live αποκωδικοποίηση του HEVC (με LAV decoder). Γενικά πάντως η λειτουργία είναι αρκετά ομαλή ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση.

Είναι εμφανής η διαφορά από το αντίστοιχο stream με κωδικοποίηση H.264, και hardware επιτάχυνση βίντεο...

Hispasat 4K σε H.264

h264.jpg




και σε HEVC, με αποκωδιποίηση από την CPU, χωρίς επιτάχυνση βίντεο.

hevc.jpg
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ε κάνε κι εσύ ένα overclock! Εγώ πάντως στον I7-2600k overclocked στα 4 GHz δεν είχα θέμα στην αναπαραγωγή, ήταν ομαλή. Στην τελική όμως δε βλέπεις και τίποτα, αφού οι οθόνες μου στο PC δεν είναι καν full hd (1680*1050 είναι).
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Δεν παίρνει OC, είναι ο i7 4770 χωρίς το Κ! :smile:

Δεν έχει βέβαια ιδιαίτερο πρόβλημα στην αναπαραγωγή, κάποια μικροκολλήματα σε ορισμένα σημεία.

Ούτε εγώ έχω βέβαια οθόνη 4Κ, το βλέπω σε 1920Χ1200...
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Νομίζω υπάρχουν κάτι κόλπα να τρέχεις όλα τα core στην turbo speed, που είναι 3900 στην περίπτωσή σου. Με 4 οθόνες 1920*1080 θα μπορούσες να το δεις ;-) Παρεμπιπτόντως, κοιτούσα για οθόνες 4K και διαβάζω κάτι κουλά για tiled displays (2 πάνελ των 1920*2060 δίπλα δίπλα), ισχύει;
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Θα το ψάξω αυτό με τα core, γιατί όντως όταν φτάνει η χρήση κοντά στο 100% σε όλα τα core η turbo speed πέφτει (κάπου 3700 MHz, αν θυμάμαι καλά). Για το δεύτερο έχω δει διάφορες παραλλαγές, δεν έχω δώσει όμως και ιδιαίτερη σημασία (δεν έχω σκοπό να το κάνω δηλαδή! ). Γενικά τώρα, αν δεν βγάλουν οι Nvidia / AMD / Intel, κάρτες γραφικών (ενσωματωμένες ή μη) με επιτάχυνση HEVC, δύσκολα θα αναπτυχθεί στα pc, τουλάχιστον η 4Κ με τις απαιτήσεις που έχει (θυμίζει τις πρώτες ημέρες των HD σε mpeg2 και μετά σε mpeg4).

ΥΓ. τι πάνελ είναι αυτά τα 1920Χ2160; δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι τέτοιο.
 
Last edited:

stampol

Established Member
23 September 2012
216
Αθήνα
αμαν τωρα μας αναψες φωτιες...αυτο το 4K ηδη εχει αρχισει να με τρωει μεσα μου σιγα σιγα....
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
Αν θυμάμαι καλά στον Astra 19.2 πέτυχα 4 κανάλια δοκιμαστικά UHD. Πήγαινες στο πρώτο και έβλεπες, σαν να ήταν ζουμ, το πάνω αριστερό 1/4 της εικόνας.
Στο άλλο κανάλι το πάνω δεξί 1/4 . Στο άλλο το κάτω αριστερό 1/4 κλπ. Έδειχνε συγκεκριμένα κάτι φρούτα και φαγητά. Η εικόνα ήταν όντως το κάτι άλλο!!! και με UHD τηλεόραση προφανώς θα φαίνονται και τα 4/4
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Στον Eutelsat 10A πρέπει να το πέτυχες, υπάρχει ακόμα παρόμοια δοκιμαστική εκπομπή εκεί. Ουσιαστικά είναι τέσσερα stream full HD (1920X1080), που με ειδικούς δέκτες συνθέτουν μία εικόνα UHD 4K.
 

UHDBoy

Established Member
18 April 2010
124
Με αποκωικοποιητη DVB-S2 κατεβαινει το 4Κ υλικο στον δεκτη ? (δεν μιλαω για προβολη)