Young DSD dac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μ2Tech Young DSD DAC @ Pink Fish Media (είναι απο φόρουμ αλλά είναι μάλλον το πρώτο review του young dsd)
13469833255_4a7b279850_o.jpg


http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?p=2274974
 
Last edited by a moderator:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Και εδω το λινκ για την σελιδα του κατασκευαστη.

Ενα πραγμα που με ειχε κάνει να το ερωτευτώ ηταν η εμφανιση του, κριμα που δεν κρατησαν τοσο ομορφο design..

Το παλιο...

mains-cables-r-us-dc-power-supply.jpg
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Συμφωνώ... Το απολυτως ξεχωριστό design του παλιού έπρεπε να μείνει ή να παραλαχτεί τέλος πάντων!
Τώρα από μούρη είναι σχετικώς mainstream...
Ελπίζω να αποζημιώνει ο ήχος του...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Συμφωνώ,πιο όμορφο το παλιό.
Το θέμα είναι βέβαια πως η κατηγορία που παίζει είναι φαρμάκι...
Και οι δυνατότητες και τα καλούδια επίσης λίγο πολύ τα ίδια.

Δεν ξέρω,σκέφτομαι πως μετά από αυτόν τον χείμαρρο περίπου ίδιων υλοποιήσεων που αλλάζουν ουσιαστικά στην επίγευση μόνο,ο κόσμος έχει κορεστεί και θέλει κάτι άλλο.
Προσωπικά μου έχει κολλήσει το audio-gd,απλώς και μόνο γιατί ξεφεύγει.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Προσωπικά η καινούρια "φάτσα" του YOUNG DSD Dac μου αρέσει πολύ περισσότερο απο την προηγούμενη που μάλλον την έβρισκα απωθητική..
Σαν ήχος αν και το έχω ακούσει μερικές φορές στον αντιπρόσωπο και δεν μπορώ να έχω πλήρη άποψη μπορώ να πώ οτι υπερκαλύπτονται τα ΥΠΕΡ-υψηλά στανταρ που θέτει πλέον ο σκληρός ανταγωνισμός στην κατηγορία και ακούγεται ψαρρωτικό ισορροπημένο και "μεγάλο" με μία διακριτική και πολύ ευχάριστη έμφαση στον αέρα και τις αραχνούφαντες υψηλές συχνότητες. Επίσης στήνει μια σαφέστατη ολογραφική σκηνή και δεν μασάει με τίποτα στα δύσκολα προγράμματα.

Αυτά σαν γενικές εντυπώσεις που σχημάτισα "στο πόδι" Σίγουρα όποιος κινείται στην κατηγορία αυτή αλλα και ψηλότρα επιβάλεται να το ακούσει..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τις τελευταιες μερες εκανα 2 ακροασεις, μια με το καινούργιο Young DSD και μια μακροσκελεστατη (ειναι ακομα σπιτι) με το πρωτο Young. Και οι 2 εγιναν με foobar>proprietary drivers> USB και με αρχεια απο Mp3 μεχρι DXD. Και στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιήθηκε το τροφοδοτικό μπαταριας M2Tech Palmer.

Ο Ιταλος εχει κανει πολυ καλη δουλεια, τα ντακ απέδωσαν εξαιρετικά σε ολα τα ειδη μουσικης. Η σκηνη ειναι αρκετα μεγαλη (σαφως ευρύτερη και ψηλότερη απο καποιες diy λυσεις που περασαν απο εδω τις ιδιες μέρες) ενω τα οργανα περιγράφονται πιο διακριτά.

Καποια στιγμη αν τα καταφέρουμε θα πρεπει να κανουμε ενα Α-Β με το αντιπαλο δεος. Παντως δεν ειναι καθολου τυχαίο το ονομα που εχει χτίσει η Μ2Τech..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ισως ενα κλικ λιγότερο απο τις σαβρες (και 2 κλικ..). Δοκιμες XLR δεν εγιναν.
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Τις τελευταιες μερες εκανα 2 ακροασεις, μια με το καινούργιο Young DSD και μια μακροσκελεστατη (ειναι ακομα σπιτι) με το πρωτο Young. Και οι 2 εγιναν με foobar>proprietary drivers> USB και με αρχεια απο Mp3 μεχρι DXD. Και στις 2 περιπτώσεις χρησιμοποιήθηκε το τροφοδοτικό μπαταριας M2Tech Palmer.

Ο Ιταλος εχει κανει πολυ καλη δουλεια, τα ντακ απέδωσαν εξαιρετικά σε ολα τα ειδη μουσικης. Η σκηνη ειναι αρκετα μεγαλη (σαφως ευρύτερη και ψηλότερη απο καποιες diy λυσεις που περασαν απο εδω τις ιδιες μέρες) ενω τα οργανα περιγράφονται πιο διακριτά.

Καποια στιγμη αν τα καταφέρουμε θα πρεπει να κανουμε ενα Α-Β με το αντιπαλο δεος. Παντως δεν ειναι καθολου τυχαίο το ονομα που εχει χτίσει η Μ2Τech..

Πως ακούγεται το καινούργιο σε σχέση με το παλιό;
Θα συμφωνήσω περί του design. Το παλιό πολύ πιο όμορφο.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πως ακούγεται το καινούργιο σε σχέση με το παλιό;
Θα συμφωνήσω περί του design. Το παλιό πολύ πιο όμορφο.

Θελω να κανω αλλη μια σύγκριση προτού γραψω την τελική μου αποψη (αν και διαφορες υπαρχουν)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Χωρίς να το έχω ακούσει και μόνο το γεγονός ότι χρησιμοποιεί propritary drivers τοποθετεί την M2Tech σε άλλη κατηγορία κατασκευαστών.

Διότι χρειάζεται να διατηρεί και ομάδα προγραμματιστών στο προσωπικό της. Που σημαίνει αυξημένη αξιοπιστία. Ότι είναι σήμερα εκεί, αλλά θα είναι και αύριο. Για ν' απαντήσει στα αιτήματα ή τα προβλήματα των πελατών της. Απαραίτητο με τις συχνότατες αλλαγές στο Hardware και στο Software στο χώρο των υπολογιστών, προπάντων στα λειτουργικά συστήματα.

Δε στερείται σημασίας το γεγονός, όταν συζητάμε για ψηφιακά προϊόντα όπως οι DAC's.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Προχθές ακούσαμε στο χώρο μου, για πολλοστή φορά, το πρώτο Υoung με 4 διαφορετικά τροφοδοτικά. Ένα από αυτά τα τροφοδοτικά ήταν το πακάκι που έρχεται μαζί με Young.
Για να μην μπω σε λεπτομέρειες, απλώς αναφέρω ότι το πακάκι είναι απαράδεκτο και είναι κρίμα ένα τόσο καλό μηχάνημα να αδικείται από το τροφοδοτικό του.
Το τροφοδοτικό μπαταρίας της M2Tech ήταν καλύτερο μεν απο το πακάκι, αλλά όχι στα επίπεδα δύο άλλων τροφοδοτικών ιδιοκατασκευής που δοκιμάσαμε. Ειδικά το τέταρτο κατά σειρά δοκιμής τροφοδοτικό ήταν εκπληκτικό, σε σημείο που μας ήταν αδύνατον να συνεχίσουμε τις ακροάσεις με τα υπόλοιπα τροφοδοτικά. Ο μουσικός που ήταν μαζί μας είχε φέρει κάποιες δικές του δουλειές και ήταν απολύτως σαφής. Νόμιζε ότι τα 3 από τα 4 τροφοδοτικά ήταν χαλασμένα και ότι του κάναμε πλάκα.
Το τέταρτο τροφοδοτικό βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της κατασκευής και δεν είναι ανακοινώσιμη από το σχεδιαστή του η τεχνολογία που χρησιμοποιείται. Μέσα στο κουτί υπήρχε πάντως μια πολυ μεγάλη λυχνία :grandpa:
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολύ ενδιαφέρον. Στις ακροάσεις με μπαταρία που έκανα δεν μου είχε φανεί ότι έλειπε κάτι (ίσως λίγο στα δυναμικά) οπότε αν υπάρχει τέτοια βελτίωση θα πρέπει να επαναλάβω τις ακροάσεις.. (με linear τροφοδοσία τα δυναμικά και η γενικότερη αίσθηση ήταν πιο "τσαμπουκαλεμενα")
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Με τις μπαταρίες μολύβδου που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι κατασκευαστές , ο ήχος υστερεί πάντοτε σε ανάλυση και δυναμικά, όμως σε κάποιες περιπτώσεις αυτό μπορεί να θεωρηθεί από ορισμένους ως ένα πλεονέκτημα, αφού το χαρακτηριστικό αυτό το συνδέουν με τον αναλογικό ήχο, κάτι που προφανώς είναι εντελώς λάθος.
Οι σχεδιαστές τροφοδοτικών μπαταρίας επίσης ξεχνούν ότι και οι μπαταρίες παράγουν θόρυβο ούτε λαμβάνουν μέτρα για να μειώσουν τη σύνθετη αντίσταση εξόδου της τροφοδοσίας.
Κάποτε είχα σχεδιάσει ένα τροφοδοτικό μπαταρίας για την αντιλόπη με εξαιρετικά αποτελέσματα, όπου τα παραπάνω προβλήματα είχαν περιοριστεί στο ελάχιστο. Ακόμα και με το Young υπήρχε βελτίωση σε σχέση με ένα καλό γραμμικό τροδοδοτικό. Αλλά με την αντιλόπη θυμάμαι ότι απλά ο ήχος ήταν "το κάτι άλλο " ...
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τα ιδια λεμε. Απλα θελω να πιστεύω (χωρις να εχω μπει στην διαδικασια να λύσω το Palmer η ψαξει το σχεδιο του) οτι ο Ιταλος εχει ασχοληθεί με τον θορυβο του μπαταριατου τροφοδοτικου του αρκετα (στην ακροαση το επιπεδο θορυβου μου φανηκε εξαιρετικα χαμηλο). Ο ιδιος Ιταλος βεβαια τωρα το εχει γυρίσει σε γραμμικό.

Ισως επειδη το 1795 ειναι απο μονο του πιο soft σε σχέση με τις σαβρες η μπαταρια να μην ειναι τελικα το ιδανικο και ο τσαμπουκάς ενος γραμμικού να ματσαρει καλύτερα.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Internet King, μήπως μπορεί να μας αποκαλυφθεί πλέον ποιό/πως ήταν εκείνο το "4ο" τροφοδοτικό που απογείωσε το Young?