Sony A77 II

billias7815

Established Member
24 October 2011
176
Ανακοινώθηκε η νέα SLT Α77ΙΙ της Sony.

Τα χαρακτηριστικά της σύμφωνα με το press release της Sony.Απευθύνεται κυρίως σε φωτογράφους που ενδιαφέρονται για βίντεο.

http://www.sony.net/Products/di/en-gb/products/g2sw/specifications.html?contentsTop=1

Επιγραμματικά :
  • 79 auto focus points
  • 12 fps continuous shooting up to 60 frames
  • 24.3-megapixel*5 Exmor CMOS sensor with wide-ranging sensitivity from ISO 100 to 25600 and high-speed BIONZ X image processing engine
  • 1.3cm (0.5" type) OLED electronic viewfinder with 2,359,296 dots with 0.71x magnification
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Εντυπωσιακές προδιαγραφές, αλλά αναρωτιέμαι... Με όλα αυτά που κάνει η Sony σε mirrorless, compact κ.λ.π. υπάρχουν άνθρωποι που επενδύουν σε εξοπλισμό αυτής της σειράς? Δεν μπορώ να μπω στο κεφάλι τους, συγνώμη κι όλας δεν θέλω να προσβάλω κανέναν, αλλά οι ασυμβατότητες ανάμεσά τους μου κάνουν εντύπωση.
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

ποιες ασυμβατοτητες ?
Η σειρα Alpha εχει κοινους φακους και αξεσουαρ , ειτε ειναι απλες DSLR ειτε ειναι SLT.

Oi mirrorless παιρνουν επισης τα ιδια αξεσουαρ (πχ μικροφωνα, φλας) και τους φακους alpha με ανταπτορα (με ή χωρις εστιαση) και κερδιζουν μαλιστα σε ταχυτητα λογω PDAF.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Εντάξει Γιάννη, τον έχω δει τον adapter που έχεις, αλλά κι εγώ κάτι ξέρω από δαύτους (4/3->m4/3 που είναι και λιγότερο ογκώδης). Αυτό που αναρωτιέμαι, είναι ποιός θα επενδύσει ΤΩΡΑ σε εξοπλισμό SLT ή κλασσική DSLR Sony, όταν έχει την επιλογή των mirrorless. Οι οποίες όπως μας έδειξες αλλού, εστιάζουν ταχύτατα πλέον (μεταξύ άλλων)...
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Δεν απεθυνονται στο ιδιο κοινο.

Οι "επαγγελματιες" δεν πολυαρεσκονται (οπως εμεις) σε mirroless, αυτο ειναι γεγονος.

Θελουν επισης σταθεροποιηση στους φακους τους, ακομα και στους primes, και με τον ανταπτορα δεν εχεις .
Το συστημα εστιασης επισης, σαφως και ειναι καλυτερο στη nea A77 , ειναι πιο "εξιδεικευμενη" μηχανη για γρηγορη φωτογραφιση, σπορ, κλπ.
Εχει περισσοτερες ρυθμισεις γι αυτο, ειδικα στο φωτογραφικο τμημα, που η α6000 δεν εχει (εχει καποιες ρυθμισεις αλλα μονο για βιντεο).
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Οι οποίες όπως μας έδειξες αλλού, εστιάζουν ταχύτατα πλέον (μεταξύ άλλων)...

Ως ιδιοκτήτης της a6000, πιστευω ότι η mirrorless που έχω είναι μακράν καλύτερη από άλλες mirrorless στην εστίαση και από πάρα πολλές DSLR.
Παρόλα αυτά, σε πολύ απαιτητικές περιπτώσεις, ακόμα προσπαθώ με τις ρυθμίσεις. Αν τα καταφέρω θα δείξει. Δοκιμάζω τώρα προτάσεις του Γ.Σπύρου.
Όταν τα καταφέρω θα το αναφέρω. Ίσως φταίνε και οι φακοί που έχω.

Αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα ότι είναι καλύτερη από τη Nikon d5100 (ENTRY LEVEL) στο να πετύχω την μία τη καλή φωτογραφία.
Με την Νικον είχα πετύχει πιο εύκολα με AF-S γιατί ήταν αστραπιαίο, ενώ με το AF-C της a6000 ακόμα προσπαθώ. Ναι έχει τρομερή ριπή, αλλά μου πετάει το φόκους πιο πίσω από το θέμα.
Λόγω αυτής της εμπειρίας, θεωρώ ότι σε τέτοιες απαιτητικές περιπτώσεις, η DSLR θα έχει προβάδισμα.
Άρα αν κάποιος επικεντρώνεται ΜΟΝΟ σε σπορ/BIF, τότε η DSLR ίσως είναι καλύτερη.
Μια χαρά μπορείς και με τη mirrorless αλλά...αν είσαι επαγγελματίας ή πορωμένος με τα σπορ και τα πουλιά που πετούν, γιατί να μην έχεις την επιλογή της DSLR με το προβάδιμα?
Αν κάποιον τον ενδιαφέρει να φωτογραφίζει τα αηκίνητα παιδιά του, η mirrorless είναι ιδανική.

Δεν έχω μετανιώσει όμως γιατί προσωπικά το μέγεθος με επηρέασε αρκετά. Δεν είμαστε όλοι τελικά σε διάθεση να κουβαλάμε μία μηχανή της σειράς alpha dslr, όσο καλή και αν είναι.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Νομιζω πως η ριπη (αν χρειαζεται καπου) ειναι για βοηθησει την κολοφαρδια στο να εστιαστει σωστα κατι που κινειται....

Σε κανα χρονο-δυο οπου το 4k θα εχει εχει ερθει για τα καλα, ποιος θα εσχολειται με ριπες...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Ε, τοτε οι εταιριες προκειμενου να εντυπωσιαστουν καποιοι, θα βγαλουν και ριπες των 72 καρε ανα σεκοντ :D
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Το βίντεο έχει μεγάλη ανοχή στο πολλά από τα frames να μην είναι τέλεια εστιασμένα. Η εναλλαγή των frames ξεγελάει το μάτι μας.
Στη φωτογραφία όμως πρέπει να είναι 100% πετυχημένο.
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Ναι, υπαρχουν 2 mode... στο πρωτο εχεις 8 fps με caf kai exposure σε καθε καρε και στο δευτερο mode, εχεις 12 fps παλι με caf σε καθε καρε , αλλα exposure lock στο πρωτο καρε.
Το buffer ειναι για 60 καρε συνολικα, λιγο παραπανω απο την α6000 στα 50.
 

buck

Senior Member
13 September 2006
502
Αλιμος
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Ένα μήνα μετά, μόνο καλές εντυπώσεις από την μηχανή.

Χρειάζομαι καλύτερους φακούς τώρα φυσικά, έναν 70-200 2,8 και έναν 85 έως 105mm επίσης 2,8. Εάν γνωρίζει κανείς ας μου προτείνει για τον πρώτο. Για τον δεύτερο μάλλον θα πάω σε Sony.

Επίσης αν διαβάσετε κύριε Σπύρου το νήμα θα ήθελα την πρόταση σας για ρυθμίσεις στο βίντεο ( παντελώς άσχετος, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις )
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Θα σου πρότεινα τον άριστο Tamron 90mm f2.8 macro USD, δεν θα τον βγάζεις σχεδόν ποτέ από πάνω.
Με την εστίαση που έχει η A77II μου τρέχουν τα σάλια, έχοντας και μερικούς φακούς amount .. tamron 90mm, Minolta 70-210, Minolta 35-70, Minolta 24mm και μερικούς δεύτερους... δεν βλέπω να αποφύγω το πειρασμό.
 

buck

Senior Member
13 September 2006
502
Αλιμος
Re: Ανακοινώθηκε η Sony A77 II

Έχω ήδη τον Τamron και τον έχω προς πώληση γιατί δεν με τράβηξε το macro και είναι λίγο αργός για την μηχανή, η οποία είναι ταχύτατη ο δε αισθητήρας της είναι πολύ καλός.( κρίνοντας από την πληροφορία που βλέπω στο pc)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.