smartbox 6000hd

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
image.jpg



Αγόρασα αυτόν τον δέκτη ! Δεν βρήκα πληροφορίες στο forum και είπα να μπει και αυτός!!
Εάν έχω καμία απορία η αν μπορώ να βοηθήσω όποτε έχω χρόνο πιστεύω να με βοηθήσετε η και εγώ αν μπορώ πουθενά .
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Έχω το 7000hd συμπτωματικά το Spiderbox. Δεν έχει ίδιο Menu από οτι βλέπω.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
αδελφάκι από άλλο πατέρα είναι, Spiderbox & Smartbox HD6000 είναι ίδιοι δέκτες. Μέχρι και το ίδιο κοντρολ έχουν.

Ψάξε για firmware update 5/11/13 το οποίο προσθέτει IPTV λειτουργίες.
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
@ afam :Ευχαριστώ θα δοκιμάσω .

@@ GEORGE M. : Σήμερα το πείρα δεν ξερω !!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν υπάρχουν δώρα πλέον. Και σωστά πράττουν..
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: smartbox 6000hd

Robin Hood Το ποστ που παραπέμπει σε παράνομη θέαση έφυγε. Είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει το φόρουμ.
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Τα biss της digea δεν είναι παράνομα!! η προθήκη υποτίτλων σε ταινίες κατεβασμένες δεν είναι παράνομο η ερώτηση του φίλου πιο πάνω αν έρχεται με δώρο ο δέκτης δεν ειναι παράνομη (ο φιλος καλα εκανε και ρωτησε δεν εχω προβλημα μαζι του) ο αλλος φιλος λεει κατι το οποιο δεν ισχιει και το ποστ το δικο μου που προτρεπει !! Δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα και συγνωμη κι ολας
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Προφανώς το ποστ σου έφυγε γιατί αναφέρθηκες σε πακέτα που ανοίγουν...

Ακόμα και τα biss δεν είναι νόμιμο να κυκλοφορείς κλειδιά για να τα ανοίγεις αλλά πολλές φορές εκεί είναι επίτηδες από τον πάροχο κωδικοποιημένο σε biss ξεπερνάνε νομικά θέματα..

Γενικώς θέματα τέτοιων δεκτών (με δώρα) δεν τα προωθούμε σε αυτό το φόρουμ για ευνόητους λόγους...
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
εγώ φίλε αυτό τον δέκτη αγόρασα και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η παράνομη τηλε θεαση συνδρομητικών καναλιών απλά επειδή ρωτήσατε έκανα αυτήν την παράβαση !! ο διαχειριστής καλά έκανε και διέγραψε το ποστ αλλά στην ζωή μου ψέματα δεν λέω και αν δεν γνωρίζω κάτι δεν γραφω .Και αν κανω λαθος ζητω συγνωμη !!
αυτό που γράφεις δεν προωθούμε δεν το καταλαβαίνω αλλά anyway ειναι δικο σου θεμα δικο σας /
Αυτα και ας μη χαλασει το θεμα γιατι ψαχνω κανα μελος που το εχει αγορασει να ανταταλαξουμε απόψεις σχετικα με τον δεκτη .Πέφτω ξερος για υπνο!!! :fahne90:
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: smartbox 6000hd

Αυτα και ας μη χαλασει το θεμα γιατι ψαχνω κανα μελος που το εχει αγορασει να ανταταλαξουμε απόψεις σχετικα με τον δεκτη .

Κάθε ποστ που αναφέρετε σε δώρα και δωροθέτες θα φεύγει. Μένουμε στα του Δέκτη και μόνο.
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Αναβαθμηση για τον δεκτη. 1/5/2014
Με λίγο υπομονη βρήκα την πιο πρόσφατη.

Improvements :
1)H.264 , Dolby & 16:9 symbols added in OSD Skin
2)Favorite column added after pressing favorite button in remote
3)IPTV button added

Instructions :
First save your channel list
Go to Network settings & select wired option
Go to Network & turn CCcam, Newcamd to off
Load patch
Factory Settings
Load your channel list



http://www.mediafire.com/download/kmhjebrlrgh155g/HD6000_04_29.zip
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Αναβαθμiση για τον δεκτη. 9/5/2014

1) IPTV function
After pressing Blue Button (Update) on IPTV menu the list will update from our online ser*er.
For having your list updated every time we update it,you will have to press Edit - Delete - Delete All
Then you can press Blue Button (Update) .

2)You will notice option 'Network Upgrade''
We will fix this option working properly after our tests.Probably in next patch.



http://www.mediafire.com/download/6munemxltgi82qw/SB6000HD_09_05_14.zip
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Re: Απάντηση: Re: smartbox 6000hd

Mε την τελευταία αναβάθμιση αυτό το κουμπί μας πάει γρήγορα στο menu IP TV
Εκεί θα βρούμε πάνω από 300 ταινίες να διαλέξουμε.
rty.jpg
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Πες μας 2 πραγματάκια για τον δέκτη, φίλε. Έχει wi-fi ενσωματωμένο ? Παίρνει εσωτερικό σκληρό ? Πως τα πάει με τις εγγραφές ?
Πόσο γρήγορος είναι στο ζάπινγκ ? Από ποιότητα εικόνας τι λέει σε σύγκριση με άλλους δέκτες που έχεις δοκιμάσει (πχ τον 7000 που είπες ότι έχεις) ? Κάνε μας μια μίνι παρουσίαση .

Πες μας από που έκανες την αγορά και πόσο τον αγόρασες.
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Re: Απάντηση: smartbox 6000hd

Μου τον έφερε φίλος από το e bay !! 100 euro άμα θέλει κανείς να ρωτήσω αν μπορεί!!γιατί οχι. Η εικόνα είναι ένα ελάχιστο καλύτερη από τον 7000 παρατηρώ μια μικρή διαφορά (σχεδον το ίδιο ίσως και να είμαι λάθος σε αυτό)
Έγγραφες δεν έχω δοκιμάσει πιστεύω να κάνω καμία και να σας πω.
Ναι εχ ει wi fi και μάλιστα δυνατό γιατί βρίσκει μια καφετέρια κοντά στο σπίτι που με το κινητό τηλέφωνο δεν την πιάνω.
Εσωτερικό σκληρό δεν νομίζω να παίρνει είναι μικρός σε όγκο δέκτης σαν ενα Dreambox 800 περίπου στο μέγεθος δεν ξέρω αν έχεις δει.
Επειδή ο χρόνος μου είναι ελάχιστος θα δοκιμάσω με την εγγραφή και να σου πω σε μελλοντικό Post
Ζάπινγκ περίπου όπως ο 7000 κανονικό θα έλεγα.
Είμαι ικανοποιημένος γενικά .:a0210:
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Channel editor για τον δεκτη.

Ενημερώνετε καθημερινά από την σελίδα king of sat μια από τις πιο επίσημες ιστοσελίδες με συχνότητες και δορυφόρους.

Πολύ εύκολα ταξινομούμε τα κανάλια μας φτιάχνουμε ένα αρχείο το οποίο μετά το στέλνουμε στον δέκτη με ένα απλό usb

Για εμένα αυτό βοηθά σε δυο θέματα

1) έχουμε πάντα όλα τα κανάλια και ότι αλλαγή έχει προκύψει
2) ελέγχουμε την εγκατάσταση μας και προβληματιζόμαστε αν δεν μπορούμε να κατεβάσουμε κάποια κανάλια από αυτά τις λίστας τι φταίει αν κάτι δεν πάει καλά( αέρας – εγκατάσταση προβληματική – διάμετρο κατόπτρου κτλπ)


http://www.sendspace.com/file/6ya6t9

image.png
 

Robin Hood

Established Member
15 September 2011
250
Smartbox HD6000 Patch 22/05/2014

Improvements :

1)Upgrade By Network
Menu - Software Update - Upgrade By Network
Upgrade Firmware (online upgrade for next patch)
Database Upgrade (available motor channel list for download)

2)EMU -> SRG viaccess
(Menu->Others->Edit keys->Load Default Keys)

3)Indication ' rEc ' appears in display of receiver while we recording a channel

4)IPTV function -> small issues improved

5)SID added
(Pressing three times 'Info' button you can see SID of channel)


Instructions :
First save your channel list
Go to Network settings & select wired option
Go to Network-Ser*er Setup & turn CCcam, Newcamd lines (if you have) to off
Load patch
Factory Settings
Load your channel list



More coming soon.....



 
Last edited by a moderator: