LG LB730/731V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alex123

New member
25 April 2014
22
Καλημέρα, ξεκινάω αυτο το thread για την νεα μου TV, LG 55'' LB 730v.
Θα προσπαθήσω να σχολιάσω και να ενημερώσω για το προιόν,( οσο πιο αντικειμενικά γίνεται, γιατι ολοι ξερουμε οτι αυτο που μας ανήκει ειναι παντα το καλλιτερο....)την περιμένω την Δευτέρα, οπότε απο βδομάδα θα γράψω νεότερα!
Επίσης αν κάποιος εχει προχωρήσει στην ίδια αγορά καλό θα ήταν να συμμετέχει στο ίδιο thread ώστε να υπάρχει πιο σφαιρική άποψη του θέματος.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Re: LG 55'' LB 730V

Καλοριζικη! Απο οσο βλεπω ειναι στα 1600 Ευρω πανω κατω...Για αρχη πες μας πως ειναι στο τηλεοπτικο σημα και αν ο ενσωματομενος media player παιζει τα παντα (mkv, dts ηχο, κλπ...)
 

alex123

New member
25 April 2014
22
Re: LG 55'' LB 730V

Καλοριζικη! Απο οσο βλεπω ειναι στα 1600 Ευρω πανω κατω...Για αρχη πες μας πως ειναι στο τηλεοπτικο σημα και αν ο ενσωματομενος media player παιζει τα παντα (mkv, dts ηχο, κλπ...)

οκ. οτι αλλα τεστακια θέλετε...εδω ειμαι!
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Re: LG 55'' LB 730V

Καλορίζικη και καλοθέατη. Μόλις την παραλάβεις ένας έλεγχος εξονυχιστικός επιβάλετε. Για να είσαι υποψιασμένος δες και αυτό το video σε περίπτωση που δεν το έχεις δει για παρόμοιο μοντέλο.
http://www.youtube.com/watch?v=gXLKX8Dw5rk
Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά :a0210::a0210:
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Από την περιγραφή που υπάρχει στο βίντεο:

***UPDATE*** So after I uploaded this video, I packed up the TV and went to Fry's to return it. Just for good measure, I went to the floor model and took a look with an employee. EXACT same issue. Seems like this could possibly be a widespread issue for the entire model line. Sad, because it's such a gorgeous looking TV.

Φαίνεται ότι το έχουν όλες... Αν και μιλάει για την σειρά 7200, για να μην μπερδευόμαστε.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Από την περιγραφή που υπάρχει στο βίντεο:



Φαίνεται ότι το έχουν όλες... Αν και μιλάει για την σειρά 7200, για να μην μπερδευόμαστε.
πανε απο το κακο στο χειροτερο ολες οι εταιριες...
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δε θέλω να είμαι προάγγελος κακών ειδήσεων , αλλά ο αδερφός μου που πήρε τη 47αρα 730 πριν από 2 εβδομάδες ,την επέστρεψε στο μαγαζί.Υπήρξε κάτοχος της 660 (για 6 μήνες) την οποία επίσης επέστρεψε για λόγους clouding, bleeding και ελλατωματικής ηλεκτρονικής πλακέτας όπως είπαν οι τεχνικοί. (Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Κλεάνθη). Με το πιστωτικό λοιπόν, πήρε την 730 η οποία ήταν ελαφρώς καλύτερη από την 660 αλλά τα παραπάνω προβλήματα παρέμεναν. Κατέληξε στο να δώσει έξτρα χρήματα και να αγοράσει την Samsung 46F8000 και τώρα είναι αρκετά ευχαριστημένος, με εξαίρεση τη γωνία θέασης και ένα ελαφρό banding που σχεδόν όλες οι Samsung έχουν. Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω και φωτό της 730.
Σου εύχομαι η δική σου να είναι τέλεια , πραγματικά !
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βρήκα 3 φωτό και τις ανέβασα :

http://www.avclub.gr/forum/album.php?albumid=170

Eίναι σίγουρα καλύτερη από την 660, αλλά και πάλι έχει σχεδόν τα ίδια προβλήματα με αυτά που γράφουν οι φίλοι μας στο θέματα των περσινών LG.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Και γω την la660 ειχα για 5 μηνες και αφου την επεστρεψα δεν διανοήθηκα ποτέ να ρίσκαρα πάλι με lg, τόσο απλά !!!!!!!!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Alex αγαπητέ μου ...πάρε την τηλεόραση ...τοποθέτησε την όπως έχεις την επιθυμία σου και δες εάν ένας απλός θεατής μπορεί να απολαύσει άνετα μια καλή ψηφιακή εκπομπή και μερικές καλές HD ταινίες . Δες το 3D και πες εντυπώσεις και δοκίμασε πολλών ειδών αρχεία, υπότιτλους και μορφές ήχου.
Από εκεί και πέρα μην βλέπεις ταινίες στο απόλυτο σκοτάδι ....κάνει κακό στα μάτια ... και σε παίρνει και ο ύπνος.
Μερικοί περιμένουν εντυπώσεις ....αρκετοί έχουν καταλήξει.........
Καλή συνέχεια
Νίκος
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα Νίκο,

Για να καταλάβεις τη αντίθεση της τηλεόρασης πρέπει να την δοκιμάσεις στο σκοτάδι.

Alex,δοκίμασε κάποιο αρχείο HD με μεγάλο bitrate (>30 Mbps) για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Ωστόσο, αγοράζοντας μια τηλεόραση πρέπει εκτός από το HD όπου πιθανολογώ εκτός και εάν έχεις πακέτο συδρομητικής,θα βλέπεις και αρκετό SD,οπότε δες την απόδοση της και εκεί ;)
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

:worshippy::worshippy: Ωωω τι τιμή !!!! ο Κος Δερμιτζάκης σε νήμα της LG !!!!!
Τι κάνεις νεαρέ ??? Όλα καλά ???
Ανδρέα "όποιος νύχτα περπατάει......" :laugh::laugh:

Alex μην ξεχάσεις να μας πεις και για την απόδοση της smart πλευράς.
Δεν μας είπες πως την είδες την LB650 ??
 
Last edited:

alex123

New member
25 April 2014
22
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

λοιπον...η lb 660v δεν με ενθουσιασε καθολου θα ελεγα ουτε απο χρωματα ουτε απο ποιοτητα κατασκευης.(πλαστικουρα μου φανηκε...)
επισεις τα ηχεια ηταν καπως...σαν να μην ακουγες καλα... επιφυλάσσομαι για αυτην την παρατηρηση διοτι ηταν και μεγαλος ο χωρος...
ακομα θα έλεγα οτι για τα λεφτα της θα πηγαινα σε περσινο μοντελο!!! για αυτο και ανεβηκα σε λεφτα και πηρα την 55'' 730v

Οσο για το web κομμάτι...σαν πρωτη φαση που την δουλεψα εκει... μου αρεσε πολυ!!! +οτι ειχε και μια λειτουργια με 4,99 το μηνα 370 ταινιες. + ( δεν ξέρω ποσο ισχύει) το καλοκαιρι θα ανακοινώσουν συνεργασία με την AudioVisual. ανταγωνιστικα της Samsung που έχει με την odeon
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βρήκα 3 φωτό και τις ανέβασα :

http://www.avclub.gr/forum/album.php?albumid=170

Eίναι σίγουρα καλύτερη από την 660, αλλά και πάλι έχει σχεδόν τα ίδια προβλήματα με αυτά που γράφουν οι φίλοι μας στο θέματα των περσινών LG.

Η τραγικότητα σε όλο της το μεγαλείο :violent-smiley-030::violent-smiley-030: Απ'εξω κούκλα και μέσα πανούκλα :SFGSFGSF::SFGSFGSF:
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απο media player πως παει; Βγαζει ηχο απο την οπτικη ινα dolby digital και dts;

Ευχαριστω!
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απο media player πως παει; Βγαζει ηχο απο την οπτικη ινα dolby digital και dts;

Ευχαριστω!

Λογικά βάσει των περσινών μοντέλων ο player είναι πολύ καλός διαβάζει σχεδόν τα πάντα και ο ήχος με οπτική σε ενισχυτή περνάει άνετα μέχρι και dts. Τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα η lg έχει το κάτι παραπάνω απο την υπόλοιπη αγορά.Ακόμα και παραμετροποίηση στους υπότιτλους έχει και επιλέγεις εσύ την θέση και το μέγεθος, ακόμα και το χρώμα τους.
 
Last edited:

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Γεια σου Πρόεδρε !!!:eek:perator::eek:perator::worshippy:
Πιτσιρικάδες τις βλέπαμε και κρεμασμένοι έξω από την μάντρα του θερινού σινεμά (λόγω ηλικίας) :flipout:
-Κλεάνθη ...άμα σου χαρίσω μια LG θα την πάρεις ?? :flipout::flipout:
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Re: Απάντηση: Re: LG LB730V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Γεια σου Πρόεδρε !!!:eek:perator::eek:perator::worshippy:
Πιτσιρικάδες τις βλέπαμε και κρεμασμένοι έξω από την μάντρα του θερινού σινεμά (λόγω ηλικίας) :flipout:
-Κλεάνθη ...άμα σου χαρίσω μια LG θα την πάρεις ?? :flipout::flipout:

Ούτε με σφαίρες, άλλωστε είχα 2 που πήραν τον δρόμο της επιστροφής. Μεγαλώσαμε πολύ για να τρέχουμε να βρίσκουμε άκρη με τις πατάτες που μας σερβίρουν, έχουμε πιο σοβαρά πράγματα για να τρέχουμε και να αγχωνόμαστε. Εγώ κάποια στιγμή ήμουν fan της lg μιας και είχα μέχρι και προ 10μήνου lg plasma, αλλά απο την στιγμή που αποφάσισα να πάω σε lcd η lg με έχασε με τα χάλια της. Ισως κάπου κάποτε να δω κάποια και να αλλάξω γνώμη, προς το παρόν μακριά και αγαπημένοι :guitarist::guitarist::guitarist: