Moto 360 by Motorola

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651

moto_360_logo.png


Moto 360 by Motorola


21bufle.png






.




 
Last edited by a moderator:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Κυκλοφορεί τον Ιούλιο με τιμή στα 249 ευρώ


Το Motorola Moto 360 smartwatch πρωτοεμφανίστηκε σε κοινή θέα τον περασμένο Μάρτιο, την ίδια μέρα που είχαμε
και την επίσημη ανακοίνωση του νέου Android Wear OS της Google. Κοιτάζοντας τις προτάσεις και άλλων εταιρειών,
το έξυπνο ρολόι της Motorola είναι το μόνο που φέρει την υπογραφή ενός μεγάλου επώνυμου κατασκευαστή, με στ-
-ρόγγυλη οθόνη παραπέμποντας τόσο πολύ στον κλασσικό σχεδιασμό ρολογιών και στα μάτια πολλών φαντάζει πολύ
όμορφο και ξεχωριστό.​

Πέρασαν αρκετές εβδομάδες από τότε που παρουσιάστηκε το νέο gadget της Motorola σε επίσημες εικόνες, όμως οι
πληροφορίες σχετικά με τα χαρακτηριστικά του είναι λιγοστές ακόμη και σήμερα. Το μόνο που έχει γίνει γνωστό είναι
το σχήμα της οθόνης του και ότι θα περιλαμβάνει και ένα βασικό πλήκτρο. Η λεπτομερής παρουσίαση του Moto 360
πιθανώς να γίνει στις 25 Ιουνίου στα πλαίσια του συνεδρίου Ι/Ο της Google μαζί με την αναλυτική περιγραφή των
δυνατοτήτων που δίνει το νέο Android Wear.

Επειδή όμως τα πάντα εξαρτώνται από την τιμή της συσκευής, υπάρχουν νέα στοιχεία που αναφέρουν ότι το Motorola
Moto 360 θα κοστίζει περίπου 249 ευρώ με πιθανή κυκλοφορία τον Ιούλιο. Το smartwatch που λανσάρει η Motorola
ίσως να είναι αρκετά κοντά στο Samsung Galaxy Gear 2 που βασίζεται στην πλατφόρμα Tizen, αλλά μην ξεχνάμε ότι
το Moto 360 υστερεί σε βασικά σημεία, καθώς δεν μπορεί ούτε να πραγματοποιήσει κλήσεις μα ούτε και να τραβήξει
φωτογραφίες. Θα μπορεί όμως να αλληλεπιδρά με ολόκληρο το Android OS και τις υπηρεσίες Google Now.

[via] . [via]
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Ξεπούλησε μέσα σε λίγες ώρες


Την επόμενη κιόλας μέρα από τη παρουσίαση του, το Moto 360 ξεκίνησε να είναι διαθέσιμο για προ-παραγγελία
μέσω του επίσημου site της Motorola, του Google Play Store και του BestΒuy και μάλιστα κατάφερε μέσα σε
λίγες ώρες να πουλήσει όλα τα κομμάτια που είχε διαθέσει η εταιρεία.​

Στο Google Play Store και στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας εμφανίζεται το μήνυμα «Out of stock» για το
συγκεκριμένο smartwatch. Κάποιοι άλλοι πωλητές, θα παραλάβουν τις πρώτες παρτίδες που έχουν παραγγείλει
στο χρόνο που έχει συμφωνηθεί αλλά δε θα υπάρχει η επιλογή της online αγοράς. Έτσι, αν κάποιος ενδιαφέρεται
για την αγορά του νέου wearable της Motorola, θα πρέπει να περιμένει ή να κάνει εγγραφή στο site της εταιρείας
και να ειδοποιηθεί μόλις είναι ξανά διαθέσιμο.

Να υπενθυμίσουμε ότι το Motorola Moto 360 είναι διαθέσιμο από χτες στην αγορά των Η.Π.Α για προ-παραγγελίες
στη τιμή των 250 δολαρίων (190€).


[via] . [via]
 

DJTaurus

Established Member
29 September 2010
150
O Founder του Android Police γράφει για το Moto360:

So I've had the Moto 360 for a day now, and my personal experience with it has been awful. It's easily the buggiest and most power hungry Android Wear device to date.

1. It keeps losing BT, way more often than other watches.
2. It keeps stopping notification sync. Sometimes, it realizes it after a while and starts. Except...
3. All 15 apps have decided to fully resync and reinstall themselves for the 3rd time so far. See attached pic (thanks to the handy app that shows when this happens, otherwise I would have had no idea).
4. I've taken it off the charger 3-3.5 hours ago, and it's already at 55%. With Ambient Mode turned off. This is absolutely terrible. When they said you might need to recharge twice in one day, they weren't joking.
5. It doesn't look nearly as awesome in person as it does in all the promos. My wife already said she's not impressed and prefers the Gear Live look.
6. Circular screens, while looking awesome, lose out to rectangular ones when it comes to usability. Using a circular screen is just awkward. Things get cut off, and it just doesn't feel right. YMMV. Your experience may be different, especially if it's your first Wear watch.

https://plus.google.com/+ArtemRussakovskii/posts/38z4nuwT21W

Ευτυχώς που δεν θα βρεθούν ποτέ τόσα πολλα "έξυπνα" ρολόγια μαζί στον ίδιο χώρο.
https://mobile.twitter.com/ow/status/482382895277801473

Google's Android Wear = All the usefulness of Google Glass, on your wrist, without the camera.
(Note: Glass w/o camera = Not very useful.)
https://mobile.twitter.com/LunaticSX/status/482623059325501440

Google seems to think Android Wear should be a mirror of everything that happens on your smartphone. I disagree.
http://www.businessinsider.com/android-wear-first-impressions-2014-6
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Moto 360 by Motorola

O Founder του Android Police γράφει για το Moto360:

So I've had the Moto 360 for a day now, and my personal experience with it has been awful. It's easily the buggiest and most power hungry Android Wear device to date.



https://plus.google.com/+ArtemRussakovskii/posts/38z4nuwT21W

Ευτυχώς που δεν θα βρεθούν ποτέ τόσα πολλα "έξυπνα" ρολόγια μαζί στον ίδιο χώρο.
https://mobile.twitter.com/ow/status/482382895277801473

Google's Android Wear = All the usefulness of Google Glass, on your wrist, without the camera.
(Note: Glass w/o camera = Not very useful.)
https://mobile.twitter.com/LunaticSX/status/482623059325501440

Google seems to think Android Wear should be a mirror of everything that happens on your smartphone. I disagree.
http://www.businessinsider.com/android-wear-first-impressions-2014-6
Πάει κι αυτό..Άχρηστο.
Κάνε υπομονή 3-4 μήνες να βγάλει η Apple το ρολόι της.
 
Μου πάει; Άψογο minimal design, απείρως πιο όμορφο απ'το μηλορολόι, αλλά προσωπικά δεν έχω πεισθεί σχετικά με το γιατί θα πρέπει να κουβαλάω μια LCD οθόνη στο χέρι μου. Παραμένω φανατικά ερωτευμένος με τα μηχανικά ρολόγια, και πρέπει να δω κάτι πραγματικά επαναστατικό για να αρχίσω να το σκέφτομαι.

10685294_10152799626794636_1504839911_n.jpg
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Υπερβάλλεις Maestro!
Άκου "απείρως πιο όμορφο απ'το μηλορολόι"!!!!!!
Περίμενε και θα σου απαντήσει ο DJTaurus για το πόσο χάλια σχεδιαστικά είναι.
 
Re: Απάντηση: Moto 360 by Motorola

Υπερβάλλεις Maestro!
Άκου "απείρως πιο όμορφο απ'το μηλορολόι"!!!!!!
Περίμενε και θα σου απαντήσει ο DJTaurus για το πόσο χάλια σχεδιαστικά είναι.

Μωρέ ας απαντήσει, (αρκεί να'ναι δική του η απάντηση κι όχι μια σειρά από 58 άρθρα του 2007). Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, ειδικά όταν μιλάμε περί σχεδιασμού και εργονομίας.

..εγώ ακόμη ψάχνω το νόημα του να'χεις smart watch. Αλλά είμαι και παλιομοδίτης..
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
για πες εντυπωσεις μετα απο τοσο καιρο ?
Μπορεις ν απαντησεις σε κλησεις απο το τηλεφωνο ?
Μπορεις ν απαντησεις σε μυνηματα επισης ?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Να σου πω εγω 2-3 πραγματα.
Για το γουστο μου, το θεωρω πολυ ομορφο, οποτε ηταν λιγο μονοδρομος η επιλογη του.
Τα τετραγωνα της samsung τα απεκλεισα, γιατι ειναι γελοια στο χερι και δεν εχουν λειτουργικο google.
Οποτε εμενε lg και moto, με το πρωτ να μου ειναι εντελως αδιαφορο.

Παμε τωρα στο moto.
Με χαλουσε το κατω μερος της οθονης οταν το εβλεπα στις φωτο, αλλα απο την 1η μερα που το φορεσα δεν το προσεχω καν.
Ολα τα watchfaces ειναι φτιαγμενα ετσι, που δεν το προσεχεις και δεν σου χαλανε την πρόσοψη
Επισης εδω υπαρχει ενα φοβερο site με watchfaces http://www.badapps.fr/

Η μπαταρια του βγαζει ανετα την μερα και αν δεν το σκαλιζεις συνεχεια, μπορει να βγαλει και 2 μερες (το βραδυ το κλεινω).
Επισης η ασυρματη φορτιση ειναι πολυ βολικη και γρηγορη. Το βαζεις για 10 λεπτα και εχεις αυτονομια για 5 ωρες.
Εχω παρει κι εναν φορτιστη απο ebay με 3 ευρω (ο οποιος δουλευει μια χαρα) και τον εχω στην δουλεια μην τυχον ξεμεινω, αλλα δεν εχω ξεμεινει ποτε.

Τα λουρακια αλλαζουν πανευκολα και μπορεις να βαλεις οποιο λουρακι του εμποριου θελεις, αρκει να ειναι στα 22mm
Σημαντικο για να μην το "βαριεσαι"
Του εβαλα και tempered glass 3 ευρω για να μην εχω και το φοβο χτυπηματος.
Η κασα του ειναι ελαφρια και σου δινει την εντυπωση οτι ακομα και με το νυχι θα την χαραξεις.
Αυτος ηταν ενας λογος που το πηρα σε ασημι για να μην φαινονται χαρακιες στο μαυρο.

Μπορεις να απαντησεις κλησεις και να απορριψεις. Βεβαια αν απαντησεις θα μιλησεις απο το τηλεφωνο και οχι απο το ρολοι.
Αλλα ειναι πολυ βολικο για μενα ιδιως, οταν οδηγω στην μηχανη. Βλεπω στην οθονη ποιος με καλει, εμφανιζοντας και την φωτο του καλουντα.
Στα μηνυματα μου φαινεται δεν απαντας. Απλα εχεις ειδοποιηση και απλα του λες να στα ανοιξει στην οθονη του κινητου.
Μονο στα mail μπορεις να στειλεις απαντηση απο το ρολοι.
Εχει καποιες τυποποιημενες απαντησεις του στυλ. "ναι, οχι, συμφωνω, μπορει" κλπ, για να επιλεξεις,
αλλα το σημαντικο ειναι το μπορεις να μιλησεις και να το μετατρεψει μια χαρα σε ελληνικα παντα,
εφοσον το google now μιλαει μια χαρα ελληνικα!

Εκει ειναι και το μεγαλο ατου του ρολογιου.
Λες "καιρος" και σου βγαζει αποτελεσματα. Μπορεις να αναζητησεις φωνητικα ολες τις εφαρμογες που εχεις εγκαταστησει στο ρολοι.
Κανεις αναζητηση στο google.
Ενεργοποιεις το gps (google maps για την ακριβεια) οπου σου κανει κανονικα πλοηγηση.
Μαλιστα το google now με το tasker μπορουν να κανουν παπαδες, αρκει να εισαι root.
Μπορεις να εκτελεσεις αυτοματισμους στο σπιτι σου με τον αναλογο εξοπλισμο βεβαια
https://www.youtube.com/watch?v=2aC2BBSmCRo
Υπαρχουν αρκετα video στο youtube για να παρει καποιος ιδεες

Πολλες εφαρμογες βγαινουν πλεον και για υποστηριξη απο το ρολοι.
πχ με το ipcam view μπορω να δω τις καμερες στο σπιτι μου απο την οθονη του ρολογιου.
Υπαρχει browser για να σερφαρεις απο το ρολοι.
Track id για να σου κανει αναγνωριση καποιο κομματι.

Ακομα μπορεις να ορισεις στο google now, τι καρτες θελεις να σου εμφανιζει.
Απο μονο του το google σου στελνει καποια νεα.
πχ οταν ανοιγεις το ρολοι, σου λεει ποιος γιορταζει σημερα, τι καιρο θα κανει, αν εχει περιοδο εκπτωσεων κλπ.
Εσυ λοιπον επιλεγεις τι να σου εμφανιζει.
Πλακα ειχε πριν μια εβδομαδα που ειχα γενεθλια, το πρωι που ανοιξα το ρολοι, μου εβγαλε μια τουρτα με κερακια happy birthday.
Μεσα στην ημερα θα σου στειλει το google 1-2 καρτες, οχι συνεχεια, να ειναι ενοχλητικο.
Αλλωστε αν δεν θες, το απενεργοποιεις.

Οτι αλλο θες, με ρωτας
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσες να μιλήσεις στο ρόλοι, μέσω κινητού, χωρίς όμως να ακουμπήσεις το κινητό, κάτι που το κάνει το Apple watch.
Ευχαριστω για τις πληροφορίες.
Στο Google now βγάζει κάρτες όταν ρωτάς κάτι στα ελληνικά? Εγώ που το προσπάθησα στο κινητό, ΟΝΕ plus one, βγάζει μόνο link σε browser...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
υπάρχουν πουθενά μαζεμένες , οι Ελληνικές εντολές που μπορείς να δώσεις στο google now ?
Πχ για άνοιγμα εφαρμογών, καιρο, calendar, reminders κλπ ?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Οταν λες να μιλησεις στο ρολοι, εννοεις σε εισερχομενη κλήση;
Και απο που θα ακους;
Δεν ξερω αν υπαρχει καποια εφαρμογη, αλλα να σου πω την αληθεια, δεν υπηρχε περιπτωση να καθομαι να μιλαω στο τηλεφωνο μεσω του ρολογιου.

Οι καρτες απο το Google now, βγαινουν αυτοματα.
Δεν μιλας για να σου βγαλει καρτες.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ναι, να μιλάς από το ρολοι, μικρόφωνο έχει.... ηχείο δεν έχει ?
Στο apple watch γίνεται αυτό.

Ειναι πολύ χρήσιμο όταν έχω το κινητό καπου στο σπίτι ή στη δουλεια παρατημένο (ως συνήθως) και το ρολοι είναι πάντα επάνω μου.
Αυτο γίνεται τώρα πχ και με το macbook - ipad που μπορώ ν απαντάω και να μιλάω αντί στο κινητό.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Οχι, δεν εχει ηχειο
Καλα στο σπιτι μπορει να το εκανα κι εγω, εξω με τιποτα :p