Halt and Catch Fire [AMC]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:


  • Total voters
    11

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
3015808.jpg


Imdb | AMC | Wikipedia | Cinemode


Η σειρά καταγράφει την άνοδο της εποχής των PC (Personal Computers) στην περιοχή Silicon Prairie του Texas, στίς αρχές της δεκαετίας του 80′, όπου μια αταίριαστη τριάδα αποτελούμενη απο έναν οραματιστή, ένα μηχανικό και μια χαρισματική νεαρή, θα πάρει επαγγελματικά και προσωπικά ρίσκα στην προσπάθεια για την κατασκευή ένος νέου υπολογιστή που θα αλλάξει τον κόσμο. Καθώς το τοπίο του Texas αλλάζει γεμίζοντας με εγκαταστάσεις παρασκευής ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, οι τριβές μεταξύ της τριάδας κλιμακώνονται καθώς προσπαθούν να ισορροπήσουν στην λεπτή διαχωριστική γραμμή που χωρίζει το όραμα και την απάτη, την διάνοια και την ψευδαίσθηση…

Οι κεντρικοί χαρακτήρες της σειράς είναι ο αλαζόνας Joe MacMillan – ένα πρώην στέλεχος της IBM που θέλει να γράψει τη δική του ιστορία με ένα καινοτόμο pc, ο Gordon Clark – ένας ικανότατος πλήν κατεστραμμένος μηχανικός – και η Cameron Howe μια αντιδραστική και ιδιαίτερα ταλαντούχα νεαρή προγραμματίστρια. Οι καλογραμμένοι και πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες ενσαρκώνονται με τις εξαιρετικές ερμηνείες των Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis, αλλά και της Kerry Bishe σε δεύτερο ρόλο.

Η αναπαράσταση της δεκαετίας του 80′ γίνεται αριστοτεχνικά, τόσο οπτικά με την ψυχρή κινηματογράφηση, όσο και ακουστικά μέσα απο ένα πολύ προσεκτικά επιλεγμένο soundtrack. Δημιουργοί της σειράς είναι οι Chris Cantwell & Chris Rogers, στη θέση του showrunner βρίσκεται ο Jonathan Lisco, ενώ στη θέση των παραγωγών βρίσκονται οι Mark Johnson και Melissa Bernstein («Breaking Bad», «Rectify»). Πρωταγωνιστούν οι Lee Pace («Pushing Daisies»), Scoot McNairy («Monsters», «Argo»), Mackenzie Davis («Smashed»), Kerry Bishe («Argo». «Grand Piano»), Toby Huss («Cowboys & Aliens»), David Wilson Barnes («The Bourne Legacy»).

Με το «Breaking Bad» να έχει τελειώσει και το «Mad Men» να τελειώνει σύντομα, το AMC αναζητά το νέο μεγάλο hit που μαζί με το «The Walking Dead» θα διατηρήσουν το δίκτυο στο υψηλό επίπεδο των τελευταίων χρόνων. Αν η πρώτη σαιζόν του «Halt and Catch Fire» κινηθεί στο ίδιο επίπεδο με αυτό του πιλοτικού επεισοδίου, τότε μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά για μια απο τις καλύτερες σειρές της χρονιάς. Το «Halt and Catch Fire» θα κάνει πρεμιέρα στο AMC την 1η Ιουνίου και θα αποτελείται απο 10 επεισόδια.


 
Last edited by a moderator:

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Φαινεται ενδιαφερουσα σειρα...Αν και...οσοι εχουμε ζησει την δεκαετια του 80 περισσοτερο θα παρατηρουμε τα σκηνικα, κουστουμια, pc, αυτοκινητα κλπ παρα το στορυ της σειρας...
Ειναι δευτερη σειρα που διαδραματιζεται την δεκαετια του 80 μετα το Americans..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Halt and Catch Fire (2014)

Πολύ καλό το πρώτο επεισόδιο (προσοχή spoilers στο video)....


Ας δούμε τι θα συμβεί και στο δεύτερο...

 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Λοιπόν όντως καλή φαίνεται να είναι η σειρά! (8.4) ;)

Μου άρεσε το 1ο επεισόδιο, και μου ξύπνησε αναμνήσεις γιατί έχω ασχοληθεί λίγο με ηλεκτρονικά! :cool:
Έχω κάνει εδώ "καδράκια" κάτι παλιές M/B ! :cool:
.. να τις βλέπω και να θυμάμαι! :p

Θα δούμε και την συνέχεια!
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Γουσταρω Lee Pace απο το The Fall. McKenzie Davis αφησε καλη εντυπωση στο that awkward moment. Προμοταρεται λιγο σαν mad men με υπολογιστες. Τα 2 επεισοδια που εχω δει εχουν αφησει καλη εντυπωση. Μετα το silicon valley (ξεκινησε δυνατα, μετα επεσε, αλλα τελειωσε ωραια) η 2η σειρα αφιερωμενη στους υπολογιστες και την τεχνο-κουλτουρα....the geeks shall inherit the earth :)
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Καλη σειρα ,αλλωστε αν δεν την εβλεπα, μπορει καποιο απο τα ουκ ολιγα pc μου....να εκανε απεργια διαμαρτυριας :p
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Μου άρεσε πολύ η σκηνή..

- "Ήρθες εδώ.. μου πουλάς μούρη.. και δεν μου δείχνεις ούτε το βιογραφικό σου"

- Δες αυτό.. είναι η φορολογική μου δήλωση.. δες πόσα δηλώνω! :laugh:

Είναι και αυτό μία άποψη! :p
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Yperion ήταν καλά τα 2 και 3 ?
Γιατί διάβασα ότι δεν ήταν τόσο καλά όσο το 1ο..

Η σειρά φαίνεται ότι δεν συγκίνησε πολύ το Ελληνικό κοινό..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Όντως ισχύει σε κάποιο βαθμό αυτό που λες. Περιμένω βέβαια να δω 2-3 ακόμη πριν εκφράσω ολοκληρωμένη γνώμη. Καλύτερα δες κάτι άλλο προς το παρόν και αν όντως αξίζει θα σου το πω.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Ok καλώς.. :cool:

Σκεφτόμουν να ρίξω μιά ματιά στο "Murder in the First"..
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/117118-Murder-in-the-First-(2014)
.. αλλά όπως βλέπω του βάζουν μόνο ένα 7..

είδα τώρα για το Tyrant που ξεκινάει..
και έχουμε και το Under the Dome.. τέλος της άλλης εβδομάδας..

Ξεκίνησα και το "The Americans!" ;)

Πρέπει να αποφασίσουμε τι θα δούμε! :p
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Yperion τι γίνεται εδώ.. έχει ενδιαφέρον ? :cool:

Έχω δει μέχρι το 3ο..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες σειρές , καλή θα έλεγα απλά , τα νούμερα θέασης δεν είναι ικανοποιητικά οπότε πιθανότατα δεν θα έχει άλλη σαιζόν.

Όποιος την βλέπει την συνεχίζει , οι υπόλοιποι ας ξεκινήσουν κάτι άλλο.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Halt and Catch Fire (2014)

χμμμ...μετα το dominion που δεν τολμησα να το ξεκινησω...άλλη μια σειρα που θα διαγραψω απο την λιστα (και οχι μονο)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Καμία σχέση με το dominion (που είναι μέτριο και κάτω) , αλλά δεν είναι σειρά που αν δεν την δεις χάνεις κάτι.

Αν θέλεις πρόταση για Καλοκαιρινή σειρά θα σου έλεγα να δεις το Graceland.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Προς το παρον βλεπω ακομη τις χειμωνιατιες (εξαιρεση το Last Ship (το οποιο βλεπω χωρις τη συζυγο) και το Under the dome)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Χθες είδα και το τελευταίο επεισόδιο του πρώτου κύκλου που μάλλον θα είναι και ο τελευταίος καθώς δεν έγινε ποτέ το νέο "Mad Men" όπως φιλοδοξούσε , η ιστορία κλείνει κάτα κάποιο τρόπο (αν και αρκετά αμφιλεγόμενα) οπότε δεν μένει ο θεατής με την αίσθηση του μισοτελειωμένου.

Πάμε για άλλα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Halt and Catch Fire (2014)

Περίεργη απόφαση ειδικά εφόσον η σειρά είχε κλείσει χωρίς να υπάρχει cliffhanger και τα νούμερα δεν ήταν τόσο καλά. Αφού όμως συνεχίζεται θα την δω και του χρόνου.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Halt and Catch Fire (2014)

31 Μαίου αρχίζει η 2η σεζόν της σειράς!

Η οποία τελείωσε με ένα 8.2 όπως βλέπω!

Halt and Catch Fire Season Two Premieres May 31
http://www.comingsoon.net/tv/trailers/423633-halt-and-catch-fire-season-two-premieres-may-31

Halt and Catch Fire - Season 2 Premiere Date Announced + Sneak Peek
http://www.spoilertv.com/2015/03/halt-and-catch-fire-season-2-premiere.html

Υπάρχουν τώρα GR για την 1η σεζόν..