MyProjectMAME by djx33

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Ξέρω ότι πολλοί (όπως και εγώ) περάσατε στα γνωστά CoinOPs ή ελληνιστί "ουφάδικα", πολλές ώρες από την ζωή σας... ένα σχετικό θέμα υπήρξε παλιότερα και εδώ.

Οπότε θα σας υποδείξω τα project ενός συμφορουμίστα, που τυχαία ανακάλυψα από την υπογραφή του, και έμεινα έκπληκτος από την ποιότητα εργασίας, το μεράκι, τις γνώσεις... :award:

http://myprojectmame.blogspot.com/

αφορά την μεταποίηση ενός παλιού arcade, σε... ότι και να πω είναι λίγο!!!! :award: :award: :award:
Δείτε την σελίδα και το συζητάμε μετά...

(το βάζω εδώ καθώς είναι ουσιαστικά ΠιΣί με ΜΑΜΕ από "κάτω"... )
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
To είχα προσέξει κι εγώ, καταπληκτικό αποτέλεσμα πραγματικά, συγχαρητήρια djx33!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Να πω ότι δεν ζηλεύω, ψέμματα θα πω... :worshippy: :worshippy: :worshippy:
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά! Και πιο πολύ τον φίλο lykman που δημοσιοποίησε το blog μου...
Όποιος κάποιος ενδιαφέρεται να στήσει κάτι παρόμοιο ευχαρίστως να τον βοηθήσω για τα τεχνικά (4 χρόνια που ασχολούμαι μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά).

Τέτοια μηχανάκια είναι "μηχανές του χρόνου" για τη γενιά των 30++. Δεν θα πιστεύετε τί αναμνήσεις ξυπνάνε αυτά τα arcade παιχνίδια (τέλη 70s - μέσα 90s) που είναι θαμμένα βαθιά στη μνήμη μας!
...και μάλιστα emulated με την τότε τεχνολογία (crt οθόνες, χαμηλές αναλύσεις και refresh rates των 15Khz) και χειρισμό με τα ανάλογα controls...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Συγχαρητήρια !
Δεν εκανες απλά μια άψογη δουλειά με μεράκι , αλλα μια "δουλειά" η οποία ζωντανεύει τις παιδικές αναμνήσεις με τον καλύτερο τρόπο.
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά! Και πιο πολύ τον φίλο lykman που δημοσιοποίησε το blog μου...
Όποιος κάποιος ενδιαφέρεται να στήσει κάτι παρόμοιο ευχαρίστως να τον βοηθήσω για τα τεχνικά (4 χρόνια που ασχολούμαι μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά).

Τέτοια μηχανάκια είναι "μηχανές του χρόνου" για τη γενιά των 30++. Δεν θα πιστεύετε τί αναμνήσεις ξυπνάνε αυτά τα arcade παιχνίδια (τέλη 70s - μέσα 90s) που είναι θαμμένα βαθιά στη μνήμη μας!
...και μάλιστα emulated με την τότε τεχνολογία (crt οθόνες, χαμηλές αναλύσεις και refresh rates των 15Khz) και χειρισμό με τα ανάλογα controls...


...αστα αυτα και λεγε που θα βρουμε κανενα μεγαλο σπιτι ( χωρις φορους κτλ) μπας και το ευχαριστηθουμε... :worshippy:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Λοιπόν, λοιπόν... ερωτήσεις καθώς με τρώει η περιέργεια να κάνω διάφορα.... Χάρη ή όποιος άλλος έχει δοκιμάσει.

Λέω σε πρώτη φάση να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα υπάρχοντα (στημένα ήδη) ΠιΣί μου, ώστε να κάνει και χρέη emulator. Το πισάκι λέω να είναι αυτό (περιληπτικά G630 -ενσωματωμένη η απλή HD Graphics-, 4GB ram, 250GB HD, mini-itx μορφή). Νομίζω υπεραρκετό σαν hardware, τουλάχιστον για MAME (ε?). Αυτή τη στιγμή έχει win 8.1, αλλά αν χρειαστεί και αν γίνεται φυσικά, θα μπορούσα να πάω και σε dual boot με κάτι άλλο...

Εκεί που πάντα κολλούσα όταν π.χ. έτρεχα το ΜΑΜΕ σε κανά λάπτοπ - desktop, ήταν το θέμα του χειριστηρίου. Δεν μπορώ να παίξω με πληκτρολόγιο... Είδα λοιπόν ότι υπάρχουν αντάπτορες για χειριστήρια PlayStation2, και τυχαίνει να έχω στην αχρηστία ένα PS2, με δύο χειριστήρια αν θυμάμαι καλά (το ένα το έχω ήδη βρει). Εδώ -> https://www.skroutz.gr/c/109/gamepads.html?from=catspan&keyphrase=ps2+to+usb+adaptor
Είναι δοκιμασμένοι? αξίζει αυτή η λύση? (κάποιος προτεινόμενος?)

Επόμενη ερώτηση... αν θελήσω να πάω παραπέρα με emulator και για άλλες κονσόλες, είδα ότι υπάρχουν κάποια all-in-one πακέτα που τα έχουν όλα έτοιμα... κάποια συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει? Το παραπάνω h/w, αντέχει? (φαντάζομαι η iGPU είναι ο αδύναμος κρίκος...)

και τελευταία ερώτηση... εχω κάπου καβάτζα ένα mini-itx M/B για pentium mobile (centrino δλδ), και θα έχω και έναν Ρ-Μ cpu 2.13GHz (μονοπύρηνο) κάποια στιγμή... 1GB ram, δίσκοι κλπ υπάρχουν. Με αυτά τα χαρακτηριστικά, αντέχει το ΜΑΜΕ? Παραπέρα, για emulation και άλλων συσκευών, πάει? Λειτουργικό?

:ernaehrung004:
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: MyProjectMAME by djx33

Λέω σε πρώτη φάση να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα υπάρχοντα (στημένα ήδη) ΠιΣί μου, ώστε να κάνει και χρέη emulator. Το πισάκι λέω να είναι αυτό (περιληπτικά G630 -ενσωματωμένη η απλή HD Graphics-, 4GB ram, 250GB HD, mini-itx μορφή). Νομίζω υπεραρκετό σαν hardware, τουλάχιστον για MAME (ε?). Αυτή τη στιγμή έχει win 8.1, αλλά αν χρειαστεί και αν γίνεται φυσικά, θα μπορούσα να πάω και σε dual boot με κάτι άλλο...

και τελευταία ερώτηση... εχω κάπου καβάτζα ένα mini-itx M/B για pentium mobile (centrino δλδ), και θα έχω και έναν Ρ-Μ cpu 2.13GHz (μονοπύρηνο) κάποια στιγμή... 1GB ram, δίσκοι κλπ υπάρχουν. Με αυτά τα χαρακτηριστικά, αντέχει το ΜΑΜΕ? Παραπέρα, για emulation και άλλων συσκευών, πάει? Λειτουργικό?

:ernaehrung004:

Καλημέρα Λυκ!
Λοιπόν το πισάκι σου είναι όντως υπερ-αρκετό για mame. Μπορεί να τρέξει άνετα τόσο τα roms όσο και τα chds, δηλ. και τα κλασικά arcades των 80ς αλλά και τα πιο καινούργια (π.χ. DaytonaUSA) που είναι πιο απαιτητικά. Εννοείται ότι δεν θα βάλεις μόνο mame αλλά και άλλους emulators, όπως για το PS1 (PSX). Έχεις τόσο ισχυρό hardware που είναι κρίμα να μην το εκμεταλλευτείς.
Στο δικό μου project το pc είναι πολύ χαμηλότερων προδιαγραφών γιατί ήθελα να τρέχω μόνο τις κλασικούρες. Μέγα λάθος γιατί στην πορεία ανακάλυψα νεότερους τίτλους που τελικά ήθελα να έχω αλλά το pc δεν μπορούσε να σηκώσει. Γενικά όλα τα παιχνίδια με 3D γραφικά τα χάνω... Επίσης έχε υπόψη ότι το ίδιο παιχνίδι έχει διαφορετικές απαιτήσεις, ανάλογα με την πλατφόρμα. Π.χ. το Tekken στο mame δεν τρέχει με τίποτα, όμως στον PSX emulator είναι οκ.
Αυτά τα κλασικά (όχι 3D) παιχνίδια μπορεί άνετα να τα τρέξεις με το pc που γράφεις στο τέλος...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ρύθμιση των drivers για τις κάρτες γραφικών σου. Σε τί οθόνη θα τα παίζεις;
Αν είναι TFT-LCD δεν χρειάζονται κάποια ρύθμιση. Αν σου κάνει tearing (δηλ. το πάνω μισό της οθόνης τρέχει σε διαφορετική ταχύτητα από το κάτω) τότε πειράζεις τις ρυθμίσεις του video μέσα από το mame (πατώντας το tab).

Σε αυτές τις οθόνες όμως χάνεις μεγάλο μέρος από τη μαγεία των 'ρετρό' αναλύσεων! Δηλ. τα παιχνίδια δεν θα φαίνονται όπως τότε...
Πρέπει να χρησιμοποιήσεις CRT (μόνιτορ ή TV) για να πετύχεις σωστή εξομοίωση. Στην περίπτωση αυτή χρησιμoποιείς και διαφορετικούς drivers...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: MyProjectMAME by djx33

Εκεί που πάντα κολλούσα όταν π.χ. έτρεχα το ΜΑΜΕ σε κανά λάπτοπ - desktop, ήταν το θέμα του χειριστηρίου. Δεν μπορώ να παίξω με πληκτρολόγιο... Είδα λοιπόν ότι υπάρχουν αντάπτορες για χειριστήρια PlayStation2, και τυχαίνει να έχω στην αχρηστία ένα PS2, με δύο χειριστήρια αν θυμάμαι καλά (το ένα το έχω ήδη βρει). Εδώ -> https://www.skroutz.gr/c/109/gamepads.html?from=catspan&keyphrase=ps2+to+usb+adaptor
Είναι δοκιμασμένοι? αξίζει αυτή η λύση? (κάποιος προτεινόμενος?)

Εννοείται ότι δεν πρόκειται να ασχοληθείς με ποντικοπληκτρολόγια στο συγκεκριμένο project!
Ο αντάπτορας που παραθέτεις ίσως σου φανεί χρήσιμος για τους PlayStation emulators, όχι όμως για MAME.
Σε ΜΑΜΕ θες μοχλό και κουμπιά. Μπορείς να φτιάξεις ένα control panel μόνος σου ή να πάρεις κάποιο έτοιμο.
Σε κάθε περίπτωση η λειτουργία του έχει ως εξής:
τα controls συνδέονται σε μια πλακέτα η οποία με τη σειρά της συνδέεται στο pc με usb. Η πλακέτα αυτή (λέγεται I-PAC) κάνει τη μετάφραση των κινήσεων των μοχλών/κουμπιών στα αντίστοιχα κουμπιά στο πληκτρολόγιο.
Και φυσικά μετά, στις ρυθμίσεις του mame, θα ορίσεις ποιο είναι το up, down, action button 1, 2, κλπ για όλα τα παιχνίδια (input all games), ή για κάποια από αυτά (input this game) αν θες να τα παίζεις με διαφορετικά controls απ' τα default.

Aν στήνεις καμπίνα θα πρέπει να τα πάρεις όλα τα controls (μοχλούς, κουμπιά, πλακέτα) χωριστά και μετά να τα μοντάρεις πάνω της. Αλλιώς μπορείς να κοιτάξεις για κάτι έτοιμο όπως π.χ. αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=3J3Lv-Mm8bY
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Γ-Ο-Υ-Α-Ο-Υ. συγχαρητήρια για την προσεκτική δουλειά αλλά και για την τέλεια παρουσίαση της. Ζαχαρώνω κι εγώ μια καμπινούλα, αν ο φίλος djx33 συμφωνήσει να ανεχθεί τις (λίγες, πιστεύω ) ερωτήσεις μου, ίσως να κάνω τη μεγάλη απόφαση να ξεκινήσω...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εχω εναν Pentium 166 με 64 Mb DRAM και Μatrox Millennium 2 Μb καρτα γραφικων.
Και φυσικα εναν δισκο 420 Mb (οχι οτι γινεται λιγοτερο αναιμικο το συστημα ...
χαλι μαυρο παραμενει).

ΧΩΡΙΣ MAME ... τρεχω τιποτα ?
Εννοω κατευθειαν μεσα απο DOS ...
Η χρειαζομαι οπωσδηποτε τον emulator ... ας πουμε για τους Space Invaders ?
Οθονη CRT εχω. Και ως μονιτορ (NEC Multisync 19αρι) και ως TV (Sony Trinitron 21).
Ομως αυτο που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω, ειναι τα χειριστηρια. Ακομα και με το πληκτρολογιο
γινεται να εχω μια αξιοπρεπη αποκριση στο παιχνιδι ?

Να σε συγχαρω για το απιστευτο μερακι σου με την κονσολα.
Πηρες κατι που ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ θα μπορουσαν να αναστησουν και το κανες κοσμημα.
Οχι απλως ξαναλειτουργει η κονσολα αλλα εγινε πιο δυνατη και ομορφη απο οτι ηταν ... τοτε !

-bye-
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Εχω εναν Pentium 166 με 64 Mb DRAM και Μatrox Millennium 2 Μb καρτα γραφικων.
Και φυσικα εναν δισκο 420 Mb (οχι οτι γινεται λιγοτερο αναιμικο το συστημα ...
χαλι μαυρο παραμενει).

ΧΩΡΙΣ MAME ... τρεχω τιποτα ?
Εννοω κατευθειαν μεσα απο DOS ...
Η χρειαζομαι οπωσδηποτε τον emulator ... ας πουμε για τους Space Invaders ?
Οθονη CRT εχω. Και ως μονιτορ (NEC Multisync 19αρι) και ως TV (Sony Trinitron 21).
Ομως αυτο που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχω, ειναι τα χειριστηρια. Ακομα και με το πληκτρολογιο
γινεται να εχω μια αξιοπρεπη αποκριση στο παιχνιδι ?

Να σε συγχαρω για το απιστευτο μερακι σου με την κονσολα.
Πηρες κατι που ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ θα μπορουσαν να αναστησουν και το κανες κοσμημα.
Οχι απλως ξαναλειτουργει η κονσολα αλλα εγινε πιο δυνατη και ομορφη απο οτι ηταν ... τοτε !

-bye-
Σ'ευχαριστώ κ από 'δω φίλε!
Ναι μπορείς να τρέξεις τα roms από dos. Πειράζεις και τα autoexec.bat κ config.sys (τι μου θυμίζεις τώρα!) και μπουτάρεις κατευθείαν σε MAME (for DOS).
Δες εδώ.
Σε περιορίζει ο σκληρός, οπότε από το πλήρες πακέτο των παιχνιδιών (που είναι 20+ gb) διάλεξε αυτά (δηλ. τα roms) που θες.

Νομίζω ότι με το hardware σου τα τρέχεις (σχετικά) άνετα τα παλιά games, μέχρι τα μέσα 80ς ας πούμε... Το SI σίγουρα!
Η Matrox τι βγάζει εκτός από VGA; S-video out; Παίρνεις έναν αντάπτορα scart κ τον συνδέεις στη crt. Πολύ καλύτερα να τρέχουν σε crt (είτε TV, είτε monitor) αυτά τα παιχνίδια. Άλλωστε για τέτοιες οθόνες σχεδιάστηκαν...

Τώρα βλέπω ότι η matrox σου δίνει μόνο vga out οπότε θες καλώδιο vga to scart σαν αυτό που έβαλα εγώ (πολύ καλύτερα από s-video). Είναι λίγο ακριβούτσικο γιατί είναι χειροποίητο αλλά αξίζει (μάλιστα έπεσε η τιμή του στα 30, το είχα πάρει 50 τότε)... Δες στο blog μου εκεί που λέω "Σύνδεση PC με TV".
Την ανάλυση την έχεις γιατί η μέγιστη της κάρτας σου είναι 1024x768 και τα περισσότερα παιχνίδια (οι κλασικούρες δηλ.) τρέχουν σε 800x600 max.

Ως προς τον χειρισμό τί εννοείς με αξιοπρεπή απόκριση; Όλα με κινήσεις πληκτρολογίου παίζουν, εννοείται ότι η απόκριση είναι άμεση. Οι μοχλοί/κουμπιά τέτοιες κινήσεις στέλνουν (μέσω usb) στο mame. Απλά η αίσθηση είναι καλύτερη με αυτά, απ'ότι με πληκτρολόγιο...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Τωρα καταλαβα τι γινετε.
Πρεπει να φορτωθει το παιχνιδι ως ROM στην μνημη του υπολογιστη.
Και να εκτελεστει ως ROM. Χμμμμ .... καλο αλλα μπερδεμα με τα interrupts.

O δισκος των 420 mb (ενας Conner) δεν ειναι ο μοναδικος.
Εχω και εναν Fujitsu των 10 Gb, ο οποιος ομως ειναι πανω απο 8 Gb και δεν τον διαβαζει το BIOS.
Kαι οι δυο IDE.

Στην συσκευασια της Matrox G450 (οχι της Millennium) υπαρχει ενας ανταπτορας απο VGA σε DVI.
Για S-Video και Scart πρεπει να παω σε μαστορα. Και που θα τον βρω ....

Οσον αφορα την ερωτηση για αξιοπρεπη αποκριση εννοω να μην υπαρχει καθυστερηση στo framerate
επειδη ο ΜΑΜΕ κανει τα "δικα του". Που δεν ξερω καν πως ο ΜΑΜΕ βλεπει το πληκτρολογιο.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Sorry που το ξεθαβω αλλα παιζει να βρουμε καμια ετοιμη καμπινα arcade με mame παιχνιδια μεσα ετοιμη για αγορα; Εχει υποψιν του καποιος;