LG LB650V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

anodos

New member
24 May 2014
22
Καλησπέρα σε όλους.
Καιρός να ανοίξει μια συζήτηση και για αυτό το μοντέλο.
Λοιπόν είμαι κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα μιας 47LB650V.
Εικόνα: καταπληκτική αψεγάδιαστη ακόμα και στα κανάλια τηλεόρασης, clouding μηδενικό. Τα χρώματα καταπληκτικά.
Μενού: πολύ απλό και το μαθαίνεις από την 1η κιόλας ημέρα. Το νέο webOs κάνει τη ζωή μας πολύ πιο απλή.
Ρυθμίσεις: πάρα πολλές, όρεξη νάχεις να παίζεις. Ακόμα και στους υπότιτλους έχει να διαλέξεις 4 διαφορετικές θέσεις, 5 διαφορετικά μεγέθη και 5 διαφορετικά χρώματα.
Ευκολία ρύθμισης: Υπάρχει ενσωματωμένος οδηγός όπου σου βγάζει διάφορες εικόνες σε κάθε στάδιο (φωτεινότητα, ευκρίνεια, θερμοκρασία χρώματος κ.τ.λ.) και έτσι η ρύθμιση στα προσωπικά σου γούστα είναι μάλλον απόλαυση παρά αγγαρεία.
Ενσωματωμένο media player: παίζει τα πάντα χωρίς καμία καθυστέρηση.
3D: Ολοζώντανο σε ταινίες 3D.
WIFI: Το δε internet (wifi) ταχύτατο, όπως ακριβώς και στον υπολογιστή μου (έχω i5). Αν μάλιστα του συνδέσεις στα usb και ποντίκι-πληκτρολόγιο τότε... δεν πας στον υπολογιστή. Έχει ενσωματωμένο browser που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τον mozilla.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι το manual είναι online στην τηλεόραση και όχι σε βιβλιαράκι ώστε να το διαβάσω με την ησυχία μου. Κατά τα άλλα όλα τέλεια (πάντα προς το παρόν)
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Re: LG LB650V

Καλοριζικη.Παροτι κατοχος 55αρας samsung c7000 ειναι ετη φωτος πισω απο την Lg.Το 3D της LG , οσο εχω δει σε μαγαζι δεν εχει καμμια απολυτως σχεση (δεν το συζητω με το δικο μου) με samsung.Κερασακι, τα τοσο ξεκουραστα και ελαφρυα γυαλια της Lg.Και χρωματικα μου αρεσει η συγκεκριμενη εταιρεια.
Ο browser δλδ ανοιγει σελιδες flash και τετοια? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει ιντερνετ καθολου στις καινουργιες τηλεορασεις.
Καλοριζικη και παλι
 

anodos

New member
24 May 2014
22
Re: LG LB650V

Ευχαριστώ. Ο browser ανοίγει τα πάντα εκτός φυσικά από ορισμένα plug-in όπως flash και acrobat. Επίσης και η λήψη αρχείων δεν υποστηρίζεται. Αλλά αν θες πλοήγηση στο internet ή να δεις κανένα αγώνα (nova) τότε κανένα πρόβλημα.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: LG LB650V

Καλοριζικη.Παροτι κατοχος 55αρας samsung c7000 ειναι ετη φωτος πισω απο την Lg.Το 3D της LG , οσο εχω δει σε μαγαζι δεν εχει καμμια απολυτως σχεση (δεν το συζητω με το δικο μου) με samsung.Κερασακι, τα τοσο ξεκουραστα και ελαφρυα γυαλια της Lg.Και χρωματικα μου αρεσει η συγκεκριμενη εταιρεια.
Ο browser δλδ ανοιγει σελιδες flash και τετοια? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει ιντερνετ καθολου στις καινουργιες τηλεορασεις.
Καλοριζικη και παλι

συγκρινεις demo σε μαγαζι με την δικη σου???
 

George..m

New member
23 December 2012
14
Re: LG LB650V

To 3d είναι active full resolution?
Καλορίζικη!

Το 3D της εν λόγο τηλεόρασης είναι παθητικό και το έξτρα με 4 ζευγάρια γυαλιά είναι αρκετά φθηνό σε σχέση με τις τηλεοράσεις που έχουν active!
Φυσικά οι απόψεις σε αυτό διίστανται, κάποιοι λένε (ακόμη και εταιρίες) πως το active είναι πιο ξεκούραστο από το passive, εγώ που έχω παρακολουθήσει και με τα δυο το ενεργό με ζαλίζει λίγο και με πονοκεφαλιάζει, με το παθητικό δεν είχα πρόβλημα!
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: LG LB650V

Ότι το παθητικό είναι πιο ξεκούραστο, είναι βέβαιο, τόσο όσο οτι και η ανάλυση είναι η μισή.
Εκεί λοιπόν βρίσκεται η επιλογή. Ξεκούραστο με χαμηλή ανάλυση = παθητικό ή λίγο κουραστικό ( εξαρτάται σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο ) αλλά με Full Hd ανάλυση = ενεργό;
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Re: LG LB650V

συγκρινεις demo σε μαγαζι με την δικη σου???
σαν αρχικη σκεψη εχεις δικηο- αλλα στην ουσια νομιζω οτι οι διαφορες ειναι χαωτικες...να φανταστεις μου εχει σπασει το 2ο ζευγαρι γυαλιων , και ουτε καν ασχολουμαι.
Για να στο πω απλα (ενω σεβομαι την γνωμη σου ) : το βαθος σε αποσταση ~3,5 μετρων οπου και βλεπω, σε 55αρα αντιστοιχη καινουρφιας τεχνολογιας ,δεν εχει καμμια σχεση με την δικια μου.Full BR 3D το Gravity ...με απογοητευσε. Χωρις να θελω να απογοητευσω και τον φιλο εδω, 42" εως 55" η αποσταση πρεπει να ειναι μεχρι 2,5μ (2,5 στην 55αρα).
Τωρα για τα παθητικα ή μη που γραψατε , ισως επειδη δεν ειναι καινουργιας τεχνολογιας η δικια μου, τα ζευγαρια γυαλιων ειναι υπερκουραστικα και σχετικα βαρια .
Σε αλλο νημα , γραφω οτι κανω χωρο-αλλαγες για να παρω προβολεα.Εκει πιστευω να ευχαριστηθω 3D.
PS.Μιλαω για την δικια μου παντα τηλεοραση και δεν θιγω ουτε μοντελα ουτε αλλες τηλεορασεις.
 

George..m

New member
23 December 2012
14
Λοιπόν, την λειτούργησα δυο μέρες και πάει πολύ καλά!!
Πολή καλή είκόνα και πολύ καλά χρώματα!
Σε 3D δεν είδα ακόμη ταινία όμως κατέβασα το demo της LG και το δοκίμσα και είναι φοβερή!
Έχει ένα θέμα με τους υπότιτλους, νομίζω θέλει μόνο Unicode γιατί αλλιώς βγάζει περίεργα σύμβολα!
Κάτι που δεν με άρεσε σε σχέση με την παλιά μου 32 LG (την έχω 4 χρόνια) είναι πως είναι πολύ αργή σε ανταπόκριση των εντολών του τηλεχειριστηρίου!
Το WEBos είναι το κάτι διαφορετικό, όμως δεν μπόρεσα ακόμη να συνδέσω την εφαρμογή (/play.google.com)
Αν ξέρει κάποιος κάτι ας το πει, δεν συνδέετε ούτε στο Wifi Direct!
Στα υπόλοιπα θα συμφωνίσω με τον anodos εκτός από το manual γιατί δεν με απασχολεί και από το media player, αργεί αρκετά από την μία φωτογραφία στην άλλη με 16GB USB stick της SONY!
 

horizonz4

New member
21 May 2014
36
καλησπέρα, αγόρασα και εγω χθες την LG 42LB650V με 507 .

έχω θέμα όμως με τη ομοιομορφία της οθόνης, διαπίστωσα πρόβλημα στον φωτισμό της,φωτίζει εμφανώς πάνω αριστερά σε τρια μικρά σημεία και στην κάτω αριστερά γωνία στο σκοτάδι και ψιλοσκιες clouding; στο κέντρο.

για να μην το κάνει τόσο έντονα πρέπει να ρίξω τον οπισθοφωτισμό τουλάχιστο στο 20 από το 100.
στην δεξιά πλευρά της οθόνης βλέπω πως είναι εντάξει τα πράγματα τουλάχιστον έτσι νομίζω. πήρα χθες την lg δηλωσα βλάβη και λογικά θα με πάρουν αύριο.
πως πρέπει να το χειριστώ το πράγμα; αντικατασταση λογικά ε;

όσοι την έχετε αγοράσει μπορείτε να τσεκάρετε και τις δικές σας να δούμε αν συμβαίνει το ίδιο;

IMGP0020.jpg
IMGP0019.jpg
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Όπως την βλέπω μάλλον πας για αλλαγή , αν και στις τηλεοράσεις με IPS η ομοιομορφία δεν είναι καλή οπότε μπορεί να πέσεις στα ίδια και χειρότερα.
 

anodos

New member
24 May 2014
22
Ως κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου να πω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την οθόνη, μάλλον θα έτυχε ?
Φίλε George..m και εγώ στην αρχή νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με τους υπότιτλους (έβγαζε κινέζικα στην κωδικοποίηση ANSI), αλλά το βρήκα σχετικά εύκολα. Λοιπόν βάλε να παίξει μια ταινία με υπότιτλους και πάτα το ΟΚ στο τηλεκοντρόλ. Μετά πας δεξιά στο μενού στα έξτρα και σου βγάζει μενού για subs. Εκεί λοιπόν αλλάζεις την γλώσσα σε ελληνικά και όλα είναι ΟΚ. Επίσης εκεί κάνεις και όλες τις άλλες ρυθμίσεις για υπότιτλους (μέγεθος, θέση χρώμα).
Εγώ πάλι τώρα προσπαθώ να βρω κάτι άλλο.
Έχω ένα ρούτερ συνδεδεμένο με τον υπολογιστή με ethernet (ενσύρματα). Όταν συνδέεται η τηλεόραση στο wifi δεν βλέπει τον υπολογιστή (internet μπαίνει κανονικά). Ένας άλλος υπολογιστής στο δίκτυο που είναι συνδεδεμένος και αυτός με wifi (ασύρματα) η τηλεόραση τον βλέπει κανονικά. Πρέπει να είναι και τα δύο (tv και pc) ασύρματα στο δίκτυο? Κάποια στιγμή (δοκιμάζοντας διάφορα) τον είδε τον υπολογιστή αλλά δεν θυμάμαι τι έκανα και έκτοτε ψάχνω. Αν γνωρίζει κανείς......
 

anodos

New member
24 May 2014
22
όσοι την έχετε αγοράσει μπορείτε να τσεκάρετε και τις δικές σας να δούμε αν συμβαίνει το ίδιο;

Τώρα που το τσέκαρα και εγώ στο απόλυτο σκοτάδι και με μαύρη οθόνη (όπως αυτή που δείχνεις στην φωτογραφία, όταν δεν έχει σήμα δηλαδή) και σε εμένα έχει σε 5-6 σημεία πάνω πάνω λίγο πιο έντονο φως όπως και στην πάνω δεξιά γωνία. Επαναλαμβάνω ότι είναι εμφανές ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. Μήπως μάλιστα είναι κάποια αντανάκλαση? Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει όταν παίζει η τηλεόραση... ακόμα και στις σκούρες σκηνές όλα είναι μια χαρά. Δεν θα το είχα προσέξει καν αν δεν το έλεγες. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα... Τι σου είπαν εσένα από την lg ?
ΥΓ: Το ίδιο μου συμβαίνει και σε μια philips πολύ πιο μικρή 24' που έχω και ποτέ δεν το είχα προσέξει....
 
Last edited:

hxostil

AVClub Addicted Member
Τώρα που το τσέκαρα και εγώ στο απόλυτο σκοτάδι και με μαύρη οθόνη (όπως αυτή που δείχνεις στην φωτογραφία, όταν δεν έχει σήμα δηλαδή) και σε εμένα έχει σε 5-6 σημεία πάνω πάνω λίγο πιο έντονο φως όπως και στην πάνω δεξιά γωνία. Επαναλαμβάνω ότι είναι εμφανές ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. Μήπως μάλιστα είναι κάποια αντανάκλαση? Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει όταν παίζει η τηλεόραση... ακόμα και στις σκούρες σκηνές όλα είναι μια χαρά. Δεν θα το είχα προσέξει καν αν δεν το έλεγες. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα... Τι σου είπαν εσένα από την lg ?
ΥΓ: Το ίδιο μου συμβαίνει και σε μια philips πολύ πιο μικρή 24' που έχω και ποτέ δεν το είχα προσέξει....
το εχετε τσεκαρει σε αλλη περιπτωση εκτος απο το να μην εχει σημα??πχ σε test pattern με σταυρο?
 

horizonz4

New member
21 May 2014
36
το εχετε τσεκαρει σε αλλη περιπτωση εκτος απο το να μην εχει σημα??πχ σε test pattern με σταυρο?

όχι για πες μας, ρώτησα για τα τεστ που πρέπει να κάνω αλλά δεν πήρα απάντηση.
 

anodos

New member
24 May 2014
22
Έχω ένα ρούτερ συνδεδεμένο με τον υπολογιστή με ethernet (ενσύρματα). Όταν συνδέεται η τηλεόραση στο wifi δεν βλέπει τον υπολογιστή (internet μπαίνει κανονικά). Ένας άλλος υπολογιστής στο δίκτυο που είναι συνδεδεμένος και αυτός με wifi (ασύρματα) η τηλεόραση τον βλέπει κανονικά. Πρέπει να είναι και τα δύο (tv και pc) ασύρματα στο δίκτυο? Κάποια στιγμή (δοκιμάζοντας διάφορα) τον είδε τον υπολογιστή αλλά δεν θυμάμαι τι έκανα και έκτοτε ψάχνω. Αν γνωρίζει κανείς......

Επίσης σήμερα σύνδεσα και την τηλεόραση ενσύρματα στο ρούτερ και τώρα η τηλεόραση βλέπει κανονικά το pc. Τι κουλά είναι αυτά? Όταν είναι η τηλεόραση wifi και το pc ενσύρματα δεν βλέπει η tv το pc. Ξέρει κανείς το λόγο? Είναι κάποια ρύθμιση?
Γιατί πρέπει και τα δύο να είναι ενσύρματα ή και τα δύο ασύρματα?
 

George..m

New member
23 December 2012
14
Δεν ξέρω τι παίζει με το Ethernet όμως η τηλεόραση νομίζω χρησιμοποιεί το wifi direct για αυτές τις επικοινωνίες! Με τους υπότιτλους απλά τους έκανα save από το σημειωματάριό με κωδικοποίησή Unicode και παίζει τέλεια! Δεν παρατήρησα κάτι με τον φωτισμό! Επίσης συνέδεσα τελικά το app και είναι πολύ ευχάριστό και εύχρηστο, είναι μια επιλογή κάτω από το wifi direct, δεν την έχω μπροστά τώρα και δεν θυμάμαι, νομίζω συνδεδεμένες εφαρμογές η κάτι τέτοιο!
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Νομίζω ότι όλες οι φετινές είναι direct led. Ας με επιβεβαιώσει κάποιος.