Marantz SR4200, μάλλον μας άφησε ;;;; (μια γνώμη πώς να κινηθώ ρε παιδιά)

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Έχω έναν SR4200 που εδώ και 13 χρόνια μας υπηρετούσε σχεδόν καθημερινά κυρίως με ραδιόφωνο.
Τα τελευταία χρόνια, επειδή είχε ψιλοχαλάσει το remote τον ανοιγοκλείναμε από τον διακόπτη του, δηλαδή δεν καθόταν σχεδόν ποτέ σε stαndby.

Προχθές πήγε να τον ανάψει η σύζυγος και δεν άναβε.
Τον άνοιξα, τον φύσηξα με φυσερό Η/Υ και έκανα έναν οπτικό έλεγχο χωρίς να δω κάτι οφθαλμοφανές.

Παρατήρησα όμως, ότι μετά το καθάρισμα όταν πατάς το power on το λαμπάκι του κάνει ένα ελάχιστο φλασάρισμα, κλάσμα δετευρολέπτου (σαν να ανοίγει) και μετά τίποτα, νεκρό.


Επειδή είναι αρκετών χρόνων μηχάνημα θέλω να ρωτήσω μήπως και μπορεί κάποιος να καταλάβει από το παραπάνω αν η βλάβη ενδεχομένως διορθώνεται ή καλύτερα να μην ασχοληθώ καθόλου.

Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Πρώτα τηλέφωνο στην ETYT εδώ

Εφ' όσον δεν μπορέσει να γίνει κάτι, τηλέφωνο στο 210-6444512 που ασχολούνται με service παλιών Marantz.

Τρίτο βήμα είναι να πας για καινούργιο.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η ΕΤΥΤ που ρώτησα θέλει 20ευρώ συν ΦΠΑ για τον έλεγχο + ότι άλλο χρειαστεί αν και εφόσον φτιάχνεται και είναι δίπλα στην περιοχή μου.
Η Adamco θέλει 16 ευρώ τελική τιμή για έλεγχο αλλά είναι πολύ μακρυά και τη διαφορά θα ητν φάμε σε βενζίνες.
Θα δούμε.


Απλά, επειδή δεν θέλω να με πιάσουν κότσο και να πληρώσω κάνα 100άρι + ευρώ για κάτι που μπορεί να κοστίζει ελάχιστα παρέθεσα το σύμπτωμα μήπως και πάω ποιό υποψιασμένος.
Ευχαριστώ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Πλήρωσε το 16 + αρικο (δεν θα πηγαινα στην ΕΤΥΤ γιατι οποιαδηποτε επισκευη θα ειναι 200+) , και μετά πραξε αναλογα με βάση τα ποσά που θα σου αναφέρουν.
Πες μας και εδω τι θα σου απαντήσουν και σε βοηθάμε και εμείς.
Επειδή πάντως φθηνή επισκευή a/v δεν εχω ακούσει ποτέ, αρχισε να σκέφτεσαι αγορά νέου.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Το λοιπόν σήμερα έγινε η ενημέρωση από την Adamco.
Από ότι μου είπε ο τεχνικός χριεάζεται επισκευή το τροφοδοτικό και ο τελικός. Επίσης είχα ζητήσει έναν καθαρισμό στα πλήκτρα που κόλλαγαν οπότε το κουστούμι ορίστηκε στα 130 ευρώ συνολικά....

Το υπόλοιπο setup είνα 5 ηχεία B&W VM1 και ένα sub.
b_w_vm1.jpg



Ο χαλασμένος ενισχυτής είναι ο Marantz SR4200 που είναι 5.1 channel
Amplifier Output Details
70 Watt - 8 Ohm - 20 - 20000 Hz - THD 0.09% - 2 channel(s) ( front )
70 Watt - 8 Ohm - 20 - 20000 Hz - 1 channel(s) ( center )
70 Watt - 8 Ohm - 20 - 20000 Hz - 2 channel(s) ( rear )
Τα ηχεία είναι 100 Watt αλλά τόσα χρόνια έπαιζαν σχετικά καλά με τον Marantz και σε όχι ιδιαίτερα μεγάλες στάθμες λόγο παιδιών, πολυκατοικίας κλπ.


H πρώτη μου σκέψη ήταν πως με λίγα παραπάνω πέρνω καινούργιο μηχάνημα και συγκεκριμένα είχα δεί τον Pioneer VSX-323-K στα 175ευρώ στην Ηχοέκφραση.
Πήγα μία βόλτα από εκεί αλλά όταν είπα στον πωλητή τί ηχεία είχα με απέτρεψε από την αγορά του λέγωντας μου ότι χρειάζομαι μηχάνημα που να δίνει καλύτερο ρεύμα αλλά φυσικά ανεβαίνει και η τιμή.
Μου πρότεινε τον Harman Karbon AVR 70 που είναι 5χ75watt στα 258ευρώ.


Τί να κάνω ρε παλικάρια, τί προτείνεται εσείς ;;;;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Δεν είναι τα Watt αλλα τα dB (ευαισθησία) που παίζουν ρόλο στα ηχεια.

Τα συγκεκριμένα δεν τα κόβω για πολύ απαιτητικά οποτε νομίζω δεν χρειάζεσαι κατι παραπανω από αυτό που εχεις.

Εξαλλου και αυτό που σου προτεινε, στην ιδια κατηγορία είναι (απλώς μαλλον βγαζει μεγαλύτερο κέρδος από τον Harman παρα από τον Pioneer)

Επισης σε αυτή την κατηγορια, μην πολυδινεις σημασία στα ονομαστικά W του ενισχυτή, δεν λενε και πολλα...Ισα ισα παλια μοντέλα παίζει να είναι καλύτερα στο τομέα των ενισχυτικών...

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα καλούδια των νεων ενισχυτών και δεν εχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις (όπως μαλλον λες), δώσε ότι λιγότερο και μεινε με τον Marantz.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
O marantz που έχεις λογικά είναι πιο δυνατός σε ισχύ από τους δύο που ανέφερες.
Η πας σε ενισχυτή του 500ρικου η μένεις με τον marantz.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Τα ηχεία αναφέρονται σαν 100Watt με 91db ευαισθησία και ο Marantz είναι 5χ70Watt, ήταν το μικρότερο μοντέλο της σειράς εκείνη την εποχή...
Δεν είχα κάποιο θέμα 13 χρόνια τώρα (ζωή νά'χει) και όποτε χρειάστηκε (2-3 φορές δηλαδή) τα ηχεία έπαιξαν σχετικά δυνατά.


O pioneer είναι 5χ100 και ο Harman 5x75 από όσο είδα, αλλά από θέμα ποιότητας δεν έχω ιδέα τί παίζει.
Αν ήταν με κάνα 70άρι ευρώ παραπάνω και όριο (ψυχολογικό και συζύγου) τα 200ευρώ να πάρω άλλον ενισχυτή θα το σκεφτόμουν.
Για αυτό και ρώτησα εδώ.

Από ότι φαίνεται όμως μάλλον πάμε για επισκευή του παλιού και βλέπουμε.
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ μετά από περίπου 2 χρόνια.
ΔΕΚΕΜΒΡΗ του 2000 τον είχαμε αγοράσει τον ενισχυτή και ΔΕΚΕΜΒΡΗ του 2016 μάλλον αποφάσισε να μας αποχαιτρετήσει οριστικά. :(

Από εχθές όλο το ψηφιακό κύκλωμα του πρέπει να τέζαρε και δεν αναγνωρίζει σήμα εισόδου από καμμία συσκευή ούτε παίζει το Tuner του.

Το μόνο πλέον που λειτουργεί είναι σε S-Direct mode (δηλαδή σαν απλός στερεοφωνικός ενισχυτής) όπου έτσι λειτουργεί το Tuner και το CD.
Κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι οι περισσότεροι της εποχής εκείνης το παθαίνουν αυτό και ψόφαγε το ψηφιακό τους κύκλωμα.
Αξίζει τον κόπο να κοιτάξω για επισκευή ή πάμε για άλλον ;;;;;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ μετά από περίπου 2 χρόνια.
ΔΕΚΕΜΒΡΗ του 2000 τον είχαμε αγοράσει τον ενισχυτή και ΔΕΚΕΜΒΡΗ του 2016 μάλλον αποφάσισε να μας αποχαιτρετήσει οριστικά. :(

Από εχθές όλο το ψηφιακό κύκλωμα του πρέπει να τέζαρε και δεν αναγνωρίζει σήμα εισόδου από καμμία συσκευή ούτε παίζει το Tuner του.

Το μόνο πλέον που λειτουργεί είναι σε S-Direct mode (δηλαδή σαν απλός στερεοφωνικός ενισχυτής) όπου έτσι λειτουργεί το Tuner και το CD.
Κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι οι περισσότεροι της εποχής εκείνης το παθαίνουν αυτό και ψόφαγε το ψηφιακό τους κύκλωμα.
Αξίζει τον κόπο να κοιτάξω για επισκευή ή πάμε για άλλον ;;;;;

Σε source direct mode, λειτουργεί κανονικά το κύκλωμα για dobly digital και για DTS. Δεν μπορεί να δουλέψει όμως το απλό surround.
Αν ακούς πηγές DD κυρίως τότε δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Από όσο θυμάμαι τις ελάχιστες φορές που το είχα δοκιμάσει παλιά σε αυτήν την ρύθμιση έπαιζαν μόνο τα δεξί/αριστερό ηχεία, απενεργοποιούνταν το κύκλωμα του ήχου (BASS/TREBLE off) και δεν λειτουργούσε ο επιλογέας AV Surround.
Τώρα αφενώς δεν αναγνωρίζει καθόλου σήμα από τις οπτικές εισόδους (μνμ NO DATA), αφετέρου τόσο το Tuner, όσο και το CD λειτουργούν μόνο στο S.Direct mode όπως έγραψα και ο ήχος έρχεται μόνο τα 2 ηχεία.


Έχουμε ήδη σκάσει 130 ευρώ πριν από 2 χρόνια περίπου για το τροφοδοτικό, αν είναι να δώσω άλλα τόσα (που σίγουρα παραπάνω θα είναι) πάλι για επισκευή καλύτερα να πάω για καινούργιο. :(
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν έχει γίνει reset το ποια ψηφιακή είσοδο αντιστοιχεί σε ποιά πήγη θέλει ξανά ρύθμισμα. επίσης μπόρει να θέλει να πατήσεις το A/D για να επιλέξεις ψηφιακή είσοδο αλλιώς κοιτάει μόνο την αναλογική.
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Καμένο το ψηφιακό κομμάτι του ενισχυτή τελικά η διάγνωση (τηλεφωνική) τόσο από τεχνικό της Adamco όσο και της ΕΤΥΤ.
Ανταλλακτικά δεν υπάρχουν και στην απίθανη περίπτωση που ίσως βρίσκαμε το κόστος θα ήταν από 200 έως 300 ευρώ. :eek:

Με επισκευή της καμμένης πλακέτας (αν και εφόσον αυτή είναι εφικτή) το κόστος είναι 60 ευρώ μεν αλλά για πόσο καιρό μετά θα εξακολουθήσει να λειτουργεί ο ενισχυτής είναι καθαρά θέμα τύχης.
Σημειωτέον ότι πριν από 2 χρόνια είχα δώσει άλλα 130 ευρώ για επισκευή του τροφοδοτιού του που είχε καεί και αυτό.


Προς το παρόν λειτουργεί μόνο σαν στερεοφωνικός με τα 2 μπροστινά ηχεία και όλο το υπόλοιπο σύστημα ουσιαστικά άχρηστο. :(
Δυστυχώς, μετά από 16 έτη συμβίωσης, θα κοιτάξω αναγκαστικά για κάτι μεταχειρισμένο (για καινούργιο δεν το συζητάω καν με τα τρέχωντα οικονομικά μας :( ).
Ευχαριστώ για την βοήθεια, καλή χρονιά σε όλους.
 
Last edited:

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Αφενώς έχω απογοητευτεί φίλε μου.
Αφετέρου, το 2000 που τον αγόρασα είχα δώσει περίπου 400κάτι ευρώ (δραχμές ήταν ακόμα) και δεν ήταν και κάνας τοπ ενισχυτής, entry level μοντέλο ήταν στην σειρά της Marantz τότε.
Με τα 130 + 60 που θα κοστίσουν οι επισκευές του είμαι περίπου στα μισά του κόστους αγοράς και μπορεί πάλι του χρόνου να ξαναγράφω στο παρόν νήμα.

Δεν νομίζω ότι αξίζει, ειδικά αν σκεφτείς ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν ταλαιπωρήθηκε ΠΟΤΕ σαν μηχάνημα αφού εκτός από ταινίες σε νορμάλ εντάσεις συνήθως έπαιζε σαν ραδιόφωνο.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Αφενώς έχω απογοητευτεί φίλε μου.
Αφετέρου, το 2000 που τον αγόρασα είχα δώσει περίπου 400κάτι ευρώ (δραχμές ήταν ακόμα) και δεν ήταν και κάνας τοπ ενισχυτής, entry level μοντέλο ήταν στην σειρά της Marantz τότε.
Με τα 130 + 60 που θα κοστίσουν οι επισκευές του είμαι περίπου στα μισά του κόστους αγοράς και μπορεί πάλι του χρόνου να ξαναγράφω στο παρόν νήμα.

Δεν νομίζω ότι αξίζει, ειδικά αν σκεφτείς ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν ταλαιπωρήθηκε ΠΟΤΕ σαν μηχάνημα αφού εκτός από ταινίες σε νορμάλ εντάσεις συνήθως έπαιζε σαν ραδιόφωνο.

Νομιζα οτι ηταν σκέτο 60αρι.

Λογικό τότε.

Αν σε παίρνει στα οικονομικά σου, ο pioneer 1131 (δες και τιμές εξωτερικού) ειναι μοσχοπουλημένος στις χαμηλομεσαίες κατηγορίες.