Samsung UE H6500 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
ψαχνω το συγκεκριμενο μοντελο σε γνωστα μαγαζια στις 46" κ δεν την βρισκω. ουτε στο επισημο site της samsung. επαψε να κυκλοφορει?
Ναι έπαψε.
Εγώ με μικρή διαφορά και λόγω του ότι δεν έβρισκα την σειρά F πήγα στην σειρά Η που είναι η καινούργια αλλά και αδοκίμαστη , γενικά.
Μετά από 10 μέρες που έχω στην κατοχή μου μία 55H6500 είμαι απόλυτα ευχαραστημένος (ακόμα και στο τηλεοπτικό - ψηφιακό - σήμα) αλλά ακόμα την ψάχνω σε όλα τα μυστικά και gadgetιές που κρύβει.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Την πηρα την 55h6500 απο αλλο πλανητη ειναι ταχει ολα! Τελεια ευκρεινια τελειο 3d και παιζει τα παντα. Και nvidia 3dtv. Για μενα ειναι οτι πρεπει αυτη
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
ANSI contrast 3208 , πολύ καλό scaling και deinterlacing , ομαλή αναπαραγωγή 24p κτλ κτλ. μόνο η γωνία θέασης και η μέτρια ποιότητα ήχου στα αρνητικά.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Δεν εχω καταφέρει να παίξω ακόμα 3d υπότιτλους ή από το pc στην τηλεοραση ή usb στην tv κατευθείαν. Υπάρχει κάποιος σίγουρος τρόπος να πάιξει 3d mkv sbs, t/b και 3d subtitles χωρίς κάποιο εξωτερικό media player?
 
Last edited:

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Οχι φιλε μου. Εχει υποθει απειρες φορες στο forum. 3D υποτιτλοι προς το παρον αυστηρα μονο απο εξωτερικο media player.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Α οκ κατάλαβα , να μην ασχοληθώ πλέον και χάνω ώρες αν θα παίξουν, αλλά ποιόν media player να προτιμήσω? Υπάρχει ένας σε καλή τιμή να παίζει όλα σε full?
 

billis2

Established Member
4 March 2011
132
αν βαλεις plex εχεις κ υπότιτλους κανονικα εγω έτσι κάνω , βάζω μαυρο η κιτρινο χρωμα να μην κουράσει το οπως το λευκο κ εισαι jet, to plex το εχει στοη τβ εχουν κανει πολληκαλη δουλειά στη Samsung
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Για πες μου τα βηματα στα γρήγορα μήπως κάνω κάποιο λάθος. Παίζω από pc με powerdvd 14, και με σκληρο usb κατευθείαν στην tv αλλά τζίφος 3d subs δεν παίζουν
 

billis2

Established Member
4 March 2011
132
εγω ξερω οτι σε μορφη .smi παιζει κανονικα υποτιτλους 3d (Workshop) ,αλλα με το plex παιζει ολουσ τους υποτιτλους ,srt sub.. παιζουμε και με utf-8 k ansi
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
αν βαλεις plex εχεις κ υπότιτλους κανονικα εγω έτσι κάνω , βάζω μαυρο η κιτρινο χρωμα να μην κουράσει το οπως το λευκο κ εισαι jet, to plex το εχει στοη τβ εχουν κανει πολληκαλη δουλειά στη Samsung

Το Plex παίζει και από USB δίσκο η μόνο από δίκτυο?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
δεν εχω καταφερει να δω υποτιτλους σε mkv

σε αλλες παλαιοτερες Samsung παιζουν κανονικα

Ενώ παίζει η ταινία πατάς tools στο τηλεκοντρολ και πας στην ρυθμίσεις όπου αλλάζεις την κωδικοποίηση χαρακτηρων.

Πρέπει το αρχείο srt να έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με το mkv.
 

nmamag

Established Member
17 June 2006
102
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
σε usb stick παιζουν κανονικα υποτιτλοι

με NAS που εχω συνδεσει σε ολες τις τηλορασεις παιζουν κανονικα οι υποτιτλοι στην καινουργια οχι
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
σε usb stick παιζουν κανονικα υποτιτλοι

με NAS που εχω συνδεσει σε ολες τις τηλορασεις παιζουν κανονικα οι υποτιτλοι στην καινουργια οχι

Το ίδιο συμβαίνει και με την 6400. Δεν έχω βρει κάπου network browser παρά μόνο dlna που στο συγκεκριμένο δεν υποστηρίζονται η υπότιτλοι.
 

nmamag

Established Member
17 June 2006
102
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ελπιζω να λυθει με καποιο update
παντως στο ιδιο δικτυο με την UE55Η6500 και τον Nas εχω αλλες 3 samsung UE46C6000-UE32C6510-UE32D6530 και παιζουν κανονικα ελλ υποτιτλους χωρις προβλημα
 

nmamag

Established Member
17 June 2006
102
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
θα το τσεκαρω
Αλλα αφου παιζουν κανονικα οι υποτυτλοι στις αλλες τηλεορασεις UE46C6000-UE32C6510-UE32D6530 δεν πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο ?
θα το δω το βραδυ
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
θα το τσεκαρω
Αλλα αφου παιζουν κανονικα οι υποτυτλοι στις αλλες τηλεορασεις UE46C6000-UE32C6510-UE32D6530 δεν πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο ?
θα το δω το βραδυ

Απ' όσο ξέρω το dlna δεν στριμάρει υπότιτλους (αν είναι αλλιώς ας με διόρθωσή κάποιος). Θεωρητικά αυτό που θα σου συμβεί είναι ότι οι άλλες τηλεοράσεις θα παίζουν όπως έπαιζαν και στην 6500 δεν θα βλέπεις καθόλου το NAS.Υποθέτω οι άλλες (UE46C6000-UE32C6510-UE32D6530) έχουν file manager (SMB).

Δες το το Βράδυ και τα λέμε.