Samsung UE H6200 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thanos65

New member
13 May 2014
17
Από χθες λοιπόν είμαι ευτυχής κάτοχος μιας SAMSUNG UE55H6200aw και μετά από παρότρυνση συμφορουμίτη είπα να ανοίξω ένα νέο thread για αυτό το μοντέλο μήπως και μαζευτούν εδώ οι όποιες απόψεις-εμπειρίες

Τα πως και γιατί της εν λόγω αγοράς θα τα δείτε εδώ
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/117219-Βοηθεια-για-αγορά-47-55-ίντσες

Από εμένα λόγω ελάχιστης εμπειρίας με το αντικείμενο μην περιμένετε να μάθετε πολλά αυτή την χρονική στιγμή. Τώρα σιγά-σιγά αρχίζω να ψάχνω το θέμα
Το μόνα σίγουρα είναι ότι είναι τεράστια, διαθέτει ενα σκασμό ψηφιακά μπιχλιμπίδια που δεν τα έχω ακόμα κατανοήσει, και ότι στην συσκευασία ΔΕΝ περιέχει γυαλιά 3D...

Θα παρακολουθώ και θα προσθέτω οτιδήποτε πέφτει στην αντιληψή μου :ernaehrung004:
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: SAMSUNG H6200

Από χθες λοιπόν είμαι ευτυχής κάτοχος μιας SAMSUNG UE55H6200aw και μετά από παρότρυνση συμφορουμίτη είπα να ανοίξω ένα νέο thread για αυτό το μοντέλο μήπως και μαζευτούν εδώ οι όποιες απόψεις-εμπειρίες

Τα πως και γιατί της εν λόγω αγοράς θα τα δείτε εδώ
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/117219-Βοηθεια-για-αγορά-47-55-ίντσες

Από εμένα λόγω ελάχιστης εμπειρίας με το αντικείμενο μην περιμένετε να μάθετε πολλά αυτή την χρονική στιγμή. Τώρα σιγά-σιγά αρχίζω να ψάχνω το θέμα
Το μόνα σίγουρα είναι ότι είναι τεράστια, διαθέτει ενα σκασμό ψηφιακά μπιχλιμπίδια που δεν τα έχω ακόμα κατανοήσει, και ότι στην συσκευασία ΔΕΝ περιέχει γυαλιά 3D...

Θα παρακολουθώ και θα προσθέτω οτιδήποτε πέφτει στην αντιληψή μου :ernaehrung004:

θα θελαμε συμπεριφορα απο clouding / banding
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Re: SAMSUNG H6200

Αμα με ξαναπείς εμένα clouding/banding θα γίνουμε από 2 χωριά χωριάτες.... :flipout:

Πλάκα κάνω φυσικά αλλά όντως δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτά (φαντάζομαι κάτι ψιλά αλλά δεν είμαι σίγουρος) ούτε πως εξακριβώνουμε αν έχουμε πρόβλημα ή όχι...
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: SAMSUNG H6200

Αμα με ξαναπείς εμένα clouding/banding θα γίνουμε από 2 χωριά χωριάτες.... :flipout:

Πλάκα κάνω φυσικά αλλά όντως δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτά (φαντάζομαι κάτι ψιλά αλλά δεν είμαι σίγουρος) ούτε πως εξακριβώνουμε αν έχουμε πρόβλημα ή όχι...

clouding ειναι το φαινομενο σε σκοτεινες σκηνες οταν βλεπεις χωρις να εχεις αναμμενα φωτα κατι σαν συννεφακια διασπαρτα στο μαυρο...banding ειναι φαινομενο οριζοντιες η πιο συχνα καθετες αχνες γραμμες/λωριδες οταν πανναρει η καμερα σε μονοχρωμο φοντο...σε ποδοσφαιρικο αγωνα που εχει πρασινο και παει η καμερα δεξια-αριστερα συνεχεια ειναι ευκολο να το παρακολουθησεις...
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Re: SAMSUNG H6200

ΟΚ θα προσπαθήσω να εντοπίσω αυτά που λες και θα γράψω σχετικά.
Έχε όμως υπ' όψιν ότι δεν έχω εμπειρία για να κρίνω σε τι βαθμό αυτά (αν υπάρχουν) είναι φυσιολογικά και από ποιό σημείο και μετά θεωρούνται "πρόβλημα"...
Τουλάχιστον αυτό για τις γραμμές/λωρίδες σε πράσινο φόντο, λόγω Μουντιάλ θα το παρατηρήσω σύντομα. Χθες πάντως στην πρώτη μου 2ωρη επαφή με την τηλεόραση δεν αντιλήφθηκε το μάτι μου κάτι παρόμοιο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει...)
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: SAMSUNG H6200

ΟΚ θα προσπαθήσω να εντοπίσω αυτά που λες και θα γράψω σχετικά.
Έχε όμως υπ' όψιν ότι δεν έχω εμπειρία για να κρίνω σε τι βαθμό αυτά (αν υπάρχουν) είναι φυσιολογικά και από ποιό σημείο και μετά θεωρούνται "πρόβλημα"...
Τουλάχιστον αυτό για τις γραμμές/λωρίδες σε πράσινο φόντο, λόγω Μουντιάλ θα το παρατηρήσω σύντομα. Χθες πάντως στην πρώτη μου 2ωρη επαφή με την τηλεόραση δεν αντιλήφθηκε το μάτι μου κάτι παρόμοιο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει...)

θα το καταλαβεις εαν ειναι σε βαθμο μεγαλο...θα σε ενοχλει
 

thanos65

New member
13 May 2014
17
Re: SAMSUNG H6200

θα το καταλαβεις εαν ειναι σε βαθμο μεγαλο...θα σε ενοχλει
Μεγάλε με έχεις καταστρέψει... Από την ώρα που το ανέφερες κάθομαι μπροστά στην νέα μου 55άρα να δω κανένα ματς και αντί να φχαριστηθώ μπάλλα το μάτι μου ψάχνει συνεχώς να εντοπίσει αυτό το μαμημένο το banding... Χωρίς πλάκα, παρ' όλο που προσπαθώ συνέχεια ειδικά σε σκηνές με φόντο το χορτάρι, δεν αντιλήφθηκα κάτι. 2-3 φορές τινάχτηκα νομίζοντας ότι το είδα αλλά τελικά ήταν οι γραμμές των λωρίδων από το σχέδιο κουρέματος του γκαζόν. Θέλω να πιστεύω ότι δεν μπορεί να είμαι τόσο στραβός που να κάνει banding έτσι όπως το περιγράφεις και να μην το βλέπω Για το άλλο το clouding, λόγω Μουντιαλ και περιορισμένου χρόνο δεν έτυχα σε κατάλληλες συνθήκες για να το ψάξω. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω ταινία σε σκοτάδι ώστε να επικεντρωθώ σε σκοτεινές σκηνές, αλλά θα γίνει κι αυτό μόλις ξεμπερδέψουμε με το Μουντιάλ Θα ενημερώσω σχετικά
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: SAMSUNG H6200

Μεγάλε με έχεις καταστρέψει... Από την ώρα που το ανέφερες κάθομαι μπροστά στην νέα μου 55άρα να δω κανένα ματς και αντί να φχαριστηθώ μπάλλα το μάτι μου ψάχνει συνεχώς να εντοπίσει αυτό το μαμημένο το banding... Χωρίς πλάκα, παρ' όλο που προσπαθώ συνέχεια ειδικά σε σκηνές με φόντο το χορτάρι, δεν αντιλήφθηκα κάτι. 2-3 φορές τινάχτηκα νομίζοντας ότι το είδα αλλά τελικά ήταν οι γραμμές των λωρίδων από το σχέδιο κουρέματος του γκαζόν. Θέλω να πιστεύω ότι δεν μπορεί να είμαι τόσο στραβός που να κάνει banding έτσι όπως το περιγράφεις και να μην το βλέπω Για το άλλο το clouding, λόγω Μουντιαλ και περιορισμένου χρόνο δεν έτυχα σε κατάλληλες συνθήκες για να το ψάξω. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω ταινία σε σκοτάδι ώστε να επικεντρωθώ σε σκοτεινές σκηνές, αλλά θα γίνει κι αυτό μόλις ξεμπερδέψουμε με το Μουντιάλ Θα ενημερώσω σχετικά
χαλαρωσε...εφοσων δεν το βλεπεις αμεσως εισαι μια χαρα...απολαυσε το νεο σου αποκτημα που ειναι μια πολυ καλη τηλεοραση...
 

kosvw

New member
19 May 2011
93
Παιδια καλημερα και απο εμενα. Διαθετω το συγκεκριμενο μοντελο εδω και 2 εβδομαδες σε 55''.
Δεν εχει κανενα clouding/banding τουλαχιστον οσο μπορουν να παρατηρησουν τα ματια μου.
Ειναι μια πολυ καλη τηλεοραση στην τιμη που προσφερεται. Γρηγορη σε browsing και στο menu ειναι 4πυρινη μεγαλο ++++ . Χωρις προβληματα και δυνατο wifi. Παρα πολυ καλη εικονα εντονη και ζωντανη οπως ολες οι Samsung. Football mode.
Το μονο μειον ειναι οτι δεν εχει γυαλια 3D τα οποια προμηθετικα ξεχωριστα (38 το ζευγαρι) και το Smart remote που δεν το βρισκω ακομα για να το παρω. Μπορει βεβαια να συνδεσω ασυρματο πληκτρολογιο και mouse. Εξωτερικοι δισκοι με ανετο παιξιμο σε ολα τα mode
Γενικα κανενα παραπονο και εικοναρα. Πολυ καλη αγορα.
 

gpapay

New member
9 July 2014
1
Παιδιά καλησπέρα.
με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη τηλεόραση και έχω τις παρακάτω απορίες:
1. Παίζει ελληνικούς υπότιτλους όταν αυτοί ειναι σε εξωτερικό αρχείο απο τη ταινία σε USB;
2. Έχει εγκατεστημένο plex;
3. Το έχει δοκιμάσει κανείς με κανένα NAS; Αν ναι πως συνεργάζεται;
4. Ειναι κατάλληλη για κρέμασμα σε τοίχο ή εχει καμία σημαντική έξοδο πίσω (π.χ Ethernet ή RF);
Ευχαριστώ
Γιωργος
 

kosvw

New member
19 May 2011
93
1. Παιζει τα παντα απο παντου.
2. το λεει αλλιως και εχει πολλες δυνατοτητες
3. οχι
4. Σε τοιχο της εχω και δεν εμποδιζει κατι.
 

kosvw

New member
19 May 2011
93
smart remote control 99
Γυαλια 3d 38 το ζευγαρι τα οποια και πηρα.
Για το τηλεχειριστηριο θα δουμε, πολυ ακριβο ακομα και στο ebay.
 

kosvw

New member
19 May 2011
93
Κατανάλωση ρεύματος (Μέγ.) 156 W
Κατανάλωση ρεύματος (Κατάσταση αναμονής) 0,3 W
Κατανάλωση ρεύματος (Λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας) 37 W
Κατανάλωση ρεύματος (IEC 62087 Έκδοση 2) 71 W
Λόγος φωτεινότητας κορυφής (Peak Luminance Ratio) 76%
Ετήσια κατανάλωση ρεύματος (EU Standard, kWh) 98 W

Την μεγιστη θα υπολογιζεις 156W. Σε eco mode δεν νομιζω να την βαζει ποτε
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Η κατανάλωση εξαρτάται από τον αν είναι ενεργοποιημένα τα Δυναμ. αντίθεση, Φωτισμός κιν. εικ., Εξ/ση Ενέργειας, Αισθητήρας Eco και σε ποιά θέση είναι ορισμένος ο Οπ. φωτισμός.

Με τις προκαθορισμένες τιμές της προρρύθμισης "Δυναμική" πάντως, η πραγματική κατανάλωση της συγκεκριμένης τηλεόρασης (55H6200) είναι αρκετά μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη ως μέγιστη...
 

kosvw

New member
19 May 2011
93
Η κατανάλωση εξαρτάται από τον αν είναι ενεργοποιημένα τα Δυναμ. αντίθεση, Φωτισμός κιν. εικ., Εξ/ση Ενέργειας, Αισθητήρας Eco και σε ποιά θέση είναι ορισμένος ο Οπ. φωτισμός.

Με τις προκαθορισμένες τιμές της προρρύθμισης "Δυναμική" πάντως, η πραγματική κατανάλωση της συγκεκριμένης τηλεόρασης (55H6200) είναι αρκετά μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη ως μέγιστη...

ΑΑν ισχυουν αυτα που λες τοτε πια η εννοια της μεγιστης καταναλωσης ?? Θα ελεγε μεση καταναλωση. Αν δεν βαλεις wattometro στην πριζα δεν μπορεις να ξερεις στα σιγουρα.
 

tasosGR

New member
31 October 2011
43
Ιωάννινα
έχεις δίκιο αλλά έτσι πρέπει να την αγοράσεις πρώτα!Η panasonic μου 42αρα πλάσμα 6 χρονών καίει 230 μετρημένα αλλά κάποτε αυτά ούτε που τα κοιτούσαμε...τώρα όμως...