Αναβάθμιση καλωδίου σε Philips Fidelio X1

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Σκέφτομαι να βάλω επασημωμένο καλώδιο στα Fidelio X1.
Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί ο ήχος τους κατά ένα 20%, τί λέτε;

Ο κύριος όμως λόγος που άνοιξα το thread είναι για να προτείνετε τέτοια καλώδια.
Το δικό μου budget για ένα τέτοιο καλώδιο είναι το πολύ 50 .
Μετά από ψάξιμο, έχω καταλήξει σε δυο:
1. Hand made με neutrik connectors από ebay
2. Fisual Havana (κατάστημα πώλησης εδώ)

Για το δεύτερο υπάρχουν πολύ θετικά user reviews μόνο που είναι πολύ χοντρό και δεν ξέρω πώς θα φαίνεται πάνω στα ακουστικά. Επίσης είναι αρκετά δύσκαμπτο.

Περιμένω γνώμες-προτάσεις...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση καλωδίου σε Philips Fidelio X1

Για δες εδώ στο ποστ #3.

Πάρα πολύ καλή λύση.
Επίσης πολύ καλή λύση αυτά εδώ που έχουν δοκιμαστεί από φίλους σε ανάλογα νήματα.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ωραία όλα αυτά, αλλά πρέπει κάποιος να ξέρει να φτιάχνει τέτοια καλώδια, δηλαδή να κάνεις κολλήσεις και όλα τα σχετικά.
Αν δεν έχει ιδέα, τί γίνεται; Είναι εύκολο να μάθει κανείς;
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Σκέφτομαι να βάλω επασημωμένο καλώδιο στα Fidelio X1.
Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί ο ήχος τους κατά ένα 20%, τί λέτε;

Ο κύριος όμως λόγος που άνοιξα το thread είναι για να προτείνετε τέτοια καλώδια.
Το δικό μου budget για ένα τέτοιο καλώδιο είναι το πολύ 50 .
Μετά από ψάξιμο, έχω καταλήξει σε δυο:
1. Hand made με neutrik connectors από ebay
2. Fisual Havana (κατάστημα πώλησης εδώ)

Για το δεύτερο υπάρχουν πολύ θετικά user reviews μόνο που είναι πολύ χοντρό και δεν ξέρω πώς θα φαίνεται πάνω στα ακουστικά. Επίσης είναι αρκετά δύσκαμπτο.

Περιμένω γνώμες-προτάσεις...

Καλημέρα
Να καταθέσω μερικές σκεψεις μου
Το καλώδιο που έχεις ήδη, όπως και πολλών άλλων ακουστικών έχει κατασκευαστεί με πρωτεραιότητα το χαμηλό κόστος και την άνεση (εύκαμπτο, ελαφρύ, ανθεκτικό)
Μιά ακουστική αναβάθμιση ίσως μπορεί να έρθει από ένα καλώδιο το οποίο θα έχει καλύτερης ποιότητας αγωγούς και διηλεκτρικού και ικανότερη γεωμετρία.
Πολλές φορές αυτο σημαίνει ότι θα χρειαστεί να κάνουμε κάποιες παραχωρήσεις στην άνεση είτε λόγω ακαμψίας είτε λόγω αυξημένου βάρους.
Η επιλογή του καλωδίου έχει να κάνει πολύ με τη μουσική που ακούμε, τον τρόπο που ακούμε και φυσικά τον ενισχυτή (χαρακτήρας και ικανότητα οδήγησης) που οδηγεί τα ακουστικά μας.
Πιστεύω ότι μια βελτίωση της τάξης του 20% δεν μπορεί να έρθει μόνο από αλλαγή καλωδίου
Αν καταλήξεις σε diy υλοποίηση (το προτείνω) πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω