Αυτές είναι οι νέες ταινίες ?

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
.

εριξα μια ματια στις νεες ταινιες
που παρουσιαζονται στο forum
ωραιες δεν λεω με εφε
αλλα εγω φοβηθηκα λιγουλακι

Godzila
RoboCop
300
X-MEN
Spiderman
Dracula
Thor
Hanger games

τελικα εχω μεινει πολυ πισω απο τις εξελιξεις

.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Γιατί δεν παρουσιάζεις εσύ κάποιες καλές νέες ταινίες; Θα το έκανα εγώ, αλλά εδώ στη βάρβαρη Γερμανία αρνούμαι να πάω σινεμά και να δω ταινίες μεταγλωττισμένες. Για τον εντόπιο, γερμανικό κινηματογράφο ας μην το συζητάμε.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Απάντηση: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

.

εριξα μια ματια στις νεες ταινιες
που παρουσιαζονται στο forum
ωραιες δεν λεω με εφε
αλλα εγω φοβηθηκα λιγουλακι

Godzila
RoboCop
300
X-MEN
Spiderman
Dracula
Thor
Hanger games

τελικα εχω μεινει πολυ πισω απο τις εξελιξεις

.
Μια χαρα εισαι οπως εισαι - ολες ειναι...ποπκορνοειδεις:::
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Γιατί δεν παρουσιάζεις εσύ κάποιες καλές νέες ταινίες; Θα το έκανα εγώ, αλλά εδώ στη βάρβαρη Γερμανία αρνούμαι να πάω σινεμά και να δω ταινίες μεταγλωττισμένες. Για τον εντόπιο, γερμανικό κινηματογράφο ας μην το συζητάμε.

Στη Γερμανία οι ξενόγλωσσες ταινίες μεταγλωττίζονται; Δεν προβάλλονται με γερμανικούς υπότιτλους; Είναι δυνατόν;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Στη Γερμανία οι ξενόγλωσσες ταινίες μεταγλωττίζονται; Δεν προβάλλονται με γερμανικούς υπότιτλους; Είναι δυνατόν;

Ναι. Και στη Γαλλία το ίδιο. Και στην Ιταλία. Το χειρότερο δε σύστημα υπάρχει στη Ρωσία, όπου ένας αφηγητής επεξηγεί τα τεκταινόμενα στην οθόνη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,115
Εκεί ψηλά.....
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Ειναι ναι.

Οπως και στην Ιταλια αλλα και στην Γερμανια σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο η αγγλοφωνη ταινια ειναι κατι σχετικα αγνωστο.

Υπαρχουν συγκεκριμενοι ηθοποιοι που ντουμπλαρουν σε μονιμη βαση τους αστερες του Χολυγουντ ωστε να ειναι οικεια η φωνη του ηθοποιου οταν τον δεις σε αλλη ταινια.

ΜΙλαμε για δραμα βεβαια. Πολυ χειροτερο απο αυτο που ζει ο Στελιος με τις ταινιες μπλοκμπαστερς.

Aντε να εχεις να δεις πχ τον Νονο στα γερμανικα .....ή τον ταξιτζη.

Κωστα δεν υπαρχουν καθολου αιθουσες με original voice ? Kατι πρεπει να υπαρχει.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,626
Απάντηση: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Το χειροτερο ειναι στα πολωνικα δορυφορικα καναλια, οπου ενας (ΕΝΑΣ) και μονον κανει ολες τις φωνες εν ειδει αφηγησης:):):)
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,721
Αθηνα
Απάντηση: Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Ειναι ναι.

Οπως και στην Ιταλια αλλα και στην Γερμανια σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο η αγγλοφωνη ταινια ειναι κατι σχετικα αγνωστο.

Υπαρχουν συγκεκριμενοι ηθοποιοι που ντουμπλαρουν σε μονιμη βαση τους αστερες του Χολυγουντ ωστε να ειναι οικεια η φωνη του ηθοποιου οταν τον δεις σε αλλη ταινια.

ΜΙλαμε για δραμα βεβαια. Πολυ χειροτερο απο αυτο που ζει ο Στελιος με τις ταινιες μπλοκμπαστερς.

Aντε να εχεις να δεις πχ τον Νονο στα γερμανικα .....ή τον ταξιτζη.

Κωστα δεν υπαρχουν καθολου αιθουσες με original voice ? Kατι πρεπει να υπαρχει.

Aπ'οσο ξερω αυτο γινεται στην Ισπανια. Πολλες αιθουσες παιζουν ντουμπλαρισμενα αλλα υπαρχουν και αρκετες με τον οριτζιναλ ηχο. Στη Γερμανια ΑΝ υπαρχουν καποιες τετοιες αιθουσες πρεπει να ειναι ελαχιστες.

Παντως για να μην ξεφευγουμε και απο το θεμα που θετει ο Στελλαρας, υπαρχουν και τοσες πολλες παλιοτερες ταινιες που δεν εχουμε δει ακομα. Οποτε μη σε παιρνει απο κατω Στελ. Και καμμια ταινια να μην ξαναβγαινε, αμφιβαλλω αν θα προλαβαιναμε να δουμε ικανο αριθμο απο τις ταινιες που εχουν βγει ηδη και αξιζουν τον κοπο.:ernaehrung004:
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Ναι. Και στη Γαλλία το ίδιο. Και στην Ιταλία. Το χειρότερο δε σύστημα υπάρχει στη Ρωσία, όπου ένας αφηγητής επεξηγεί τα τεκταινόμενα στην οθόνη.

Απίστευτο...
:speechless-smiley-0
Κι εγώ στη θέση σου Κώστα θα αρνούμην να παρακολουθήσω μεταγλωττισμένη ταινία.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,115
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Το χειροτερο ειναι στα πολωνικα δορυφορικα καναλια, οπου ενας (ΕΝΑΣ) και μονον κανει ολες τις φωνες εν ειδει αφηγησης:):):)

Ενταξει θα ειναι συνηθισμενοι να τους διαβαζουν παραμυθια δεν εξηγειται αλλιως. Εδω θα κοβαμε τις φλεβες μας .
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

.

τελικα εχω μεινει πολυ πισω απο τις εξελιξεις
.

Δεν έχεις μείνει πίσω, αλλά πολύ απλά αυτές πουλάνε πλέον περισσότερο από δράματα, κοινωνικές ή αληθινές ιστορίες.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Ναι. Και στη Γαλλία το ίδιο. Και στην Ιταλία. Το χειρότερο δε σύστημα υπάρχει στη Ρωσία, όπου ένας αφηγητής επεξηγεί τα τεκταινόμενα στην οθόνη.

Kωστα στην Γερμανια νομιζω οτι μολις το 30% ειναι μεταγλωτισμενες
οι υπολοιπες ειναι με υποτιτλους
διορθωσε με αν κανω λαθος
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,721
Αθηνα
Απάντηση: Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Kωστα στην Γερμανια νομιζω οτι μολις το 30% ειναι μεταγλωτισμενες
οι υπολοιπες ειναι με υποτιτλους
διορθωσε με αν κανω λαθος

Ενας φιλος που πηγε πριν 3-4 χρονια μου ειπε οτι δεν καταφερε να βρει μη μεταγλωττισμενη...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Γιατί δεν παρουσιάζεις εσύ κάποιες καλές νέες ταινίες; Θα το έκανα εγώ, αλλά εδώ στη βάρβαρη Γερμανία αρνούμαι να πάω σινεμά και να δω ταινίες μεταγλωττισμένες. Για τον εντόπιο, γερμανικό κινηματογράφο ας μην το συζητάμε.

Σχετικά κοντά, στο Saarbrucken, παίζει τις παρακάτω ταινίες στην αρχική τους γλώσσα με υπότιτλους (OmU)

http://www.meinkinoprogramm.de/kinofilme-omu-of-3d.php?Stadt=Saarbr%FCcken&
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Re: Αυτες ειναι οι νεες ταινιες ?

Kωστα στην Γερμανια νομιζω οτι μολις το 30% ειναι μεταγλωτισμενες
οι υπολοιπες ειναι με υποτιτλους
διορθωσε με αν κανω λαθος

Δυστυχώς κάνεις λάθος, η μεγάλη πλειοψηφία των ταινιών και σειρών προβάλλεται μεταγλωττισμένη.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Στην Γαλλία όλες οι ταινίες είναι μεταγλωττισμένες. Υπάρχουν ελάχιστες και όχι για όλες τις ταινίες προβολές με υπότιτλους οι οποίες απευθύνονται σε ανθρώπους με ακουστικά προβλήματα. Δυστυχώς για εμένα που έχω μεγαλώσει ξέροντας τις φωνές του κάθε ηθοποιού, μου είναι αδύνατο να δω μεταγλωττισμένη ταινία. Οπότε περιμένω κάθε φορά να βγει σε Bluray.
Πάντως όπως αναφέρθηκε το χειρότερο είναι στην Ρωσία, που ακούς τον κανονικό ήχο και από επάνω κάποιον να κάνει αφήγηση για όλες τι φωνές. Ένας άνθρωπος, μια ταινία μόνος του. Έπος.