Salas Reflektor-D reg

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το νέο πόνημα του Νίκου (Salas), σχεδιασμένο ειδικά για τα ψηφιακά.

Το ονόμασε Reflektor-D, και προσδιορίζεται για χρήση ψηφιακών στο εύρος 3-7Vdc.
Είναι shunt σχεδίασης και τρέχει ως current feedback.

Επειδή έχουμε αρχίσει και γράφουμε από εδώ και από εκεί για αυτό το νέο ρεγκ, ας τα μαζέψουμε εδώ για να τα βρίσκουμε εύκολα και φυσικά να είναι και εύκολη η συζήτηση.

Οι οδηγίες του reg = http://www.diyaudio.com/forums/atta...-voltage-shunt-regulator-relektor-d_guide.pdf

Επισυνάπτεται ένα σχήμα για 5V, όπως επίσης επισυνάπτεται και ένα δοκιμαστικό που φτιάξαμε για τις δοκιμές μας με το Reflektor-D.
 

Attachments

  • refl.jpg
    refl.jpg
    115.2 KB · Views: 782
  • Reflex-D.png
    Reflex-D.png
    48.6 KB · Views: 793
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στέλιο, θα σου απαντήσω μόνο για το πρώτο μέρος, στο δεύτερο σίγουρα μόνο ο Νίκος.

Για έξοδο 5V, με έναν 9άρι πας καλά από άποψη θερμοκρασίας πάνω στις ψύκτρες, με 10άρι που του έχω βάλει θέλεις τη μεγάλη της φώτο που έχω ανεβάσει για ρεύμα 400-440mA.
Με 12άρι που αναφέρεις μάλλον θα πας καλά για 7Vdc έξοδο. Εάν θες μόνο και μόνο να το δοκιμάσεις, μπορείς να φτιάξει ένα CRC στην εξομάλυνση, για πτώση τάσης στα επιθυμητά επίπεδα, ελπίζω ο Νίκος να μη διαφωνεί με την προσέγγιση.
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ας γράψω μερικά σημεία άξια προσοχής, για την επιλογή των υλικών σε καίρια σημεία.

- να επιλεγούν οι αντιστάσεις R1,R6 υψηλής ποιότητας, όσο το δυνατόν χαμηλότερων ppm. Vishay CPF2/CPF3, Caddock MP930 είναι άριστες.
- o πυκνωτής C1 100nF να επιλεγεί όσο το δυνατόν καλύτερος, όχι πολυεστερικός, πολυπροπυλενίου (mkp) οπωσδήποτε...έβαλα ένα Vishay-Roderstein 0.1uF εκεί. Μπορούμε να εξετάσουμε και τιμές από 47-100nF για δοκιμή.
- το ίδιο και για τον ηλεκτρολυτικό C2, βάλτε αστέρι πυκνωτή.
- τα Q1..Q4 (2n4403) θα πρέπει να είναι ταιριασμένα με ένα εύρος απόκλισης 10% max. (μέτρηση Vgs)
- ο πυκνωτής Cd χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που τροφοδοτηθεί με μεγαλύτερo dc απευθείας, σε γέφυρα-εξομάλυνση παραλείπεται.
- προσπαθούμε να αποφύγουμε τη θέση Rx και απλά να γεφυρώσουμε τη θέση, με καλό ταίριασμα χρώματος led στις θέσεις των led για να φέρουμε την τάση στα επιθυμητό επίπεδο.
 

Ulyseas

Senior Member
28 October 2011
525
Άμστερνταμ
Να ρωτήσω, οι ψύκτρες είναι απαραίτητες; Μπορούμε να τις αποφύγουμε; Ρωτάω γιατί θα ήταν πολύ βολικό (για μένα τουλάχιστον) αν το πλακετάκι το κάναμε smd.

Επίσης, κυκλοφορούν τα gerbers για home-etching; Σκέφτομαι να φτιάξω ένα στο σπίτι να δω τι παίζει και μετά να το σχεδιάσω με smd...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Η γνώμη μου είναι ότι οι ψύκτρες είναι απαραίτητες, είναι shunt λειτουργίας και ως γνωστόν τα shunt εκλύουν θερμότητα.
Εναλλακτικά μπορείς να κολλήσεις με 90° τα irf9610 & mtp3055 από κάτω όπου θα βιδώνονται είτε σε από κάτω επίπεδη ψύκτρα είτε σε πάτο ικανού μεγέθους για απαγωγή θερμοκρασίας.
 

Ulyseas

Senior Member
28 October 2011
525
Άμστερνταμ
Εχεις μήπως μετρήσει την θερμοκρασία που ανεβάζουν;
Σκέφτομαι, ίσως με ένα είδος ground plane το καταφέρω.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Η θερμοκρασία έχει σχέση με το φορτίο και το ρεύμα του ρεγκ, σε γενικές γραμμές.
Πάντως μία ψύκτρα σαν τη μεγάλη που έχω βάλει, με 440mA ρεύμα πρέπει να χτυπά μεταξύ 40-60° σίγουρα, οπότε εάν αναφέρεσαι σε τέτοιο ρεύμα, χλωμό το βλέπω να τα καταφέρεις μόνο με ground plane χαλκού.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Νίκο, μετ/της 12V ac είναι μεγάλος; Επίσης αντί για mtp3055vl μπορώ να βάλω irf640;

Στό layout τό δικό μου γιά ψύκτρες επάνω στήν πλακέτα είναι μεγάλος νά τρέξεις 400mA+ πηγή ρεύματος. Αυτό τό pcb έχει στόχο τήν ευελιξία εγκατάστασης βέβαια.
Σέ κατάσταση δικής σου υλοποίησης φροντίζεις τήν θερμότητα μέ διάταξη ψύξης αναλόγως τόν Μ/Τ. Τό συγκεκριμένο βιομηχανικό διπλής όψης μέ πολύ κοντά επάλληλα ζεύγη σημαντικών διαδρομών αποδείχτηκε άριστο, αλλά δέν είναι αντιδραστικό κύκλωμα νά τό κάνεις καί ερασιτεχνικά γιά ένα δεδομένο χωροταξικό καί ψυκτικό πλάνο ώς έμπειρος.
Μήν αλλάξεις τό MOSFET. Είναι σχεδιασμένο γιά Logic Level. Ή ποιότητα τών παθητικών υλικών παίζει ρόλο επίσης, είναι πολύ απλό κύκλωμα καί συμμετέχουν όλα. Δές αυτά πού δίνει ό Τσάγιας βασισμένα στό guide ώς παράδειγμα φτηνών αρκετά μέν αλλά μέ καλά ppm, δοκιμασμένους ηλεκτρολυτικούς, λέντ μικρής απόκλισης κλπ. Βέβαια αυτός έχει έδρα Αμερική καί είναι έυκολα από Mouser, Digikey κλπ.

Reflektor-D GB thread
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Ας γράψω μερικά σημεία άξια προσοχής, για την επιλογή των υλικών σε καίρια σημεία.

- να επιλεγούν οι αντιστάσεις R1,R6 υψηλής ποιότητας, όσο το δυνατόν χαμηλότερων ppm. Vishay CPF2/CPF3, Caddock MP930 είναι άριστες.
- o πυκνωτής C1 100nF να επιλεγεί όσο το δυνατόν καλύτερος, όχι πολυεστερικός, πολυπροπυλενίου (mkp) οπωσδήποτε...έβαλα ένα Vishay-Roderstein 0.1uF εκεί. Μπορούμε να εξετάσουμε και τιμές από 47-100nF για δοκιμή.
- το ίδιο και για τον ηλεκτρολυτικό C2, βάλτε αστέρι πυκνωτή.
- τα Q1..Q4 (2n4403) θα πρέπει να είναι ταιριασμένα με ένα εύρος απόκλισης 10% max. (μέτρηση Vgs)
- ο πυκνωτής Cd χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που τροφοδοτηθεί με μεγαλύτερo dc απευθείας, σε γέφυρα-εξομάλυνση παραλείπεται.
- προσπαθούμε να αποφύγουμε τη θέση Rx και απλά να γεφυρώσουμε τη θέση, με καλό ταίριασμα χρώματος led στις θέσεις των led για να φέρουμε την τάση στα επιθυμητό επίπεδο.

- Γιά R6 Vishay VAR, γιά R1 οί άλλες πού ανέφερες.
- Από 33n-100n καί Silvered Mica ίσως.
- ΟΚ
- HFE όχι VGS
- Στό τέλος κολλάμε ότι LED κλπ δοκιμάσαμε σέ πινάκια.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Όχι παραγωγικά files. Σόρυ. Είναι άσχημο γιά όσους θά πάρουν τήν official pcb μέ 12 Ευρώ. Χώρια πού έχουν επενδυθεί εκατοντάδες $ καί κανάς μήνας προεργασία γιά νά φτάσει νά μπορεί νά κυκλοφορήσει.
 
23 December 2007
1,681
Στό layout τό δικό μου γιά ψύκτρες επάνω στήν πλακέτα είναι μεγάλος νά τρέξεις 400mA+ πηγή ρεύματος. Αυτό τό pcb έχει στόχο τήν ευελιξία εγκατάστασης βέβαια.
Σέ κατάσταση δικής σου υλοποίησης φροντίζεις τήν θερμότητα μέ διάταξη ψύξης αναλόγως τόν Μ/Τ. Τό συγκεκριμένο βιομηχανικό διπλής όψης μέ πολύ κοντά επάλληλα ζεύγη σημαντικών διαδρομών αποδείχτηκε άριστο, αλλά δέν είναι αντιδραστικό κύκλωμα νά τό κάνεις καί ερασιτεχνικά γιά ένα δεδομένο χωροταξικό καί ψυκτικό πλάνο ώς έμπειρος.
Μήν αλλάξεις τό MOSFET. Είναι σχεδιασμένο γιά Logic Level. Ή ποιότητα τών παθητικών υλικών παίζει ρόλο επίσης, είναι πολύ απλό κύκλωμα καί συμμετέχουν όλα. Δές αυτά πού δίνει ό Τσάγιας βασισμένα στό guide ώς παράδειγμα φτηνών αρκετά μέν αλλά μέ καλά ppm, δοκιμασμένους ηλεκτρολυτικούς, λέντ μικρής απόκλισης κλπ. Βέβαια αυτός έχει έδρα Αμερική καί είναι έυκολα από Mouser, Digikey κλπ.

Reflektor-D GB thread
Έχω σχεδιάσει το δικό μου εδώ και μέρες ως γνωστός ανυπόμονος-βιαστικός.
Πλακετουλα 60 χ 60 mm με τα μοσφετ από κάτω για απαγωγή της θερμότητας επάνω στο σασί. Όχι πως το δικό σου δεν είναι τέλειο , αλλά αυτή η diy μανία…..
Το 3055 δεν βρήκα εδώ και είναι το μόνο που μου λείπει. Θα δω και το GB βέβαια.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εμείς οι ντιούηδες...την έχουμε τη βιασύνη μας σε υλοποιήσεις που θέλουμε να τις δούμε γρήγορα.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Έχω σχεδιάσει το δικό μου εδώ και μέρες ως γνωστός ανυπόμονος-βιαστικός.
Πλακετουλα 60 χ 60 mm με τα μοσφετ από κάτω για απαγωγή της θερμότητας επάνω στο σασί. Όχι πως το δικό σου δεν είναι τέλειο , αλλά αυτή η diy μανία…..
Το 3055 δεν βρήκα εδώ και είναι το μόνο που μου λείπει. Θα δω και το GB βέβαια.

Βάλε ένα IRF820 γιά προσωρινά καί όχι γιά κάτω από 7Vout μέχρι νά πάρεις τό κανονικό.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Εμείς οι ντιούηδες...την έχουμε τη βιασύνη μας σε υλοποιήσεις που θέλουμε να τις δούμε γρήγορα.

Εσύ τιμωρία νά γράψεις 500 φορές "θά συνδέω sense καί force στούς σωστούς κόμβους καί χωρίς διακόπτες ανάμεσα".:aetsch:
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εσύ τη δική σου τιμωρία Χ100 (γιατί είμαι λιγότερο τιμωρός) "δεν θα ξανακούσω άλλο τις φήμες..." παραφρασμένο του άσματος "δεν θα βοσκήσω άλλες βουβάλες..." ♪♫♪♫♫♪
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Salas ψέματα σου λέει ο Μανόλης.
Βασικά είχε φτιάξει ένα περίεργο διακόπτη τετραπλό και είχε κολλήσει και μια πλακέτα rf receiver πάνω γιατί βαριόταν τα πήγαιν-έλα και τα κούμπωσε όλα πάνω.

Του είπαμε ότι αυτό το πράγμα είναι καγκούρικο αλλά μας έβρισε... ο Βάσος δεν άντεξε και το γύρισε στις μπύρες... :flipout::flipout::flipout:
:ernaehrung004:

Σοβαρά τώρα... εγώ λέω να ρισκάρω με το reflektor στο v2. Λόγω συνθηκών το texas πιθανόν να μην μπορεί να προσφέρει κάτι.
Και λέω ρισκάρω γιατί το v2 το έχω στο υπνοδωμάτιο όπου δεν υπάρχει πιθανότητα σκηνής κτλ. Αυτό που με εξιτάρει είναι η "ησυχία" του, που στα ψηφιακά imo είναι ένα απο τα κυρίως ζητούμενα!
Βέβαια με τα nad326-zensor1 θα ήθελα την "μεγένθυνση" που κάνει το salas, μου μεγαλώνει τα ηχειάκια που είναι ήδη "μέλι", τόσο τα ίδια όσο και λόγω nad.
ok όταν ακούω μόνιτορ, το βάζω στα πόδια, απολογούμαι :)

Τα λέω όλα αυτά, για να (ξανα)τονίσω ότι καλό είναι να πορευόμαστε με τα γούστα και τα συστήματά μας - όχι με το "καλύτερο" απαραιτήτως (όποιο και αν είναι αυτό ;-)