Fury

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    52

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,930
Εκεί ψηλά.....
Fury.jpg



Σκηνοθέτης: Ντέιβιντ Έιρ

Παίζουν: Μπραντ Πιτ, Σία Λαμπεφ, Λόγκαν Λέρμαν, Τζον Μπέρνταλ, Μάικλ Πένια

Διάρκεια: 134' λεπτά

Σινεμά: 20 Νοεμβρίου 2014

Imdb




Υπόθεση:
"Απρίλιος, 1945. Οι Σύμμαχοι σχεδιάζουν την τελευταία αντεπίθεση στην Ευρώπη. Ο σκληροτράχηλος
λοχίας Wardaddy ηγείται μιας εξαιρετικά επικίνδυνης αποστολής σε εχθρικό έδαφος, έχοντας στη
διάθεση του μόνο ένα τανκ και ένα τετραμελές πλήρωμα. Μπορεί η ολιγομελής ομάδα, ανάμεσα
στους οποίους και ένας νεοσύλλεκτος, να έχει ελάχιστα όπλα στη διάθεση της, διαθέτει όμως
τον ηρωισμό για να πολεμήσει στην καρδιά της ναζιστικής Γερμανίας."









 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Fury (2014)

Λοιπόν ψήφισα πολύ καλή την ταινία!
Μου άρεσε αρκετά! Είχα και καιρό να δω πολεμικό..

Η ταινία είχε αρκετή ένταση, και με περέσυρε και μένα σε αυτό..

Σου δείχνει την φρίκη του πολέμου, και πόσο δύσκολα μπορεί να το βιώσει κάποιος αυτό.
Και μέσα σε όλη αυτή την φρίκη μπορεί να βρεις και κάτι όμορφο κάποια στιγμή..


Ήταν ενδιαφέρον να βλέπω τον Jon Bernthal (Mob City) και τον Michael Pena (Gracepoint) σε αυτούς τους ρόλους τους..
 
Last edited:

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Fury (2014)

Nομιζω οι subwoofer testers βρηκαν νεα ταινια αναφορας.
Τουλαχιστον στην κοπια που ειδα εγω ειχε εξαιρετικο υλικο για sub...
 

billias7815

Established Member
24 October 2011
176
Re: Fury (2014)

Θα συμφωνήσω με τον Yan73...Σχεδόν στην μισή ταινία δούλευε το sub και το είχα πολύ χαμηλά αν το είχα στην κανονική ένταση θα είχα 50+1 υπογραφές την επόμενη μέρα έξω από την πόρτα μου...χαχα.Στα της ταινίας απλά καλή θα την έλεγα αν και στην πραγματικότητα τα Tiger είχαν τα sherman για πρωινο...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,930
Εκεί ψηλά.....
Re: Fury (2014)

Η μεγαλυτερη πατατα που εχω δει φετος.

Αντιπολεμικη του κωλου, δυσκολευεται να βρει βηματισμο εξαιτιας του πρωταγωνιστη και παραγωγου της ταινιας.

Κακο καστινγκ (ο Λεμπεφ γενικως μου προκαλει αναγουλα, ισως οταν γερασει να μπορει να ξαναγινει της προκοπης) με εξαιρεση τον πιτσιρικα που εχει κατι στην ματια του.

Οποιος θελει να δει ταινια της προκοπης με αρματα ας δει ξανα το αριστουργηματικο Κτηνος του πολεμου.

Ουτε καν για δυο ωρες πασατεμπο η συγκεκριμενη.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Fury (2014)

Ισοπεδωτικός είσαι ρε..... :p


Μου άρεσε αρκετά. Ωμή σε πολλές σκηνές, δείχνει επαρκώς την φρίκη του πολέμου, και οι σκηνές μάχης είναι ρεαλιστικές .

Ειδικά η σκηνή με το Γερμανικό Panzer KpFW VI Tiger να διαλύει τα υπόλοιπα άρματα του ουλαμού, είναι εξαιρετική.

6307100283_376d7c06e4_b.jpg
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Fury (2014)

Πέρα από το όποιο θέμα γούστου, η κατ' επέκτασιν κακογουστιάς , ακόμα γελάω με την τελική μάχη . Μέσα σε σε δύο τρία πλάνα νύχτωσε !!!! Μέτρια αμερικανιά θα την κατέτασσα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,930
Εκεί ψηλά.....
Re: Fury (2014)

Ισοπεδωτικός είσαι ρε..... :p


Μου άρεσε αρκετά. Ωμή σε πολλές σκηνές, δείχνει επαρκώς την φρίκη του πολέμου, και οι σκηνές μάχης είναι ρεαλιστικές .

Ειδικά η σκηνή με το Γερμανικό Panzer KpFW VI Tiger να διαλύει τα υπόλοιπα άρματα του ουλαμού, είναι εξαιρετική.

Ειμαι ναι :D

Αν θες να δεις την φρικη του πολεμου δες το " ο Τζονυ πηρε το οπλο του" και πιο προσφατο το "Ελα να δεις".

Η σκηνη με το Tiger οντως ηταν καλουτσικη αλλα φαντασου μονο να την ειχε κανει κανας Spielberg.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Fury (2014)

Αριστούργημα το Ρώσικο....είναι άλλη κατηγορία....

Αξιοπρεπές το Fury....

να θυμίσω επίσης και την "Λεπτή Κόκκινη Γραμμή" ("The Thin Red Line") του Terrence Malick .....μη ξεχνιόμαστε: κορυφαία αντιπολεμική ταινία επίσης....http://www.imdb.com/title/tt0120863/?ref_=nv_sr_6
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: Fury (2014)

Εξαιρετική...παπάρα. Ο Kosh και λίγα είπε...

Αμερικανιά που ούτε καλά εφέ δεν είχε με πασαλείματα αντιπολεμικά και πράσινα (άσπρα) άλογα.

Και φυσικά το πιο γελείο και αναληθοφανές ήταν το τέλος. Ο John Rambo τους γαζώνει όλους ακάλυπτος και οι άλλοι είναι τόσο μάπες που δεν τον πετυχαίνουν με τίποτα.
Ο ελεύθερος σκοπευτής άργησε τόσο, ίσως γιατί μόλις τον είχαν φέρει από την Αφρική που είχε ξεμείνει κατά λάθος.
Και η παπάρα δεν τελειώνει εκεί.

Τόσο μάπες ήταν όλοι αυτοί οι γερμανοί που άνοιξαν το τανκ για να σκωτωθεί ακόμη ένας από το χέρι του μπραντ τσάμπα και βερεσέ. Μετά σκέφτηκαν να ρήξουν τις χειροβομβίδες πρώτα και να μπουν....

Έλεος σε όλα τα επίπεδα. Αναφέρθηκαν εδώ ήδη ταινίες που και μόνο που βρίκονται στο ίδιο νήμα φοβάμαι μην κολλήσουν και αυτές ηλιθιότητα.
Και να φανταστείς έχω τις καλές μου σήμερα...:flipout:
Περί ορέξεως όμως.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Fury (2014)

Εξαιρετική ταινία...
Ισως η καλύτερη του 2014 για μένα (επειδη ειδα τον Σνάϊπερ το 15).

Πρωτα απ'ολα δεν ειναι "αντιμιλιταριστική" ταινία... Ειναι πολεμική και ρεαλιστική.

Απο τακτικές αρμάτων ζωή πολεμιστών ηχους κλπ δεν αστειεύεται και δεν παιζεται με τίποτα.
Στο σινεμά υπάρχει το πριν και το μετά.

Στον τομέα υπαρχει το προ-Σπιλμπεργκ και το μετά Σπιλμπεργκ.

Οτι προσεγγιζει την απόλυτη αναφορά του είδους τον " Στρατιώτη Ραϊαν" ειναι απο καλο έως εξαιρετικό ανάλογα με τον βαθμό προσέγγισης.
Εδω έχουμε ενα μαθητη που προσπαθεί να περάσει το δάσκαλο...και η προσπάθεια του αγγιξε το τέλειο (έμεινε όμως προσπάθεια).

Ειναι σκληρο το φιλμ. Οπως ο πόλεμος.

Ο Brad Pitt δεν χρειάζεται λόγια,ειναι ο μεγαλαλύτερος εν ζωή ηθοποιός, και οι άλλοι χαρακτήρες ολοι καταπληκτικοι, ακόμα και οι τρίτοι ρόλοι, ακόμα και οι Γερμανοι αιχμάλωτοι.

Πολυ προσεγμένη δουλειά.

Εψήφησα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τι μου θύμισες τώρα. Φοβερή ταινία ο Johny..... Το Ρώσικο δεν το έχω δει.

Το Ρώσσικο το ειχα δει δεν μ'άρεσε...προαννηγγηλε ηδη μια περίοδο Γιελτσιν.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Fury (2014)

Ο Brad Pitt δεν χρειάζεται λόγια,ειναι ο μεγαλύτερος εν ζωή ηθοποιός, και οι άλλοι χαρακτήρες ολοι καταπληκτικοι, ακόμα και οι τρίτοι ρόλοι, ακόμα και οι Γερμανοι αιχμάλωτοι.

Δεν λέω γούστα είναι αυτά αλλά ο Brad καλύτερος ηθοποιός??? Μήπως υπερβάλλεις ΛΙΓΟ (όσο πατάει ο Γκοτζίλα).