AKG K935 προσοχή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Απλά το γράφω και αυτό το μήνυμα ποιο πολύ για να προειδοποιήσω κάποιον που θα θελήσει να αγοράσει το συγκεκριμένο μοντέλο. Αγόρασα πριν κανα μήνα αυτά εδώ τα ακουστικά από amazon.co.uk

http://eu.akg.com/akg-product-detail_eu/akg-k-935-white.html

ειλικρινά να πω ότι τα είχα ερωτευτεί αυτά τα ακουστικά από την πρώτη μέρα που διάβαζα review γιαυτά και μετά από κάποιους μήνες μπόρεσα και τα αγόρασα. Αναζητούσα κάποια wireless ακουστικά γενικά. Ομως μετά από ένα μήν χρήσης μια δύο ώρες την μέρα και χωρίς ειλικρινά ούτε να τα ζορίσω ούτε έχω και καμια κεφάλα να μην μπαίνουν μια μέρα εκεί που πήγα να τα φορέσω ακούστικε ένα κλικ και απλά έσπασε ο σκελετός τους :(. Από τι βλέπετε στην φωτογραφία έχει δύο σκελετούς που ενώνουν τα δύο ακουστικά. Ε αφού τα φόρεσα δύο μέρες ακόμα με τον ένα σκελετό σπασμένο την επόμενη μέρα έσπασε και ο δεύτερος και πλέον τα ακουστικά είναι τελείως άχρηστα. Δοκίμασα έτσι από περιέργεια και άλλα σημέια του σκελετού και είδα ότι είχε φοβερή ελαστικότητα και δεν δικαιολογείται αυτό το σπάσιμο που κάνανε σε αυτά τα δύο σημεία. Από τι διάβασα αργότερα και σε review στο amazon έχει τύχει το συγκεκριμένο πρόβλημα και σε άλλους χρήστες.
Τώρα έχω επικοινωνήσει με την κεντρικά τους με email και θα δω μήπως το σώσω με service αλλιώς πάω για δοκιμασμένη και σίγουρη λύση seinhaisser και ειλικρινά δεν ξαναπαίρνω τίποτα άλλο στην ζωή μου πέρα από seinhaisser για μουσική και razer για gaming στο desktop
 
Last edited by a moderator:

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: AKG K935

Απλά το γράφω και αυτό το μήνυμα ποιο πολύ για να προειδοποιήσω κάποιον που θα θελήσει να αγοράσει το συγκεκριμένο μοντέλο. Αγόρασα πριν κανα μήνα αυτά εδώ τα ακουστικά από amazon.co.uk

http://eu.akg.com/akg-product-detail_eu/akg-k-935-white.html

ειλικρινά να πω ότι τα είχα ερωτευτεί αυτά τα ακουστικά από την πρώτη μέρα που διάβαζα review γιαυτά και μετά από κάποιους μήνες μπόρεσα και τα αγόρασα. Αναζητούσα κάποια wireless ακουστικά γενικά. Ομως μετά από ένα μήν χρήσης μια δύο ώρες την μέρα και χωρίς ειλικρινά ούτε να τα ζορίσω ούτε έχω και καμια κεφάλα να μην μπαίνουν μια μέρα εκεί που πήγα να τα φορέσω ακούστικε ένα κλικ και απλά έσπασε ο σκελετός τους :(. Από τι βλέπετε στην φωτογραφία έχει δύο σκελετούς που ενώνουν τα δύο ακουστικά. Ε αφού τα φόρεσα δύο μέρες ακόμα με τον ένα σκελετό σπασμένο την επόμενη μέρα έσπασε και ο δεύτερος και πλέον τα ακουστικά είναι τελείως άχρηστα. Δοκίμασα έτσι από περιέργεια και άλλα σημέια του σκελετού και είδα ότι είχε φοβερή ελαστικότητα και δεν δικαιολογείται αυτό το σπάσιμο που κάνανε σε αυτά τα δύο σημεία. Από τι διάβασα αργότερα και σε review στο amazon έχει τύχει το συγκεκριμένο πρόβλημα και σε άλλους χρήστες.
Τώρα έχω επικοινωνήσει με την κεντρικά τους με email και θα δω μήπως το σώσω με service αλλιώς πάω για δοκιμασμένη και σίγουρη λύση seinhaisser και ειλικρινά δεν ξαναπαίρνω τίποτα άλλο στην ζωή μου πέρα από seinhaisser για μουσική και razer για gaming στο desktop

Αμάν ! Καλά που ψάχνοντας προηγούμενα post (καθότι είμαι σε αναζήτησή wireless ακουστικών ) διάβασα αυτό... Και το μοντέλο αυτό το είχα βάλει στην λίστα των υποψήφιων για αγορά.

Αν θες πες τι απάντηση πήρες στο μέηλ που έστειλες...
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: AKG K935

Δεν μου απάντησαν ποτέ δλδ απάντησαν τότε συν ότι η αντιπροσωπία εδώ Ελλάδα από τι έχω δει είναι καρακέντρο και τελικά δεν μπήκα στον κόπο να πάω. Απλά πεταμένα λεφτά για μένα :(
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
AKG K935

Καλησπέρα,

Χθες αγόρασα τα AKG K935. Πρώτη εντύπωση πολύ καλή. Δυστυχώς τώρα είδα ότι κάποιος έγραψε εδώ ότι του έσπασε στο μήνα η σύνδεση των ακουστικών, που όντος είναι λεπτή και ευαίσθητη.

Τέλος πάντων θα τα προσέχω και θα τα βάζω στο κεφάλι με πολύ προσοχή και προδερμ. Προσπαθούσα να καλύψω 4-5 άλλα προαπαιτούμενα και κατέληξα σε αυτά.

Ξέρει κανείς τι τύπου είναι η ενσωματωμένη μπαταρία ? όσο και έψαξα δεν βρήκα κάτι. Για να ξέρω αν μπορώ να την φορτίζω συνεχώς ή αν πρέπει να περιμένω να αδειάσει (αλλά αν αδειάσει στη μέση της ταινίας κλάφ' τα).

Τα συγκεκριμένα συνδέονται πάνω στον Marantz SR5003 στην μπροστά είσοδο ακουστικών (HEADPHONE jack for stereo headphones). Τα ακούστηκα έχουν και RCΑ σύνδεση.

Υπάρχει τρόπος να τα συνδέσω κάπως διαφορετικά ? βλέπω πίσω ότι έχει VCR In και Out, TAPE In και Out (AUDIO IN/OUT (CD, TAPE, CD-R, TV, DVD, VCR, DSS) These are the analog audio inputs and outputs. There are 6 audio inputs (4 of which are linked to video inputs) and 3 audio outputs (1 of which are linked to video outputs). The audio jacks are nominally labeled for cassette tape decks, compact disc players, DVD players and etc.... The audio inputs and outputs require RCA-type connectors.)

Μπορούν να μπουν εκεί ? (οι άλλες συνδέσεις που έχω είναι με HDMI (media player -> matrantz -> TV)).

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να μπορώ να εναλλάσσω τον ήχο από τα ακουστικά στα ηχεία από το remote χωρίς να πρέπει να σηκώνομαι να βγάζω το βύσμα.

ή μήπως μπορώ να παίξω κάπως με το zone B (αφού έχω 5.1) και να στέλνω τον ίδιο ήχω και στις 2 αλλά να τις εναλλάσω ?


Ευχαριστώ
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Re: AKG K935

Φίλε καλησπέρα!Παθών κι εγώ!Έσπασαν τα ακουστικά,η στέκα που λένε,και τους πήρε 2 μήνες να μου το επισκευάσουν!Περίμεναν λέει το αναταλλακτικό...2 μήνες!!Χα χα!
Για να δούμε πότε θα ξανασπάσουν τώρα!!

**Στο Manual λέει πως όταν τα φορτίζεις ανάβει το πορτοκαλοκόκκινο λαμπάκι Led των ακουστικών.Σωστά μέχρι εδώ.Όταν λέει φορτιστούν πλήρως,το λαμπάκι αυτό σβήνει.
Εγώ όσες ώρες και να τα φορτίσω,ακόμα και μέρες ολόκληρες,παραμένει φωτεινό αυτό το πορτοκαλοκόκκινο Led.Παρόλα αυτά όμως η φόρτιση είναι 100% σωστή.
Να το αναφέρω στο Service ή όχι??Επίσης το Volume+ στα ακουστικά δεν πατιέται και πολύ καλά...Και μιλάμε τώρα για σχεδόν αχρησιμοποίητα ακουστικά!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: AKG K935

Δεν τα έχω φορτήσει ακόμα, τα χρησιμοποιώ με τη φόρτηση που είχαν από τη μάνα τους. έχουν παίξει περίπου 5 ώρες και ακόμα δεν έχουν ξεφορτήσει.

Τα κουμπία είναι μια χαρά σε εμένα. Όταν το φορτήσω θα σου πω και για τα λαμπάκια.

Πόσο σε χρεώσαν για τη στέκα ? ή το δικαιολόγησαν στην εγγύηση ?

Ο τύπος της μπαταρίας μήπως ξέρεις τι είναι ? αν είναι καμιά λιθίου να μην περιμένω να αδειάζει πριν τη φόρτηση.

Η αντιπροσωπία ποια είναι ? (για να πάρω να τους ρωτήσω).

Ευχαριστώ
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: AKG K935

Είδα ότι ο αντιπρόσωπος είναι ο bonstudio.gr

και στο site του αναφέρει LiPo, οπότε θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα η φόρτιση πριν την αποφόρτιση.

" Κωδικός: K 935
Ασύρματα ακουστικά στα 2,4 GHz με ψηφιακή μετάδοση σήματος, ημιανοικτού τύπου. Ρυθμιζόμενη στέκα κεφαλής για τέλεια εφαρμογή. Πάνω από 8 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας. Διαπνέοντα καλύμματα αυτιών. Πάνω από 30m κάλυψη. Αuto tuning λειτουργία. Φόρτιση απευθείας από τη βάση. Δυνατότητα τοποθέτησης της βάσης στον τοίχο. Απόκριση συχνότητας 16Hz - 22kHz. Driver 40mm, αντίσταση 32 ohms. Συμπεριλαμβάνονται μπαταρίες (LiPo). Ιδανικά για οικιακή χρήση.
"

https://catalogs.bonstudio.gr/el/AK...&Category2Id=1792&PageIndex=5&ProductId=53047
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: AKG K935

Τα λαμπάκια σε εμένα είναι οκ. Χθες άναψε το κόκκινο, το έβαλα για φόρτιση (άναψε το πορτοκαλί) και το πρωί είχε σβήσει.

Τη φόρτιση την έκανα όπως στις οδηγίες (κλειστά ακουστικά και βάση). Βέβαια το πράσινο λαμπάκι της βάσης είναι λίγο αμφιλεγόμενο το πότε είναι ανοιχτό και πότε κλειστό, οπότε με ανοιχτά ακουστικά κλείνεις πρώτα τη βάση για να δεις το λαμπάκι των ακουστικών να αναβοσβήνει (επειδή έχασε τη σύνδεση) και μετά κλείνεις τα ακουστικά.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: AKG K935

Σήμερα μου έσπασε και εμένα το έλασμα, σε πολύ μαλακή κίνηση απλά προσπαθώντας να τα βάλω στο κεφάλι μου.

Δευτέρα θα πάρω αντιπροσωπία να δω α θα καταφέρω τίποτα με την εγγύηση γιατί είναι μόνο 9 μήνες και με πολύ ελαφριά/μικρή χρήση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν μου απάντησαν ποτέ δλδ απάντησαν τότε συν ότι η αντιπροσωπία εδώ Ελλάδα από τι έχω δει είναι καρακέντρο και τελικά δεν μπήκα στον κόπο να πάω. Απλά πεταμένα λεφτά για μένα :(

Mail έστειλες ελλάδα ή εξωτερικό ? (προετοιμάζομαι ψυχολογικά για καβγά)
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: AKG K935

παιδιά εγώ από την μέρα που έσπασαν και μετά από το email που έλαβα από την εταρεία απλά τα πέταξα στην ντουλάπα και δεν ξανασχολήθηκα. Η αντιπροσωπεία είναι και μακρυά για μένα να κάνω τόσο μεγάλο τράβηγμα για να τα φτιάξω.
Το μοντέλο είναι δυστυχώς ελαττωματικό. Είχε πάρει και βραβείο τρομάρα του αν θυμάστε.
Το email το είχα στείλει στην εξυπηρέτηση πελατών στο εξωτερικό. Με τους εδώ που είχα επικοινωνήσει μου είχαν πει να τους το πάω από εκεί αν θυμάμαι καλά.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: AKG K935

Βόλτα στο βοτανικό και τα άφησα στο Service. Θα με πάρουν για ενημέρωση. Άφησε να εννοηθεί ο υπάλληλος ότι θα τα καλύψει η εγγύηση, αλλά μέχρι να μου το πει και στην παραλαβή θα αναμένω.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: AKG K935

Τα παρέλαβα σήμερα. Κόστος 0 , αλλά όταν ξαναχαλάσουν εκτός εγγύησης δεν ξέρω τι θα μου ζητήσουν.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Άλλος με σπασμένη στέκα στα Κ935?? :antlers:

Εγώ αφού είδα και αποείδα και περίμενα 2 μήνες να μου αντικαταστήσουν την στέκα (Ιανουάριος του 2016) ,έλεγα πως είχα ηρεμήσει!Αλλά η ΑKG είχε διαφορετική άποψη!
Προχθές τα βγάζω απο την βάση φόρτισης,πατάω το OΝ αλλά τα ακουστικά είναι...σαν Νεκρά!Καμία ανταπόκριση!Κανένα λαμπάκι πράσινο Led και γενικώς Νέκρα σκέτη!
Η Βάση φαίνεται να δουλεύει κανονικά παρεπιπτόντως!Θέλω να ελπίζω πως χάλασαν οι ενσωματωμένες μπαταρίες της συσκευής αλλά φοβάμαι πως μάλλον δεν θα είναι τόσο απλή η βλάβη.'Εχω ακόμα 2 μήνες εγγύηση.
Ελπίζω να μην μου ζητήσουν τίποτα αλλιώς δεν θα πάω καν τα παραλάβω στον Βοτανικό (Service) όπου και βρίσκονται απο χθες.Με κούρασε η όλη η φάση και με κούρασε και η AKG.Φανατικός υποστηρικτής της σε ακουστικά αλλά πλέον ξενέρωσα.Ως εδώ.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Ας τα ποτε ξανα.
Τα ακουστικα παρτα πισω χωρις να τα φτιαξεις. Ολο και σε καποιον θα πουλησεις τη στεκα :)

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Ας τα ποτε ξανα.
Τα ακουστικα παρτα πισω χωρις να τα φτιαξεις. Ολο και σε καποιον θα πουλησεις τη στεκα :)

Tην προηγούμενη φορά μου τα επισκεύασαν (σπασμένη στέκα) δωρεάν.Η καινούρια στέκα έχει δουλέψει αρκετά εδώ και 1.5 χρόνο και ευτυχώς είναι καλής ποιότητας αφού δεν μου έχει ξανασπάσει.
Αν και τώρα μου τα επισκευάσουν δωρεάν (ευτυχώς είμαι εντός εγγύησης ακόμα),θα τα παραλάβω.Αλλιώς,αν αρχίσουν δικαιολογίες και ζητήσουν χρήματα, δεν πάω Βοτανικό για παραλαβή και εννοείται πως δεν ξανασχολούμαι με την εν λόγω εταιρεία.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Αν ήταν να σε χρεώσουν θα σε είχαν καλέσει να σε ρωτήσουν αν θες να τα φτιάξουν (αν όχι μερικές φορές σε χρεώνουν κόστος ελέγχου μόνο). Δεν πας και ακους ξαφνικά 100 να πάθεις συγκοπή :)
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μετά από άλλα 2,5 χρόνια το νέο ανταλλακτικό είναι οκ (μην το ματιάξω). Ίσως ήταν αστοχία υλικού της αρχικής παρτίδας ή ίσως τα νέα ανταλλακτικά να τους έδωσαν καλύτερη ελαστικότητα.