Αγορά νέου προβολέα…

filippos69

New member
1 November 2010
42
Καλησπέρα παιδιά,

Την προηγούμενη εβδομάδα δανείστηκα από φίλο ένα sony dx120 (όχι hd) ώστε να δοκιμάσω να δώ πως φαίνεται πάνω σε μια τέντα κάθετη που έχω στο μπαλκόνι ... Έπαθα πλάκα.. δεν περίμενα ότι πάνω στο εκρού τέντοπανο θα μπορούσα να δώ τόσο ευχάριστα μια ταινία. Τουλάχιστον από τα 3,5 - 4 μέτρα που καθόμουν στις 130” δεν διέκρινα τις ατέλειες του πανιού.. Από την επόμενη μέρα ξεκίνησα να κάνω έρευνα αγοράς για έναν φτηνό hd ready προβολέα με την λογική ότι οι ταινίες παίζονται από φτηνό media player, είναι mkv αρχεία συνήθως σε 720p και σπάνια σε 1080p ... Η μονή εμπειρία που έχω από βιντεοπροβολέα είναι από έναν epson tw700 που είχα πάρει πριν από 6 χρόνια... και που δεν υπάρχει πλέον.. Θυμάμαι ότι ήμουν πολύ ευχαριστημένος.. Στην αρχή χάζευα κάτι pico που κυκλοφορούν αλλά είδα ότι ακόμα δεν είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα η εικόνα τους… στη συνεχεια βρήκα τον optoma h180x 720p αλλά όσο έψαχνα συνειδητοποίησα ότι πλέον έχουν φτηνύνει αρκετά οι προβολείς και ότι με καμία 600 ευρώ αγοράζεις και έναν full hd entry level προβολέα... Και ενώ είχα καταλήξει η στον benq w1070 η στον optoma hd131xe άρχισε λίγο να με τρομάζει η ιδέα του rainbow effect .. Ναι ξέρω έχετε κουραστεί να το συζητάτε αλλά δυστυχώς φοβάμαι πως η γυναίκα μου δεν θα το εκτιμήσει καθόλου ... και το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι αφού έχω ξοδευτεί να αρχίσει η γκρίνια και να χαλάσει όλη η μαγεία .. από την άλλη lcd της προκοπής κοστίζουν ... dlp δεν συγκρίνονται με φτηνούς lcd … Άρα μήπως για την περίπτωση μου να αγόραζα έναν lcd 720p στην ταξη της τιμης του 1080p dlp?? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν κάποιος εδώ με βοηθήσει .. γιατί κοντεύω να τρελαθώ ..

Ευχαριστώ,
Φιλιππος
 

filippos69

New member
1 November 2010
42
Re: Απάντηση: Αγορά νέου προβολέα…

Δημήτρη ευχαριστώ για την Γρηγορη ανταπόκριση σου.. Κάτι μέχρι 500 ευρώ λέω να διαθεσω .. γιατί ψάχνω για lcd 720p... Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα ...
 
19 June 2006
35,671
Τους DLP τους έχεις αποκλείσει μόνο με την ιδέα ότι υπάρχει πιθανότητα να βλέπεις rainbow? Γιατί δεν κάνεις μία δοκιμή να το διαπιστώσεις στα σίγουρα πριν τους αποκλείσεις?
 

filippos69

New member
1 November 2010
42
Re: Απάντηση: Αγορά νέου προβολέα…

Ναι τους έχω αποκλείσει μόνο λόγο rainbow, δεν έχεις άδικο… έλεγα να πεταχτώ σε κανένα πλαίσιο μήπως έχουν κανένα στημένο .. από την άλλη δεν έχω πολύ χρόνο και δύσκολα θα συγχρονιστώ με την γυναίκα μου…
Δηλαδή για να καταλάβω .. το rainbow είναι μόνο σε πολύ συγκεκριμένες φάσεις … γιατί είδα μια ταινία που έχει ανεβάσει κάποιος ( Bourne ) και ζαλίστηκα να βλέπω χρώματα …

http://www.youtube.com/watch?v=bYBurcnYx2g
 
19 June 2006
35,671
Το βίντεο είναι κουκουρούκου. Το rainbow φαίνεται μόνο live από το μάτι και δεν το πιάνει η κάμερα. Αυτό που έχει κάνει στο βίντεο είναι με κάποιου είδους επεξεργασία...δεν φαίνεται το rainbow έτσι σε καμμία περίπτωση. Μάλλον κάποιος ''αρρωστάκης'' ελσιντάκιας το έχει φτιάξει..:D
 

elgriego

Senior Member
1 September 2010
426
Re: Απάντηση: Αγορά νέου προβολέα…

Ναι τους έχω αποκλείσει μόνο λόγο rainbow, δεν έχεις άδικο… έλεγα να πεταχτώ σε κανένα πλαίσιο μήπως έχουν κανένα στημένο .. από την άλλη δεν έχω πολύ χρόνο και δύσκολα θα συγχρονιστώ με την γυναίκα μου…
Δηλαδή για να καταλάβω .. το rainbow είναι μόνο σε πολύ συγκεκριμένες φάσεις …

Φιλε μου εγω ειμαι πολυ ευαισθητος στο RBE και σου λεω οτι αυτο το βιντεο δεν εχει καμια σχεση. Το rainbow φαινεται μονο σε πολυ φωτεινες σκηνες με σκοτεινο φοντο οπως πχ σε υποτιτλους. Μαλιστα στον Benq W7000 που ειχα δει με ενοχλησε πολυ λιγο. Πλεον στον W1070 που εχουν αυξησει την ταχυτητα του τροχου ακομα και εγω πολυ δυσκολα θα το εβλεπα και αυτο μονο στη αρχη αφου οσο η λαμπα ξεθυμαινει και σταματαει να ειναι ενοχλητικα φωτεινη τοτε αυτο απλα εξαφανιζεται.

Δλδ το να εισαι και εσυ και η γυναικα σου ευαισθητοι στο rainbow θα ειναι πραγματικα σπανιο και προσωπικα δεν πιστευω οτι θα ειναι ετσι αλλα μια δοκιμη θα σε πεισει. Αμφιβαλω εαν θα βρεις στημενους προβολης στο Πλαισιο γιατι αυτα τα μαγαζια αρεσκονται να πουλανε μονο τηλεορασεις που ειναι πιο γρηγορο το κερδος και γενικα θα σου ελεγα να μεινεις μακρια απο τετοια μεγαλα μαγαζια για αγορα προβολεα(ειναι σιγουρα πιο ακριβα απο τα πιο μικρα) αλλα και για αλλους λογους οπως τον εργασιακο μεσαιωνα που επικραττει εκει. Στο τελος εσυ αποφασιζεις αλλα καποια πιο μικρα μαγαζια εχουν ομορφα διαμορφωμενους χωρους και με πολυ μερακι και χαρα σου παρουσιαζουν οτι ζητησεις.
 

filippos69

New member
1 November 2010
42
Re: Απάντηση: Αγορά νέου προβολέα…

Φιλε μου εγω ειμαι πολυ ευαισθητος στο RBE και σου λεω οτι αυτο το βιντεο δεν εχει καμια σχεση. Το rainbow φαινεται μονο σε πολυ φωτεινες σκηνες με σκοτεινο φοντο οπως πχ σε υποτιτλους. Μαλιστα στον Benq W7000 που ειχα δει με ενοχλησε πολυ λιγο. Πλεον στον W1070 που εχουν αυξησει την ταχυτητα του τροχου ακομα και εγω πολυ δυσκολα θα το εβλεπα και αυτο μονο στη αρχη αφου οσο η λαμπα ξεθυμαινει και σταματαει να ειναι ενοχλητικα φωτεινη τοτε αυτο απλα εξαφανιζεται.

Δλδ το να εισαι και εσυ και η γυναικα σου ευαισθητοι στο rainbow θα ειναι πραγματικα σπανιο και προσωπικα δεν πιστευω οτι θα ειναι ετσι αλλα μια δοκιμη θα σε πεισει. Αμφιβαλω εαν θα βρεις στημενους προβολης στο Πλαισιο γιατι αυτα τα μαγαζια αρεσκονται να πουλανε μονο τηλεορασεις που ειναι πιο γρηγορο το κερδος και γενικα θα σου ελεγα να μεινεις μακρια απο τετοια μεγαλα μαγαζια για αγορα προβολεα(ειναι σιγουρα πιο ακριβα απο τα πιο μικρα) αλλα και για αλλους λογους οπως τον εργασιακο μεσαιωνα που επικραττει εκει. Στο τελος εσυ αποφασιζεις αλλα καποια πιο μικρα μαγαζια εχουν ομορφα διαμορφωμενους χωρους και με πολυ μερακι και χαρα σου παρουσιαζουν οτι ζητησεις.


Χωρίς να έχω δει ποτέ rainbow το φαντάστηκα και εγώ ότι video ειναι ψηλό μούφα ... Στο πλαίσιο θα πήγαινα μόνο για demo...Το κακό ειναι ότι άμα πάρω dlp όπως λες θα αργήσει να ξεθυμανει η λάμπα γιατί θέμα ειναι να βλέπω καμία ταινία την εβδομάδα ... Τέλος πάντων, ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους θα το σκεφτώ, άμα έχει κάποιος καμία άλλη ιδέα για lcd εδώ είμαστε ..