Ηχεία για Pass Int-30

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Πρόσφατα απέκτησα (μετά από αρκετές αλλαγές και ψάξιμο) τον Pass Int-30. Εναν ενισχυτή που είχα ακούσει κατά καιρούς και μου άρεσε πολύ.
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας - βοήθεια με τα ηχεία που θα του ταίριαζαν καλύτερα.
Ο χώρος μου είναι αρκετά μικρός 13-14 τετραγωνικά. Ακούω όλα τα είδη μουσικής.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ωραια πράγματα. Αν θες δώσε εστω στο περίπου ενα budget για να ειναι κάπως πιο στοχευμενες οι προτάσεις.
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Σκεφτόμουν κάτι στα 2000-2500 ευρώ.Δεν έχω πρόβλημα εαν είναι βάσης ή δαπέδου αρκεί να μην δημιουργούν μπουμάρισμα στον ήδη μικρό χώρο.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Ότι πάρεις σε sonus faber η και proac (βάσης) στα χρήματα αυτά θα ακούσεις Μουσική. Αν μπορούσες να βρεις τα παλιά cremona auditor m, η ακόμα καλύτερα τα πιό παλιά guarneri θα έκλεινες από συνδυασμό. Για τα proac υπολόγιζε και ένα κόστος για καλές βάσεις.
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Απάντηση: Re: Ηχεία για Pass Int-30

Ότι πάρεις σε sonus faber η και proac (βάσης) στα χρήματα αυτά θα ακούσεις Μουσική. Αν μπορούσες να βρεις τα παλιά cremona auditor m, η ακόμα καλύτερα τα πιό παλιά guarneri θα έκλεινες από συνδυασμό. Για τα proac υπολόγιζε και ένα κόστος για καλές βάσεις.

Δεν θα υπήρχε πρόβλημα οδήγησης με τα Proac-Sonus και τα λίγα watt του ενισχυτή?
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Πρόσφατα απέκτησα (μετά από αρκετές αλλαγές και ψάξιμο) τον Pass Int-30. Εναν ενισχυτή που είχα ακούσει κατά καιρούς και μου άρεσε πολύ.
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας - βοήθεια με τα ηχεία που θα του ταίριαζαν καλύτερα.
Ο χώρος μου είναι αρκετά μικρός 13-14 τετραγωνικά. Ακούω όλα τα είδη μουσικής.

με τι ηχεία τον άκουσες και σου άρεσε ο ενισχυτής?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλωσήρθες.
Εγώ δεν πρόκειται να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
Θεωρώ όμως πολύ εύλογο τον προβληματισμό σου περί οδήγησης.

Γνώμη μου ειναι να κινηθείς τεχνικά κατ´ αρχήν κοιτάζοντας αποκλειστικά ηχεία υψηλής ευαισθησίας.
Και μετά ανάμεσα τους,να διαλέξεις και τον χαρακτήρα που παει στο αυτί και στις μουσικές σου.
Έτσι θα είσαι κι εσυ και ο ενίσχυτης και τα ηχεία σου χαρούμενοι.
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Καλημέρα.
Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω 3 ηχεία.Τα Proac D18 , Montana (μου διαφεύγει το μοντέλο) , Egglestoneworks Fontaine.
Από τα τρια πιο ολοκληρωμένο μου φάνηκε το Fontaine με αρκετά καλή ευαισθησία (89,6db/8Ω) πολύ καλή εικόνα και ικανό χαμηλό. Το Proac D18 δεν έκατσε στο χώρο (υπερβολικό μπάσο) και το Montana δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα (αν και εύκολο στην οδήγηση).
Τις επόμενες ημέρες θα δω και τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω.
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Καλησπέρα.
Λοιπόν άκουσα και τα Audio Physic Tempo , αλλά δεν μου άρεσε ο ήχος τους ιδιαίτερα.
Εχει κάποιος ακούσει τον Pass με Harbeth ή Elac?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
τα ηχεία που δεν σου άρεσαν ή δεν κάτσανε στο χώρο (βλέπε audio physic, proac) δεν είναι ιδιάιτερα ευαίσθητα, οι κατασκευαστές προτείνουν 20-150 watt και 20-180 αντίστοιχα και δεν ξέρω αν το κάτω όριο των προτεινόμενων watts είναι και λίγο τραβηγμένο για να μην χάνουν πιθανούς αγοραστές. Τι θέλω να πω; ότι μήπως τα watt του ενισχυτή είναι λίγα ή οριακά για τέτοαι ηχεία; (λέω μήπως, και ας αποφανθού άλλοι που τα ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα).

και είμαι επίσης της άποψης που εξέφρασε ο sokmav παραπάνω

........
Γνώμη μου ειναι να κινηθείς τεχνικά κατ´ αρχήν κοιτάζοντας αποκλειστικά ηχεία υψηλής ευαισθησίας.
...........
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Απάντηση: Re: Ηχεία για Pass Int-30

τα ηχεία που δεν σου άρεσαν ή δεν κάτσανε στο χώρο (βλέπε audio physic, proac) δεν είναι ιδιάιτερα ευαίσθητα, οι κατασκευαστές προτείνουν 20-150 watt και 20-180 αντίστοιχα και δεν ξέρω αν το κάτω όριο των προτεινόμενων watts είναι και λίγο τραβηγμένο για να μην χάνουν πιθανούς αγοραστές. Τι θέλω να πω; ότι μήπως τα watt του ενισχυτή είναι λίγα ή οριακά για τέτοαι ηχεία; (λέω μήπως, και ας αποφανθούν άλλοι που τα ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα).

Και τα δυο ηχεία τα οδηγούσε άνετα (το ποντεσιόμετρο δεν πέρασε ποτέ το 40)
Απλώς τα proac είχαν υπερβολικό μπάσο για τον χώρο μου και τα audio physic δεν ήυαν μάλλον του γούστου μου.
 
Last edited by a moderator:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η θέση του ποτ δεν έχει σχέση.
Αν υπάρχει μουσικό περιεχόμενο με ευρύ peak to average (κλασική πχ. ),από τον ενισχυτή υπάρχουν στιγμές που θα ζητηθεί πολλαπλάσια ισχύ από αυτή που δηλώνει το ποτ.
Το πως θα κλιπάρει εξαρτάται από την σχεδίαση του.

Επιπλέον,αν μιλάμε για πιστή αναπαραγωγή (που περιλαμβάνει και πιστές εντάσεις) ,ανεξαρτήτως χροιών και κουρδίσματος που είναι καθαρά θέμα γούστου,η φυσική λέει για παράδειγμα πως ένα ηχείο 89db ευαισθησίας χρειάζεται 50watt για να αποδώσει 95db spl στα 2.5 μέτρα.(98db και για τα δύο ηχεία με 2χ50 watt),και με 3db απαραίτητου headroom.

Αυτά για να δικαιολογήσω την θέση μου.
Από κει και πέρα υπάρχουν φυσικά και περιπτώσεις που συνδυάζονται ηχεία κλειστού τύπου με λάμπες πχ. όπου εκεί αλλάζουν όλα μιας και μιλάμε για current drive.
Κι αυτό ακριβώς πολλές φορές δημιουργεί μπερδέματα μιας κι είχε επικρατήσει για πολύ καιρό.Δεν ισχύει όμως για ηχεία T.L. ή B.R. και για τρανζιστοράτους ενισχυτές...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Δοκίμασε κάποιο dynaudio. To Focus 160 π.χ. Δεν ξέρω από ρεύματα πως τα πάει ο ενισχυτής σου, αλλά θα ταιριάξουν σίγουρα σαν άκουσμα. Η δοκιμή δεν έβλαψε κανέναν.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Δοκίμασε τον και με Β&W σειρά 800 πιθανότατα να εκπλαγείς επίσης δεν θα δίσταζα να δοκιμάσω και με κάποια αντίστοιχα PMC.
Παντως μην τον φοβάσαι στην οδήγηση δεν μασάει με τίποτα. Εισαι πολύ τυχερός, έχεις ένα τρομερό μηχάνημα σύντροφο ζωής..
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Καλησπερα,

ως κατοχος των audio physic tempo, πρεπει να πω οτι τα εχω ακουσει με ενισχυτες οπως ο copland (2x50) και ο Leben Cs600 (2χ35) και κανανε παπαδες μηπως να πας σε ηχεια με ευαισθησια 92 και πανω πχ tannoy.

Με εκτιμηση
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
Απάντηση: Re: Ηχεία για Pass Int-30

Δοκίμασε τον και με Β&W σειρά 800 πιθανότατα να εκπλαγείς επίσης δεν θα δίσταζα να δοκιμάσω και με κάποια αντίστοιχα PMC.
Παντως μην τον φοβάσαι στην οδήγηση δεν μασάει με τίποτα. Εισαι πολύ τυχερός, έχεις ένα τρομερό μηχάνημα σύντροφο ζωής..

Αυτό ακριβώς εννοούσα. Δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα οδήγησης.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλησπερα,

ως κατοχος των audio physic tempo, πρεπει να πω οτι τα εχω ακουσει με ενισχυτες οπως ο copland (2x50) και ο Leben Cs600 (2χ35) και κανανε παπαδες μηπως να πας σε ηχεια με ευαισθησια 92 και πανω πχ tannoy.

Με εκτιμηση

Οπως όλοι γνωρίζουμε τη μουσική ανναπαραγωγή ο καθε ένας μας την αντιλαμβάνετε διαφορετικά.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
O ενισχυτής σου ανήκει στην κορυφή των ολοκληρωμένων μαζί με τους αντίστοιχους Plinius και Luxman με τους οποίους ακούγεται σαν πρώτος ξάδερφος για να μην πώ σαν αδελφός..

Επειδή έχω την τύχη και το προνόμιο να έχω τον αντίστοιχο τριαντάρη της Luxman ξέρω ακριβώς τι εννοείς σχετικά με τα Audio Physic που σίγουρα σου ακούστηκαν πολύ αυστηρά και τα Proac πολύ γλυκά αλλα και για το θέμα της οδήγησης οπου μην περιμένεις να σε πιστέψει και κανένας αν δεν ακούσει με τα ίδια του τα αυτιά.. απλά διασκέδασε το παρατηρώντας τις αντιδράσεις των φίλων σου.

Προσωπικά έννιωσα και νιώθω την "μαγεία" στον συνδυασμό με τα Β&W 803s και προς τα εκεί θα σε κατεύθυνα με μεγάλη σιγουρια οτι θα βρείς αυτό που θές αφού σε ήχο αλλα και οδήγηση οι ενισχυτές μας είναι σχεδόν πανομοιότυποι.. Υπάρχουν η και εμφανίζονται κάποια μτχ η Demo της σειράς αλλα αν αντέχεις οικονομικά μην διαστάσεις να δοκιμάσεις και τα τελευταία, απλά θα σου αρέσεουν ακόμα περισσότερο!..
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Πέτρο σου διέφυγε μάλλον ότι ο φίλος μίλησε για χώρο 13-14 τ.μ. Τα μεγάλα B&W θα ασφυκτιούν σε τέτοιο χώρο.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Σωτήρη ανέφερα τα δικά μου ως παράδειγμα και του πόσο ικανός είναι σε οδήγηση. Αν του πέφτουν μεγάλα υπάρχουν και τα μικρότερα.