Birdman

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Em0pd.jpg


Imdb | Wikipedia | Home Page | Facebook

Ο Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου, ο Μεξικανός δημιουργός των «Χαμένες Αγάπες», «21 Γραμμάρια», «Babel» και «Biutiful», κάνει στροφή στο σινεμά του που μας γεμίζει υψηλές προσδοκίες: η νέα του ταινία, το «Birdman», είναι κωμωδία,
μια παράξενη φυσικά κωμωδία, που φέρνει κοντά την υπερηρωική φαντασία και το χιούμορ του Γούντι Αλεν.

Στον κεντρικό ρόλο επιτέλους ξανά στο προσκήνιο με ερμηνευτικές απαιτήσεις ο Μάικλ Κίτον υποδύεται έναν πρώην ηθοποιό, διάσημο από τις ενσαρκώσεις ενός κλασικού υπερήρωα, ο οποίος τώρα αποφασίζει ν’ ανεβάσει στο Μπρόντγουεϊ το
«Για τι Πράγμα Μιλάμε Οταν Μιλάμε για Αγάπη» του Ρέιμοντ Κάρβερ, αλλά έρχεται αντιμέτωπος με τους πριμαντονισμούς του ευέξαπτου πρωταγωνιστή του.

Μαζί με τον Μάικλ Κίτον, πρωταγωνιστούν η Ναόμι Γουοτς (ως μια από τις ηθοποιούς της παράστασης), η Εμα Στόουν (η κόρη του Μάικλ Κίτον, η οποία έχει μόλις ολοκληρώσει την αποτοξίνωσή της), ο Ζακ Γαλιφιανάκης στο ρόλο του παραγωγού του θεατρικού έργου,
ενώ παίζουν ακόμη ο Εντουαρντ Νόρτον (μάλλον στο ρόλο του κεντρικού ηθοποιού της παράστασης) και η Αντρεα Ράιζμπορο στο ρόλο της φιλενάδας του σκηνοθέτη.
Το σενάριο υπογράφουν ο ίδιος ο Ινιάριτου μαζί με τον Νίκολας Τζιακομπόνε (που είχε συνεργαστεί μαζί του και στο «Biutiful»).

Τo πρώτο τρέιλερ που μόλις κυκλοφόρησε είναι όσο περίεργο φανταζόμασταν πως θα είναι το νέο φίλμ του Ινιαρίτου που ευτυχώς απομακρύνεται από το κακό (όπως λέμε... πήξαμε) μελόδραμα του «Biutiful» και κλέινει το μάτι στην υπερηρωική ιστορία του Μάικλ Κίτον, αναμοχλεύοντας τον κόσμο του θεάματος με ένα μείγμα φαντασίας, χιούμορ και αγωνίας του ηθοποιού πριν βγει στη σκηνή - με υπόκρουση το «Crazy» των Gnarls Barkley.

Η ημερομηνία εξόδου της ταινίας στην Αμερική είναι οσκαρική (17 Οκτωβρίου 2014), πράγμα που προϊδεάζει για μια παγκόσμια πρεμιέρα στη Βενετία ή το Τορόντο.


VIA


Michael Keaton, Emma Stone, Naomi Watts, Zach Galifianakis
και άλλοι!

Ενδιαφέρουσα ταινία, με αρκετά γνωστά ονόματα! :cool:






 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
Birdman (2014)

Birdman.jpg

| Imdb | Wikipedia |


Η ταινια ειναι ενας θριαμβος της τεχνικης πανω στο υλικο.Ενα διαρκες traveling της καμερας ("Γκονταρικα" κρατημενης στο χερι)απο την αρχη μεχρι το τελος,που ακολουθει τον πρωταγωνιστη και με τους υπολοιπους ηθοποιους να μπαινουν στο πλανο (σαν τη σκηνη στο κλαμπ απο τα Καλα Παιδια).Το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο,το timing ειναι αψογο και ο ρυθμος παρα πολυ καλος.Η συνοδεια του,εξαιρετικου,jazzy drum solo σε ολη σχεδον τη διαρκεια της ταινιας,δινει μια αισθηση αυτοσχεδιασμου που δενει πολυ ωραια με το διπολο ρεαλισμος-σουρεαλισμος που θελει να βγαλει ο σκηνοθετης.Οι ερμηνειες απο ολους ειναι εξαιρετικες,φυσικοτατες,χωρις φρου φρου κι αρωματα.

Τουτων λεχθεντων,το σεναριο και το στορυ ειναι ενα εντελως επιφανειακο και-σε σημεια-παιδικο Opening Night του Κασσαβετη.Οι παραλληλες ιστοριες μενουν ξεκρεμαστες ,σε σημεια που δεν εχουν λογο υπαρξης,οι περιφερειακοι χαρακτηρες στερουνται βαθους και αναπτυξης (ακομα και οι πιο μεγαλοι οπως της Εμα Στοουν και του Εντουαρντ Νορτον),οι διαλογοι ορισμενες φορες γινονται αφορητα στεγνοι και ανουσιοι με ροπη προς την υπερβολη (ολοκληρη η στιχομυθια μεταξυ του πρωταγωνιστη και της κριτικου θεατρου ειναι προβλεψιμη σε βαθμο κακουργηματος),και το φιναλε ειναι παντελως προβλεψιμο και εκβιαστικο δραματικα.
Ο σκοπος ηταν να δειξει την ψυχη του ηθοποιου,το θριαμβο του πανω στα αγχη και τους δαιμονες του,τα θελω του δημιουργου απεναντι στα θελω του κοινου και των κριτικων,τη λεπτη γραμμη αναμεσα στην καταξιωση και την απαξιωση,την αναγκη να σε παρουν στα σοβαρα (οταν δεν εχεις κανει ποτε κατι σοβαρο).
Δυστυχως ολα αυτα γινονται με εντελως αφελη και εκβιαστικο τροπο (οσον αφορα τα συναισθηματα που προσπαθει να εκμαιευσει το σεναριο απο τον θεατη),δινοντας μια αισθηση ελλειψης εμπιστοσυνης (εκ μερους των δημιουργων του φιλμ) της αντιληψης του κοινου.
Και εδω ειναι η τεραστια διαφορα με το Opening Night (ιεροσυλια και μονο η αναφορα-αλλα δυστυχως αναποφευκτη).Οπου εκει δεν χρειαζοταν να δοθει μια "αισθηση" αυτοσχεδιασμου και ρεαλισμου,μεσα απο τεχνικα τρικ,αλλα ο "αυτοσχεδιασμος" γινοταν απο τη μερια των ηθοποιων (η σκηνη της παραστασης).Και για αυτο ο στοχος (το μεγαλειο της ψυχης του ηθοποιου) λαμπει πραγματικα.
 
Last edited by a moderator:

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Birdman (2014)

Εξαιρετικη αναλυση, την ειδα χθες και συμφωνω απολυτως: οσο ενα κομματι του μυαλου μου απολαμβανε στοιχεια της ταινιας οπως την μουσικη, τη φωτογραφια, το τραβελινγκ της καμερας χωρις εμφανες cut και κυριως την ερμηνεια του Keaton, το υπολοιπο ειχε ενα τεραστιο ερωτηματικο πανω του με την αφελεια και κοινοτυπια του σεναριου.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Birdman (2014)

Mακάρι στο μυαλό του σκηνοθέτη να υπήρχε το 1% των όσων γράφουν οι κριτικοί.
Ακόμα μία ταινία την οποία οι κριτικοί ανεβάζουν στα ουράνια,ενώ τα μάτια σου κλείνουν καλώντας σε να κοιμηθείς την ώρα που την παρακολουθείς.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Birdman (2014)

Birdman (2014)

YLSqP80.jpg


Imdb | Wikipedia | Homepage | Facebook

Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας
κωμωδία - δράμα παραγωγής 2014

Τη σκηνοθεσία ανέλαβε ο Αλεχάντρο Γκονσάλες Ινιάριτου και το σενάριο έγραψε ο ίδιος μαζί με τους Νικολά Τζιακομπόν, Αλεξάντερ Ντινελάρις Τζούνιορ και Αρμάντο Μπο. Πρωταγωνιστούν οι Μάικλ Κίτον, Ζακ Γαλιφιανάκης, Έντουαρντ Νόρτον, Άντρια Ράιζμπορο, Έιμι Ράιαν, Έμμα Στόουν και Ναόμι Γουότς. Η ταινία αφηγείται την ιστορία ενός ηθοποιού, γνωστός για το ρόλο του ως ένας εικονικός υπερήρωας, καθώς προσπαθεί να ανεβάσει μια θεατρική παράσταση στο Μπρόντγουεϊ. Στις μέρες που οδηγούν στην πρεμιέρα της παράστασης, παλεύει με τον εγωισμό του και προσπαθεί να ανακτήσει την οικογένειά του, την καριέρα του και τον ίδιο του τον εαυτό.

Η πρεμιέρα της ταινίας πραγματοποιήθηκε στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας στις 27 Αυγούστου 2014. Αποτέλεσε την εναρκτήρια ταινία του Φεστιβάλ και διαγωνίστηκε για το Χρυσό Λέοντα. Κυκλοφόρησε στους κινηματογράφους των Ηνωμένων Πολιτειών σε περιορισμένο κύκλωμα αιθουσών στις 17 Οκτωβρίου 2014 και σε ευρύτερη διανομή στις 14 Νοεμβρίου 2014. Απέσπασε διθυραμβικά σχόλια από τους κριτικούς με τους περισσότερους να επαινούν το κόνσεπτ της ταινίας, το σενάριο, τη σκηνοθεσία, τις ερμηνείες και συγκεκριμένα αυτή του Κίτον ενώ συμπεριλήφθηκε σε αρκετές λίστες με τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς. Έλαβε επτά υποψηφιότητες για Χρυσή Σφαίρα, δέκα υποψηφιότητες για BAFTA και εννιά για Όσκαρ, μεταξύ των οποίων για Καλύτερη Ταινία, Σκηνοθεσία και Πρωτότυπου Σεναρίου. Οι Κίτον, Νόρτον και Στόουν έλαβαν υποψηφιότητα Α' & Β' Ανδρικού Ρόλου και Β' Γυναικείου Ρόλου για τις ερμηνείες τους αντίστοιχα τόσο στα Όσκαρ όσο και στις Χρυσές Σφαίρες, στα BAFTA και στα Screen Actors Guild Awards[SUP]][/SUP]

Βραβεύτηκε με τη Χρυσή Σφαίρα Σεναρίου και Α' Ανδρικού Ρόλου - Κωμωδία/Μιούζικαλ και με το Screen Actors Guild Award Καλύτερης Ερμηνείας από Καστ.


Είστε έτοιμοι να δείτε άλλη μια ταινία για έναν ακόμη υπερήρωα; Ξεχάστε το!

Ο ηθοποιός Ρίγκαν Τόμσον είναι περισσότερο γνωστός για τον κινηματογραφικό του ρόλο του κόμικ υπερήρωα Birdman στο ομότιτλο μπλοκμπάστερ και των δύο εξίσου δημοφιλή συνεχειών του. Η ενασχόλησή του με τον ρόλο αυτό, κυρίευσε τη ζωή του καθώς ο Birdman είναι πιο γνωστός από τον "Ρίγκαν Τόμσον" τον ηθοποιό. Τώρα, μεσήλικας πια, ο Ρίγκαν προσπαθεί να εδραιωθεί ως αληθινός καλλιτέχνης γράφοντας, σκηνοθετώντας και πρωταγωνιστώντας μαζί με τον καλύτερό του φίλο, τον Τζέικ στο ντεμπούτο του στο Μπρόντγουεϊ, μια μεταφορά της ιστορίας What We Talk About When We Talk About Love του Ρέιμοντ Κάρβερ. Ο ίδιος ποντάρει το όνομά του, ένα όνομα με λίγι καλλιτεχνική φήμη καθώς και όλες του τις οικονομίες και για αυτό το λόγο θα κάνει τα πάντα για να γίνει η παράσταση επιτυχημένη. Καθώς μαζί με τον Τζέικ πλησιάζουν όλο και περισσότερο στην πρεμιέρα, ο Ρίγκαν έχει κάποια θέματα να λύσει: χρειάζεται να βρει αντικαταστάτη για το σημαντικό β' ανδρικό ρόλο τη νύχτα πριν τη δοκιμαστική παράσταση. Προσλαμβάνει ένα γνωστό ηθοποιό του Μπρόντγουεϊ, τον Μάικ Σάινερ για το ρόλο. Ο Σάινερ όμως αποδεικνύεται δύσκολος στη συνεργασία και απειλεί να επισκιάσει τον Ρίγκαν. Επίσης ο Ρίγκαν μπορεί να χρειαστεί να αντιμετωπίσει μία μήνυση, να συμπαρασταθεί στην κόρη του, τη Σαμ, την οποία προσέλαβε ως βοηθό παραγωγής και μόλις έχει βγει από κλινική αποτοξίνωσης. Ακόμα χρειάζεται να καλοπιάσει την κριτικό των New York Times Τάμπιθα Ντίκινσον, η οποία θέλει να χρησιμοποιήσει την οποιαδήποτε δικαιολογία για να θάψει την παράσταση, κάτι που θα οδηγούσε στην καταστροφή. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα του Ρίγκαν ίσως είναι οι ανασφάλειές του, οι οποίες εκδηλώνονται σε αυτόν συνεχώς από τη φωνή του Birdman.


Η ταινία είναι γυρισμένη σε ένα κινηματογραφικό μονοπλάνο σχεδόν σε όλη τη διάρκειά της. Το μοντάζ είναι κρυμμένο πολύ καλά και δύσκολα γίνεται αντιληπτό. Οι σκηνές με την "αόρατη" κάμερα να περιφέρεται πίσω από τους πρωταγωνιστές που βρίσκονται μπροστά σε καθρέπτες, είναι πολύ χαρακτηριστικές.

Τελικά η ταινία, καταλήγει να αποτελεί μια ταινία που "διαβάζεται" από τον θεατή με πολλαπλούς τρόπους, ενώ το ιδιαίτερο τέλος της, ενισχύει αυτή την αίσθηση.

Παίζουν οι: Μάικλ Κίτον,Ζακ Γαλιφιανάκης,Έντουαρντ Νόρτον,Άντρια Ράιζμπορο, Έιμι Ράιαν,Έμμα Στόουν,Ναόμι Γουότς, Μέριτ Γουίβερ, Λίντσεϊ Ντάνκαν, Τζέρεμι Σέιμος.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Re: Birdman (2014)

Και επειδή την είδα μπορώ να πω, πως είναι μια από τις ταινίες της χρονιάς.

Μαύρη αλλά και ταυτόχρονα πολύχρωμη. Ιδιόρυθμη αλλά και με έναν ιδιαίτερο τρόπο ρεαλιστική. Αστεία (όχι κωμική) και δραματική σε ίσες δόσεις.

Η μάχη του αφελούς Εγώ του πρωταγωνιστή σε ένα προσωπικό ολοκληρωτικό πόλεμο ενάντια σε όλα όσα τον ξεπερνούν.

Εξαιρετική αφήγηση. Δεν με μπέρδεψε ούτε μια στιγμή. Δε με κούρασε ούτε δευτερόλεπτο. Η ιστορία αποκαλύπτεται σταδιακά και κυλά ακριβώς όπως και η εικόνα, δηλαδή με ακρίβεια ρολογιού, η μάλλον καλύτερα με τον ρυθμό των τζαζ ντραμς που συνοδεύουν σχεδόν όλες τις σκηνές μετάβασης.

Αριστουργηματική; Επιδεικτική; Δεν ξέρω στα σίγουρα. Μάλλον και τα δύο και νομίζω τελικά πως είναι απλά κινηματογράφος. Εικόνα, ήχος, ιστορία, διάλογοι και ρυθμός στη σωστή αναλογία.

Όλη η ταινία μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Το τέλος της αφήνει χώρο για πολύ συζήτηση.

Δε λέω περισσότερα. Δείτε τη με παρέα. Θα έχει ενδιαφέρον η συζήτηση μετά το τέλος της.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,832
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Birdman (2014)

Τα ειπε ολα ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ....

τι ειπε δηλαδη ο Σωκρατης
- ειδα μια ταινια που με καλεσε να κοιμηθω !

υπαρχουν μονο ταινιες που μας αρεσουν η οχι
και εξηγουμε το γιατι !
εγω δεν ξερω καμμια ταινια που με καλει να κοιμηθω
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,832
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Birdman (2014)

Εγω ξερω μια θρυλικη υπνοκαλεστρα.

Θα επανερθω και για αυτην αν και εχω ετσι κι αλλιως πολυ θετικη προδιαθεση.

δεν χρειαζεται να επανερθεις
εχεις τα monster σου και σε κρατανε ξυπνιο
και κατι αλλο μην ξαναασχοληθεις μαζι μου
οπως κανω και εγω
ευχαριστω
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,004
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Birdman (2014)

δεν χρειαζεται να επανερθεις
εχεις τα monster σου και σε κρατανε ξυπνιο
και κατι αλλο μην ξαναασχοληθεις μαζι μου
οπως κανω και εγω
ευχαριστω

Δεν ασχοληθηκε κανεις μαζι σου.

Σχολιο κανω . Ποιο ειναι το προβλημα .

Εσυ γυρισες την ταινια και προσβληθηκες ?

Θα επανερθω για το Birdman ειπα, φανταζομαι οτι ειναι κατανοητος ο λογος μου.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Re: Απάντηση: Re: Birdman (2014)

τι ειπε δηλαδη ο Σωκρατης
- ειδα μια ταινια που με καλεσε να κοιμηθω !

υπαρχουν μονο ταινιες που μας αρεσουν η οχι
και εξηγουμε το γιατι !
εγω δεν ξερω καμμια ταινια που με καλει να κοιμηθω

Τα ιδια με τον ΣΩΚΡΑΤΗ θα εγραφα. Ξεκινησα με την γυναικα μου να την δουμε, στα 30 λεπτα κοιμόταν στον διπλανο καναπε και εμενα αρχισαν να κλεινουν τα ματια μου στην μια ωρα. Εντυπωσιασμενος απο το trailer, τις καλες κριτικες, περιμενα κατι πολυ καλο. Ξεκινησε με πολυ ωραιο πλανο και τροπο ληψης. Ντυμενη με αφηγηματικη μουσικη (ο ντραμερ στον δρομο) αφηνοντας μια προσδοκια για καποιο ξεδιπλωμα της υποθεσης καποια στιγμη που θα με εκανε να δω αυτο που ειδαν οι κριτικοι. Μετα απο 1 ωρα ανουσιων διαλογων, υπερβολικων χαρακτηρων και μιας υποθεσης που δεν συγκινει τον θεατη, την εκλεισα, πηγα για υπνο , εχοντας στο μυαλο μου να δω πως τελειωνει εστω την αλλη μερα σε fast forward . Τελικα δεν το εκανα και την εσβησα γιατι μου επιανε χωρο για το american sniper.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,832
Ελλαδα
Απάντηση: Birdman (2014)

.
εχω δει 3 ταινιες του Ιναριτου
καμμια δεν με απογειωσε
αλλα ολες κατι εχουν να σου πουν

το Birdman δεν το ειχα στα υπ οψιν
θα το δω ομως απο περιεργεια
μμμμμμμμμ...
οι μισοι κοιμηθηκανε και οι αλλοι ενθουσιαστηκαν
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
Απάντηση: Birdman (2014)

.
εχω δει 3 ταινιες του Ιναριτου
καμμια δεν με απογειωσε
αλλα ολες κατι εχουν να σου πουν

το Birdman δεν το ειχα στα υπ οψιν
θα το δω ομως απο περιεργεια
μμμμμμμμμ...
οι μισοι κοιμηθηκανε και οι αλλοι ενθουσιαστηκαν

Δες ξανα το Opening Night καλυτερα...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,832
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Birdman (2014)

Kαι εγω αυτο πιστευω.Οτι εκεινη ειναι και η καλυτερη ταινια του.Στις επομενες παντα κατι λειπει...

συμφωνω !

ασ περιμενει λοιπον λιγο το birdman ....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σαν το Amores perros καμμιά

Πανο αστα αυτα και φυγε για Νουρί Μπιλγκέ Τσεϊλάν !!!