The Affair [Showtime]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

The_Affair_AVCLUB_GR.jpg


Imdb | Showtime | Arts and the City | Facebook




Η απιστία στο επίκεντρο της νέας ερωτικής σειράς «The Affair»

Τέσσερα χρόνια μετά το In Treatment, το δίδυμο των δημιουργών του, Sarah Treem και Hagai Levi
επιστρέφουν στο τηλεοπτικό ρινγκ με την ερωτική δραματική σειρά «The Affair».

Η σειρά εξερευνά τις συναισθηματικές συνέπειες μιας εξωσυζυγικής σχέσης. Πρόσωπά της ο Noah, ένας Νεοϋορκέζος
δάσκαλος και συγγραφέας που έχει βαρεθεί να βρίσκεται συνεχώς κάτω από τη μπότα του πλούσιου πεθερού του,
και η Alison, μια νεαρή σερβιτόρα που προσπαθεί να ξαναβάλει την προσωπική και οικογενειακή της ζωή σε μια
σειρά μετά από μια τραγωδία.

Το παράνομο ζευγάρι υποδύονται οι Dominic West (John Carter, Centurion) και Ruth Wilson (Luther, The Lone Ranger) ενώ στους
ρόλους των €œ"κερατάδων"€ βρίσκουμε τους Joshua Jackson (Fringe, Dawson's Creek) και Maura Tierney (ER, Forces of Nature).

Το The Affair θα κάνει πρεμιέρα στις 19 Οκτωβρίου στο Showtime.




Να βάλω και κάτι διαφορετικό.. :cool:
Από το Showtime.. μπορεί να είναι κάτι καλό!

Μπορείτε να το δείτε μαζί με την γυναίκα σας..
εάν σας φωνάζει ότι βάζετε μόνο τα δικά σας! :p





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)

Μπορεί να είναι καλό για το είδος του!

Όσες σειρές έχω δει από το Showtime ήταν εξαιρετικές!
8 και άνω θα τους έβαζα!

Homeland, The Borgias, Penny Dreadful, Masters of Sex! :cool:

Να το δεις μαζί με την γυναίκα σου Yperion! :cool:
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The Affair (2014)

To "The Borgias" όντως ήταν εξαιρετικό , και το "Homeland" πολύ καλό , τα άλλα δύο δεν ξέρω είδα μόνο το πρώτο επεισόδιο (δεν με έπεισαν ότι έπρεπε να τα συνεχίσω).

Το συγκεκριμένο δεν μου γεμίζει το μάτι , μπορεί να κάνω και λάθος (έχω πέσει έξω και άλλες φορές πχ. με το True Detective και το Fargo) , έχω πέσει και μέσα όμως πολλές φορές.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)


Μου αρέσουν οι έρωτες στην παραλία.. και οι βόλτες με το ποδήλατο!
Μου θυμίζουν παλιές καλοκαιρινές ιστορίες! :cool:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)



Poster

Χαχαχα.. :p
.. ελπίζω Yperion να έχεις και εσύ μερικές καλές αναμνήσεις! :cool:
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Affair (2014)

Ειδα το πρωτο. Παρα πολυ καλο! Λατρευω dominic west και ruth wilson. Βεβαιως αναμενομενη τετοια ποιοτητα απο τους ανθρωπους που εγραψαν το in treatment.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)

Πιστεύω πως ότι βγάζει το Showtime είναι προσεγμένο κατά πρώτον!
Λίγα και καλά..

Τώρα που τελείωσε το Masters of Sex ξεκίνησε αυτό..
 

dpapav

Senior Member
19 June 2006
583
Αθηνα
Απάντηση: The Affair (2014)

Πραγματικα η σειρα είναι πολυ προσεγμένη. Καλύτερη απ'ότι την περίμενα, σκιαγραφεί με λεπτομέρεια τους χαρακτήρες για να μας βάλει στην υπόθεση. Κι το καστ πολυ καλό νομιζω οτι αξιζει να της δωσουμε μια ευκαιρια. Περιμενω και το επόμενο επεισόδιο για να ψηφίσω αλλα το πρώτο μου άφησε καλές εντυπώσεις.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)

Πολύ καλές οι εντυπώσεις για την σειρά από τους τηλεθεατές, και πολύ υψηλή βαθμολογία και από το metacritic.. (85)!
http://www.metacritic.com/tv/the-affair

H σειρά βέβαια απευθύνεται σε αυτούς που τους αρέσει το είδος.. Δραματική - Αισθηματική - Ερωτική.

Η σειρά αν και έχει ερωτικές σκηνές δεν δείχνει γυμνό..
(Βέβαια εγώ το βρίσκω λίγο "αστείο" να κάνεις sex με τα "ρούχα" :p)

Οι εντυπώσεις μου από το 1ο:
Η σειρά είναι όντως πολύ προσεγμένη, και ακολουθεί ένα ενδιαφέρον σενάριο!

Αφηγείτε την ιστορία της μέσα από 2 (λίγο) διαφορετικές εκδοχές της. (Από τους 2 βασικούς πρωταγωνιστές της..)
Στο 1ο μέρος του επεισοδίου αφηγείται την ιστορία ο ένας και στο 2ο μισό ο άλλος..

Το περιβάλον που εξελίσεται η ιστορία μου αρέσει πολύ.. και έχει και μερικά πολύ ωραία πλάνα της κάμερας..
και μου αρέσει πολύ και η Ruth Wilson! :cool:

Αν την συναντούσα κάπου θα ήταν όντως μεγάλος πειρασμός!! :p

Γενικά την βρίσκω πολύ καλή την σειρά!

 
Last edited:

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Re: The Affair (2014)

Εφτασε στο 4. Πάει αργά, πολύ αργά αλλά μ'αρέσει καταρχήν γιατί η Ruth Wilson είναι καταπληκτική και γιατί ελπίζω ότι θα έχει και πολλά περισσότερα από τη αισθηματική ιστορία που κατέληξε σε δράμα. Η σκηνή στο αμάξι στο τελος του επεισοδίου είναι ο ορισμός του κοψε τις φλέβες σου θα περνάς σίγουρα καλύτερα. Πολλά υποσχόμενος και ο ντεντεκτιβ που λέει ψέμματα στο ζευγάρι
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The Affair (2014)

Είχα δει το πρώτο επεισόδιο και δεν μου φάνηκε ικανή για μεγάλα πράγματα , δυστυχώς έχω ακόμη τις μνήμες από το επίσης δραματικό Leftovers που ήταν εξαιρετικό και σε σύγκριση μου φάνηκε μέτριο. Ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω και το δεύτερο μήπως και πέφτω έξω.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)

Και εγώ έχω μείνει στο 1ο..
μέχρι να μου έρθει κάποια στιγμή όρεξη για lovestory και να το συνεχίσω.. :p
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Affair (2014)

Είδα και το 2ο.. μου άρεσε και αυτό αρκετά! ;)

Για να εξηγήσω καλύτερα την γραμμή που κινείτε η σειρά, να συμπληρώσω στα παραπάνω που είπα και τα εξής..

Ο κάθε πρωταγωνιστής "αφηγείται" καταρχάς την δική του προσωπική ιστορία..
και μιλάει και για την κοινή ιστορία των 2ων τους, με κάποια σημεία διαφορετικά όπως είπα ο ένας από τον άλλο..

Σε 2ο επίπεδο φαίνεται πως έχει συμβεί όμως ένα γεγονός που προσπαθούν να ρίξουν φως ο καθένας με τις αφηγήσεις του.
Έχει δηλαδή και μία αστυνομική πλευρά η σειρά που ίσως έρθει στο προσκήνιο πιο πολύ αργότερα..

Ενδιαφέρουσα γραμμή!
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Re: The Affair (2014)

Εφτασε στο 4. Πάει αργά, πολύ αργά αλλά μ'αρέσει καταρχήν γιατί η Ruth Wilson είναι καταπληκτική και γιατί ελπίζω ότι θα έχει και πολλά περισσότερα από τη αισθηματική ιστορία που κατέληξε σε δράμα. Η σκηνή στο αμάξι στο τελος του επεισοδίου είναι ο ορισμός του κοψε τις φλέβες σου θα περνάς σίγουρα καλύτερα. Πολλά υποσχόμενος και ο ντεντεκτιβ που λέει ψέμματα στο ζευγάρι

Θα συμφωνήσω κι εγώ για την "αργή" εξέλιξη της σειράς που μερικές φορές με ξενερώνει, αλλά γενικά τη βλέπω ευχάριστα. Φαντάζομαι οτι όσο θα ξετυλίγεται η ιστορία της σχέσης των δυο πρωταγωνιστών (και οι λεπτομέρειες του φόνου) θα αρχίζει να τρέχει η σειρά.