Ο τάφος της Αμφίπολης

Ποιος/ποια ετάφη στον τυμβο της Αμφίπολης


  • Total voters
    107

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Οι μεγαλοπρεπείς Σφίγγες, το εσωτερικό του περιβόλου του τάφου και η σφραγισμένη χιλιάδες χρόνια είσοδος του αρχαίου τύμβου - Όλα είναι μελετημένα με γεωμετρική ακρίβεια δηλώνουν οι αρχαιολόγοι που εξηγούν πώς συνδέεται ο «Λέων της Αμφίπολης» με τον τύμβο - Σε λίγες μέρες οι ανακοινώσεις

Όλη τη μεγαλοπρέπεια του μνημείου δείχνουν οι πρώτες φωτογραφίες που δημοσιεύονται από τα ευρήματα στον τάφο της Αμφίπολης.

Οι εντυπωσιακές Σφίγγες στην είσοδο του τύμβου, στέκουν εδώ και χιλιάδες χρόνια φύλακες του εσωτερικού του τάφου, η είσοδος του οποίου παραμένει ερμητικά σφραγισμένη ως σήμερα.

Ο περίβολος του ταφικού μνημείου, σμιλεμένος από μάρμαρο Θάσου είναι τόσο καλοδιατηρημένος που προκαλεί απορία και θαυμασμό. Οι λείες πλάκες που στήθηκαν εκεί για να φυλάξουν από τους ανεπιθύμητους επισκέπτες τον νεκρό είναι η πρώτη εικόνα που αντικρύζει όποιος βρίσκεται στην Αμφίπολη.

Όλος ο κόσμος αναμένει με αγωνία την συνέχεια της ανασκαφής, που θα απαντήσει και στο μεγάλο ερώτημα: Σε ποιον ανήκει ο μεγαλοπρεπής Τάφος της Αμφίπολης;



Σαν να ζούμε ανασκαφή των αρχών του περασμένου αιώνα, δηλώνουν οι αρχαιολόγοι

«Είμαστε στη μέση της ανασκαφής. Κάθε χωμάτινο επίπεδο, κάθε 20 εκατοστά, φέρνει και νέα δεδομένα. Ξέρουμε περίπου το πλαίσιο και τα γενικά στοιχεία. Πληροφορίες θα δοθούν μόλις ολοκληρωθεί η α´φάση της ανασκαφής που θα γίνει σε λίγες μέρες» δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Μιχάλης Λεφαντζής, αρχιτέκτονας της Α´ Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, που συμμετέχει στις ανασκαφές, οι οποίες διενεργούνται στον μνημειακό περίβολο του Τύμβου Καστά, στην αρχαία Αμφίπολη.

«Οι επίσημες ανακοινώσεις, που έχουν γίνει, δίνουν τις απαντήσεις. Ό,τι βρέθηκε είναι η συνέχεια αυτών που ανακοινώθηκαν στα αρχαιολογικά συνέδρια του 2013 και 2014. Στόχος είναι να αποκαλυφθεί ο μνημειώδης κυκλικός περίβολος, που παρόμοιο δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου» επισήμανε.

Μέλος της ανασκαφικής ομάδας, που τάραξε για άλλη μια φορά τα νερά με τις πρόσφατες αποκαλύψεις, ο ίδιος -όπως και η κ. Περιστέρη- τηρεί σιγή ως προς τις τελευταίες. Ωστόσο, κάποια δεδομένα έχουν ήδη δει το φως της δημοσιότητας. Για παράδειγμα, η ανακάλυψη ενός υπερμεγέθους δρόμου που βρέθηκε στον λόφο Καστά, με ωραίους μαρμάρινους τοίχους, σε εξαιρετικό ψευδοϊσόδομο σύστημα, όπως του περιβόλου, καθώς και των δύο μαρμάρινων Σφιγγών, που όπως όλα δείχνουν φυλάνε έναν ξεχωριστό αρχαίο μακεδονικό τάφο, ο οποίος κρύβει ακόμα καλά τα μυστικά του.

Είναι επίσης σημαντικά όσα στοιχεία είναι ήδη γνωστά. Με την ψηφιακή σάρωση του 2013 ανακαλύφθηκε ότι ο περίβολος του τύμβου ήταν ένας ακριβής κύκλος και πως το μνημείο αποτελεί ενιαίο σύνολο με το Λιοντάρι της Αμφίπολης, που βρίσκεται πέντε χιλιόμετρα από τον τύμβο, κοντά στον Ποταμό Στρυμόνα, όπου μεταφέρθηκε περίπου 400 χρόνια από την ανέγερσή του από τους Ρωμαίους για την κατασκευή φράγματος.

«Όλα είναι μελετημένα με αναλογίες και γεωμετρική ακρίβεια, ενώ τόσο το Λιοντάρι όσο και ο τύμβος ανήκουν στην ίδια εργολαβία (σ.σ. κατασκευασμένα από το ίδιο εργαστήριο). Αποτελούν ένα τεράστιο ενιαίο μνημείο, άγνωστο ως σήμερα» επισημαίνει ο κ. Λεφαντζής, προσθέτοντας ότι αισθάνεται περήφανος που επιβεβαιώθηκαν όλα όσα είχε πει περί ενιαίου συνόλου ήδη από το 2012.

Επίσης, εξηγεί γιατί το Λιοντάρι έχει αυτή την όχι τόσο καλοσχηματισμένη όψη: «Επειδή βρισκόταν στην κορυφή του τύμβου, δηλαδή σε ύψος 35 με 40 μ. και σε απόσταση 100 μ. Αν το κάνεις φυσιολογικό δεν φαίνεται κανονικά από μακριά».

Για τον ίδιο και την ομάδα του είναι σαν να ζουν μια ανασκαφή των αρχών του περασμένου αιώνα και όχι του 2014. Επίσης, τονίζει πως αισθάνεται τυχερός που συμμετέχει σε μια τόσο καλά οργανωμένη ομάδα. «Χρειάζεται όμως να μείνουμε λίγο μόνοι από δω και πέρα για να δουλέψουμε πραγματικά. Η δημοσιότητα κάνει κακό. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι σε αυτό που κάνουμε. Είναι δύσκολο έργο» διευκρινίζει.


http://www.protothema.gr/culture/ar...es-fotografies-apo-ta-eurimata-stin-amfipoli/



amfi2.jpg
mapfamfipoli.jpg


amfip-thumb-large.jpg
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
¨ Ωστόσο, κάποια δεδομένα έχουν ήδη δει το φως της δημοσιότητας. Για παράδειγμα, η ανακάλυψη ενός υπερμεγέθους δρόμου που βρέθηκε στον λόφο Καστά, με ωραίους μαρμάρινους τοίχους, σε εξαιρετικό ψευδοϊσόδομο σύστημα, όπως του περιβόλου, καθώς και των δύο μαρμάρινων Σφιγγών, που όπως όλα δείχνουν φυλάνε έναν ξεχωριστό αρχαίο μακεδονικό τάφο, ο οποίος κρύβει ακόμα καλά τα μυστικά του.''




Ωραία πράγματα... Ειπώθηκε για τον τάφο της γυναίκας του Μ Αλεξάνδρου.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Είχες και την αντωνοπούλου χθές το βράδυ στον ΣΚΑΙ,με ένα υφάκι να ''μαλώνει'' τον αρμόδιο υπουργό που είχαν καλεσμένο,γιατί δεν αφήνουν τους δημοσιογράφους να μπούν μέσα στον χώρο. Λές και θα μάθουν αυτοί την δουλειά των αρμόδιων και της αστυνομίας σε τέτοιες περιπτώσεις.

Πάντως θα δούμε ωραία πράγματα....
Ελπίζω να προστατέψει η ελλάδα αυτήν την κληρονομιά,γιατί έχω ακούσει-διαβάσει,διάφορα κατά καιρούς.
 

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Και εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ανεξάρτητα με το ποιος εξουσιάζει , το μνημείο θα πουληθεί για να πληρωθούν τα σπασμένα 30 και βάλε χρόνον.

Και πάλι από τα 900 τόσα δis που χρωστάμε , ούτε 50 δεν θα πουληθεί.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Λογικά θα είναι ασύλητος, οπότε θα δούμε καταπληκτικά πράγματα.
Μου κανει εντυπωση ομως οτι λειπουν τα κεφαλια απο τις δυο σφήκες . Επισης αν το λιονταρι της αμφιπολης ηταν τμημα αυτου του ταφου, που μεταφερθηκε και φτιαχτηκε ακομη και η βαση του απο τμηματα που λειπουν απο τον ταφο της ανασκαφης, υποδηλωνει οτι υπεστει καταστροφες και ισως και βεβηλωση.
Κραταω μικρο καλαθι για το περιεχομενο.
Και εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ανεξάρτητα με το ποιος εξουσιάζει , το μνημείο θα πουληθεί για να πληρωθούν τα σπασμένα 30 και βάλε χρόνον.


Και πάλι από τα 900 τόσα δis που χρωστάμε , ούτε 50 δεν θα πουληθεί.
Να πουλησουμε μνημειο; Θα επρεπε να αρχισουμε με τον Παρθενωνα... Η τουριστικη εκμεταλλευση θα βοηθησει την περιοχη. Αν ειναι του Αλεξανδρου φαντασου ποσοι Σκοπιανοι θα κανουν ουρα για να ερθουν.
 
Last edited:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,839
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Ο τάφος της Αμφίπολης

Και εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ανεξάρτητα με το ποιος εξουσιάζει , το μνημείο θα πουληθεί για να πληρωθούν τα σπασμένα 30 και βάλε χρόνον.

Και πάλι από τα 900 τόσα δis που χρωστάμε , ούτε 50 δεν θα πουληθεί.


μ'αρεσει που εβγαλες και ταριφα 50 δις!
Ποτε και που εχει πωληθει μνημειο και πως αποτιμαται;
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Re: Απάντηση: Re: Ο τάφος της Αμφίπολης

μ'αρεσει που εβγαλες και ταριφα 50 δις!
Ποτε και που εχει πωληθει μνημειο και πως αποτιμαται;

48! Τελευταία προσφορά!
Το τυλίγω? :flipout:
 
Κατα τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να είναι ο τάφος ασύλλητος,οπότε όσοι περιμένουν "θαύματα" όπως είπε ο Haward Carter όταν πρωτοκοίταξε μέσα στον τάφο του Τουταγχαμών,μάλλον θα πικραθούν.Ασύλληπτη η λιθοδομή και το μέγεθος του μνημείου,μακάρι να πρόκειται για το ταφικό μνημείο (έστω και κενοτάφιο) του Αλέξανδρου.
Κατα τα λοιπά,εμετική η επίθεση των παπαγαλακίων κατα του...ΣΥΡΙΖΑ,αιδώς Αργείοι.Δεν επεκτείνομαι στην επίσκεψη του εντολοδόχου της Μεγαλόχαρης γιατί θα κινδυνεύσω με ban για πρώτη φορά μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια.
 

OPTOSTYLE

Established Member
30 September 2006
296
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Re: Απάντηση: Ο τάφος της Αμφίπολης

ειπώθηκε κάτι από τους αρμόδιους για τον λόγο που λείπουν τα κεφάλια από τις σφήκες?


Υπηρχε απο την αρχαια Αιγυπτο κατι παραπλησιο...για να μην "μιλησουν"και πουν οτι υπηρξε πιο αξιος η ανωτερος απο αυτον που ειναι θαμμενος εκει
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Α οντως ειναι εξ'αρχης ακεφαλες οι σφηκες δηλαδη ?

Νομιζα οτι εχουν ακρωτηριαστει. Αν ειναι ετσι υπαρχουν ελπιδες να μην εχουν περασει τυμβωρυχοι απο αυτον τον ταφο.