Ακουστικά για τηλεόραση

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Μετά από ψάξιμο του forum , ελπίζω αυτή εδώ η κατηγορια που βρήκα να είναι η σωστή για την απορία μου.

Λοιπόν.
Επειδή παρακολουθώ μανιωδώς τηλεόραση , τα ΑΣΥΡΜΑΤΑ δεν θα με βολέψουν.
Κάθε τρεις και λίγο θα πρέπει να τα φορτίζω.
Οποτε ( εκτος αν ξέρετε ακουστικά με μεγάλη αυτονομία μπαταρίας και σύντομο χρόνο φόρτισης ) θα ήθελα ακουστικά 6 ΜΕΤΡΟΝ , καλώδιο που να φτάνει τα 5-6 μετρα , σας παρακαλώ , αν γνωρίζετε αν υπάρχουν τέτοια ακουστικά θα ήταν καλο.
Έστω 4 μετρα αν γίνετε , το θέμα είναι ότι έχω ένα επιπλάκι με ροδάκια και η τηλεόραση είναι εκεί πάνω και τι φέρνω κολλητά στο κρεβάτι μου , αλλα από το βύσμα της τηλεόρασης μέχρι το μαξιλάρι ( κεφάλι μου ) η απόσταση είναι μεγάλη αν και δεν έχω μέτρηση , γιαυτο σας παρακαλώ θέλω τα πιο μακριά ακουστικά...


Έπειτα ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ , θα ήθελα τα ακουστικά να έχουν ΜΟΝΩΣΗ , να ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ προς τα exw , να ακούω ΜΟΝΟ ΕΓΩ και σε τρίτη μοίρα έρχεται η ποιότητα του ήχου που θα ήθελα επίσης να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη.


BUDGET 50 EURO.


Ευχαριστώ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παιδιά το μέτρησα , χρειάζομαι τρία μετρα καλώδιο , ύπαρξη κάτι υπόψη ?
Thanks...
 
Last edited by a moderator:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Αγορά Ακουστικών για τηλεόραση/PC , HELP Please... !!!

Με μια οποιαδήποτε προέκταση,κάνεις δουλειά σου χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψεις τίποτα άλλο.
Ρίξε εδώ μια ματιά.
 

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Re: Αγορά Ακουστικών για τηλεόραση/PC , HELP Please... !!!

A , ωραία υπάρχει προέκταση , ευχαριστώ πολύ.

Μήπως τώρα... Έχετε να μου προτείνεται έως 50 EURO κάποια καλά ακουστικά από θέμα ποιότητας ήχου ?
Δεν ξέρω τι κινείται στην αγορά και θα το εκτιμούσα πολύ.

Θέλω να έχουν καλο μπάσο και γενικά ο ήχος να είναι καλός , αν υπάρχουν ακουστικά 5.1 στα 50 euro θα ήταν καλο , ειδάλλως ότι άλλο υπάρχει με όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο.

Σας ευχαριστώ και πάλι...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και αν γίνετε να έχουν και μικρόφωνο....( Sorry αλλα το θέλω για Skype μέσο της smart tv , ελπίζω να λειτουργήσει ).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχω βάλει στο μάτι αυτά : http://www.skroutz.gr/s/4422721/Sony-Wireless-Stereo-Headset-2-0-PS4-PS3-PS-Vita.html
Τι λέτε? ( από θέμα ποιότητας ήχου )...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Αγορά Ακουστικών για τηλεόραση/PC , HELP Please... !!!

Αυτά έρχονται σε κόντρα με 2 προυποθέσεις σου.
Είναι ασύρματα και 80+ ευρώ... :)
 

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Re: Αγορά Ακουστικών για τηλεόραση/PC , HELP Please... !!!

Για αυτό και είπα να αγοράσω τα ενιακαναλα MDR-HW700DS >.>

Sony MDR-ZX310ΑP Έχουν και μικρόφωνο
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

παιδια γεια σας,

ψαχνω για ακουστικα ειτε ψηρες ειτε απο τα αλλα που πιανουν ολο το αυτι.
η χρηση θα γινετε ως εξης.
επειδη το βραδι η γυναικα κοιματε νωρις και εγω θελω να δω κατι στην τηλεοραση αναγκαζομαι να σβηνω τον ηχο και δυστηχως δεν ευχαρηστιεμαι αυτο που βλεπω.
οποτε χρειαζομαι ακουστικα τα οποια ομως να εχουν το χαρακτηριστικο οτι ενω εγω ακουω ο ηχος να μην ενοχλει την γυναικα που κοιματε διπλα μου.
ακομα υπαρχει η επιλογη για ασυρματα ακουστικα? εγω βλεπω απο αποσταση 3 - 3.5 μετρων και επειδη θα πρεπει να ειμαι αθορυβος για να μην ενοχλω θα προτιμουσα χωρις καλοδιο εαν γινετε, η τηλεοραση ειναι μια καινουργια samsung και ο ηχος βγαινει απο εναν denon x-1000 ενω και οι 2 συσκευες ειναι συνδεδεμενες με το λαπτοπ, ενω υπαρχει και ασυρματο Internet στο δωματιο (δεν γνωριζω αν χρειαζονται αυτες οι πληροφοριες απλα τις γραφω για δικη σας διευκολυνση ωστε να μπορεσετε να με βοη8ησετε).

δεν εχω χρησημοποιηση ποτε ακουστικα στο παρελθον οποτε συγγνωμη για τυχον αστοχες αποριες μου..
σας ευχαριστω!!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: ευτυχως που παρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

παρότι η ηχητική ποιότητα, όταν υπάρχει ενσύρματη σύνδεση, είναι καλύτερη από τις ασύρματες λύσεις, είναι λογικό ότι στην περίπτωση σου βολεύει κάτι σε blue-tooth (που υποθέτω ότι διαθέτει η σύγχρονη τιβι σου ή ο ενισχυτής σου ...

μια εταιρεία που συμπαθώ για τον πολύ καλό λόγο ποιότητος προς τιμή, είναι η Φίλιπς ... για τον λόγο που τα χρειάζεσαι δεν απαιτείται κάποια κορυφαία υλοποίηση, οπότε με αυτά θα είσαι μια χαρά :http://www.skroutz.gr/s/4207413/Philips-SHB7000.html
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Re: ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!!
η τηλεοραση εχει ασυρματη συνδεση στο δικτυο αλλα ο ενισχυτης (ολα ειναι συνδεδεμενα επανω με hdmi) ο οποιος παραγει ολους τους ηχους (λειτουργει σαν homecinema) δεν συνδεεται ασυρματα αλλα ειναι συνδεμενος στο μοντεμ με ethernet.
οσο αφορα το οικονομικο δεν βαζω απαραιτητα καποιον περιορισμο,απλα επειδη εχω δει κατι τρελες προσφορες στο massdrop το site θα μπορουσα να τσιμπησω οποιαδηποτε καλη προσφορα που θα τυχει σε κοντινο χρονικο διαστημα απο εκει η καπου αλλου που ισως ξερει καποιος φιλος απο εδω?
επισης αν δεν κανω λαθος στα ακουστικα γινονται συχνες προσφορες?
ευχαριστω και παλι!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

Σε αυτές τις κατηγορίες τιμής δεν έχει νόημα να μην ψωνίζεις από Ελλάδα.... μπορεί να είναι λίγα ευρώ παραπάνω, αλλά έχεις εγγύηση κλπ. ....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το massdrop είναι αμερικανικό και ελλοχεύει ο κίνδυνος τελωνείων, κλπ....
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Re: ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

ωραια,καταλαβα το σκεπτικο σου και ειμαι μαζι σου.
οσον αφορα το οτι ο ενισχυτης δεν υποστηριζει wifi παρα μονο καλοδιακη συνδεση σε montem μεσο ethrnet μας κανει η παραπανω επιλογη που προτεινες?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

Το wifi δεν εχει σημασία.... το θέμα είναι η τηλεοραση σου να έχει δυνατότητα σύνδεσης bluetooth...
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Re: ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

Το wifi δεν εχει σημασία.... το θέμα είναι η τηλεοραση σου να έχει δυνατότητα σύνδεσης bluetooth...

το οτι η τηλεοραση συνδεεται με τον ενισχυτη και απο 'κει παραγεται ο ηχος δεν εχει σημασια?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: ευτυχως που υπαρχετε & εσεις μια καταπληκτικη κοινοτητα για εμας τους αρχαριους.

όχι ... όταν είσαι στο κρεβάτι και η σύζυγος δίπλα κοιμάται θα τον έχεις κλειστό τον ενισχυτή ... θα σου δίνει ασύρματα ήχο η τηλεόραση (αν βέβαια υποστηρίζει αυτό το χαρακτηριστικό) ... αν όχι δες κλασσικά ασύρματα με πομπό ... βρωμάει ο κόσμος από μοντέλα ... όπως σου είπα, για τον λόγο που τα χρειάζεσαι (άρα όχι ιδιαίτερες ηχητικές απαιτήσεις) όλα μια χαρά είναι ...
 

the_observer

New member
7 February 2013
13
Ακουστικα για τηλεοραση

Γεια χαρα σε ολους,

Το θέμα περιλαμβάνει διάφορες κατηγορίες όποτε αν έχω ποστάρει λάθος ,παρακαλώ τους admin να μεταφέρουν το ποστ στη σωστή κατηγορία.

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω ακουστικά για να βάλω στην τηλεόραση (μια Samsung smart 3d tv) γιατί έχω μικρό παιδί (οι μπαμπάδες θα καταλάβουν).

Απ' ότι έχω διαβάσει/καταλάβει (και διορθώστε αν έχω λάθος) αυτό μπορεί να γίνει με τους εξής τρόπους :

1.Ακουστικά με καλώδιο τα οποία θα μπουν στο headphone βύσμα της TV
2.Ασύρματα ακουστικά
3.Βluetooth ακουστικά

Το 1. το απορρίπτω γιατί η TV είναι μακριά για καλώδιο και για τα υπόλοιπα έχω τις εξης απορίες :

Στο 2. θα έχω ήχο και από τα ηχεία της TV? ή θα πρέπει να είμαι βάλε βγάλε βύσματα ?

Για το 3. που το θέωρω μάλλον την καλύτερη επιλογή , δέχεται η Samsung μόνο δικά της bluetooth ακουστικά (που θα πρέπει να αγοράσω) ή ότι να ναι? Επίσης θα μπορώ να έχω ήχο και από τα ηχεία (να γλυτώσω το βάλε βγάλε)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας να διαβάσετε αυτο το post.

Φιλικά,
the_observer.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Re: Αγορά over-ear ακουστικών.

Παίδες, για να μην ανοίγω νέο θέμα, είμαι και εγώ σε αναζήτηση ακουστικών, μάλλον over-ear. Τα θέλω κυρίως για να βλέπω τηλεόραση όταν κοιμούνται τα παιδιά, ή όταν παίζουν δίπλα και κάνουν θόρυβο και δεν θέλω να δυναμώνω τον ενισχυτή και γίνεται βαβούρα στο σπίτι, για μουσική σπανιότερα. Απαραίτητο κριτήριο είναι να είναι γερά, καλή κατασκευή γιατί καθώς θα περιφέρονται στο σαλόνι δίπλα σε παιδιά μπορεί να φάνε καμία. Δεν έχω τρελές ακουστικές απαιτήσεις, όταν ακούω ποιοτική μουσική χρησιμοποιώ τα ηχεία μου. Θέλω επίσης να έχουν μακρύ καλώδιο τουλάχιστο 3μ για να φτάνει από τον AV στον καναπέ. Ταβάνι στο κόστος τα 150 ευρώ εδώ στην Γερμανία. Παλιότερα είχα βάλει στο μάτι τα DJ ακουστικά Pioneer HDJ-2000 που έχω ακούσει πως είναι πολύ γερά, ώστε να τα χρησιμοποιώ περιστατικά και σε κανένα πάρτι, αλλά πλέον το σπορ σπανίζει οπότε νομίζω καλύτερα να πάω σε κάτι πιο Hi-Fi. Από αυτά που έχετε προτείνει πιο πάνω βλέπω τα εξής:

AKG K702 - 155 ευρώ
AKG K612 Pro - 99 ευρώ
Sennheiser HD 598 CS - 129 ευρώ
AKG K240 MK II - 85 ευρώ
Sennheiser Momentum On-Ear G - 139 ευρώ
Audio Technica ATH-M50x - 149 ευρώ
Focal Spirit One S - 109 ευρώ
UltraSone HFI-780 - 125 ευρώ

Τι λέτε ποιο είναι καταλληλότερο για την περίπτωσή μου; Εννοείται πως όσο φτηνότερο μπορεί να μου βγει τόσο καλύτερα.

Υπάρχει κάτι άλλο να κοιτάξω; Επίσης δεν ξέρω αν θα πρέπει να κοιτάζω και ασύρματα, αν και από ότι έχω καταλάβει τα bluetooth δεν συνδέονται σε ενισχυτή, μόνο RF που δεν το βλέπω και πολύ ζεστά να έχω μια συσκευή επιπλέον RF transmiter στον χώρο μου.

Ευχαριστώ
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Re: Αγορά over-ear ακουστικών.

Κάποια βοήθεια κανείς στο ερώτημα μου;
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλησπέρα.

Για την χρήση που θα κάνεις θες 4 πράγματα.

1)Να είναι κλειστού τύπου οπωσδήποτε (για να έχει χαμηλές διαρροές να μην κάνεις φασαρία)
2)Να είναι άνετο γιατί π.χ μπορείς να δεις μια ταινία/μια εκπομπή που θα διαρκέσει πολύ ώρα
3)Να είναι σχετικά ευκολοδήγητο (δεν ξέρω τον ενισχυτή σου αλλά φαντάζομαι όσο πιο ευκολοδήγητο τόσο το καλύτερο)
4)Να έχει μακρύ καλώδιο όπως είπες

Με τα παραπάνω κριτίρια ξεχνάς τα
AKG K702
AKG K612 Pro
(Είναι ανοιχτού τύπου)

Δώσε μας λίγο χρόνο να το ψάξουμε για προτάσεις.
Σημαντικό στοιχείο είναι ότι η νούμερο ένα ανάγκη σου δεν είναι η ηχητική ποιότητα(δεν καίγεσαι για αυτήν ακούγοντας TV) αλλά η απομόνωση(οι χαμηλές διαρροές).
Τα 150 ευρώ σε υπερκαλύπτουν και ίσως να είναι και πολλά κιόλας.

Για ασύρματα ακουστικά μπορείς να διαβάσεις το νήμα "Μας το κόψανε...το καλώδιο"
Και για γενικά κλειστά ακουστικά μπορείς να διαβάσεις το "Κλειστά ακουστικά"
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Θεωρω οτι το 240 μκ2 θα την κανει την δουλεια του εφοσον ομως σε βολεψει ως εφαρμογη και ανεση...τα εχω τα χαιρομαι και τα εχω καταευχαριστηθει αλλα εχοντας μεγαλα πτερυγια στα αυτια μετα απο λιγη ωρα λογο με ενοχλουν...αυτο ισχυει μονο για μενα καθως τα αυτια μου ειναι μεγαλα

Θεωρω οτι θα σε βολεψουν μια χαρα καθως δινουν μεγαλο μερος της αποδοσης τους χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις και εχοντας 2 καλωδια θα σε βολεψουν απιστευτα

Επισης ως semi open εχουν ελαχιστη διαρροη προς τα εξω αλλα και σε κρατουν σε επαφη με το περιβαλλον οσο πρεπει για να ξερεις το γινεται γυρω σου

Απο αποψη τιμης δε, ειναι ευκαιρια
Εχουν ομως ενα σοβαροτατο μειον
Υπαρχει ενδεχομενο να σου αρεσουν οι ακροασεις περισσοτερο απο το συστημα σου, ειδικα εαν εχεις καλη πηγη και εναν αξολογο ενισχυτη....αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...χαχαχα