Αγορά νέου ενισχυτή ή..."νέου" demo?

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Την παρασκευη 29/08/2014 πηγα σε γνωστο καταστημα της Αθηνας (θα αναφερω το καταστημα οταν εξακριβωσω την ακριβεια των ισχυρισμων μου) για να παρω εναν ενισχυτη Pioneer...

Μετα απο συζητηση με τον πωλητη μου προτεινε κατι καλυτερο σε Yamaha (RX-V675) και το ειχε ετοιμοπαραδοτο. Πληρωσα τις μετρητοις και παρελαβα το κουτι "σφραγισμενο" και εφυγα για επαρχια οπου και μενω.

Λογω υποχρεωσεων δεν ειχα βρει χρονο, και σημερα τυχαια παρατηρησα οτι στο χαρτινο κουτι εχει αφαιρεθει (κοπει) το ταμπελακι που αναφερει το serial number. Ανοιξα το κουτι και δεν βρηκα επισημο χαρτι εγγυησης απο Νακα, αλλα μονο ενα φυλαδιο που αναφερει την εταιρεια "GM Electronics-Μανωλοπουλος Γεωργιος Μονοπροσωπη ΕΠΕ" για εγγυηση.

Κατι δε μου αρεσε και προχωρησα να δω τον ενισχυτη προσεκτικα. Στο πισω μερος δεν αναγραφετε sn (ειναι δυνατον?) και οσο μπορεσα να δω εχει ενα ελαχιστο σημαδι στα πλαγια... Επισυναπτω σχετικες φωτο και παρακαλω για τις γνωμες σας.

Απο οσο καταλαβαινω δεν προκεται για νεο προιον αλλα για "demo/refurbished"?

Πριν φυγω ειχα ρωτησει τον πωλητη για τυχον θεματα στην εγγυηση και μου ειχε αναφερει οτι ειτε του το παω πισω και το στελνει αυτος ειτε παω στο Νακα απευθειας, δε μου ανεφερε τιποτα για μηχανημα demo (αν ειναι...)

IMG_3484.jpgIMG_3485.jpgIMG_3486.jpgIMG_3487.jpg
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,620
Κατα παραδοξο τροπο, οσο κι αν γκουγκλαρησα για να δω s/n στον ενισχυτη, σε καμια φωτο δεν υπαρχει! Μηπως να παρεις τηλεφωνο στο Νακα να ρωτησεις; Και φυσικα ενα ακομη εκει απο οπου τον πηρες και να τους πεις τα ιδια με οσα γραφεις με απαιτηση επιστροφης/αντικαταστασης.
Τον ακουσες καθολου; λεω να παω κι εγω σε περασμενο μοντελο...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Αυριο πρωι φυσικα και θα παρω τον Νακα τηλεφωνο, αλλα δε νομιζω να υπαρχει προιον Consumer Eletronics που να πουλιεται χωρις SN! Μαλλον για demo ή refurbished ειναι... Οχι δε τον ακουσα καθολου, απο τα νευρα μου :)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Ο Μανωλοπουλος, αν δεν κάνω λάθος, ειναι το service της Pioneer.

Μια φορά που είχε τύχει να τους πάρω τηλ. ηταν σαν να μιλάγα με τσοπανους απο βουνό.

Υποψιάζομαι ότι, λόγω κονε με τα σέρβις, η κάνει δικές του εισαγωγές η προωθεί refurbished / επισκευασμένους.

Σε κάθε περίπτωση, θα εμενα μακρυά.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,868
Να τον γυρισεις πισω κ να μας πεις κ το ονομα του μαγαζιου αν και εχω ψιλοκαταλαβει πιο μπορει να ειναι....
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Εννοειται οτι θα τον γυρισω πισω, απλα πρεπει παλι να κατεβω αθηνα και να επιβαρυνθω τις βενζινες...

Αυριο θα σας πω τα νεοτερα...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Αυριο θα μιλησω με το καταστημα και οταν ξεδιαλυνω τα πραγματα θα ποσταρω παιδια, να δωσω ενα 0.01% να εγινε "λαθος" πριν πω οτιδηποτε ακομα.... Απλα θεωρω απαραδεκτο να πουλαει καποιος demo/refurbished για καινουργιο χωρις να στο πει φυσικα ωστε να αποκομισει το σχετικο οφελος...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εύχομαι καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα..

Μετά σου λένε αγόραζε από Ελλάδα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δυστυχώς κάποιοι εισαγωγείς και αντιπρόσωποι ζούν ακόμη στον κόσμο τους
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Ο υπαλληλος που μου τον "πουλησε" λειπει σημερα με ρεπο και αυριο το πρωι που θα ερθει θα δω τι θα μου πει, ενας αλλος κυριος δε θελησε να τοποθετηθει επι του θεματος το μονο που μου ειπε ειναι οτι "...ο ενισχυτης εχει κανονικα 2 χρονια εγγυηση..." (απο ποιον ηθελα να ξερω).

Με το Νακα μου ειπαν οτι το γνωριζουν το θεμα και οτι το εχουν ξανακουσει και αλλη φορα να πουλιεται προιον Yamaha χωρις serial number... Τους τονισα οτι πρεπει να κανουν ενεργειες για να προστατευουν οι καταναλωτες, δε φταιμε σε τιποτα εμεις να τρεχουμε με τον καθενα που θελει να κανει τα δικα του...

Για να δουμε αυριο τι θα γινει...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Ο Νακας δλδ ειπε ότι δεν είναι δική του εισαγωγή;

Σε κάθε περιπτωση, το όνομα του καταστήματος δεν είναι κακο να το ξέρουμε από τωρα.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Ο Νακας δλδ ειπε ότι δεν είναι δική του εισαγωγή;

Με το service του Νακα που μιλησα, εννοειται οτι ξερουν την κατασταση και ηξεραν και ποιος κανει αυτη την δουλεια πριν τους το πω εγω... Μου ειπαν σαφεστατα οτι δε με καλυπτουν στην εγγυηση και οτι δε ξερουν απο που ειναι και πως βρεθηκε τετοιο προιον στην Ελλαδα. Τους την ειπα και ασχημα οτι θα επρεπε να κανουν ενεργειες να μην συμβαινει αυτο γιατι το δικο τους ονομα (εννοω της Yamaha) "βλαπτει" και οσο για το τι απαντηση πηρα...δε θα την σχολιασω...

Σε κάθε περιπτωση, το όνομα του καταστήματος δεν είναι κακο να το ξέρουμε από τωρα.

Οταν ερθει η ωρα ολα θα γινουν...με την σειρα τους!
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Εγινε η επαφη με το εν λογω καταστημα και αφου πηγα το προιον πηρα στο ακεραιο το συνολο των χρηματων που εδωσα.... Τελος καλο ολα καλα, ευτηχως!

Για την ιστορια προς Σταυρο του Νοτου μερια δε ξαναπαω μερα...μονο νυχτα! :)

PS. Στα ιδια χρηματα περιπου πηρα απο amazon.de το επομενο μοντελο (RX-V775) , αναμενεται συντομαααα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
E μα κι εσύ βρε παιδάκι μου δεν διάβαζες Καββαδία που έλεγε να φοβάσαι τ' άστρα του νοτιά; :rolleyes:

Δεν πειράζει, καλύτερα έτσι. Έχει και multipoint μέτρηση ο 775 πέρα από τη δεύτερη έξοδο HDMI που είναι πάντα χρήσιμη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Επίσης χρήσιμο θα ήταν να μας πεις όταν με το καλό φτάσει ο ενισχυτής, κατά πόσο σε "εκφράζει ηχητικά" ο συνδυασμός του με τα zensor. θα είναι ενδιαφέρον να ξέρουμε πως τα ευφωνικά Zensor ταιριάζουν με έναν ενισχυτή που δεν είναι των άκρων ψηλά και χαμηλά.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Οταν παραλαβω και συνδεθουν ολα θα αναφερω εντυπωσεις, υπαρχει καποιο υλικο αναφορας για αναπαραγωγη σε ψηφιακη μορφη?

Στα 470 που εκανε ο 675, σαφεστατα καλυτερη futureproof επιλογη ο 775 για μολις 20 ευρω παραπανω...νομιζω:ears: