Γνωμες για χρωματικη επεξεργασια βαφτισης

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Μετά από μία βάφτιση που είχα το καλοκαίρι (όπου μας πουλησε ο επαγγελματιας) ήρθε η ώρα της επεξεργασίας.

Σκοπός μου να εβρισκα ενα χρωματικο προφιλ που να χρησιμοποιούσα σε ολες μεσω lightroom,
να περνουσα ενα γρηγορο χερι μικροδιορθωσεις (highlights, exposure, contrast, κτλ)
και μετα απλα να επεξεργαζομουν επιπλέον λιγες μονο που θα ξεχωριζαν.

Ηθελα τη γνωμη σας για το χρωματικο τονο που θα ταιριαζε σε ενα τετοιο γεγονός για μαζική χρήση.
Κατι πιο φυσικο που να αναπαριστα τα πραγματικα χρωματα ή καποια μεταφορα προς τα ροζ ή τα μπλε για να δωσει μια ατμοσφαιρα.
Δεν θελω να καταληξει σαν υπερ-επεξεργασμενο φιλτρο στο Instagram (κατι τετοιο δε θα ταιριαζε σε 300+ φωτογραφιες).

Εδω ειναι διαφορες εκδοσεις jpeg (μαξ μεγεθος 3ΜΒ) με μικρες διαφορες.
Για πειτε μου τη γνωμη σας τι να διαλλεξω:
https://www.dropbox.com/sh/13pelhhodehd5tn/AADXacQyZ4c8Inw14uQ0bYXua?dl=0
 

Sonic

Supreme Member
25 November 2012
6,370
Γουκόγιαφκα εν Kashyyyk
Το 1, έχω την εντύπωση ότι έχει και πιο "φυσικά" χρώματα από τις άλλες, χωρίς, επίσης, πολύ "σκοτεινίλα". Πάντως από εξοπλισμό, δεν έχετε θέμα, όπως βλέπω!
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για τη γνώμη σας.
Το (1) είναι το μόνο που έφτιαξα τελείως μόνος στα γρήγορα χωρίς κανένα preset.
Τα υπόλοιπα είναι preset. Και εμένα να πως την αλήθεια μόνο λίγα μου άρεσαν που έχουν μία μεταφορά προς τα μωβ (τα 7 και 13 ).
Αλλα επειδή δεν είμαι συνηθισμένος σε βαφτίσεις είπα να ρωτήσω.

Απο εξοπλισμό όχι μια χαρά είμαι. Η Sony δική μου και η Nikon της αδερφής μου διαθέσιμη όποτε την χρειαστώ. Αλλά τη μεγάλη διαφορά τελικά την κάνουν τα φλας με τις ομπρελες που έχω :)