banana plugs

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Τελικά πόσο ακούγονται οι διάφορες μπανάνες σε ένα καλώδιο ηχείων?

Αξίζει τον κόπο να πληρώνει κανείς 50-60 ευρώ το τεμάχιο μόνο για τις μπανάνες? Που αρχίζει και που τελειώνει η λογική?

Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια οικονομική λύση?

Το νήμα πιθανόν να έπρεπε να το έχω ανοίξει στο hi fi και όχι στο hi end, αλλά είπα να δώσω περισσότερη βάση στα λεγόμενα των συμφορουμίτων που ασχολούνται με την εν λόγω κατηγορία γιατί θεώρησα ότι θα πάρω πιο σφαιρική άποψη. Σε διάφορα νήματα έχω πετύχει σχετικές συζητήσεις αλλά πουθενά κάτι συγκεντρωμένο. Θα με ενδιέφερε να μοιραστώ τις εμπειρίες σας σχετικά με τα εν λόγω αντικείμενα που για κάποιους είναι φετίχ, για άλλους ουσία και για κάποιους άλλους κοροιδία. Δεν επιδιώκω σε ένα thread γεμάτο flames. Σε ένα συμπέρασμα θα ήθελα να καταλήξω και προφανώς να προχωρήσω σε αγορά.

Και ναι, εντάξει, προφανώς η καλύτερη μπανάνα είναι η ανύπαρκτη μπανάνα.
 
παλιά που αλλάζαμε μηχανήματα σαν τα πουκάμισα ήταν λογικό να έχουμε μπανάνες, δίχαλα κλπ και ψάχναμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα.

Επίσης στα στούντιο ακροάσεων είναι λογικό να πρέπει να υπάρχουν.

Σήμερα ποιος ο λόγος να έχει κάποιος μπανάνες στα ηχεία-ενισχυτή του σπιτιού του?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
παλιά που αλλάζαμε μηχανήματα σαν τα πουκάμισα ήταν λογικό να έχουμε μπανάνες, δίχαλα κλπ και ψάχναμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα.

Επίσης στα στούντιο ακροάσεων είναι λογικό να πρέπει να υπάρχουν.

Σήμερα ποιος ο λόγος να έχει κάποιος μπανάνες στα ηχεία-ενισχυτή του σπιτιού του?

Συμφωνώ.
Αρκεί να έχει εξασφαλιστεί η μη-οξείδωση (με καλάι,κλπ...)
Αν πάλι είναι ανάγκη,μόνο αυτές που είναι locking με εμπνέουν,μάλλον παραξενιά μου,δεν έχω εξήγηση πλην της καλής επαφής.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εγω στα DIY καλωδια μου βαζω τις γνώστες Ζ (σε στυλ Nordost). Ακριβες δεν ειναι. Αλλα παλι εχω ενα θεμα με τα καλωδια και λεφτα δεν δινω ευκολα (ολα μου τα καλώδια κοστιζουν οσο μια απο τις φτηνες κεφαλες μου).
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Σε ένα ζευγάρι Martin Logan που είχα παλαιότερα είχα πειραματιστεί λίγο με τις μπανάνες. Τις έβγαζα, τις έβαζα αλλά τελικά δεν μπορούσα να εντοπίσω κάποια διαφορά. Αυτές ήταν φτηνές όμως.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Oι DELTRON ειναι για μενα πολυ καλες και οικονομικες.
One-piece, καλη επιχρυσωση 5 micron, με βιδα η κολλητα, σφικτη επαφη και χωρανε αρκετα χοντρα καλωδια.
Τις χρησιμοποιω πανω απο 30 χρονια.
Mε βιδα αυτες http://www.compassaudio.co.uk/Gold-Deltron-Plugs-Large-Solder-Bucket-p/delglsb04.htm
Προσωπικα προτιμω χωρις βιδα συνηθως και crimping.Και λιγο θερμοσυστελλομενο με epoxy για προστασια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

καλη επιχρυσωση 5 micron...

Μια διορθωση, 0.5 micron ειναι το σωστο !!!!!
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: banana plugs

Εγω στα DIY καλωδια μου βαζω τις γνώστες Ζ (σε στυλ Nordost). Ακριβες δεν ειναι. Αλλα παλι εχω ενα θεμα με τα καλωδια και λεφτα δεν δινω ευκολα (ολα μου τα καλώδια κοστιζουν οσο μια απο τις φτηνες κεφαλες μου).

Παναγιώτη με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο,μία από τα ίδια και εγώ
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,053
Τελικά ακούγονται? Βελτιώνουν, υποβαθμίζουν, θέλουν ταίριασμα με ηχεία ενισχυτή , η είναι σταθερής ποιότητας? Η είναι μόνο το πρακτικό μέρος τις υπόθεσης βαλε – βγάλε? Δεν κατάλαβα? Κανείς δεν έδωσε ακόμα ξεκάθαρη απάντηση :angel:
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: banana plugs

Τελικά ακούγονται? Βελτιώνουν, υποβαθμίζουν, θέλουν ταίριασμα με ηχεία ενισχυτή , η είναι σταθερής ποιότητας? Η είναι μόνο το πρακτικό μέρος τις υπόθεσης βαλε – βγάλε? Δεν κατάλαβα? Κανείς δεν έδωσε ακόμα ξεκάθαρη απάντηση :angel:

Εγώ προσωπικά που εδώ και χρόνια δεν αυθυποβάλλομαι,δεν ακούω διαφορά,κρίνω ότι είναι πρακτικό και αισθητικό το θέμα,θεωρώ όμως ότι καλύτερα το καλώδιο να είναι γυμνό.
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
εγω αναγκάστικα λογο του Rotel RMB-1095 που δεν εχει τρυπα στις μπορνες για να μπη γυμνο το καλωδιο και αγορασα απο ebay τις Νakamichi σε Z type και εγω.... http://www.ebay.com/itm/4Pc-Nakamic...=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item35dba87d3a και εκανα την δουλεια μου...και στα ηχεια τα καλωδια τα εχω γυμνα...
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: banana plugs

Αν κάτσω να ταιριάξω και τις μπανάνες με ηχεία και ενισχυτή, στο τέλος θα βρεθώ στον ψυχίατρο..... :nurse:

χαχαχαχαχα,μ'έκανες και γέλασα βρε Πέτρο,άσε που το Δαφνί δεν φτάνει γιά όλους εμάς!!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
θέλουν ταίριασμα με ηχεία ενισχυτή , η είναι σταθερής ποιότητας?

Δεν ειναι θεμα ταιριασματος με ηχεια/ενισχυτη και δεν ειναι σταθερης ποιοτητας.
Απο την ποιοτητα ,κυριως κατασκευης, εξαρταται η καλη επαφη με το ιδιο το καλωδιο αλλα και τα μηχανηματα, που, κατα προεκταση μπορει να επηρεασει θετικα η αρνητικα το ηχητικο αποτελεσμα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πάντως όσο καλή επαφή κι αν είναι,δεν παύει να είναι ακόμα μια επαφή.
Βολική μεν,λύνει χέρια σε συχνές αλλαγές,αλλά σίγουρα κάτι προσθέτει ή αφαιρεί.

(κι αν έχει κανείς τόσα κομμάτια στην αλυσίδα σαν εμένα,κόβει απ´όπου μπορεί... :flipout:)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
AUDIOLYTIC στις παραπάνω μπανάνες 4mm που ανέφερες θα χωρέσει το 6mm της van damme?

http://www.van-damme.com/25.html

Φανταζομαι θα εννοουν 6mm2.
Στις deltron εχω βαλει μεχρι 5.5mm2 (vdh cs10 / 10AWG) και χωρεσε ευκολα και εγινε και το crimping τελεια.Πιστευω οτι θα χωρεσει οριακα.