Optoma hd141x

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikosvaiou

New member
17 August 2014
43
βολος
Καλησπερα σε ολο το forum...
Μεχρι πριν λιγες μερες ελεγα να παρω τον optoma hd131xe ομως ειδα οτι εχει βγει ο αντικαταστατης του ο 141x. Μηπως τον εχει καποιος απο εδω και μου πει την γνωμη του;
Απ οτι ειδα στα χαρακτηριστικα του ειναι πολυ βελτιωμενος απο τον 131. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας μιας και θα ειναι ο πρωτος μου βιντεοπροβολεας.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις απαντησεισας...
 

elgriego

Senior Member
1 September 2010
426
Re: optoma hd141x

Καλησπερα σε ολο το forum...
Μεχρι πριν λιγες μερες ελεγα να παρω τον optoma hd131xe ομως ειδα οτι εχει βγει ο αντικαταστατης του ο 141x. Μηπως τον εχει καποιος απο εδω και μου πει την γνωμη του;
Απ οτι ειδα στα χαρακτηριστικα του ειναι πολυ βελτιωμενος απο τον 131. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας μιας και θα ειναι ο πρωτος μου βιντεοπροβολεας.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις απαντησεισας...

Ο προβολεασ ειναι καινουργιο μοντελο οποτε δεν εχει γινει καποιο επισημο review. Ομως υπαρχουν μερικες γνωμες αγοραστων απο το Αμαζον συγκεκριμενα 3 απο το αμερικανικο και 1 απο το γερμανικο. Ειναι ολες θετικες και μιλουν για καθαρες βελτιωσεις σε σχεση με τα περσινα μοντελα. Αν λοιπον τον 141 τον βρισκεις σε παρομοια τιμη με τον 131 γιατι να μην εκμεταλευτεις αυτες τις βελτιωσεις ειδικα αφου δεν υπαρχουν αρνητικες αναφορες.
 
Last edited:

nikosvaiou

New member
17 August 2014
43
βολος
Re: optoma hd141x

Καλημερα σε ολο το φορουμ...Στις 7-10-2014 πηρα στα χερια μου τον optoma hd 141x. Θα προσπαθησω να κανω μια αξιολογηση με αυτα που ειδα αυτες τις μερες που τον εχω. Οι εντυπωσεις μου ειναι σχετικες γιατι ειναι ο πρωτος μου βιντεοπροβολεας...Αρχιζω λοιπον. Με το που τον τοποθετισα μου πηρε 5 λεπτα για να τον σεταρω(πολυ ευκολος και πολυ φιλικος μιας και ειμαι αρχαριος). Παρα πολυ καλο μαυρο και πολυ καλη φωτηνωτητα μιας και εχει 3000 lumens. Εχει διαφορα mode οπως cinema,εντονο κλπ...3D ακομη δεν ειδα οπωτε δεν μπωρω να περιγραψω κατι.Η αληθεια ειναι οτι περιμενα να εχει προστατευτικο καπακι για την λαμπα αλλα τελικα δεν εχει και επισης δεν ειχε ουτε βιδες για να τον στερεωσω στην βαση (αυτα τα αναφερω σαν αρνητικα, αλλα μικρο το κακο).Τον εχω σε αποσταση 3,5 μετρα απο το πανι και οι ιντσες που βλεπω ειναι 107''... Γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαρηστιμενος με αυτο που βλεπω.Οταν κλεινω το προβολεα συνεχιζει να δουλεβει το ανεμηστηρακι για να κρυωσει την λαμπα.Εχει ενα παρα πολυ ευκολο και ομορφο τηλεχηριστηριο το οποιο οταν πατας καποιο κουμπι γινεται γαλαζιο.Αν θελετε να απαντησω σε καποιες αποριες σας πολυ ευχαριστως να το κανω αν ξερω φυσικα...Παντως πιστευω οτι για τα 625 ευρω που τον πηρα ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: optoma hd141x

Το ειρωνικό με αυτούς τους προβολείς είναι πως μπορούν να παίξουν καλά σε dedicated χώρο. Αλλά αν έχεις dedicated χώρο τελικά βάζεις καλύτερο... Χεχε!

Πάντως είναι καλή φάση ειδικά με δεδομένο το 4Κ και την τρέχουσα κατάσταση (oled tv, διευρημένη παλέτα χρωμάτων, προβολείς laser κλπ κλπ). Ότι πρέπει για ένα pause δύο ετών.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Απάντηση: optoma hd141x

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΣΕ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΑ 520 ΓΙΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

http://www.e-oms.gr//index.php?target=products&product_id=44734

Ειμαι πολύ κοντα στο να ενδωσω στον πειρασμο. Το μονο που με κραταει ειναι η ελλειψη χρονου για να τον αξιοποιησω τα επομενα 2-3 χρονια.


Είναι αρκετα δελεαστικη η τιμη του. Το μαγαζι αυτό θεωρείται αξιοπιστο; Δεν το εχω ξανακουσει.
 

nikosvaiou

New member
17 August 2014
43
βολος
Re: optoma hd141x

Μια χαρα ειναι το μαγαζι. Εγω δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ισα ισα που ηταν πολυ εξυπηρετικοι...
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Απάντηση: Re: optoma hd141x

Μια χαρα ειναι το μαγαζι. Εγω δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ισα ισα που ηταν πολυ εξυπηρετικοι...

Nικο , για το e-oms.gr μιλουσα που ανεφερε ο stavroslam. Το VPN εχω ακουστα. Thanks παντως! Καλες θεασεις και ελπιζω να τον παρω κι εγω να ανταλλάξουμε αποψεις.
Eγγυηση 2 χρονων σου εδωσαν;
 

nikosvaiou

New member
17 August 2014
43
βολος
Re: optoma hd141x

Ευχαριστω Κωστα.Ναι μουεδωσαν 2 χρονια εγγυηση. melimar εχω λιγο ανοιχτο το ζουμ περιπου στη μεση. Παντως αξιζει τα λεφτα του, ειναι μια τιμια αγορα...
 

rody

New member
17 July 2012
16
Re: optoma hd141x

Τον απέκτησα και εγώ από την προηγούμενη Τετάρτη, είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος από την τιμή και την εικόνα που βλέπω ακομα και με τα out of the box settings προβαλοντας σε τοιχο. Σε 1080p από το blu ray και απο τον media player η εικόνα είναι εντυπωσιακή! Έχουμε πάθει πλάκα οικογενειακώς. Ας σημειωθεί βέβαια ότι είναι ο πρώτος μου προτζέκτορας και ότι δεν εχω την πειρα ουτε τις γνωσεις / δεδομένα για να τον συγκρίνω με αλλα μηχανηματα. Περιμένω αυτη την εβδομαδα και τα 3d γυαλιά για να τεσταρω και την 3d λειτουργία. Με τα χρηματα που κοστίζει (γυρω στα 625 ), θα μπορουσα να παρω μια πολυ μετρια τηλεοραση η οποια όμως δεν θα ξεπερνουσε τις 50". Τώρα βλέπω φανταστικη, για τα δικά μου δεδομένα, εικόνα στις 120". Είμαι πολύ ευχαριστημενος.
 

rody

New member
17 July 2012
16
Re: Απάντηση: optoma hd141x

Καλοθέατος.:smile:

Σας ευχαριστώ πολύ!

Πρέπει να τον έχουν αγοράσει πάντως αρκετοί από Ελλάδα γιατί δεν τον βρήκα και πολύ εύκολα. Ελπίζω όσοι τον αγόρασαν να γράψουν την εμπειρία τους με το μηχάνημα και γιατί όχι να δημοσιεύσουν και τίποτα settings :)
Α επίσης να αναφέρω ότι δεν κατάφερα να τον βρω στην τιμή των 525 Ευρώ που αναφέρετα παραπάνω στο post #5 καθώς και εδώ διότι το διαδικτυακό κατάστημα είχε κάνει λάθος στην τιμή (έτσι τουλάχιστον μου είπαν οταν τους κάλεσα για να κανω παραγγελία). Τελικά τον αγόρασα από αλλού.
 

rody

New member
17 July 2012
16
Re: optoma hd141x

Να και τα πρώτα settings που δημοσιεύθηκαν από χρήστη σε γνωστό forum του εξωτερικού:

Mode: User
Brightness 2
Contrast -10
Sharpness 12
Color -3
Tint 0
Gamma Film
Brilliantcolor® 2
Dynamic Black OFF
Color Temp Standard
Red 0, 0, 26
Green 0, 0, 0
Blue 0, 0, 5
Cyan -6, 0, 8
Magenta 22, 0, 15
Yellow 33, 0, 11
White -5, 1, 1
Color Space Auto
Lamp Mode Eco (Bright for more pop if you like)

Παρατηρώ βελτίωση στο χρώμα του δέρματος το οποίο έχει έρθει σε πιο φυσιολογικά επίπεδα.

Παρέλαβα και τα γυαλιά χθες και είδα και την πρώτη ταινία σε 3d. Όλα μια χαρά! Πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.

Το 3d το βρήκα λίγο κουραστικό αλλά μπορεί να φταίνε όμως και τα γυαλιά που πήρα κοψοχρονιά από Κίνα. Πήρα αυτά τα γυαλιά Active Shutter 3D Glasses - For 3D DLP Projectors . Δουλέψανε κανονικά με τα dlp link settings του προτζέκτορα. Μια χαρά το χρώμα, λίγο πιο σκοτεινή η εικόνα, πολύ ωραίο όμως το τελικό αποτέλεσμα και μάλιστα από SBS και όχι από 3d Blu Ray. Το Σαββατοκύριακο θα δοκιμάσω 3d από blu ray και θα ενημερώσω.
 

DioNiSiz

New member
11 January 2009
43
Πατρα
Re: optoma hd141x

καλησπερα,

σκέφτομαι να αγορασω ενα προτζεκτορα και κοιταζω τον optoma hd141x καθως απο οτι βλεπω εχει καλη τιμη/χαρακτηριστικα, αλλα εχω καποιες αποριες.
εχω, σχεδων, αποφασισει που θα τοποθετηθει στο χωρο, και με προβληματιζει η αποσταση. ο τοιχος που θα προβαλεται η εικονα εχει πλατος 2,5μετρα και ο προβολεας θα βρισκεται σε ραφι περιπου στα 5μετρα αποσταση. η θεαση βεβαια θα ειναι απο ποιο κοντα στα 2,5-3μετρα περιπου.
μπορει να λειτουργήσει καλα σε αυτη την αποσταση ?

στο ταβανι ποιο κοντα δεν ξερω αν μπορει να τοποθετηθει καθως ειναι σοφιτα το δωμάτιο και εχει κλιση απο δεξια προς αριστερα, αλλιως θα πρεπει να τον εχω σε καποια βαση δαπεδου που θα την κανω στην ακρη οταν δεν τον χρησημοποιω.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: optoma hd141x

Να και τα πρώτα settings που δημοσιεύθηκαν από χρήστη σε γνωστό forum του εξωτερικού:

Mode: User
Brightness 2
Contrast -10
Sharpness 12
Color -3
Tint 0
Gamma Film
Brilliantcolor® 2
Dynamic Black OFF
Color Temp Standard
Red 0, 0, 26
Green 0, 0, 0
Blue 0, 0, 5
Cyan -6, 0, 8
Magenta 22, 0, 15
Yellow 33, 0, 11
White -5, 1, 1
Color Space Auto
Lamp Mode Eco (Bright for more pop if you like)

Παρατηρώ βελτίωση στο χρώμα του δέρματος το οποίο έχει έρθει σε πιο φυσιολογικά επίπεδα.

Παρέλαβα και τα γυαλιά χθες και είδα και την πρώτη ταινία σε 3d. Όλα μια χαρά! Πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.

Το 3d το βρήκα λίγο κουραστικό αλλά μπορεί να φταίνε όμως και τα γυαλιά που πήρα κοψοχρονιά από Κίνα. Πήρα αυτά τα γυαλιά Active Shutter 3D Glasses - For 3D DLP Projectors . Δουλέψανε κανονικά με τα dlp link settings του προτζέκτορα. Μια χαρά το χρώμα, λίγο πιο σκοτεινή η εικόνα, πολύ ωραίο όμως το τελικό αποτέλεσμα και μάλιστα από SBS και όχι από 3d Blu Ray. Το Σαββατοκύριακο θα δοκιμάσω 3d από blu ray και θα ενημερώσω.

Οι ρυθμισεις αυτες αφορουν τον συγκεκριμενο προβολεα με το συγκεκριμενο πανι στον συγκεκριμενο χωρο (αποσταση ιντσες ) με την συγκεκριμενη πηγη .
Εαν το μετρητικο ειναι αξιοπιστο και ο χρηστης ξερει να το χρησιμοποιει σωστα θα εχει καλιμπραρει τον προβολεα του .
Στον δικο σου ελαχιστα θα βοηθησουν .
Ασε που το sharpness στο 12 κατι μου κανει .
Ποια ειναι η τιμη του sharpness στο cinema mode