Audirvana Plus 2.0

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Screen_Shot_2014_09_09_at_12_30_15_AM.png




Bringing Full Featured Library Manager


Following the acclaimed Audirvana Plus versions, specially the one including Direct Mode and Integer Mode, Audirvana Plus is now offering a full featured library manager that can scale up to more than 100,000 tracks.
Catalog all your music library and easily retrieve your albums and tracks with optimized user interface. Edit metadata with advanced tags for jazz and classical music.

With the utmost sound quality with 64-bit internal processing, Direct Mode, Integer Mode, iZotope algorithms, native DSD streaming, SysOptimizer and Audio Unit plugins support.




Auto-synchronization of folders

Any music file added is automatically pushed to Audirvana Plus library.
Optional synchronization with iTunes library.



All major file formats

WAVE, AIFF, Apple Lossless, FLAC, WavPack, APE, Cue Sheets, M4A, MP3.
And DSD formats: DSF, DSDIFF (including DST compressed), SACD ISO.



Advanced metadata editing

Including classical music tags (Conductor, Ensemble, Soloist, Period, Style, Instrument).



Convenient albums view

Easily browse your albums library with zoomable thumbnails.
Convenient grouping of the albums (e.g. by genre, composer).



Structured filter browser

Select Genre, Composer, Artist, Conductor..., in any order to quickly find the tracks you want.



Smart Playlists

Automatically updated playlists defined with criteria.
In addition to manual playlists.



Bit-perfect playback

The DAC sample rate is automatically switched to the audio file original one to ensure unaltered signal is played.
All internal processing is done using 64 bit precision to eliminate information loss due to rounding errors.
In addition, optional processing can be configured for upsampling, volume control, and Audio Unit plugins.



Shortest audio signal path

Advanced optimizations:

  • Audio device Exclusive Access
  • Direct Mode
  • Integer Mode



Full Memory Play

File loading, processing, converting to DAC native format are all done before playback to minimize any possible interference



SysOptimizer


SysOptimizer can be configured to stop the OS X background services potentially interfering with sound quality,
and give to Audirvana Plus the extreme priority during playback to ensure the maximum signal streaming precision.




iZotope inside

The world benchmark processing for:

  • 64-bit SRC best in class sample rate conversion technology.
  • MBIT+ dithering Volume Control (Dithering is meant to reduce the audible impact of the inevitable reduction in the audio signal precision when reducing the bitdepth,
  • which happens when using a digital volume control. iZotope MBIT+ is the leading technology that pushes the noise way out of the audible spectrum.)
And these filters can be tuned precisely by configuring their advanced parameters.




Audio Unit plug ins support

Support huge range of Audio Unit filter plugins available on the market to allow you to pick and use your preferred equalizer, digital room correction, headphone crossover...




Native DSD Streaming

With a DSD over PCM compatible DAC, DSD64, DSD128, and beyond can be streamed natively for direct playback of the DSD signal by the DAC.
With non DSD DACs, DSD audio files are automatically downsampled in memory to PCM before playback using a high-quality 64-bit multistage algorithm.




Multichannel playback

Play in surround, 5.1 or any other channel configuration with a compatible DAC.







Screen_Shot_2014_09_09_at_12_30_00_AM.png







 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Γιεεεεε!.. Ελπιζω να επιτρεπεται αναβαθμιση για οσους απο εμας το εχουμε αγορασει και να μην ζηταει και αλλα χρημματα. (ειμαι δουλεια και δεν μπορω να το δοκιμασω τωρα)..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Το εχω βαλει απο χτες και "παλευω" μαζι του. Δεν βλεπω να με ενδιαφερει ιδιαιτερα προς το παρον..

Κριμα γιατι το περιμενα με τοση λαχταρα...

Δεν εγκαταλειπω φυσικα αλλα ο ενθουσιασμος μου με εγκατελειψε.. Προς το παρον το παλιο μαλλον μου κανει περισσοτερο..
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Δεν έχει καλή βιβλιοθήκη;
Τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει;
Γιατί και εγώ το περίμενα αλλά όταν είδα την τιμή...:chinscratch::flute:
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Το εχω βαλει απο χτες και "παλευω" μαζι του. Δεν βλεπω να με ενδιαφερει ιδιαιτερα προς το παρον..

Κριμα γιατι το περιμενα με τοση λαχταρα...

Δεν εγκαταλειπω φυσικα αλλα ο ενθουσιασμος μου με εγκατελειψε.. Προς το παρον το παλιο μαλλον μου κανει περισσοτερο..




Έλα, μίλα.... όταν παρουσιάζεις μηχανάκια, γράφς' σεντόνια...

Δώκε πράμα... κάνε ριβιού... πέεεεεες τααααααααααααα.......... :twoguns:
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Ηχητικα ειναι το παλιο καλο Audirvana για οσους το αγαπαμε. Σαν διαχειριστης βιβλιοθηκης ειναι μαλλον μετριο προς κακο κανοντας αιωνες να ψορτωσει την ομολογουμενως τεραστια βιβλιοθηκη μου ενω πλην των εξωφυλλων δεν μου αναγνωριζει σχεδον καθολου metadata ,ουτε απο τα ριπαρισμενα δικα μου απο το xld..

Επισης αργει να ξεκινησει την αναπαραγωγη που πολλες φορες κανει κατι διακοπουλες στην αρχη..

Κρατιομουν μεχρι τωρα αλλα αν δεν βελτιωθει η κατασταση μεσα στο φθινοπωρο μαλλον με βλεπω για Jriver.. τουλαχιστον για αυτην την μορφη διαχειρισης δεδομενων με metadata. Και σιγουρα αυτην την φορα..

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ!!
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Δεν έχει καλή βιβλιοθήκη;
Τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει;
Γιατί και εγώ το περίμενα αλλά όταν είδα την τιμή...:chinscratch::flute:

Μπορεις να το δικιμασεις δωρεαν για δυο εβδομαδες..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Παίζοντας μαζί του λίγο πιό ψύχραιμα (και ξεκούραστος μετάαπο μια μικρή σιέστα) το παίνω πίσω αυτό που έγραψα για τα metadata.. Στο μεταξύ ή έχω πολύ καιρό να ακούσω απο το Mytek ή το καινούριο Audirvanna παίζει καλύτερα απο το παλιό..

Σίγουρα σαν interface δεν είναι αυτό ακριβώς που περίμενα, θέλει τον χρόνο του και λίγο rtfm..

Θα επανέλθω με πιό νηφάλιες και ώριμες παρατηρήσεις σε λίγες μέρες...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δεν έχει καλή βιβλιοθήκη;
Τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει;
Γιατί και εγώ το περίμενα αλλά όταν είδα την τιμή...:chinscratch::flute:

Η τιμή του εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται περίεργη.
Είναι μέσα στην 3δα των κορυφαίων player και συγκρίνεται με την τιμή ενός μέσου οικονομικού καλωδίου.
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα πανάκριβου προϊόντος.
Και όχι, δεν μου τρέχουν απο τα μπατζάκια... :2thumb22sup:
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Αντώνη δεν είπαμε ότι χρειάζεσαι δάνειο για να το πάρεις αλλά πχ το jriver κάνει 50 δολάρια τελική η βιβλιοθήκη του και ο ήχος του είναι πολύ καλά και σου δίνει την δυνατότητα με μια άδεια να το έχει και σε mac και σε pc.
Όσο για τα rca καλώδια που έχω, τέσσερα ζευγάρια, κάνουν όσο το πρόγραμμα και είναι αρκετά καλά. Μου τα έμαθε ένας με ηχεία Sony :eviltongue::eviltongue::eviltongue::eviltongue::eviltongue:
 

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,467
και εγώ το περίμενα πως και πως, αλλά απογοητεύτηκα! :(
Για μένα δεν είναι αποδεκτή αυτή η μορφή βιβλιοθήκης. Ούτε είναι ένα προϊόν έτοιμο προς πώληση. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.
Θα το πρότεινα μονο σε κάποιον που έχει μια εντελώς τακτοποιημένη βιβλιοθήκη με πλήρη και σωστά tags. Μόνο έτσι μπορεί να λειτουργήσει σωστά το Audirvana 2 αλλά και πάλι, το search και η επιλογή album γενικότερα, είναι χειρότερη και από του iTunes.
Αν και έχω πληρώσει το Audirvana 1, θα δοκιμάσω και θα αγοράσω το jriver μάλλον.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Η μεγαλυτερη του ελειψη ειναι οτι δεν κανει sorting με το tag artist παρα μονο με το album artist που σχεδον κανενας δεν χρησιμοποιει με απιτελεσμα να ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αυτο που ψαχνεις να ακουσεις ειδικα σε μεγαλες βιβλιοθηκες..

Η λυση στο προβλημα μεχρι να διορθωθει σε καποιο update ειναι το ψαξιμο σε μορφη λιστας ομως εκει (και οχι μονο) το λογισμικο κολλαει και σπαει νευρα διοτι ειναι απαραδεκτο να αλλαζεις album και να κανει δυο χρονια να ξεκινησει να παιζει το επομενο track..

Θα συμφωνησω με τον προλλαλησαντα για προωρη κυκλοφορια ενος ημιτελους beta προιοντος..

Σιγουρα θα πρεπει να πεσει με τα μουτρα στην δουλεια αυτος που το εγραψε λαμβανονταες υποψιν τους ηδη τονους γκρινιας στο αναλογο νημα στο computer audiophile.

Το μονο σιγουρα θετικο ειναι οτι εχει φανταστικο ηχο!
Ομως για αυτο που πλασαρεται και μαλιστα ζητωντας ενα premium αντιτοιμο θελει πολλη δουλεια και ειναι εκτος συναγωνισμου απο το jriver..
 
Last edited:

ttquattro

Established Member
18 October 2010
225
Αθήνα
Έχετε δοκιμάσει το MusiCHI; Έχει κι αυτό κορυφαίο ήχο και, αν και χρειάζεται κι αυτό καλά στημένη βιβλιοθήκη, έχει μεγάλη ευελιξία σε sorting και search.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Δυστυχώς δεν δουλεύει natively σε mac.
Είναι γραμμένο μόνο για PCια... :bigcry:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
... η βιβλιοθήκη του και ο ήχος του είναι πολύ καλά και σου δίνει την δυνατότητα με μια άδεια να το έχει και σε mac και σε pc.

Συμφωνώ.. Μου αρέσει και εμένα το jriver και στις δύο πλατφόρμες, αλλά πρέπει να το αγοράσεις χωριστά για το κάθε λειτουργικό.. Δεν μπορείς να το πάρεις για Mac και με το ίδιο "κλειδί" να ξεκλειδώσει και το PC!!
Εκτός αν από τότε που το έψαξα το έχουν αλλάξει!!! Αυτό θα είναι πολύ καλό νέο!!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πέτρο μήπως παίζει κανένα conflict ανάμεσα στο trial και στο αγορασμένο;