Metz af 24 or 36

ORAMA

Established Member
5 July 2008
254
Γειά σας σκέφτομαι νά πάρω δύο φλάς τά METZ 24 AF γιά sony a65 γιά νά καλύψω-κάψω μιά μικρή σχετική λευκή επιφάνεια
μεγεθος Α3.Θά τά χρησιμοποιήσω γιά φωτογράφιση μικρών προιόντων.Μέ βολεύουν γιατί δέν πιάνουν χώρο.
Από ότι ξέρω είναι ασύρματα καί μέ τήν σονυ α65 πού έχει ενσωματωμένο σύστημα υποθέτω ότι θά λειτουργούν καλά.
Ομως τά ΜΕΤΖ 36 αντι τά 24 θά μού δώσουν κάτι παραπάνω γιά τόν σκοπό μου?
Δέν ξέρω σχεδόν τίποτα από φλάς, οι πληροφορίες σας θα ήταν χρήσιμες.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
για φωτογράφηση μικρων προιοντων νομιζω ειναι υπερβολικο να αγορασεις δυο φλας Metz.

Πάρε σε ένα κλάσμα της τιμής κάποιο τέτοιο κιτ (ΠΡΟΣΟΧΗ: οχι απο αμαζον αγγλιας γιατι εχουν διαφορετικη πριζα τα φωτα, δες amazon.de, amazon.fr, amazon.it):
http://www.amazon.co.uk/Portable-St...efined&sr=1-4&keywords=photography+studio+kit

Ακομα και αν δεν σου επαρκουν τα φωτα αυτα, βαζεις διπλα μια απλη λαμπα δικη σου και γινεται δουλεια. Τα λευκα πλαινα κάνουν το φως πιο μαλακό και δεν κάνουν σκληρές σκιές για αντικείμενα.

Αν επιμενεις για φλας...παρε manual flash της Yongnuo. Πιο φτηνα απο τα metz, και για τη δουλεια που τα θελεις τέλεια. Ρυθμιζεις την ενταση με το χερι, τα κανεις trigger με ένα wireless trigger της Yongnuo και σου μενουν και λεφτα στην τσεπη.
 

ORAMA

Established Member
5 July 2008
254
Με ενδιαφερουν μονο τα μικρά φλάς όχι σταθερος φωτισμός.Και τα δυο μαζι θα ηταν καλυτερα αλλα φλας που να εχουν σταθερο φωτισμο είναι ακριβά.
Αυτά τά γιαπωνεζικα που λες δεν ξερω αν θα τα βρω ελλαδα αλλα και παλι τα Μετζ 24 ειναι φτηνα εχουν 130 ε το ζευγάρι και τα 36 εχουν 180ε.Ευχαριστώ
 

ORAMA

Established Member
5 July 2008
254
Τελικά πήρα ένα (ευτηχώς) γιά νά τό δοκιμάσω τό ΜΕΤΖ 36 ΑF-5 αλλά δέν λειτουργεί ασύρματα μέ τήν sony a65.
Μήπως τό ενσωματωμένο σύστημα δέν είναι τόσο καλό καί χρειάζεται πρόσθετο τρίγκερ για ασύρματη λειτουργία?
Οπως είχα πει χρειαζόμουν δύο γιά νά τά βάλω χιαστί στό αντικείμενο.Μπορείτε νά προτείνεται μιά λύση οχι ακριβή μέ κάποια καλώδια ή κάτι άλλο?
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
ίσως κάτι τέτοιο να σου κάνει (αφού επιβεβαιώσεις ότι είναι συμβατό με την μηχανή σου βέβαια)

http://www.aliexpress.com/item/Aput...-Shutter-Trigger-For-Sony-A77/1319146482.html

και φτηνότερες λύσεις
http://www.aliexpress.com/wholesale...hText=wireless+camera+trigger+for+sony&page=2

επίσης δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να βάλεις το φλας σε slave mode και να το διεγείρεις από το ενσωματωμένο φλάς, αλλά βάζοντας με κάποιο τρόπο μπροστα του (μπροστα απο το φλας της sony δηλαδη) ένα λευκό χαρτονάκι υπο τέτοια γωνία ώστε να στρέφει το φως του προς το ταβάνι, αν δεν θες να σκάει απ ευθείας στο θέμα σου
 
Last edited:

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
εγω εχω τα cactus v4 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, θα σου βγουν στα 60-70$ ενας πομπος και 2 δεκτες που θες.
και αυτο που λεει johnjohn αξιζει να δοκιμασεις αν τα φλας σου εχουν οπτικο slave
 

ORAMA

Established Member
5 July 2008
254
Ευχαριστώ πολύ ενδιαφέροντα εργαλεία, υπάρχει κάτι σε ελληνικό μαγαζί?Αυτά όμως είναι ανά μάρκα η ταιριάζουν σε όλες?Εχει κάποιος απο εσάς σόνυ?
Αυτό πού πηρα το 36 δέν έχει επιλογές γιά slave, γενικά είναι απλό.
 

ORAMA

Established Member
5 July 2008
254

ORAMA

Established Member
5 July 2008
254
Βλεπω κατι καλωδια υπαρχουν και σε αυτα.Το φλας που εχω δεν εχει ομως καμια υποδοχη για καλωδιο.Μηπως να το επιστρεψω αν δεν γινεται τιποτα?
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
τα καλωδια δεν εχουν καμια σχεση, δεν το χρησιμοπιησα ποτε, φανταζομαι ειναι για καπια παλια φλας, η κατι τετοιο
το ενα με την καιραια κουμπονει στη μηχανη σου, και το αλλο στο φλας και τραβας.