Μεταφορα σηματος κεραιας τηλεορασης χωρις καλωδια

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Καλησπερα σε ολους...μια βοηθεια απο καποιον που να ξερει...τελος του μηνα μετακομιζω ...οπως τα εχω σκεφτει εκει που θελω να βαλω το επιπλο κ την τηλεοραση με τα home cinema κτλ δεν υπαρχει κοντινη πριζα για κεραια...ειναι στην απεναντι μερια του τοιχου...υπαρχει καποιος τροπος με καποια εσωτερικη κεραια η καπως να μεταφερθει το σημα ασυρματα ωστε να γλιτωσω την φασαρια να γεμισω το μισο σπιτι με ενα ανουσιο καλωδιο? η τηλεοραση εχει ενσωματομενο αποκοδικοποιητη...φανταζομαι δεν εχει σημασια απλα το αναφερω...ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλησπερα σε ολους...μια βοηθεια απο καποιον που να ξερει...τελος του μηνα μετακομιζω ...οπως τα εχω σκεφτει εκει που θελω να βαλω το επιπλο κ την τηλεοραση με τα home cinema κτλ δεν υπαρχει κοντινη πριζα για κεραια...ειναι στην απεναντι μερια του τοιχου...υπαρχει καποιος τροπος με καποια εσωτερικη κεραια η καπως να μεταφερθει το σημα ασυρματα ωστε να γλιτωσω την φασαρια να γεμισω το μισο σπιτι με ενα ανουσιο καλωδιο? η τηλεοραση εχει ενσωματομενο αποκοδικοποιητη...φανταζομαι δεν εχει σημασια απλα το αναφερω...ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις
Βάλε μια εσωτερική καιρέα, υπάρχουν πλέον αρκετές που είναι σε πολύ καλές τιμές , μικρές και καλαίσθητες και κάνουν άψογα τη δουλειά τους.
 

drosias79

Established Member
30 October 2012
239
Μην ασχοληθείς καν με την ασύρματη μεταφορά ή με το να περάσεις καλώδιο από τον απέναντι τοίχο. Στην πρώτη περίπτωση θα χάσεις πού σε εικόνα γιατί οι περισσότερες συσκευες ασύρματης μετάδοσης είναι scart και στην δεύτερη περίπτωση θα γεμίσεις τους τοίχους με κανάλια. Επειδή έιχα και εγώ ανάλογο πρόβλημα πάρε μια καλή εσωτερική κεραία. Αλλά μην κάνεις οικονομία και πάρεις καμία φτηνή γιατί μπορεί να έχεις προβλήματα. Μπορεί και να σου δουλέψει βέβαια ανόλογα με τον όροφο που μένεις και πο´σα εμπόδια έχει μπροστά από το σπίτι σου. Αν χρειαστείς καμία συμβουλή ρώτα με ελεύθερα γιατί και εγώ αγανακτισα μέχρι να βρω λύση.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
πηγα σημερα ρωτησα σε 2 συνοικιακα μαγαζια με ηλεκτρονικα και μου ειπαν κ οι 2 οτι δυσκολα θα κανω δουλεια με εσωτερικη κεραια...μου ειπαν ν περασω καλωδιο για να εχω 100% αποτελεσμα...το σπιτι ειναι στον αγιο δημητριο κ ειναι 2ο οροφο...αλλα δεν βλεπω καρφι υμηττο...εχει πολυκατοικια αλλη που με κοβει...κριμα ειναι να δωσω ενα 30αρι για εσωτερικη κεραια και να μην εχω αποτελεσμα κ να τρεχω μετα να αγορασω καναλια κ καλωδια...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Καλύτερα να δώσεις τα 30 ευρώ, παρά να κάνεις μερεμέτια που δεν χρειάζονταν. Τώρα με το ψηφιακό σήμα η λύψη είναι πολύ καλύτερη.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
πηγα σημερα ρωτησα σε 2 συνοικιακα μαγαζια με ηλεκτρονικα και μου ειπαν κ οι 2 οτι δυσκολα θα κανω δουλεια με εσωτερικη κεραια...μου ειπαν ν περασω καλωδιο για να εχω 100% αποτελεσμα...το σπιτι ειναι στον αγιο δημητριο κ ειναι 2ο οροφο...αλλα δεν βλεπω καρφι υμηττο...εχει πολυκατοικια αλλη που με κοβει...κριμα ειναι να δωσω ενα 30αρι για εσωτερικη κεραια και να μην εχω αποτελεσμα κ να τρεχω μετα να αγορασω καναλια κ καλωδια...
Έβαλα στους γονείς μου σε μια μικρή 21 ιντσών ( όχι ότι παίζει ρόλο ) στη κρεβατοκάμαρα μια εσωτερική καλή κεραία , αγορασμένη από πλαίσιο περίπου 30 € , στο Ν. Κόσμο. Όλοι της έλεγαν ότι εκεί ειδικά που θέλει να τη βάλει θα έχει πρόβλημα και το πιο πιθανό να μη πιάνει τίποτα. Τελικά τα πιάνει όλα << καμπάνα >> με ισχύ σήματος πάνω από 90% στα Digea και κρατικά περίπου 75% και σε όλα τα υπόλοιπα παίζει περίπου στο 65 % με 70%.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Έβαλα στους γονείς μου σε μια μικρή 21 ιντσών ( όχι ότι παίζει ρόλο ) στη κρεβατοκάμαρα μια εσωτερική καλή κεραία , αγορασμένη από πλαίσιο περίπου 30 , στο Ν. Κόσμο. Όλοι της έλεγαν ότι εκεί ειδικά που θέλει να τη βάλει θα έχει πρόβλημα και το πιο πιθανό να μη πιάνει τίποτα. Τελικά τα πιάνει όλα << καμπάνα >> με ισχύ σήματος πάνω από 90% στα Digea και κρατικά περίπου 75% και σε όλα τα υπόλοιπα παίζει περίπου στο 65 % με 70%.

ωραια λοιπον...να σε ρωτησω σε τι οροφο ειναι το σπιτι των γονιων σου?? βλεπει υμηττο η σε μπλοκαρουν πολυκατοικες κτλ κ παλι πιανεις τοσο καλα?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
ωραια λοιπον...να σε ρωτησω σε τι οροφο ειναι το σπιτι των γονιων σου?? βλεπει υμηττο η σε μπλοκαρουν πολυκατοικες κτλ κ παλι πιανεις τοσο καλα?
Είναι στο 2ο όροφο, και η κρεβατοκάμαρα βλέπει το μπαλκόνι της σε μεγάλο φωταγωγό που περικλείεται από πολυκατοικίες και μόνο από << διαίσθηση >> στόχευσα όσο ήταν δυνατόν προς Υμηττό. Για αισθητικούς λόγους την κρέμασα στο τοίχο και βλέπει περίπου προς Υμηττό.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
https://www.skroutz.gr/s/1980790/Think-Wireless-TW-TVANT-01A.html?from=recommendation

κατι τετοιο ας πουμε?? η με τροφοδοσια ξεχωριστη?

Συγκεκριμένα τους πήρα αυτή :

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/accessories/keraia-antenna/Turbo-X-ADT-20

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Συγνώμη , διορθώνω το link :

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/a...-ADT-20-Κεραία-DVB-T-HDTV-WK-758_WIRELESS.htm

Τα turbo-x γενικώς δε τα έχω σε εκτίμηση, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι εξαίρεση, διάβασε και τις αξιολογήσεις χρηστών. Πιστεύω ότι για 25€, αξίζει η δοκιμή.
Οι γονείς μου την έχουν 1,5 χρόνο τώρα και λειτουργεί απροβλημάτιστα.
 
Last edited:

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Τελικα περασα καλωδιο για να ειμαι 100% σιγουρος...δεν πηρα το ρισκο...συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση
 
Αναζήτηση λύσης σε παρόμοιο πρόβλημα: Ποιοτική εσωτερική κεραία ή πλέγμα έξω;

Καλησπέρα σε όλους

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το θέμα, μιας και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Αναζητώ καταρχήν μια εσωτερικού τύπου κεραία, με κόστος μέχρι 50-60 ευρώ - όχι ότι θα με έκοφτε αν ήταν λιγότερο φυσικά - προκειμένου να λειτουργήσει μια TV (DVB-T φυσικά) σε εσωτερικό χώρο που βρίσκεται στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας και σε πίσω δωμάτιο. Το κτήριο έχει στη φάτσα του τον Υμηττό, αλλά απέναντί του, σε απόσταση γύρω στα 20 μέτρα, υπάρχουν δυο πολυκατοικίες, μια εξαώροφη και μια τριώροφη.Το σήμα δηλαδή πρέπει να περάσει από τις πολυκατοικίες αλλά και από τους τοίχους της φάτσας και του μπροστινού δωματίου, για να φτάσει στην κεραία.

Εννοείται ότι, εκτός από την απαραίτητη (??) υψηλή απολαβή θα πρέπει στα χαρακτηριστικά της να υπάρχει και ο χαμηλός θόρυβος, προκειμένου να μην έχουμε άλλου είδους παραμορφώσεις στο σήμα.

Έχω βρει κάποιες στο Skroutz με απολαβή 52dB (έτσι τις περιγράφουν, τουλάχιστον), γύρω στα 30-40 ευρώ, αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά. Είναι της Meliconi, αλλά δεν έχω κόλλημα με κανένα κατασκευαστή, θετικό ή αρνητικό.

Εναλλακτικά, σε περίπτωση που μια τέτοια δεν δουλεύει μέσα στο χώρο, σκέφτομαι κατά πόσον μπορεί να υπάρξει βελτίωση σε περίπτωση που την βγάλω έξω, στο μπαλκόνι του ορόφου και από εκεί μεταφέρω το σήμα με καλώδιο μέχρι τη συσκευή, στο πίσω δωμάτιο. Σε καμιά περίπτωση δεν σκέφτομαι να κατεβάσω καλώδιο από την ταράτσα, διότι κάτι τέτοιο θα απαιτούσε εκτεταμένα μερεμέτια, πράγμα που θέλω να αποφύγω σαν το διάολο.

Θέλω βέβαια να αποφύγω - όσο γίνεται - τα μερεμέτια, γιατί ακόμα και από το μπαλκόνι μέχρι το πίσω δωμάτιο, όσο και να 'ναι, το μερεμέτι μου θα το 'χω. Όμως, επειδή ήδη το ανέφερα, η σκέψη μου για μεταφορά του σήματος από το μπαλκόνι ισχύει σε περίπτωση που η εσωτερική δεν αποδώσει. Αυτό που με προβληματίζει (πάντα για εγκατάσταση στο μπαλκόνι) είναι το τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω, μια εσωτερικού τύπου κεραία με υψηλή απολαβή ή μια εξωτερική (τύπου "πλέγματος"), η οποία, από τη στιγμή που αποφασιστεί να μπει στο μπαλκόνι, το ερώτημα είναι ποια από τις δύο, το πλέγμα ή μια εσωτερική υψηλής απολαβής, θα ξεπεράσει καλύτερα το θέμα με τις απέναντι πολυκατοικίες.

Μπορεί κανένας να βοηθήσει με υπόδειξη κάποιου ή κάποιων μοντέλων, που θα κάνουν τη δουλειά με επιτυχία;

Ευχαριστώ.