πρόβλημα με 3D από htpc

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Βάλαμε λοιπόν τον Χ3 στο ταβάνι μας. Ας απολαύσουμε λίγo και το 3d του:

Σε htpc με ι3-3220 και ati 6450 με win 8.1 64bit εγκαθιστώ το TMT 6.
Εγκαθιστώ επίσης το virtual clone drive.
Κάνω mount το iso (αν και τα win το ειχαν δει και είχαν δημιουργήσει εικονικό drive από μόνα τους).
Ανοίγω το ΤΜΤ και πατάω τo play. Αποτελεσμα:
Capture.JPG

Οι drivers είναι οι τελευταίοι beta Driver Packaging Version 14.20.1004-140811a-174673E, catalyst 14.7.
Η σύνδεση με τον προβολέα γίνεται από τη dvi αλλά αυτό δε νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα γιατί δεν ξεκινάει καν η αναπαραγωγή.

έχετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κοιτάξω?
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
χμμμ....δε βλεπω φως στο τουνελ.
μήπως γνωρίζει κάποιος κανέναν οδηγό step by step για αναπαραγωγή 3d να τον ακολουθήσω μπας και βρεθεί το λάθος?
σε avsforum, avforums κλπ δυστυχώς δεν βρήκα κάτι
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Κοιτα, δεν υπάρχει κανενας εξεζητημένος οδηγος.
Τα ιδια έχω κάνει κι εγω, απλα εχω windows 7 & power DVD με hdmi και παιζω μια χαρα.
Πιστευω οτι το θεμα σου πρεπει να ειναι το dvi.
Η αναπαραγωγη σωστα δεν ξεκιναει αν δεν ειναι σωστη η αλυσιδα με v1.4 (καρτα γραφικων, καλωδιο, ενισχυτης-switch-προβολεας)
Τουλαχιστον αυτο συμβαινει με το power dvd.
Εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει το καλωδιο;
Το ειχες δοκιμασει και επαιζε;
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
για το καλώδιο είχα ανοίξει σχετικό thread όπου μου απάντησαν ότι το dvi περνάει σήμα 3d.
Αυτό που σκέφτομαι είναι μηπως φταίει η ΕΞΟΔΟΣ dvi. Μήπως δηλαδή να συνδέσω τον προβολέα στην έξοδο hdmi της κάρτας γραφικών?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Αν εχεις κανενα προχειρο καλωδιο hdmi, συνδεσε το απλα για να εισαι σιγουρος.
Δυστυχως δεν εχει τυχει να παιξω 3D με dvi και δεν γνωριζω.
Με hdmi ειναι γνωστο αν δεν ειναι η θυρα v1.4 δεν παιζει με τιποτα.
Δεν ξερω τι ισχυει με τις θυρες DVI

Ο φιλος στο link που εβαλες, αναφερει το 3d της nova, το οποιο ειναι SBS και δεν εχει καμμια σχεση με το 3d frame packed απο Bluray.
Εγω για το 2ο μιλαω.
Εγω θα δοκιμαζα πρωτα hdmi με hdmi
Αν επαιζε, θα δοκιμαζα παλι το dvi καλωδιο με την διαφορα οτι θα το συνεδεα στην hdmi θυρα του προβολεα μεσω ανταπτορα.
 
Last edited:

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Αν εχεις κανενα προχειρο καλωδιο hdmi, συνδεσε το απλα για να εισαι σιγουρος.
Δυστυχως δεν εχει τυχει να παιξω 3D με dvi και δεν γνωριζω.
Με hdmi ειναι γνωστο αν δεν ειναι η θυρα v1.4 δεν παιζει με τιποτα.
Δεν ξερω τι ισχυει με τις θυρες DVI

Ο φιλος στο link που εβαλες, αναφερει το 3d της nova, το οποιο ειναι SBS και δεν εχει καμμια σχεση με το 3d frame packed απο Bluray.
Εγω για το 2ο μιλαω.
Εγω θα δοκιμαζα πρωτα hdmi με hdmi
Αν επαιζε, θα δοκιμαζα παλι το dvi καλωδιο με την διαφορα οτι θα το συνεδεα στην hdmi θυρα του προβολεα μεσω ανταπτορα.

ok παρήγγειλα hdmi και μόλις έρθει θα το δοκιμάσω. ελπίζω να είναι μόνο αυτό και να ειναι τόσο απλή η λύση
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Κοιτα, εψαξα λιγο στο net και δεν βρηκα κατι που να λεει οτι το dvi υποστηριζει frame packed.
Στο wiki μαλιστα αναφερει οτι φτανει μεχρι 60HZ και οχι 120 που θελεις.

Πιστευω ότι αυτό είναι το πρόβλημα σου
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Κοιτα, εψαξα λιγο στο net και δεν βρηκα κατι που να λεει οτι το dvi υποστηριζει frame packed.
Στο wiki μαλιστα αναφερει οτι φτανει μεχρι 60HZ και οχι 120 που θελεις.

Πιστευω ότι αυτό είναι το πρόβλημα σου

έχω φάει τον κόσμο να βρω έναν αντάπτορα hdmi-to-dvi που έχω για να κάνω τη δοκιμή από την έξοδο hdmi με το dvi καλώδιο και δεν τον βρίσκω πουθενά!
παρήγγειλα και hdmi αλλά αργεί ακόμα γαμώτο....
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Τζίφος και οι χθεσινές δοκιμές με σύνδεση hdmi:
Μέσω powerdvd (trial version) η εικόνα γίνεται μεν "3d" (το ξεπλυμμένο κόκκινο-πράσινο με δύο είδωλα στην εικόνα) αλλά 3d στην πράξη μηδέν.
Τα γυαλιά "αναβοσβήνουν" ενώ και ο προτζέκτορας δείχνει input 1080p 60hz.
Δεν θα έπρεπε ο προβολέας να δειχνει 120hz?
Δεν θα έπρεπε τα γυαλιά να μην "αναβοσβήνουν"?
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Τζίφος και οι χθεσινές δοκιμές με σύνδεση hdmi:
Μέσω powerdvd (trial version) η εικόνα γίνεται μεν "3d" (το ξεπλυμμένο κόκκινο-πράσινο με δύο είδωλα στην εικόνα) αλλά 3d στην πράξη μηδέν.
Τα γυαλιά "αναβοσβήνουν" ενώ και ο προτζέκτορας δείχνει input 1080p 60hz.
Δεν θα έπρεπε ο προβολέας να δειχνει 120hz?
Δεν θα έπρεπε τα γυαλιά να μην "αναβοσβήνουν"?

Το ξεπλυμένο κόκκινο-πράσινο δεν είναι χαρακτηριστικο του frame packed 3D.
Υποψιάζομαι ότι θέλει ρύθμιση η κάρτα σου (αν ρυθμίζεται). Δοκίμασε και το Total Media Theater που είναι πιο αξιόπιστο σε θέμα 3D.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Θοδωρη όπως τα λεει ο nektar ειναι.
Το power dvd ειναι στο auto, όταν επιλέγεις 3D display
Στην περιπτωση σου καταλαβαινει ότι δεν ειναι 3d το monitor σου (projector) γι αυτο και στο δειχνει κοκκινο-πρασινο οπου ειναι ο μοναδικος τροπος να δεις 3d σε ένα 2d monitor. Ξερεις αυτό το γνωστο με τα γυαλια που βλεπαμε πιτσιρικαδες τα καρατε στους κινηματογραφους. :)

Ο λόγος που δεν το καταλαβαινει ως 3D monitor θεωρω οτι ειναι το καλωδιο dvi.
Η μονη λυση ειναι να περιμένεις το hdmi.
Μέχρι τότε βολέψου με 3d ταινιες over-under που ειναι σε mkv και κανε τις αναπαραγωγη με το mpc ή km ότι player εχεις για τα mkv.
Χοντρικά είναι το ίδιο με το frame packed, απλά έχει την μισή ανάλυση.
Ετσι εβλεπα κι εγω στην αρχη, αλλα λογω των γυαλιών, ζητούσα την μεγαλύτερη αναλυση (και το μεγαλυτερο bitrate) και το γυρισα πλεον σε frame packed.
Με το over-under ειναι σαν να βλεπεις ταινιες 720p mkv σε 1080p προβολεα.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
ας το γράψω ως reference σε περίπτωση πoυ έχει και κάποιος άλλος το ίδιο θέμα στο μέλλον:
τελικά παίζει 3d frame pack (από iso) και με dvi καλώδιο.

δοκίμασα με τον αντάπτορα του Νεκτάριου (συνδεσμολογία: από hdmi της κάρτας σε αντάπτορα hdmi-to-dvi, καλώδιο dvi-dvi και ξανά αντάπτορας dvi-to-hdmi) και βλέπω κανονικά 3d iso με Total Media Theater 6.7.1.

Δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε τις προηγούμενες φορές πάντως τέλος καλό, όλα καλά :)

Για την ιστορία, καλό το 3d αλλά κυρίως για show-off, στην πράξη προτιμώ ένα καλό 2d. Επίσης το 3d θέλει πολλές ίντσες! Οι δικές μου (σκάρτες 100) φαίνονται σα να κοιτάς μέσα από ένα μικρό παραθυράκι, Συνεπώς πάμε και για καινούριο πανί τώρα :-(
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Μην τα λες αυτα φιλος. Διαβαζουν και τα παιδια απο την κατηγορια των τηλεορασεων ...:flipout:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: πρόβλημα με 3D από htpc

Μην τα λες αυτα φιλος. Διαβαζουν και τα παιδια απο την κατηγορια των τηλεορασεων ...:flipout:

γιατί καλέ δεν περνάει 3d από dvi στις τηλεοράσεις??? :flipout:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Απάντηση: πρόβλημα με 3D από htpc

γιατί καλέ δεν περνάει 3d από dvi στις τηλεοράσεις??? :flipout:

Εσυ μη ξεχασεις να βαλεις αντηλιακο :flipout: