Break-in καινούργιων ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Θα ήθελα την συμβουλή σας στην παρακάτω απορία μου. Ποιός είναι ο καλυτερος τρόπος για να κάνεις break in σε καινούργια ηχεία;


  1. Να βάλεις στο repeat test tones από 20Hz έως 20kHz
  2. Να βάλεις στο repeat ρόζ θόρυβο σε χαμηλή ένταση
  3. Να ακούς τις μουσικές σου χαλαρά και περνόντας οι ώρες να στρώνουν τα ηχεία

Είμαι υπέρ της τρίτης επιλογής αλλά θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας....

:ears:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ με τις γάτες στο σπίτι δεν έχω και πολλά περιθώρια. Αν αφήσω κανένα συνεχόμενο pink noise ή γεννήτρια συχνοτήτων όταν γυρίσω σπίτι δεν πρόκειται να βρω σπίτι. Θα τα χουν ριμάξει όλα από τα νεύρα τους. Τώρα ως προς το αν γίνεται καλύτερα η δουλειά κάπως αλλιώς, πολύ θα με ενδιέφερε να το μάθω. Γιατί ρωτάς πουλάκι μου? Τσίμπησες τίποτα?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ με τις γάτες στο σπίτι δεν έχω και πολλά περιθώρια. Αν αφήσω κανένα συνεχόμενο pink noise ή γεννήτρια συχνοτήτων όταν γυρίσω σπίτι δεν πρόκειται να βρω σπίτι. Θα τα χουν ριμάξει όλα από τα νεύρα τους. Τώρα ως προς το αν γίνεται καλύτερα η δουλειά κάπως αλλιώς, πολύ θα με ενδιέφερε να το μάθω. Γιατί ρωτάς πουλάκι μου? Τσίμπησες τίποτα?

Δεν σου έχουν πει μπρε ότι η περιέργεια σκότωσε την γάτα;; :flute: :flute:
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Η τρίτη επιλογή η καλύτερη. Χαλαρά και κάποτε θα στρώσουν. Τώρα τα ηχεία θα είναι, τα αυτιά μας θα είναι, θα σε γελάσω.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Θα ήθελα την συμβουλή σας στην παρακάτω απορία μου. Ποιός είναι ο καλυτερος τρόπος για να κάνεις break in σε καινούργια ηχεία;


  1. Να βάλεις στο repeat test tones από 20Hz έως 20kHz
  2. Να βάλεις στο repeat ρόζ θόρυβο σε χαμηλή ένταση
  3. Να ακούς τις μουσικές σου χαλαρά και περνόντας οι ώρες να στρώνουν τα ηχεία


Είμαι υπέρ της τρίτης επιλογής αλλά θα ήθελα τις γνώμες και τις εμπειρίες σας....

:ears:

Μουσική αλλά όχι χαλαρά...Θα σου πάρει καιρό,ειδικά αν είναι αυτά που υποπτεύομαι.
Βαζεις στο repeat το Octavarium των DT με μπόλικα γκάζια και πας στην δουλειά!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Aυτό που λένε "προσοχή στις τσίτες στην αρχή" είναι μύθος?

Γενικά μπορεί με τη διαδικασία στρωσίματος που ακολουθείται να επηρεαστεί η συνολική συμπεριφορά του ηχείου?

Και η σχεδόν offtopic ερώτηση "all the money": Αγοράζοντας ένα μεταχειρισμένο ηχείο το οποίο το πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, θα έχει διαμορφώσει ηχητικό χαρακτήρα από τα σύνοδα με τα οποία άκουγε αυτός? Δηλαδή δύο ηχεία ας πούμε atc scm 40 που έχουν γράψει 2000 ώρες το καθένα αλλά το ένα ας πούμε με hegel και το άλλο με electrocompaniet αντίστοιχης πραγματικής ισχύος, αν τα βάλουμε πάνω σε ένα τρίτο ενισχυτή και τα ακούσουμε ΑΒ, το ακουστικό αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο?
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
παιδιά θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω για το εν λόγω θέμα. και γω περιμένω από μέρα σε μέρα τα monitor audio rx8 και ο κατασκευαστής προτείνει το εξής

" Run your speakers in by playing normal music or our running in CD at low-mid levels for approximately 50-70 hours play time. You may find the sound will continue to improve even after the 70 hour mark. - See more at: http://www.monitoraudio.co.uk/support/faqs/#sthash.gAo9U6OU.dpuf "

εννοείται οτι αυτό ακριβώς θα κάνω γιατί θέλω να πιστεύω οτι κάτι παραπάνω θα ξέρουν! χαχα! το low - mid με προβληματίζει λίγο με την έννοια οτι και γω έχω ακούσει οτι οκ αν τα παίζει κάποιος σε χαμηλές εντάσεις θα αργήσουν να στρώσουν και οτι θέλει σχετικά γκάζια από την αρχή. εγώ θα λεγα να τα στρώσω με τον εξής τρόπο:

όσο κοιμάμαι, λείπω δουλειά κτλ να παίζουν σε εντάσεις "δωματίου" ραδιόφωνο ή μουσική από το mac και να παίζουν συνεχόμενα. οταν θα μαι σπίτι να τσιτώνω λιγάκι το γκάζι! τι λέτε; οκ;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σορρυ fragoulisnaval για την σφήνα μου στο πόστ σου, απλά δράττομαι της ευκαρίας! \m/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Γιατί υπάρχει βιασύνη; Αφού θα στρώσουν έτσι κι αλλιώς.

Το κολπάκι με την αντιστροφή πόλων στο ένα ηχείο και μονοφωνικό πρόγραμμα ξεχάσατε. Για όσους ανησυχούν για την ενόχληση από τις εντάσεις. Απλά δεν μπορείς να το κάνεις σε όλα τα ηχεία αλλά σε εκείνα που έχουν φάτσα τα μεγάφωνα και η φάτσα να μην έχει κλίση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Break-in καινούργιων ηχείων

Aυτό που λένε "προσοχή στις τσίτες στην αρχή" είναι μύθος?

Γενικά μπορεί με τη διαδικασία στρωσίματος που ακολουθείται να επηρεαστεί η συνολική συμπεριφορά του ηχείου?

Και η σχεδόν offtopic ερώτηση "all the money": Αγοράζοντας ένα μεταχειρισμένο ηχείο το οποίο το πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, θα έχει διαμορφώσει ηχητικό χαρακτήρα από τα σύνοδα με τα οποία άκουγε αυτός? Δηλαδή δύο ηχεία ας πούμε atc scm 40 που έχουν γράψει 2000 ώρες το καθένα αλλά το ένα ας πούμε με hegel και το άλλο με electrocompaniet αντίστοιχης πραγματικής ισχύος, αν τα βάλουμε πάνω σε ένα τρίτο ενισχυτή και τα ακούσουμε ΑΒ, το ακουστικό αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο?

Η συμπεριφορά,θα είναι ανάλογα και με την χρήση λογικά,όχι ανάλογα τον ενισχυτή.
Θα ανησυχούσα πιο πολύ αν έπαιρνα από κανίβαλο ιδιοκτήτη που διαθέτει μικρό ενισχυτή,παρά αν διέθετε κάποιον που θα τα οδηγούσε με άνεση,έστω και σε εντάσεις.

Εγώ θα το πάω αλλού όμως..
Τι γίνεται αν αυτό που ακούσεις ΜΕΤΑ το στρώσιμο δεν σου αρέσει;
Ειδικά αν η αγορά και η ακρόαση αφορά νέο μοντέλο που απαιτεί πολύ στρώσιμο κι εσύ είσαι εντελώς early adopter;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Απάντηση: Re: Break-in καινούργιων ηχείων

Εγώ θα το πάω αλλού όμως..
Τι γίνεται αν αυτό που ακούσεις ΜΕΤΑ το στρώσιμο δεν σου αρέσει;
Ειδικά αν η αγορά και η ακρόαση αφορά νέο μοντέλο που απαιτεί πολύ στρώσιμο κι εσύ είσαι εντελώς early adopter;

Πολύ απλά αν τα ηχεία είναι ακριβά ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Aυτό που λένε "προσοχή στις τσίτες στην αρχή" είναι μύθος?

Γενικά μπορεί με τη διαδικασία στρωσίματος που ακολουθείται να επηρεαστεί η συνολική συμπεριφορά του ηχείου?

Και η σχεδόν offtopic ερώτηση "all the money": Αγοράζοντας ένα μεταχειρισμένο ηχείο το οποίο το πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, θα έχει διαμορφώσει ηχητικό χαρακτήρα από τα σύνοδα με τα οποία άκουγε αυτός? Δηλαδή δύο ηχεία ας πούμε atc scm 40 που έχουν γράψει 2000 ώρες το καθένα αλλά το ένα ας πούμε με hegel και το άλλο με electrocompaniet αντίστοιχης πραγματικής ισχύος, αν τα βάλουμε πάνω σε ένα τρίτο ενισχυτή και τα ακούσουμε ΑΒ, το ακουστικό αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο?

Απλά άστα να δουλεύουν.. Όλα τα ηχεία μετά τις πρώτες 150 ώρες ξεδιπλώνουν τον χαρακτήρα τους.. Κάποια παίρνουν πολύ περισσότερες.. Τα δικά μου 803s σταθεροποιήθηκαν περίπου μετά απο έναν χρόνο.. Στο μεταξύ άλλάζαν τηρουμένων των αναλογιών (τα ίδα ηχεία είναι μην τρελαθούμε) συμπεριφορά συμπεριλαμβανουμένων και των "κοιλιών" η αλλιώς περιόδων που έπαιζαν έτσι και έτσι..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εαν υπαρχει ψηφιακη πηγη προτείνω ενα πρόγραμμα απο διάφορα ειδη μουσικής (κλασσική, όπερα, ροκ, ηλεκτρονική κτλ) της μιας ωρας ασ πουμε σε λούπα. Το αφήνουμε να παίζει οσο λείπουμε απο το σπιτι σε χαμηλη -μεσαιοχαμηλη σταθμη για 20 ωριτσες, μετα ανεβαζουμε λιγο και καπου στις 50 εχουμε φτασει στο 90% του στρωσιματος. Καποια ηχεια θελουν παραπανω, ειδικα αυτα που εχουν πολυ μεγαλα woofer.

Εναλλακτικά αφηνουμε το ραδιόφωνο να παιζει.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ κάνω το μονοφωνικό κόλπο που γράψατε προηγουμένως. Δυο μέρες με ροζ θόρυβο και μετά άλλη μια μέρα την αρχή του Dark Side of the Moon σε repeat.
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Ο μόνος λόγος που οι εταιρείες συζητούν για χρόνο στρωσίματος είναι γιατί τα μεγάφωνα δεν έχουν αποκτήσει τις ιδιοτητες τους. Θα εξαναγκαστούν σε μία ταλάντωση λόγω της εξωτερικής δύναμης (ενισχυτής) -ανεξαρτητη του συστηματος τους, δε θα είναι ικανά να την εκμεταλλευτούν πλήρως γιατί η ανάρτηση τους θα είναι "σφιχτή" ακόμα και μπορεί να πάθουν ζημιά.
Σκεφτείτε τον εαυτό σας το πρωί, στην αφύπνιση... Είναι έτοιμο το κορμί σας να τρέξει, να σηκώσει βάρη κ.λπ.? Κάπως έτσι χρειάζονται... προθέρμανση/προπόνηση και τα ηχεία μας όταν βγαίνουν από τη συσκευασία ή έχουν καιρό αφεθεί σε μία άκρη της αποθήκης ;)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ευτυχως που δεν χρειαζεται να πανε τουαλετα μετα την αφυπνηση :grinning-smiley-043


Καλημερα Αντωνη !! -bye-
 

FaRMaX

Established Member
9 December 2009
256
Να συνεχισω λιγο τις χαζες ερωτησεις..
Εχει σημασια η ποιοτητα του προγραμματος που καλειται να αναπαραξει τις πρωτες 100-150 ωρες?
Δλδ ειτε ειναι ραδιοφωνο ειτε mp3 ειτε high-res ειναι το ιδιο κ τ αυτο?
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Οχι, δεν εχει σημασία. Αυτο που χρειάζεσαι ειναι ασκήσεις ευκαμψίας στις αναρτήσεις των μοναδων. Κατι σαν χαλαρό γυμναστήριο για να ξεπαρουν απο την ακινησία.
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Καλημέρα Ντίνο :)

FarMax: Κάποιοι θα σας πουν ναι, κάποιοι θα σας πουν όχι, εξαρτάται αν σκεφτούν τις συχνότητες που υπάρχουν ανάλογα του αρχείου και κατά πόσο πιέζονται τα μεγάφωνα στο μέγιστο...

Προσωπικά σκέφτομαι και ακολουθώ τη διαφήμιση: "Φεεεεετα" ... Ακούω τη μουσική μου, χαίρομαι με την αγορά μου, χαίρομαι να τα βλέπω, χαίρομαι που αξιώθηκα και υλοποίησα ένα από τα "όνειρα" μου :)
 
  • Like
Reactions: tandro

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Μιας και το νήμα εξελίσσεται με χαζοερωτησούλες :p να πω και εγώ την δική μου χαζομάρα....

Πρέπει να λάβουμε υπ όψιν μας και την θερμοκρασία δωματίου. Δηλαδή αν κάποιος στρώνει τα ηχεία στην Αράχωβα το χειμώνα, ίσως χρειαστεί περισσότερες ώρες από κάποιον που τα στρώνει στην Αθήνα το καλοκαίρι. Αυτό οφείλεται στο φαινόμενο της συστοδιαστολής που παρουσιάζουν τα υλικά με την αλλαγή της θερμοκρασίας και κατ επέκταση οι αναρτήσεις των μεγαφώνων.

Άρα περίμενε να καλοκαιριάσει για να τα στρώσεις !!

Καλό εεεεε ? εντάξει μην βαράτε.....