Judas bought an Ipad mini Retina

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Κατοπιν απώλειας του ipad 1ης γενιάς, και μιας κι δεν έβγαζα άκρη με κάποιο μετ/μενο 2ης, προχώρησα στην αγορά του νέου "μικρού" wifi.
Οι λόγοι κυρίως που δε κοίταξα κάποιο android είναι οτι ειχα αγοράσει αρκετες αξιολογότατες εφαρμογές και αφετέρου θελω να ειμαι κοντα σε ολα τα OS (παιδιά της τεχνολογίας γαρ). Δεν ειναι το κυριως tablet Μου μιας και τις πρακτικές δυνατότητες του Note8 δε τις φτάνει, κι ας υστερεί σε Looks και σταθερότητα OS το samsung. Αρκετά φορητό σαν συσκευή, πιο κοντό αλλά πιο φαρδύ σε σχέση με το Note8 και ελάχιστα πιο λεπτό, πράγμα που με τις θήκες χάνεται.


Μολις το παρέλαβα, φόρεσα (μετα απο αρκετη αναμονή) το 8αρι κουστούμι κ μετα απο λιγο παίδεμα βρηκα και ενα παλιο backup στο icloud. Οι αλλαγές πάρα πολλές οσο αφορά το OS κι εκει που ειχα μεινει με το ipad1, aλλα πάνω κάτω δεν ειναι καθόλου δυσκολο να εξοικειωθεί κανείς. Παρόλο που η χρήση θα ειναι 90% απο την κυρία του σπιτιού, φυσικά κι εγω απο πίσω θα σκαλίζω και θα χρησιμοποιώ τις αγαπημένες μου εφαρμογές.

H συσκευή είναι ποιοτικότατη, κακά τα ψέμματα, αλλά πάλι κάποια πράγματα με ξένισαν κι ας μη πρόλαβα να το σκαλίσω πολύ. Η οθόνη είναι απολαυστική και η ρετινα πολύ ξεκούραστη. Διάβασα πολλές αναφορές οτι τα χρώματα είναι υποδεέστερα από το αδελφό air, αλλά στην πράξη δε με ενόχλησε κάτι, ούτε καν για μια απλή καθημερινή χρήση δε μπαίνω στην διαδικασία αυτή. Ισως συγκρίνω σήμερα με το surface3 αλλα δε με καιει κιόλας.

Overlall θετικές εντυπώσεις κι απο εμένα για το μικρό, σύντομα με περισσότερες ερωτήσεις απορίες μιας κι εδω έχουμε καλούς γνώστες.
 
Last edited:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Re: Απάντηση: Judas bought an Ipad mini Retina

To ipad1 με την ιδια ακριβώς χρήση κρατούσε 2-3 μέρες... αρα η καθημερινή πλέον φόρτιση δείχνει την διαφορά.
Κάνε ότι λέει εδώ http://www.applemania.gr/topic/3885-εξοικονόμηση-και-καλύτερη-διαχείρηση-της-μπατ/ και αν μετά η μπαταρία πέφτει πάλι τόσο γρήγορα, έχει πρόβλημα η συσκευή σου. Με απλή χρήση ίντερνετ το ipad mini βγάζει 10 ώρες χρήσης και 3 μέρες αναμονής.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Η αυτονομία του είναι εξαιρετική και είναι από τους λόγους μαζί με το 4:3 aspect ratio και την ιδιαίτερη ποιοτική κατασκευή που δεν ασχολούμαι με android συν τις καταπληκτικές εφαρμογές του απόλυτα και ομοιόμορφα δεμένα με το form factor του tablet.
Μαζί με το SP3 κάνουν ένα ιδανικό δίδυμο θα έλεγα καλύπτοντας 99% των θέλω μου όσον αφορά το τεχνολογικό κομμάτι από άποψη εργασίας και ψυχαγωγίας.:cool:
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Judas bought an Ipad mini Retina

Κάνε ότι λέει εδώ http://www.applemania.gr/topic/3885-εξοικονόμηση-και-καλύτερη-διαχείρηση-της-μπατ/ και αν μετά η μπαταρία πέφτει πάλι τόσο γρήγορα, έχει πρόβλημα η συσκευή σου. Με απλή χρήση ίντερνετ το ipad mini βγάζει 10 ώρες χρήσης και 3 μέρες αναμονής.

Ok Θα το κοιτάξω, thnx