Θα βγάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κανένα καλό DUAL-SIM Android?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Μετά το τραυματικό πέρασμα από ένα LG στις 3,5ίντσες που έκανε το ηρωϊκό μου HTC Desire (το ορίτζιναλ, από το "μακρινό" 2010) να φαίνεται flagship τελευταίας εσοδείας, πήγα και αγόρασα το Samsung Galaxy S Duos 2 (S7582) και αν και όχι τόσο ευχαριστημένος από το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης, και αρκετά εκνευρισμένος από το full bloatware/samsung, πίστεψα ότι είχα καθαρίσει....

αμ δε.. το τηλέφωνο είναι για τα πολύ βασικά - μόλις βάλεις πάνω 3,4 εφαρμογές που είναι λίγο απαιτητικές από πλευράς πόρων (ιδιαίτερα RAM) το έθαψες.... και αρχίζεις μετά το ευχάριστο παιχνίδι του να κλείνεις εφαρμογές για να το ελαφρύνεις, κλπ κλπ κλπ

ψάχνω εναλλακτικές αλλά δε βρίσκω τίποτα απολύτως σε επώνυμο, νορμάλ μέγεθος (4,3-4,7ίντσες) και με οθόνη καλής ανάλυσης, αξιοπρεπή specs κλπ.

Και ερωτώ: γιατί απαξιώνουν τόσο πολύ τους χρήστες που θέλουν 2 αριθμούς σε 1 συσκευή - μπορεί να είναι η μειοψηφία του αγοραστικού κοινού αλλά και πάλι....

(Δεν άνοιξα το νήμα στο Apple Corner διότι θα με έπαιρναν με τις ντομάτες - αν βγει iphone με 2 κάρτες θα σηκωθεί από τον τάφο του ο steve και θα τους πάρει στο κυνήγι)
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Ακριβώς για τον λόγο που είπες: επειδή είναι η μειοψηφία του κοινού. Και μεγάλη μάλιστα. Πιστεύω ότι αν ήταν το ανάποδο, θα ήταν στάνταρ οι δύο sim στις συσκευές. Για να μην πω πιό xtreme σενάριο , θα είχαν φτιάξει sim με πολλά νούμερα.

Πάντως γιατροί κλπ που αυτοί συνήθως χρησιμοποιούν δύο κάρτες, τους βλέπω με δύο συσκευές.

Απλά δεν ενδιαφέρει τις εταιρείες (προς το παρόν τουλάχιστον) .
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
ΦΥσικά και υπάρχει Huawei Ascend Mate7 , αλλα οχι στις ινστες που θες
http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_mate7-6543.php

huawei-ascend-mate7-1.jpg


ειναι πολυ καλή περιπτωση!

μαλιστα το fingerprint reader που έχει, οι δοκιμες λένε οτι ειναι καλυτερο κι απο το iphone, ταχυτητα αναγνωσης, αναγνωση με βρεγμένο χέρι κλπ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τώρα διαθέσιμο από το επίσημο δίκτυο της LENOVO στην Ελλάδα, τo νέο LENOVO S850 Smartphone! Το πιο στυλάτο κινητό της αγοράς, σε χρώμα GLASS WHITE, μπορεί αύριο να είναι στα χέρια σας με ένα κλικ!
Πανέμορφη σχεδίαση, πιο λεπτό από όσο πιστεύετε και με ισχυρά τεχνικά χαρακτηριστικά, ήρθε για να κατακτήσει την αγορά και τις προτιμήσεις σας. Με τετραπύρηνο επεξεργαστή, εξαιρετικές κάμερες των 13 MP (πίσω) και 5 MP (εμπρόσθια) και απολαυστική μεγάλη οθόνη HD των 5 ιντσών !


http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-Smartphone-S850-Glass-White.1049089.html

To Mate 7 είναι για εμένα που αρχίζει να μου φαίνεται το Note 3 μικρό.:p
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Απάντηση: Θα βγάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κανένα καλό DUAL-SIM Android?

Ακριβώς για τον λόγο που είπες: επειδή είναι η μειοψηφία του κοινού. Και μεγάλη μάλιστα. Πιστεύω ότι αν ήταν το ανάποδο, θα ήταν στάνταρ οι δύο sim στις συσκευές. Για να μην πω πιό xtreme σενάριο , θα είχαν φτιάξει sim με πολλά νούμερα.

Πάντως γιατροί κλπ που αυτοί συνήθως χρησιμοποιούν δύο κάρτες, τους βλέπω με δύο συσκευές.

Απλά δεν ενδιαφέρει τις εταιρείες (προς το παρόν τουλάχιστον) .

μειοψηφία, αλλά δεν είναι ένα (μονοψήφιο έστω) ποσοστό μιας τεράστιας αγοράς;
δύο κάρτες χρησιμοποιεί ένα σωρό κόσμος ο οποίος χρειάζεται να έχει και εταιρικό και προσωπικό αριθμό τηλεφώνου...
σε αναπτυσσόμενες αγορές δε, τύπου Ινδία, τα dual sim είναι πολύ συνηθισμένα!

επιπλέον, μέσα στο skroutz αν κάνεις αναζήτηση για android τηλέφωνο έχει 443 τηλέφωνα, από τα οποία τα μισά (220) είναι dual sim αλλά ή τα specs θα είναι της πλάκας, ή θα είναι από κατασκευαστές που εγώ τουλάχιστον δεν τους έχω ακούσει ποτέ (wiko, inew, doogee) ή θα είναι 5+ ίντσες....

με άλλα λόγια dual-sim βγαίνουν, απλά είναι όλα προσανατολισμένα στο οικονομικό κομμάτι της αγοράς! λες και ένα μεγαλο-στέλεχος ή ένας γιατρός δε θα ήθελε να έχει ένα flagship τηλέφωνο με 2 νούμερα (και να το πληρώσει ανάλογα βέβαια)....



φίλε φρα.πε., το συγκεκριμένο είναι και πολύ όμορφο και έχει τρομερά specs αλλά 6 ίντσες (?!?!) - αυτό θέλει και σακίδιο πλάτης ή τσάντα ώμου για να το κουβαλάς μαζί!


τελευταία μου ελπίδα είναι το Samsung Galaxy S5 mini Duos - αν και θα είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Αγαπητοι το ξερω οτι 6'' ειναι αρκετες, απλα καποιους ισως τους ενδιαφέρει που θα κοιταξοιυν το νημα, μιας και δεν εχουν γινει πολλες αναφορες για dual Sim.
γι αυτο εξαλλου ειπα εξ αρχής οτι δεν ειναι στις ιντσες που ζητας. παρόλα αυτα ειναι μια εξαιρετική επιλογή για οσους θελουν να συνδυασουν μεγαλη οθόνη πολυ καλα specs και 2 Sim
 
Last edited:

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Τώρα διαθέσιμο από το επίσημο δίκτυο της LENOVO στην Ελλάδα, τo νέο LENOVO S850 Smartphone! Το πιο στυλάτο κινητό της αγοράς, σε χρώμα GLASS WHITE, μπορεί αύριο να είναι στα χέρια σας με ένα κλικ!
Πανέμορφη σχεδίαση, πιο λεπτό από όσο πιστεύετε και με ισχυρά τεχνικά χαρακτηριστικά, ήρθε για να κατακτήσει την αγορά και τις προτιμήσεις σας. Με τετραπύρηνο επεξεργαστή, εξαιρετικές κάμερες των 13 MP (πίσω) και 5 MP (εμπρόσθια) και απολαυστική μεγάλη οθόνη HD των 5 ιντσών !


http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-Smartphone-S850-Glass-White.1049089.html

To Mate 7 είναι για εμένα που αρχίζει να μου φαίνεται το Note 3 μικρό.:p


ωραίο και σε γήινη τιμή, αν και όπου διαβάζω γυαλί με πιάνει ένα άγχος! βέβαια η RAM είναι μόνο 1GB και το βασικότερο, φτάνουμε στις 5 ίντσες..

υποθέτω ότι έχει την ίδια τεχνολογία με αυτή των Duos της samsung για ταυτόχρονη χρήση και των δύο καρτών SIM

α μόλις είδα ότι υπάρχει και το ροζουλί για τους (τις) φαν της lady gaga, η οποία μας τιμάει με την παρουσία της...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Για δείτε και αυτό... φρέσκο φρέσκο

Νew Motorola Moto G
Processor: Quad-core 1.2GHz Qualcomm Snapdragon 400,
Screen Size: 5in, Screen resolution: 1,280x720,
Rear camera: 8-megapixel,
Storage: 8GB / 16GB,
Wireless data: 3G,
Size: 141x70x11mm, Weight: 149g,
Operating system: Android 4.4.4

http://www.expertreviews.co.uk/mobile-phones/1401248/motorola-new-moto-g-moto-g2-review
http://www.public.gr/product/tilefo...-new-moto-g-dual-sim-8gb-mayro/prod6670114pp/

edit. @tsop: με πρόλαβες :)
 

arma

AVClub Addicted Member
4 January 2012
1,802
ΦΥσικά και υπάρχει Huawei Ascend Mate7 , αλλα οχι στις ινστες που θες
http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_mate7-6543.php

huawei-ascend-mate7-1.jpg


ειναι πολυ καλή περιπτωση!

μαλιστα το fingerprint reader που έχει, οι δοκιμες λένε οτι ειναι καλυτερο κι απο το iphone, ταχυτητα αναγνωσης, αναγνωση με βρεγμένο χέρι κλπ...

πολυ ωραιο φαινετε, ποσο στοιχιζει? απο που μπορουμε να κανουμε παραγγελια?
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
@tsop/Dalanik

ωραίο φαίνεται, pure android χωρίς bloatware και ένα πενηντάρικο οικονομικότερο από το Lenovo. Και αυτή τη φορά ΜΕ υποδοχή για microsd card!
βέβαια είναι και αυτό 1GB RAM και 5αρι...
θα κοιτάξω να το δω από κοντά, όταν με το καλό έρθει

@leo06
τo anandtech το ψιλοέθαψε, αν και αυτό από μόνο του μάλλον δε λέει πολλά
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
κι εμένα με ενδιαφέρει το dual sim γιατί αναγκάζομαι και κυκλοφορώ με δύο συσκευές που είναι εξόχως σπαστικό! και όσο πάει γίνεται και χειρότερο γιατί τουλάχιστον παλιά το επαγγελματικό το άφηνα στο σπίτι τα ΣΚ, πλέον έχει γίνει σαφές ότι το επαγγελματικό κινητό πρέπει να το έχουμε μαζί ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ("το εταιρικό αυτοκίνητο το παίρνεις μαζί σου τα σ/κ, δεν το παίρνεις? το κινητό γιατί να μην το παίρνεις??") ;-)

Δίκαρτες λύσεις υπάρχουν στο εξωτερικό πολλές και τα περισσότερα Flagships βγαίνουν και σε dual, αλλά τα περισσότερα είναι μόνο 3g και όχι 4g. Πχ galaxy s5, note 3, one m8 (αναφέρθηκε παραπάνω). Το θέμα είναι ότι δεν εισάγονται από τις επίσημες αντιπροσωπέιες. Νομίζω ότι παίζει δάχτυλος των carriers γιατί είναι ενάντια στη στρατηγική τους να διευκολύνουν τη χρήση δύο sim ώστε να πουλάνε πακέτο όλες τις υπηρεσίες τους σε μια συνδρομή. Προσωπικά βαρίεμαι να ασχοληθώ να το φέρω απέξω αλλά αν έβρισκα κάποιο πρωτοκλασάτο κινητό σε ελληνικό μαγαζί, συμπεριλαμβανομένων και των σκρουτζομάγαζων, ττο χτύπαγα άμεσα!

Παραδείγματα:
Note 3 dual sim
Galaxy s5 dual sim
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
@tsop/Dalanik

ωραίο φαίνεται, pure android χωρίς bloatware και ένα πενηντάρικο οικονομικότερο από το Lenovo. Και αυτή τη φορά ΜΕ υποδοχή για microsd card!
βέβαια είναι και αυτό 1GB RAM και 5αρι...
θα κοιτάξω να το δω από κοντά, όταν με το καλό έρθει

@leo06
τo anandtech το ψιλοέθαψε, αν και αυτό από μόνο του μάλλον δε λέει πολλά

φίλε μου επειδή το έχω το τηλέφωνο και το δουλεύω καθημερινά μου είναι αδιάφορο το τι λέει το anandtech,πριν είχα το g2
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
φίλε μου επειδή το έχω το τηλέφωνο και το δουλεύω καθημερινά μου είναι αδιάφορο το τι λέει το anandtech,πριν είχα το g2

αν επιτρέπεται από πού το πήρες και πόσο;