Εισαγωγή vcf αρχείου στο Outlook ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Δεν είναι καθαρά Htpcάδικο το πρόβλημα αλλά μιάς και είστε γκουρού στο software, λέω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος.

Εχουμε ένα αρχίο vcard (.vcf) που περιλαμβάνει μέσα πολλές επαφές το οποίο το έχω κάνει εξαγωγή από το android τηλέφωνο.

Ως γνωστόν το .vcf είναι κοινά αποδεκτό αρχείο, δεν έχει να κάνει ότι είναι από android τηλέφωνο.

1ο error

Οταν πάω να το κάνω import στο Outlook (2003) μου εμφανίζει μόνο μία επαφή. Την πρώτη. Διαβάζω ότι το ίδιο πρόβλημα μπορεί να συμβαίνει με τις επόμενες εκδόσεις outlook.

2ο error

Οταν πάω να το κάνω import στα Windows Contacts (Win 7) πάλι μου εμφανίζει μία επαφή. Διαβάζω ότι αν δεν το καταλαβαίνει το outlook , μια λύση είναι να τα περάσεις πρώτα στα windows contacts (το παλιό Windows Address book) και μετά τα παίρνεις όλα μαζί και τα ρίχνεις μέσα στο outlook.

3ο error

Αφού απέτυχαν οι παραπάνω προσπάθειες, είδα ότι υπάρχουν προγραμματα 3rd party (επί πληρωμή) που μπορούν να διαβάσουν .vcf με multiple contacts και να τα περάσουν στο .pst αρχείο του outlook. Κατέβασα ένα από αυτά (trial) αλλά τα έκανε χάλια, όλα τα ελληνικά ήταν χαλασμένα. Τα contacts μου τα έχω στα ελληνικά.

Ερώτηση: έχει κανένας κάνει import vcf αρχείο με multiple contacts στο outlook ;
Είπα να αποφύγω τις ιστορίες με συγχρονισμούς και να κάνω ένα drag 'n drop ....αλλά δεν.....
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
=> Import multiple contacts from a vCard file (vcf-file)

Export to a csv-file

If you still have access to the original application holding your contacts and it supports exporting to a csv-file as well, then this is the best approach.

Once you have your csv-file, you can import it via:
  • Outlook 2007 and previous
  • File-> Import and Export-> Import from another program or file-> Comma Separates Values (Windows)
  • Outlook 2010
  • File-> Open-> Import-> Import from another program or file-> Comma Separates Values (Windows)
  • Outlook 2013
  • File-> Open & Export-> Import/Export-> Import from another program or file-> Comma Separates Values
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω vcf όχι csv αρχείο.

Την έχω διαβάσει αυτή την σελίδα από τις πρώτες που διάβασα και τα αποτελέσματα τα έγραψα.

Ρωτάω αν ξέρει αν το έχει κανει κάποιος με επιτυχία.
 
17 June 2006
9,768
Τάσο το παρακάτω περιγράφει πως να φτιάξεις csv αρχείο από το vcf που έχεις για να συνεχίσεις με αυτό που λέει το παραπάνω guide.
Το έχω κάνει και εγώ έτσι σε 2 βήματα, δηλαδή με ενδιάμεσο csv αρχείο. Δεν έχω καταφέρει να το κάνω αλλιώς (βασικά αν υπάρχουν οι επαφές σε λογαριασμό google κάνει κατευθείαν export το gmail σε csv).

http://www.howtogeek.com/175778/how...rt-contacts-from-the-windows-contacts-folder/
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Δες την τέταρτη εικόνα. Σε φρενάρει σε κάθε επαφή για να μπορείς να την διορθώσεις.

Αν έχεις π.χ. 300 contacts πρέπει να πατήσεις 300 φορές Set prefered ;

και αυτό κάθε φορά που θες να εισάγεις ένα ανανεωμένο vcf στο outlook ;

Ακόμα και για κατάδικους είναι αγγαρεία.

Και νόμιζα ότι "πετάς" το vcf μέσα στο outlook και ξεμπερδεύεις....
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Αφού απέτυχαν οι παραπάνω προσπάθειες, είδα ότι υπάρχουν προγραμματα 3rd party (επί πληρωμή) που μπορούν να διαβάσουν .vcf με multiple contacts και να τα περάσουν στο .pst αρχείο του outlook. Κατέβασα ένα από αυτά (trial) αλλά τα έκανε χάλια, όλα τα ελληνικά ήταν χαλασμένα. Τα contacts μου τα έχω στα ελληνικά.

Ερώτηση: έχει κανένας κάνει import vcf αρχείο με multiple contacts στο outlook ;
Είπα να αποφύγω τις ιστορίες με συγχρονισμούς και να κάνω ένα drag 'n drop ....αλλά δεν.....

Τα ελληνικά ήταν χαλασμένα γιατί δεν υποστηρίζουν Unicode UTF 8 στην μετατροπή.

Η λύση είναι import το VCF σε Excel που υποστηρίζει Unicode UTF 8 και έπειτα import το Excel αρχείο στο Outlook.

Το έκανα και λειτουργεί μια χαρά.

Περισσότερες πληροφορίες σύντομα .. μόλις βρω χρόνο να το αυτοματοποιήσω το import VCF στο Excel.

Τα τεστ έγιναν σε Windows home 7, Excel 10 και Outlook 10
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Η πλάκα είναι ότι το outlook 2003 δεν έχει import από csv αρχείο.
Είχα βάλει κάποια στιγμή το 2010 αλλά είχε κάποιο κουφό bug και το έβγαλα επί τόπου. Νομίζω είχα ανοίξει θέμα κι εδώ. Δεν θυμάμαι τώρα.
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Re: Απάντηση: Εισαγωγή vcf αρχείου στο Outlook ;

Η πλάκα είναι ότι το outlook 2003 δεν έχει import από csv αρχείο.
Είχα βάλει κάποια στιγμή το 2010 αλλά είχε κάποιο κουφό bug και το έβγαλα επί τόπου. Νομίζω είχα ανοίξει θέμα κι εδώ. Δεν θυμάμαι τώρα.

Ανοίγεις το CSV στο Excel και μετά κάνεις import το Excel αρχείο στο Outlook, αλλά θέλει κάποιες αλλαγές και προσθήκες το αρχείο για να γίνει import το Outlook.
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
=>Excel_2003_App_VCF_to_XLS_VL_003.xls

Ανοίγουμε την παραπάνω σύνδεση.

Κάνουμε κλικ στο «ΑΡΧΕΙΟ» που βρίσκεται στην πάνω αριστερή γωνία κάτω από το Excel Online

Κάνουμε κλικ στο «Αποθήκευση ως» και έπειτα στο «Λήψη αντιγράφου», επιλέγουμε «Ναι» και σώζουμε το αρχείο στον υπολογιστή μας.

Το ανοίγουμε κάνοντας διπλό κλικ με το mouse.

Επιλέγουμε το αρχείο VCF.

Μόλις τελειώσει στον ίδιο κατάλογο δημιουργεί ένα αρχείο Excel με το όνομα «Επαφές Για Εισαγωγή Στο Outlook 2010.xls» το οποίο κάνουμε import στο Outlook.
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Καλό είναι πριν κάνετε import να δημιουργήσετε ένα κατάλογο Επαφών, π.χ. «Android Contacts» και να τα κάνετε import εκεί τις επαφές έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να ξανακάνετε import τις επαφές για να έχετε στο Outlook τις τελευταίες και πιο ενημερωμένες επαφές από το κινητό να σβήσετε τις παλιές επαφές που έχει το «Android Contacts» χωρίς των κίνδυνο να σβήσετε επαφές που υπάρχουν μόνο στο Outlook σε περίπτωση που τις είχατε σε κάποιο κατάλογο μαζί με επαφές του Outlook ή για να μην δημιουργούνται διπλές επαφές κατά την εισαγωγή/επαναεισαγωγή.
 

janifermarker

New member
5 June 2017
1
Ελέγξαμε ότι δεν υπάρχει επιλογή εισαγωγής πολλών αρχείων vcf στο Outlook. Τέλος, βρήκα την εξωτερική λύση για την εισαγωγή πολλαπλών αρχείων vcf με ένα κλικ. Μπορείτε λοιπόν να το δοκιμάσετε αυτό. Ελπίζω ότι αυτό θα σας βοηθήσει. http://www.vcard-importer.filefixutility.com/