ESS9018K2M

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σε περίπτωση που δεν το έχετε προσέξει, εδώ και κάποιους μήνες κυκλοφορεί η πρόταση της ESS για τα portable DACs, το ESS9018K2M: http://www.esstech.com/PDF/ES9018-2M PB Rev 0.8 130619.pdf

Όπως προδίδει ο τίτλος του, έχει πιο πολλές ομοιότητες με το "καθαρόαιμο" 9018 παρά με το μικρό 9023.

Στα χαρτιά είναι λίγο κάτω από το 9018 σε επιδόσεις και υποστηρίζει αρκετά "καλούδια" που υποστηρίζει και το 9018, όπως για παράδειγμα έλεγχο μέσω I2C.

Ο γνωστός φίλος μας από την Κίνα έχει βγάλει ήδη πλακέτα σχεδόν έτοιμη η οποία έρχεται σε πολύ λογική τιμή και έχει αρκετά καλούδια:

usb-dsd-dxd-384khz-dac-with-bit-perfect-volume-control-and-spdif-inputxmoses9018k2m[1].jpg usb-dsd-dxd-384khz-dac-with-bit-perfect-volume-control-and-spdif-inputxmoses9018k2m[1].jpg
http://www.diyinhk.com/shop/audio-k...ume-control-and-spdif-inputxmoses9018k2m.html

Έχει και αναλογικό στάδιο εξόδου με τον opamp σε socket, ξεχωριστές υποδοχές για τροφοδοσίες, κτλ κτλ.

Το έχει φτιάξει και ο φίλος μας από το HiFiDuino: http://hifiduino.wordpress.com/2014/07/01/building-the-diyinhk-es9018k2m/

Ο οποίος έχει βγάλει και ειδική έκδοση του κώδικά του για έλεγχο του 9018K2M μέσω Arduino: http://hifiduino.wordpress.com/2014/06/30/es9018k2m-code-fully-tested/

slide1[1].png

Πιστεύω ότι αν δεν έχει γίνει κάποιο σοβαρό λάθος στο layout της πλακέτας (δηλαδή να μην έχουν ακολουθηθεί σωστά τα best practices) μπορεί να αποτελέσει πολύ καλή βάση για ένα πάρα πολύ καλό DAC. Θα χρειαστούν βέβαια ποιοτικά εξωτερικά τροφοδοτικά κτλ αλλά γιαυτό έχουμε τον φίλο Salas. :smile:

Εγώ αν δεν είχα το βουβάλι (το οποίο είναι σε άλλη κατηγορία, δεν συγκρίνεται ούτε με αυτό ούτε με κανένα 9023...) θα το τσίμπαγα άμεσα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Στα 70 δολλαρια δείχνει εξαιρετικό. Και DSD για τους φανατικούς του είδους.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τρία τροφοδοτικά αν βλέπω καλά;
3.3V,5v,+12-0-12.
Με κουτιά,μ/σ,usb,γύρω στα 500-600 ευρώ δηλαδή.
Και κάνα κατοστάρι για οθόνη,arduino,κλπ.
Not bad...

(Αν δεν ήθελα NOS γεύση για το επόμενο μου,θα το σκεφτόμουν... )
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Εχώ μια εντύπωση ότι ίσως να παίζει ανώτερα απο το " παλιό " πλέον 9018 , και ίσως και να έχει πιό ανθρώπινο και γλυκόρευστο ήχο , οπως το 9023 πχ ..

αλλα χρειάζεται και πάλι ένα κάρο περιφερεάκα για να αρχίσει να λαλάει , ειναι ακριβώς αυτό που λέμε ότι το τσιπάκι μόνο του δεν λέει παντελώς τίποτα .. και αυτο το κιτάκι ειναι απλά το τσιπάκι ..

πάντως κάποιος κάτοχος απο το κλασικό βουβάλι μπορει έυκολα να το βάλει πάνω για να έχουμε ένα πρώτο άκουσμα ,
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Για απλό spdif 16/44 από transport πως το βλέπετε? Έχω ένα NOS TDA1453 αλλά με τρώει να δοκιμάσω και καμιά σάβρα
 
Εχώ μια εντύπωση ότι ίσως να παίζει ανώτερα απο το " παλιό " πλέον 9018 , και ίσως και να έχει πιό ανθρώπινο και γλυκόρευστο ήχο , οπως το 9023 πχ ..

Ανώτερα δεν βλέπω πως θα μπορούσε να παίξει, με δεδομένο ότι είναι ένα "κομμένο" 9018 (με 2 κανάλια DAC αντί για 8, τα οποία στο 9018 παίζουν παραλληλισμένα ανά 2).

Καινούργια τεχνολογία δεν φαίνεται να φέρνει..

Το 9023 φοράει πολύ υποδεέστερο αναλογικό στάδιο και πολύ υποδεέστερη τροφοδοσία αυτού (εσωτερικό voltage pump), οπότε αυτά που γράφονται για πιο "γλυκόρευστο" ήχο εγώ τα ερμηνεύω σαν ήχο με παραμόρφωση που κολακεύει κάποια συστήματα.
Οι ακροάσεις που έχω κάνει σε σοβαρό σύστημα φαίνεται να το επαληθεύουν.

αλλα χρειάζεται και πάλι ένα κάρο περιφερεάκα για να αρχίσει να λαλάει , ειναι ακριβώς αυτό που λέμε ότι το τσιπάκι μόνο του δεν λέει παντελώς τίποτα .. και αυτο το κιτάκι ειναι απλά το τσιπάκι ..

Το καλό με το συγκεκριμένο κιτάκι είναι ότι δεν είναι απλά το τσιπάκι - έχει πάνω του και ένα έστω υποτυπώδες αναλογικό στάδιο. Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να γίνει το I/V με off board στάδιο, πολύ προσεγμένο, αλλά για αρχή και όπως είναι θα παίξει μια χαρά.

Οπότε για αρχή θέλει μόνο τροφοδοσία (αν δεν πάμε σε εξωτικά πράγματα, κάποιες λίγες δεκάδες ).

πάντως κάποιος κάτοχος απο το κλασικό βουβάλι μπορει έυκολα να το βάλει πάνω για να έχουμε ένα πρώτο άκουσμα ,

Αυτό είναι αλήθεια, η σχετική μανούρα θα ήταν κάπως περιορισμένη με εξαίρεση τα τροφοδοτικά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για απλό spdif 16/44 από transport πως το βλέπετε? Έχω ένα NOS TDA1453 αλλά με τρώει να δοκιμάσω και καμιά σάβρα

Θέλει ένα μικρό στάδιο μπροστά για να μετατρέψει το s/pdif σε TTL 3.3V και θα παίξει μια χαρά..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Ανώτερα δεν βλέπω πως θα μπορούσε να παίξει, με δεδομένο ότι είναι ένα "κομμένο" 9018 (με 2 κανάλια DAC αντί για 8, τα οποία στο 9018 παίζουν παραλληλισμένα ανά 2).

Καινούργια τεχνολογία δεν φαίνεται να φέρνει..

Το 9023 φοράει πολύ υποδεέστερο αναλογικό στάδιο και πολύ υποδεέστερη τροφοδοσία αυτού (εσωτερικό voltage pump), οπότε αυτά που γράφονται για πιο "γλυκόρευστο" ήχο εγώ τα ερμηνεύω σαν ήχο με παραμόρφωση που κολακεύει κάποια συστήματα.
Οι ακροάσεις που έχω κάνει σε σοβαρό σύστημα φαίνεται να το επαληθεύουν.
Δημήτρη,με 112 DNR το 9023 στην έξοδο και κάπου κοντά το 9018 ανάλογα την υλοποίηση του αναλογικού,αλλού μάλλον πρέπει να ψάξουμε τις διαφορές,όχι στην παραμόρφωση.
Μακάρι να υπήρχαν συστήματα ή αυτιά που να να ακούν θόρυβο ή παραμόρφωση σε τέτοια τάρταρα.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
TΟ υποδεέστρο αναλογικό στάδιο μένει να αποδειχθει και στην πράξη , μέχρις στιγμής πάντως κανένα διακριτό δεν φέρει υπογράφη τοσα db όσα υπογράφει η μαμά , και πρακτικά έχει και δίκιο αφου οι διαφορές ειναι δισδιάκριτες με θεριά στάδια , όσο για το εσωτερικό τροφοδοτικό πάνω κάτω τα ίδια , λυπάμαι κυριοι εδω μιλάμε για μοντέρνα τεχνολογία που ακολουθεί τον νομο της πληροφορικής ,,

σε λίγα χρόνια τα κινητά θα βγάζουν πε ολάκερα dac μα 100 αμπερ τροφοδοσία και 9 λάμπες στην έξοδο
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Για τα κινητα δεν ξερω αλλα το 9023 soundstage της προκοπής δεν το εχω ακούσει να βγάζει. Καθε φορα υπάρχει καποια δικαιολογία (ακουσες του ενος αλλα δεν το εχει κανει καλα, ακουσες του αλλου αλλα φταίει το καλωδιο, του τριτου τα αστρα κτλ). Πιστευω μάλιστα (και το εχω συζητήσει και με φιλους απο εδω που συμφωνουν) οτι οι σχετικα μικρες διαφορές που υπάρχουν αναμεσα στις τροφοδοσίες οφείλονται στον περιορισμό που εχει το σταδιο εξόδου στο να τις αναδείξει.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν είναι ακριβώς το θέμα μας,αλλά είναι σχετικό.
Οκ τα υποκειμενικά αλλά οι μετρήσεις δείχνουν άλλα.

Κι αφού όλα τα 9023 έχουν την ίδια έξοδο,ορίστε το ODAC που είναι και το φτηνότερο και χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα.

ODAC -3 dBFS CCIF IMD Both Ch 100K Ref 2 Vrms 24-44_thumb.pngODAC -3 dBFS 11025hz J-Test Sum of Marked Jitter Components Ref 2 Vrms 24-44 ref_thumb[1].pngODAC -2 dBFS SMPTE IMD Both Ch 100K ref 2 Vrms 24-44_thumb.pngODAC -1 dBFS THD+N vs Freq Both Ch 10K Load BW 22 Khz 24-44_thumb.png


Αν αυτή η (ανεξάρτητη,real world) μέτρηση δείχνει κάποια αδυναμία της ESS,πάω πάσο.

Οκ,δεν είναι τίποτα θεαματικό ή τρομερό αλλά συγκρινόμενο με τις μετρήσεις άλλων ολοκληρωμένων υλοποιήσεων,οι διαφορές είναι ελάχιστες.
Ο ήχος υποκειμενικά τώρα,και τα επιμέρους,είναι αλλουνού παπά μάλλον...
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Απο IMD και Jitter βγαζεις νοημα για το soundstage Σωκ?

Να στο πω και αλλιως, εισαι ικανοποιημένος με το soundstage του 9023? Εγω οσες φορες εχω ακουσει ενα καλοσχεδιασμένο Ι/V σε ντακ εχω παρει και αξιοπρεπεστατο ηχο, με το embeded του 9023 οχι. Αν εσενα σου φτανει παω πασο.

Και για να είμαστε και στο θεμα μας, το 9018Κ2Μ με τον εξωτερικό τελεστικό του υποψιάζομαι οτι θα εχει πληρέστερο ηχο απο το 9023. Στα 70 δολλαρια δείχνει πραγματικα ενδιαφερον.
 
Re: Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Δημήτρη,με 112 DNR το 9023 στην έξοδο και κάπου κοντά το 9018 ανάλογα την υλοποίηση του αναλογικού,αλλού μάλλον πρέπει να ψάξουμε τις διαφορές,όχι στην παραμόρφωση.
Μακάρι να υπήρχαν συστήματα ή αυτιά που να να ακούν θόρυβο ή παραμόρφωση σε τέτοια τάρταρα.

Υπάρχουν πράγματα που μετριούνται (THD, IMD, SNR, κτλ) και πράγματα που δεν μετριούνται εύκολα (δυναμικά, soundstage, κτλ κτλ). Μακάρι να μετριόντουσαν όλα και εύκολα..

Δυστυχώς η παραμόρφωση ακούγεται στο 9023, και πάλι δυστυχώς από ένα σημείο και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Εκεί είναι η διαφορά με τα 9018/9018Κ2Μ. Μπορείς να "παίξεις" πολύ περισσότερο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Απο IMD και Jitter βγαζεις νοημα για το soundstage Σωκ?

Να στο πω και αλλιως, εισαι ικανοποιημένος με το soundstage του 9023? Εγω οσες φορες εχω ακουσει ενα καλοσχεδιασμένο Ι/V σε ντακ εχω παρει και αξιοπρεπεστατο ηχο, με το embeded του 9023 οχι. Αν εσενα σου φτανει παω πασο.

Και για να είμαστε και στο θεμα μας, το 9018Κ2Μ με τον εξωτερικό τελεστικό του υποψιάζομαι οτι θα εχει πληρέστερο ηχο απο το 9023. Στα 70 δολλαρια δείχνει πραγματικα ενδιαφερον.

Sound stage είπατε κύριε; :flipout:
Έφτασε αμέσως:
Crosstalk 0 dBFS Line Out 100K--93.5 dB A
(Την συμφωνία των καναλιών την βλέπεις στις φώτο,το ένα πάνω στο άλλο,καλύτερο δεν γίνεται.)

Τι άλλο ορίζει την σκηνή,πες τώρα που είμαι ζεστός :flipout:
 
TΟ υποδεέστρο αναλογικό στάδιο μένει να αποδειχθει και στην πράξη , μέχρις στιγμής πάντως κανένα διακριτό δεν φέρει υπογράφη τοσα db όσα υπογράφει η μαμά , και πρακτικά έχει και δίκιο αφου οι διαφορές ειναι δισδιάκριτες με θεριά στάδια , όσο για το εσωτερικό τροφοδοτικό πάνω κάτω τα ίδια , λυπάμαι κυριοι εδω μιλάμε για μοντέρνα τεχνολογία που ακολουθεί τον νομο της πληροφορικής ,,

σε λίγα χρόνια τα κινητά θα βγάζουν πε ολάκερα dac μα 100 αμπερ τροφοδοσία και 9 λάμπες στην έξοδο

Δυστυχώς το 9023 σε αναλυτικό σύστημα ακούγεται μέτριο.. Ότι τροφοδοσία και αν του βάλεις. Οι διαφορές πολύ απλά ακούγονται, και όχι μόνο από χρυσαυτιάδες. Το 9018 παίζει ξεκάθαρα πολύ καλύτερα.
Η εκτίμηση είναι ότι υπάρχει ταβάνι λόγω κυρίως της τροφοδοσίας των αναλογικών σταδίων την οποία δεν μπορείς να παρακάμψεις.

Η τεχνολογία εξελίσσεται, αλλά εδώ δεν μιλάμε για cpu cores & clock.. μιλάμε για αναλογικά ηλεκτρονικά.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Υπάρχουν πράγματα που μετριούνται (THD, IMD, SNR, κτλ) και πράγματα που δεν μετριούνται εύκολα (δυναμικά, soundstage, κτλ κτλ). Μακάρι να μετριόντουσαν όλα και εύκολα..

Δυστυχώς η παραμόρφωση ακούγεται στο 9023, και πάλι δυστυχώς από ένα σημείο και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Εκεί είναι η διαφορά με τα 9018/9018Κ2Μ. Μπορείς να "παίξεις" πολύ περισσότερο.

Δεν εννοείς μετρητικά φαντάζομαι,εκεί η παραμόρφωση είναι δεδομένη.
Και τα δυναμικό εύρος δεδομένο.
(Όλα μετριούνται λίγο -πολύ,το θέμα είναι η ερμηνεία τους.Εκεί πάσχουμε [πρώτος εγώ:flipout:]).
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τα έγραψε και ο Δημητρης πιο πανω αλλα σου ξανακάνω την ερώτηση, εισαι ικανοποιημένος με το s/s του δικου σου DAC Σωκ?
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Re: Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Υπάρχουν πράγματα που μετριούνται (THD, IMD, SNR, κτλ) και πράγματα που δεν μετριούνται εύκολα (δυναμικά, soundstage, κτλ κτλ). Μακάρι να μετριόντουσαν όλα και εύκολα..

Δυστυχώς η παραμόρφωση ακούγεται στο 9023, και πάλι δυστυχώς από ένα σημείο και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Εκεί είναι η διαφορά με τα 9018/9018Κ2Μ. Μπορείς να "παίξεις" πολύ περισσότερο.

τι ενοείς παραμόρφωση βρε Δημητρη ? παραμορφώνει ας πουμε τις φωνές τα όργανα τι ? δεν το ποιάνω αυτο που λές ,,

να μην μιλήσω δε ότι δεν έχουμε και πυκνωτή στην έξοδο ετσι ..
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Δεν εννοείς μετρητικά φαντάζομαι,εκεί η παραμόρφωση είναι δεδομένη.
Και τα δυναμικό εύρος δεδομένο.
(Όλα μετριούνται λίγο -πολύ,το θέμα είναι η ερμηνεία τους.Εκεί πάσχουμε [πρώτος εγώ:flipout:]).

Δεν εννοώ μετρητικά, εννοώ ακούγεται! Όταν ένα DAC παίζει πιο αναλυτικά από άλλο, σημαίνει πρακτικά ότι το δεύτερο έχει μεγαλύτερη παραμόρφωση. Αυτός είναι ο ορισμός της παραμόρφωσης και είναι συνισταμένη από πολλά πράγματα (μετρήσιμα και μη, απ' ότι φαίνεται).

Εδώ στο Mambo αλλάζουν πυκνωτές εξομάλυνσης και ακούγεται διαφορά σε γήινα συστήματα. Δε νομίζω αυτή η διαφορά να είναι μετρήσιμη. Φαντάσου τι γίνεται σε πιο αναλυτικά συστήματα και με ηλεκτρονικά που "ακούνε" ακόμα περισσότερο σε αλλαγές υλικών και σταδίων, όπως το 9018.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ESS9018K2M

Τα έγραψε και ο Δημητρης πιο πανω αλλα σου ξανακάνω την ερώτηση, εισαι ικανοποιημένος με το s/s του δικου σου DAC Σωκ?

Α sorry,δεν απάντησα.
Αναλόγως τι θα πειράξω,είναι η ειλικρινέστερη απάντηση.
Εδώ άλλωστε δεν έχω περιθώριο για μεγαλύτερο,πρέπει να τραβηχτώ πιο πίσω οπότε θα χάσω από σωματική εμπλοκή που δε το θέλω.

Ναι,έχω ακούσει και καλύτερη εικόνα και τρισδιάστατη σε άλλα συστήματα με άλλα ντακ όμως έχω ακούσει και μικρότερη χωρίς καθόλου βάθος.
Στο ίδιο σύστημα πχ. βουβάλι και σαυράκι,στο κάτω άκρο υπερτερούσε εύκολα το μικρό και στο σώμα και στην ατάκα.
(Δεν χρειάζεται να σου πω πως μόνο και γι' αυτό εγώ το αγάπησα,είμαι μπασάκιας,την έχω πει την αμαρτία μου.)
 
Re: Απάντηση: Re: ESS9018K2M

τι ενοείς παραμόρφωση βρε Δημητρη ? παραμορφώνει ας πουμε τις φωνές τα όργανα τι ? δεν το ποιάνω αυτο που λές ,,

να μην μιλήσω δε ότι δεν έχουμε και πυκνωτή στην έξοδο ετσι ..

Όταν ένα DAC δίνει διαφορετικές χροιές στα όργανα (ή στις φωνές κτλ κτλ) σε σχέση με κάποιο άλλο, το ένα από τα δυο παίζει πιο σωστά. Αυτό που παίζει πιο σωστά το κάνει επειδή εισάγει τις λιγότερες παραμορφώσεις στο σήμα.

Δεν μας απασχολεί που ακριβώς γίνεται η ζημιά.. εδώ ακούμε τελικό αποτέλεσμα.

Αλλά αν γίνεται η ζημιά, στα 9018 υπάρχουν περισσότερα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να τη διορθώσεις σε σχέση με το 9023.