Καταρράκτες και τρεχούμενα νερά

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Ανοιγω αυτο το τοπικ γιατι εχω αρκετες φωτογραφιες που ταιριαζουν εδω.
Θεωρω οτι ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα φωτογραφισης και καπως ξεχωριστο απο την γενικη κατηγορια landscape..

Βαζω λιγες για να κανω την αρχη..
Οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες στα καταπρασσινα φαραγγια της ηλειας (οσο μεινανε μετα τις φωτιες του 2007 στον νομο..) και πιο συγκεκριμενα στα φαραγγια του ποταμου ερυμανθου.

P9131611.jpg

P9131543-2.jpg

P9131545-3.jpg

P9131666-5.jpg

P9131668.jpg

P9131730.jpg


Η αληθεια ειναι οτι προβληματιζομαι λιγο με την επεξεργασια και εκει θα θελα λιγο την γνωμη σας..
Προσπαθω να κρατισω την φυσικοτητα των φωτογραφιων και να μην τις κανω σαν να φαινονται απο video game. Απο την μια σαν φυσικες χανουν πολυ, σαν επεξεργασμενες δειχνουν εντυπωσιακες αλλα καπως ψευτικες.. Προσπαθω να πιανω την μεση λυση, χωρις να ειμαι σιγουρος αν ετσι "χανουν" οι φωτογραφιες, μιας και θα μπορουσαν να γινουν πολυ πιο εντυπωσιακες. Μπερδεμα.
Αν πατησεις στον google landscape photography, ολες ειναι υπερεξεργασμενες.. δεν μπορω να καταλαβω ποια τελικα ειναι η σωστη προσεγγιση στην επεξεργασια των φωτογραφιων τοπιου. Εκει δηλαδη που το πρασσινο ξεχειλιζει και που μαλλον θελει ειδικη αντιμετωπιση για να μην βγαζει ματι..

Καθε γνωμη δεκτη!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: cyclades

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ωραία μέρη.... θα ήθελα να τα επισκεφθώ κάποια στιγμή



Δυστυχώς δεν έχω πολλές του είδους.... και δυστυχώς καμία με τον φωτισμό που θα ήθελα


waterfall by S_end, on Flickr

Το γεφύρι της Παλαιοκαρυάς (Ν. Τρικάλων)


Mt Athos, "Gravanistis" waterfall by S_end, on Flickr


Mt Athos, "Gravanistis" stream by S_end, on Flickr


Mt Athos, "Gravanistis" stream by S_end, on Flickr


Άθως, ο καταρράκτης του χειμάρρου "Γραβανιστή", μεταξύ των μονών Γρηγορίου και Διονυσίου
 
  • Like
Reactions: cyclades

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Ευχαριστω παρα πολυ!
:ernaehrung004:

Μια μερα ισως πρεπει να παρω και μια μηχανη ανταξια των τοπιων που επισκεπτομαι..
Βεβαια η ταπεινη xz-2 νομιζω πως τα παει περιφημα για compact και με εχει βολεψει αφανταστα και απροβληματιστα, γιαυτο και δεν την κακολογω καθολου.. Ισα ισα που την επαινω γιατι για τα λεφτα που ζητησε δεν νομιζω οτι μπορουσα να περιμενω κατι παραπανω απο αυτην.

Για παραδειγμα βαζω ενα jpeg οπως το βγαλε η μηχανη..

P9131585.jpg
 
  • Like
Reactions: cyclades

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Send, αυτο με το φως που λες δεν ξερεις ποσες φορες το σκεφτηκα.. Δυστυχως οταν σε κλεινει το πρασσινο απο παντου, οι αχτιδες του ηλιου που δραπετευουν απο τα φυλλα "καινε" σε σχεση με το συνολικα σκοτεινο τοπιο. Η αντιθεση ηταν τετοια που πολλες φορες ειχα στην ιδια φωτογραφια καμμενα λευκα και σκοτεινα ταυτοχρονα.. Οκ HDR ειναι η λυση, το ξερω, αλλα ακομα δεν νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο, οποτε απλα προσπαθω να υπαρχει οσο περισσοτερη ισορροπια γινετε, χωρις παντα να καταφερνω βεβαια..

Οσο για τα συγκεκριμενα μερη, σιγουρα να τα επισκεφτεις γιατι ειναι μοναδικα κατα την αποψη μου, αλλα εχε υποψην σου οτι ειναι τοσο παρθενα με αποτελεσμα σχεδον να μην υπαρχουν ουτε μονοπατια οποτε δυστυχως δεν γινετε να πας χωρις καποιον που τα γνωριζει και ξερει πως να μπει σε αυτα.. Για τουριστικες εγκαταστασεις, φυσικα ουτε λογος.. Δεν υπαρχουν τετοια πραγματα εκει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οχι Τολη, καμια επεξεργασια στην συγκεκριμενη.. το nd filter φροντιζει για το νερο.. Τριποδο και αργη εκθεση σε ολες.
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Βαζω και μια χωρις καταρρακτη απλα για να δειξω την κατασταση που επικρατει στο μερος..

P9131619.jpg

Αν δεν ηξερα οτι ειμαι στην ελλαδα, θα φοβομουν μην συναντηθω με καναν κροκοδειλο..
 
  • Like
Reactions: cyclades

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Καταρράκτες και τρεχούμενα νερά

Send, αυτο με το φως που λες δεν ξερεις ποσες φορες το σκεφτηκα.. Δυστυχως οταν σε κλεινει το πρασσινο απο παντου, οι αχτιδες του ηλιου που δραπετευουν απο τα φυλλα "καινε" σε σχεση με το συνολικα σκοτεινο τοπιο. Η αντιθεση ηταν τετοια που πολλες φορες ειχα στην ιδια φωτογραφια καμμενα λευκα και σκοτεινα ταυτοχρονα.. Οκ HDR ειναι η λυση, το ξερω, αλλα ακομα δεν νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο, οποτε απλα προσπαθω να υπαρχει οσο περισσοτερη ισορροπια γινετε, χωρις παντα να καταφερνω βεβαια..


Πρώτον, χρησιμοποιείς μια κόμπακτ, την οποία φέρνεις αντιμέτωπη με τα όριά της. Με άλλη μηχανή μπορεί να κέρδιζες 2 κρίσιμα στοπ σε δυναμικό εύρος ή και παραπάνω, εάν υπολογίσεις και την ανοχή στο σήκωμα των σκιερών.

Δεύτερον, μια άλλη στιγμή της μέρας θα έλυνε περαιτέρω το ζήτημα. Βέβαια σε τέτοια μέρη δεν έχεις συνήθως την πολυτέλεια να κατασκηνώσεις ή να περιμένεις να σε πιάσει η νύχτα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μια παλιότερή μου, από τον Χορτιάτη μας


downstream by S_end, on Flickr

και ένα ρυάκι στο Όρος


Mt Athos, mountain stream by S_end, on Flickr
 
  • Like
Reactions: cyclades

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Καταπληκτικές Γιάννη, μπράβο! Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι τις έχεις βγάλει με μια compact!

Από Νέδα πέρασες; Είχα πάει πριν χρόνια, με μία ψιλοχάλια compact olympus της εποχής. Τι φωτογραφίες εβγαζαν οι compact πριν καμια 10ετια και τι βγαζουν τωρα!

neda2.jpg

neda1.jpg
 
  • Like
Reactions: cyclades

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Πρώτον, χρησιμοποιείς μια κόμπακτ, την οποία φέρνεις αντιμέτωπη με τα όριά της. Με άλλη μηχανή μπορεί να κέρδιζες 2 κρίσιμα στοπ σε δυναμικό εύρος ή και παραπάνω, εάν υπολογίσεις και την ανοχή στο σήκωμα των σκιερών.

Δεύτερον, μια άλλη στιγμή της μέρας θα έλυνε περαιτέρω το ζήτημα. Βέβαια σε τέτοια μέρη δεν έχεις συνήθως την πολυτέλεια να κατασκηνώσεις ή να περιμένεις να σε πιάσει η νύχτα.

Για το 2ο, σιγουρα δεν μπορεις να περιμενεις να πεσει νυχτα.. Για να κατασκηνωσεις, δεν υπαρχει περιπτωση.. Πρεπει να εισαι ο Bear Grylls.

Για το 1ο, γλυκοκοιταω την ricoh gr που φαινεται ταμαμ γιαυτο που θελω (μονο το οτι δεν εχει tilt screen με αποθαρρυνει λιγο), ή καμια fuji xt1 οταν αυτη ριξει τιμη, αλλα για την fuji με ανησυχει το μεγεθος της και το ποσα δακρυα θα ριξω οταν την δω να με λασπες πανω της ή οταν κουτουλησει σε κανα βραχο και αλλα τετοια ωραια που εχει να τραβηξει! Ψαχνω ψαχνω... θα γινει αγορα μεχρι το πασχα πιστευω, μεχρι τοτε ψαχνω τα παντα..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δημητρη πηγα και μια συντομη βολτα στην Νεδα, θα δειτε και απο εκει φωτογραφιες..
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Και επειδη η φυση κανει τα πιο ομορφα δωρα, βαζω ισως την πιο ομορφη εικονα που εχω δει ποτε στα ματια μου..
Δυστυχως ειναι μια απο τις περιπτωσεις που ελεγα πριν στον Send για ταυτοχρονα καμμενα λευκα και μαυρα... Λυπαμαι αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι παραπανω για να πιασω αυτη την φοβερη στιγμη..

P9131711-6.jpg
 
  • Like
Reactions: cyclades

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
και μια απο εμενα...

830394_10200559873736591_11008006_o.jpg



885020_10200803019535084_1972235250_o.jpg
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Σας εχω πει πως ειχα παει για 3 μερες στο iguazu με μια ταπεινη oly αλλα χωρις τον ... ποθο για φωτογραφια ? Τρελλο ε? ....
 

Doc1355

Senior Member
23 June 2014
571
Και μια δικιά μου από το γνωστό γεφύρι στη Λεπτοκαρυά Τρικάλων,πολύ ωραίο μέρος παιδιά.
Όσοι δεν έχετε πάει προς τα εκεί (Ελάτη,Περτούλι κτλ) να πάτε,ευτυχώς είχα την τύχη να είναι η μητέρα μου από Τρίκαλα και έχω δει όμορφα πράγματα!!!


Παλαιοκαρυά by Doc1355, on Flickr
 
  • Like
Reactions: cyclades

kalev

Senior Member
12 January 2014
330
Λιβαδειά
και πολυ σωστα το λες! επειδη ηταν νυχτερινη κι ηθελα να δωσω λιγη "ατμοσφιαρα", ξεφυγε και ξεφυγε και πολυ μαλλον.
 

Doc1355

Senior Member
23 June 2014
571
Και μια δικιά μου από το γνωστό γεφύρι στη Λεπτοκαρυά Τρικάλων,πολύ ωραίο μέρος παιδιά.
Όσοι δεν έχετε πάει προς τα εκεί (Ελάτη,Περτούλι κτλ) να πάτε,ευτυχώς είχα την τύχη να είναι η μητέρα μου από Τρίκαλα και έχω δει όμορφα πράγματα!!!

Sorry για το τυπογραφικό λάθος,Παλαιοκαρυά και όχι Λεπτοκαρυά όπως έγραψα στο post!