Predestination

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η Pinnacle Film Sales κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «Predestination», το sci-fi θρίλερ των Michael Spierig και Peter Spierig. Sci-fi θρίλερ σε σκηνοθεσία των The Spierig Brothers («Daybreakers»), που υπογράφουν και το σενάριο βασισμένοι στην ιστορία «All You Zombies» του Robert A. Heinlein. Πρωταγωνιστούν οι Ethan Hawke, Noah Taylor, Sarah Snook, Christopher Kirby, Madeleine West, Freya Stafford, Jim Knobeloch, Cate Wolfe, Elise Jansen, Lucinda Armstrong Hall, Rob Jenkins. Η ταινία έκανε πρεμιέρα με καλές κριτικές στο φεστιβάλ SXSW, ενώ προς το παρόν είναι άγνωστη η ημερομηνία κυκλοφορίας της στίς αίθουσες.

Πρώτο Trailer Του Sci-Fi Θρίλερ «Predestination»

 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Predestination (2014)

Η ταινία κυκλοφόρησε ήδη σε κάποιες χώρες και έχει μία βαθμολογία 7.5 ..
(καλή έως πολύ καλή θα έλεγα!)

Στο παραπάνω Link του Yperion μπορείτε να διαβάσετε και την υπόθεση της..

- Imdb
- Wikipedia
- Facebook
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Re: Predestination (2014)

Την ειδα χτες. Περιεργο παραδοξο δημιουργει το σεναριο. Δημιουργει μια λουπα που δεν εχει "λογικη" στο πως ξεκινησε και φυσικα ειναι αρκετα παραλογο το πως εξελίσσεται.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Predestination (2014)

Την ιδια αποψη εχω και εγω. Ενω απο τη μια βλεπεις ενα καλοστημενο και σχετικα σεναριο με πλοκη χρονοταξιδιων, απο την αλλη δεν καταλαβαινω αυτο το ολισθημα της χρονικης λουπας του εργου, απο τη στιγμη που δεν υπηρξε σημειο εναυσης απο καπου.
Δεν λεω τιποτε αλλο για οσους δεν το εχουν δει. Με προβληματησε ομως και θα περιμενω αργοτερα να συζητηθει σε spoilers ωστε να δω αν καποιοι καταλαβαν το "ατοπημα" που συζηταμε και αν οντως υπαρχει εξηγηση.
Που για εμενα δεν υπαρχει γιατι το ατοπημα δεν εχει να κανει μονο με χρονικες λουπες, αλλα και με την...βιολογικη υποσταση του ανθρωπου.
 
Last edited:

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: Predestination (2014)

Εμένα μου άρεσε αρκετά!
Αλλά λυστε μου μια απορία!
Ο σκηνοθετης πόσους μπαφους είχε πιει??????
Γιατί δεν μπορω να δώσω διαφορετική εξήγηση!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Predestination (2014)

Τι να πώ,
Κρίμα το μπλέξιμο
Σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερα σερβιρισμένο το σενάριο
Μια καλή ιδέα υπάρχει από πίσω, αλλά κάπου πριν τη μέση της ταινίας είχα καταλάβει τα πάντα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,139
Re: Predestination (2014)

καλη ταινια....ενδιαφέρον σεναριο και πλοκη...η καλυτερη εμφανιση Ethan Hawke, απο οσες ταινιες εχει παιξει κατα τη γνωμη μου, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗΚΗ η Noah Taylor στον διπλο ρολο ( στην αρχη νομιζα οτι επαιζε ο ντικαπριο ....σε μικρη ηλικια)
αλλα οπως ειπαν και πιο πανω...δεν εχει αρχη η λουπα....οκ...το φιδι που τρωει την ουρα του...οκ το ατέρμονο....οκ το φτιαχνω την υπαρξη μου για να τη διατηρήσω στον αιώνα τον απαντα....οκ ειμαι εξω απο ολα τα αλλα....αλλα η αρχη ποτε εγινε?
εξηγηση δεν μπορεσα να δωσω.....ακομα....
υποθετω πως δεν ήθελε να προσφέρει διλλήματα η ταινία.. Απλά και ο σεναριογραφος είχε τις ίδιες μπερδεμένες σκέψεις με εμάς, απλα είπε να τις αποτυπώσει στην οθόνη, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο τέλος η απαντήσεις.Όσο μας είναι αδύνατο/δύσκολο για εμάς με βαση τη λογικη να βρούμε απαντήσεις, τόσο ήταν και για σκηνοθέτη/σεναριογράφο
συστήνεται παντως γιατι περα των αλλων αναπλάθει της περασεμενες δεκαετίες πολυ στυλιζαρισμενα και πετυχημενα.....
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Re: Predestination (2014)

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα? Από εκεί ξεκινούν όλα. Μην ψάχνεστε να βρείτε λογική σε ταινία sci-fi. Επιτέλους ένα πρωτότυπο σενάριο και με καταπληκτική αισθητική και απόδοση των εποχών. Όντως ίσως ο καλύτερος ρόλος του Ethan Hawke. Και η Noah Taylor δίνει ρέστα.
Ψυχεδέλεια μέχρι θανάτου αλλά πραγματικά την απόλαυσα (και ας είχα καταλάβει τι γίνεται αρκετά νωρίς). Αν μη τι άλλο 1:30 ωρίτσα περνάει άνετα.
 

Last Veteran

Established Member
12 July 2013
124
Re: Predestination (2014)

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω, αρκετά καλή ταινία, δεν με ενόχλησε το παράδοξο, είναι απλά μια ιστορία, από τότε που το ρίξαμε στη λογική και το ρεαλισμό (πρώτος εγώ)
χάνουμε την "ικανότητα" να βλέπουμε ταινίες...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Predestination (2014)

Ψηφίζω και εγώ καλή την ταινία..
αν και όντως έχει κάτι παράδοξα στην πορεία της, αλλά οκ! :cool:

Που είναι ο Μάνος που του αρέσουν αυτά ? :p
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Predestination (2014)

Συμφωνώ με τα παραπάνω
Η ιστορια είναι μεν αδιέξοδη ( ποιος εκανε το αυγό ) αλλα παρόλα αυτά η ταινία μου άρεσε.
Έχουμε δει πολλές ταινίες με τετοια παράδοξα αλλα η συγκεκριμένη αφήγηση ηταν πρωτότυπη
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Predestination (2014)

Ωραία ταινία από αυτές που δεν βλέπεις συχνά.
Έκανε μπαμ από την αρχή πως
η γκομενα είχε κάποια μυστήρια σχέση με τον βομβιστή
αλλά το φιναλε με ψιλό έστειλε.
 

greg_m

New member
16 December 2007
26
Re: Predestination (2014)

εμένα δε με έστειλε το φινάλε, αλλά η φάση με
το μωρό
που δεν βρίσκω καμία λογική. εντελώς κάψιμο πάντως η ταινία!
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,692
Re: Predestination (2014)

Αρκετα ενδιαφερουσα ταινια απο αποψη σεναριου και χαρκτηρων,με τους Hawk και Snook να παιζουν πολυ καλα.
H αιτιοκρατικη σχεση αναμεσα σε παρελθον-παρον-μελλον παει στην ακρη και ερχεται στο προσκηνιο το παραδοξο των ταξιδιων στον χρονο(πχ.αν σκοτωσω ενα προγονο μου ταξιδευοντας πισω στον χρονο,πως θα υπαρχω να το διαπραξω αυτο?),ενω αφηνει πεδια σκεψης ανοιχτα οσο αναφορα την αντιληψη που εχουμε για τον χρονο,το ποσο εμεις η το πεπρωμενο καθοριζει τις τυχες μας κλπ.
Η λανθασμενη νευτωνεια αντιληψη για την γραμμικοτητα του χρονου παυει να υπαρχει με την θεωρεια του Αινσταιν και την στρεβλωση του χρονου απο παραγοντες οπως η βαρυτητα η η ταχυτητα,παραταυτα σαν γραμμικη παραμενει ενδομυχα στο μυαλο μας,στην ταινια υπαρχουν πολλα παραδοξα ακριβως γιατι στρεβλωνεται ο χρονος με το ταξιδι.
Αν υπαρχει αρκετο ενδιαφερον καλο θα ηταν να ανοιχτει ενα νεο νημα για να τα συζητησουμε ολα αυτα γιατι με σποιλερ δεν γινεται,αρκετη βοηθεια στην συζητηση θα προσφερει αν καποιος εχει διαβασει το βιβλιο οπου βασιστηκε η ταινια,επισης οι αναφορες στην ταινια στονν ουροβορο οφη
εδω ενας χρονικος χαρτης με τα παραδοξα και μη συμβαντα της ταινιας,αν δεν την εχετε δει μην το ανοιξετε,
SR.. αν δεν την εχεις δει σπευσε...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Απάντηση: Predestination (2014)

Ως ταινια μαλλον πολυ καλη, μα...άλλογη εντελως με επιστημονικοφανεις θεωριες!
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,692
Re: Predestination (2014)

Δεν νομιζω να εχει καποια επιστημονικοφανη θεωρεια,ειναι μια χαμηλου κοστους ταινια που προβαλει το παραδοξο για να ανοιξει εναν δρομο σκεψης..
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Απάντηση: Predestination (2014)

Στο "επιστημονικοφανες" αναφερεται το αμεσως προηγουμενο μηνυμά σου!
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,692
Re: Predestination (2014)

Αυτη ειναι ομως μια δικη μου ματια πανω στην ταινια η οποια δεν αναφερεται πουθενα μεσα σε αυτην..
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Απάντηση: Re: Predestination (2014)

Αυτη ειναι ομως μια δικη μου ματια πανω στην ταινια η οποια δεν αναφερεται πουθενα μεσα σε αυτην..

Αφου σ´αυτην αναφερομαστε εδω μεσα, πως δεν... Τελος παντων, ας μη δωσουμε συνεχεια, δεν ειναι αλλωστο και κατι το "κρισιμο".
Εν πασει περιπτωσει (γενικως) γι´αυτες τις ταινιες που βασιζονται σε ελαχιστα επιστημονικα "στοιχεια" και, αναγκαστικα, προσθετουν παμπολλα φαντασιακα (για να γινουν αξιοθεατες), δε νομιζω πως αξιζει να διδουμε περισσοτερη αξια απο οποια, πιθανως, εχουν ως κινηματογραφικο δημιουργημα. Στο κατω-κατω σινεμα ειναι κι οχι ντοκιμαντερ του NatGeo (αν κι αυτο τελευταια σε "παραμυθια" το εριξε!)...