Apple + U2 = νεο φορμα μουσικής --> All your base are belongs to us

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
All your base are belongs to us
http://apple.slashdot.org/story/14/...on-non-piratable-interactive-format-for-music

U2 and Apple are apparently collaborating on a new, "interactive format for music," due to launch in "about 18 months." (A direct interview is available at Time, but paywalled.) Bono said the new tech "can't be pirated" and will re-imagine the role of album artwork. Marco Arment has some suitably skeptical commentary: "Full albums are as interesting to most people today as magazines. Single songs and single articles killed their respective larger containers. ... This alleged new format will cost a fortune to produce: people have to take the photos, design the interactions, build the animations, and make the deals with Apple. Bono’s talking point about helping smaller bands is ridiculous ... There's nothing Apple or Bono can do to make people care enough about glorified liner notes. People care about music and convenience, period. As for “music that can’t be pirated”, I ask again, what decade is this? That ship has not only sailed long ago, but has circled the world hundreds of times, sunk, been dragged up, turned into a tourist attraction, went out of business, and been gutted and retrofitted as a more profitable oil tanker."

ΙΜΟ Το θέμα δεν είναι να μην πειρατεύεται αλλά να βγάλουν λεφτά οι γνώστες εταιρίες… για άλλη μια φορά…
Η μέρα της μαρμότας?
Μπα απλα κλασικά εικονογραφημένα

Aybabtu.png
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
To διάβασα και εγώ.. Άρες μάρες κουκουνάρες.. Η Apple προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος μετά το Spotify καιτα συναφή που την έπιασαν στον ύπνο.. Θα πρέπει να εξαντλήσει την φαντασία της αυτήν την φορά όσο για το "can't be pirated" πέρα απο οτι μας τα είπαν κι' άλλοι είναι πλέον ιστορικά αποδεδειγμένο οτι οποιοδήποτε ψηφιακό format βάζει αδιαπέραστα εμπόδια στην αντιγραφή του βουλιάζει άπατο (λέγε με sacd..).

To μόνο που έχει εμπορικό μέλλον είναι οι συνδρομητικές υπηρεσίες άλα spotify κλπ όλα τα άλλα έιναι είται νεκρά είται niche "φυτά" όσον αφορά την εμπορευσιμότητα και τις προοπτικές τους..
Άν η Αpple ετοιμάζει κάποια εξελιγμένη μορφή τέτοιας υπηρεσίας έχει καλώς. Άν όχι τότε είμαι περίεργος για τα αποτελέσματα..

Τέλος το να χρησιμοποιείς δεινόσαυρους όπως οι U2 δεν το βρίσκω και ότι καταλληλότερο για να απυθύνεται κανείς στους νέους με κάποια φρέσκια ιδέα.. Πέρα απο το οτι η μπογιά τους έχει περάσει εδώ και καιρό τα περισότερα πιτσιρίκια δεν είχαν κάν γεννηθεί όταν ήταν στα φόρτε τους... Ημπαγιάτικη αυτή επιλογή με την οποία υποτίθεται όλοι θα έπρεπε να ξετρελλαθουν κάτι που δεν έγινε δείχνει δυστυχώς και τα μπαγιάτικα μυαλά την μουσικής βιομηχανίας η οποία εξακοουθεί να κυνηγάει απο πίσω τις εξελίξεις λαχανιασμένη στρατολογώντας γίγαντες της πληροφορικής και δεινόσαυρους της μουσικής...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Διαβασα εχθες καποια πράγματα και γραφω τον προβληματισμο μου. Δεν διαφωνώ στο να θελουν να κλειδώσουν τα αρχεια απο την πειρατική αντιγραφη (ειναι αυτονοητο οτι η μουσική βιομηχανια αυτο θελει). Εκει που διαφωνώ ειναι στο οτι το νεο αυτο φορμά δεν φαινεται να εχει σαν σκοπο την βελτίωση του ηχου. Φοβαμαι μάλιστα οτι θα ειναι το πολυ στο επίπεδο του red book (16/44.1) και τπτ περισσοτερο.

Γιατι αν μου ελεγε η Apple οτι δεν μπορείς να το αντιγράψεις αλλα σε μια λογικη τιμη θα εχεις 24/96 (ή παραπανω) θα ηταν αλλιώς τα πραγματα.

Εκει που η Apple ποντάρει για το νεο φορμα ειναι η overall εμπειρία, με γραφιστικά και content που θα έρχονται μαζι με το μουσικό περιεχόμενο. Εικόνες, στίχοι, βιντεο, συνεντεύξεις θα δημιουργούν μια ξεχωριστη εμπειρία.

Η συνέντευξη βγηκε στο Τime http://time.com/3393297/u2-apple-new-digital-format/

Και ειναι θεμα χρονου πριν το σπασουν και αυτο το φορματ...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Aν και φανατικός χρήστης του ΟSX της apple πάνω απο μία δεκαετία πραγματικά λυπάμαι που βλέπω την εταιρία που αγάπησα γεμμάτη φρέσκιες ιδέες που άλλαξαν τον τρόπο που ζούμε και έδωσαν νέα πνοή στα πράγματα την προηγούμενη δεκαετία, να αρχίζει να δυσκολεύτεται να κινήσει το ίδιο της το βάρος και να αρχίζει να κινείται σαν ο Gozilla που έχει γίνει χάνοντας ένα ένα τα βαγόνια που η ίδια έχτισε..

Απο τον imac του 1998, το Osx και το πρώτο ipod/tunes στο να κυνηγάει την Google με εξοργιστικά ακριβά τηλέφωνα και ένα θλιβερά αργοπορημένο smartwatch που δεν προσφέρει τίποτα το ουσιαστικά καινούριο και τώρα θυμήθηκαν το ..κυνήγι της πειρατείας.. Νώρίς το θυμήθηκαν δεκαπέντε χρόνια μετά που θέριεψε και δεκατρία απο την εποχή που πίεζαν τις δισκογραφικές να είναι τα τραγούδια χωρίς drm.. και στην αυγή των συνδρομητικών υπηρεσιών μουσικής ενώ σχεδόν η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου πλέον ακούει τσάμπα απο το youtube..

Όσο για την ποιότητα εε καλα.. εκεί η Apple δέν είχε ποτέ τέτοιες ανησυχίες..

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος αν και κρατάω μικρό καλάθι.. Κρίμα πάντως.. αν και θερώ τον εαυτό μου τυχερό που την έζησα στην χρυσή της εποχή με θλίβει να την βλέπω να κουράζεται και ας έχει μεταλλαχτεί σε μεγαθήριο..
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
μετα τον χαμό που έγινε ,εδωσε ενα u2 removal tool που σου δινει την δυνατότητα να βγαλεις απο την συσκευή σου το album που http://avclub.gr/forum/forum.phpΑθηνων 15 & Πλαταιων Πειραιας ζήτησες (η το δώρο που δεν δέχθηκες)

http://www.independent.co.uk/life-s...pe-bono-is-always-on-your-iphone-9735481.html

Ενδεικτικο του ποσο εκτος τοπου και χρονου ειναι αυτη η καμπανια, οι περισοτεροι χεστηκαν πατοκορφα, καποιοι αρκετα ωστε ναγκρινιαξουν κιολας..

Και ξαφνικα φημες για καινουριο φορματ εικονας και ηχου που θα συνοδευεται παω στοιχημα απο καποια καινουρια συσκευη τυπου iTv η κατι τετοιο που θα προσπαθησει να αντικαταστησει το youtube μετα αδρας πληρωμης με κατι πιο φανταχτερο και σαφως τσουχτερα ακριβο..

Και ας γελασω δεν θα αντιγραφεται..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συμφωνώ αν και πολύ φανατικός των U2 ότι η επιλογή τους για να πλασάρεις κάτι νέο δεν είναι κι ό,τι καλύτερο, σίγουρα πόνταραν στο ήδη μεγάλο κοινό που τους ακολουθεί. Οσο για το νέο φορμά εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι, πάντως την επομένη της παρουσίασης εγώ που δεν έχω iphone,
το είχα ήδη κατεβάσει σε flac για την απαραίτητη δοκιμή και μετά θα το αγοράσω κανονικά ως συλλέκτης και φαν των U2.