Ερωτήσεις περί φορτιστών tablet και service

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πριν κάνα μήνα πήρα ένα φθηνό tablet 7". ECS TA70CA2. Το έχω αναφέρει και εδώ, μήνυμα #25:
http://avclub.gr/forum/showthread.php/109840-Φτηνό-tablet-για-δώρο/page3
Το ταμπλετάκι βγήκε μία χαρά, ειδικά για τα λεφτά του. Αλλά η Κίνα με κυνηγάει... Τόσος κόσμος ψωνίζει κινέζικα και δεν έχει πρόβλημα, και εγώ με το πρώτο μη επώνυμο μηχάνημα , και με κινέζικη φίρμα, που πήρα είχα πρόβλημα.
Βγήκε πρόβλημα στον φορτιστή του, και πολύ γρήγορα μάλιστα. Η πρώτη φόρτιση ήταν μία χαρά. Στην δεύτερη ήθελε κάνα δύο φορές να τον βάλω και να τον βγάλω από την μπρίζα για να αρχίσει να φορτίζει, την τρίτη ήθελε περισσότερες, η τέταρτη φόρτιση δεν ξεκίνησε ποτέ.
Ο φορτιστής του γράφει μοντέλο Chicony W12-010N3B. Ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ότι δεν είναι κανένας άγνωστος φορτιστής. Είδα ότι τον συνδύαζαν με tablet Asus, με φωτογραφικές μηχανές Ricoh κτλ. Αλλά η Κίνα με κυνηγάει. Δεν βρήκα κάπου να πουλιέται σκέτος στην Ελλάδα. Υπάρχει στο εξωτερικό, αλλά δεν είναι εύκολο να ψωνίσω από το εξωτερικό. Δεν έχω πια καν πιστωτική κάρτα.
Δεν είναι η πρώτη φορά που χαλάει φορτιστής σε κινητό μου. Αλλά είναι επώνυμα και βρίσκω original αντικαταστάτη.
Εδώ δεν βρήκα τον ίδιο, σκέφτηκα να μην μπλέξω με service μόνο για τον φορτιστή, και να πάρω έναν universal αντικαταστάτη. δηλαδή που να είναι για πολλά μοντέλα.
Το manual γράφει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται φορτιστής 5V-2A. Ο φορτιστής έχει μόνο έξοδο USB όπου μπαίνει καλώδιο, που δεν χρειάζεται να ξαναπάρω. Μόνο τον φορτιστή ήθελα σκέτον. Και ο ίδιος ο φορτιστής έγραφε πάνω 5V-2A.
Πήρα έναν φθηνό φορτιστή tablet 5V-2A. Η φόρτιση κράτησε... δεν ξέρω ακριβώς. Στις 10 ώρες πήγα για ύπνο. Υπολογίζω περίπου 12 με 15 ώρες για τα 4150 mAh της μπαταρίας του.
Πήγα και πήρα έναν άλλον καλύτερον. Μου είπαν ότι πρέπει να είναι ο φορτιστής πάνω από 2Α. Καλό είναι δηλαδή να είναι παραπάνω, παρά παρακάτω. Γιατί αν ο φορτιστής είναι μικρότερος από ότι χρειάζεται η μπαταρία, αργεί πολύ η φόρτιση. Το εξακρίβωσα και σε διάφορα forum που λένε ότι παίρνουν παραπάνω, και για 2Α παίρνουν μέχρι και 3Α. Γράφει 2Α ένας φορτιστής αλλά μπορεί να μην είναι ακριβώς τόσο η ακριβής απόδοση. Καλύτερα να είναι λέει λίγο παραπάνω. Μόνο τα Volt λέει πρέπει να είναι ακριβώς. Τα Amper λέει δεν πειράζει.
Οπότε πήρα έναν φορτιστή 2,4Α. Δεν μπορεί λέω, θα είναι σίγουρα πάνω από 2Α σε πραγματική απόδοση.
Η φόρτιση κράτησε περίπου 9 ώρες...
Η ερώτηση είναι: Πως αναγνωρίζει ένα μηχάνημα αν βάζουμε original φορτιστή ή όχι; Μόνο ρεύμα παίρνει. Πως καταλαβαίνει ότι δεν είναι από τον original φορτιστή; Υπάρχει κανένα εσωτερικό κύκλωμα πιστοποίησης; Υπάρχει περίπτωση να πετύχω φορτιστή που να κάνει την νορμάλ ώρα φόρτισης, που με τον original είναι μόνο 2 περίπου ώρες;
Το είχα πάθει και παλιότερα με ένα κινητό Sony Ericsson που είχα. Χάλασε ο φορτιστής και τότε η Ericsson ήταν πανάκριβη στα παρελκόμενα της. Αγόρασα δύο imitation που έγραφαν τις ίδιες προδιαγραφές, αλλά ήθελαν και αυτοί πολλές ώρες για φόρτιση. Τελικά πήρα και το original τότε. Αλλά εδώ δεν υπάρχει original στην τοπική πιάτσα. Πως αναγνωρίζουν τα παλιομηχανήματα ότι δεν τους βάζεις τον original φορτιστή;
Στο κατάστημα που πήρα το tablet μου είπαν ότι μπορεί να χρειαστεί να αφήσω και το tablet στο service αν είναι για αλλαγή φορτιστή μέσω εγγύησης. Και εδώ μπαίνει και τη δεύτερη απορία. Εκτός από ότι αυτό μπορεί να πάρει αρκετές μέρες, πως μπορώ να βρω κανέναν αριθμό πιστοποίησης του tablet;
Και εξηγούμαι. Στα κινητά υπάρχει ένας αριθμός IMEI που είναι η ταυτότητα του κινητού. Είναι μοναδικός για κάθε συσκευή. Και φαίνεται με την πρώτη ματιά (χωρίς να χρειαστεί να ενεργοποιήσεις την συσκευή) σε ένα ταμπελάκι που έχουν όλα τα κινητά κάτω από την μπαταρία. Δηλαδή βγάζεις καπάκι, βγάζεις μπαταρία, βλέπεις το ταμπελάκι.
Εδώ δεν υπάρχει κανένα καπάκι που να βγαίνει, και ούτε και η μπαταρία βγαίνει. Από ότι καταλαβαίνω έτσι είναι σε όλα τα tablet με ενσωματωμένη μπαταρία, που δεν αποσπάται. Πως μπορώ να ξέρω αν το tablet που θα μου δώσουν πίσω θα είναι αυτό που τους έδωσα εγώ, και όχι ένα άλλο δικό τους; Δεν το ρωτάω μόνο για τώρα με τον φορτιστή, αλλά να ξέρω γενικά.
Γιατί με έχει σημαδέψει η τακτική που έκανε κάποτε η Ericsson στο service που είχε τότε, που κράταγε ότι συσκευή της πήγαινες και σου έδινε άλλη επισκευασμένη. Πήγαινες εσύ με ένα ψιλό προβληματάκι, και έφευγες με άλλο κινητό, επισκευασμένο, που μπορεί να ήταν και άχρηστο. Αυτό έπαθα και εγώ τότε και για ένα ψιλοπροβληματάκι που είχα, μου το κράτησαν και μου έδιναν μία σειρά από άλλα άχρηστα κινητά. Έκανα αρκετή φασαρία για να μου δώσουν ένα καλό.
Πως μπορώ να πάω τώρα με το tablet στο service για οποιοδήποτε πρόβλημα, και να ξέρω ότι μου έδωσαν πίσω το δικό μου;
Για την ιστορία: Σήμερα είδα ότι μέσα στο κουτί του το tablet είχε 2 φορτιστές! Ο άλλος είχε το αμερικάνικο φισάκι, με τα δύο λαμάκια. Είναι 100-240V είσοδο, οπότε μπορεί να δουλέψει και στην Ευρώπη. Μόνο ένα ανταπτοράκι θέλει για τις ευρωπαικές μπρίζες με τα στρογγυλά σιδεράκια. Τελικά μία χαρά είναι το tablet και η εταιρία κατασκευής του. Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα τον δεύτερο, περιμένω να αδειάσει η μπαταρία. Αλλά μία που ξεκίνησα, να δω μήπως πάρω και τον αντικαταστάτη του χαλασμένου από το service. Για αυτό όλες αυτές οι ερωτήσεις.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
φιλε μου πας σε οποια τράπεζα θες, βγαζεις μια προπληρωμένη κάρτα (οκ εχουν ενα μικρό καπέλο στην επαναφόρτιση, αλλα οχι κατι τρομερο για μικροποσα), βαζεις οσαν χρήματα θες μέσα και αγοράζεις κανονικά απο ebay και οπου αλλού θες.

ο φορτιστής που χρειάζεσαι εχει περιπου 5~.

http://www.ebay.com/itm/New-Genuine...S_Cell_Phone_PDA_Chargers&hash=item418743b713

η τον μετατροπέα me 77 cents :)

http://www.ebay.com/itm/USA-US-To-E...ravel_Adapters_Converters&hash=item461361aa65
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τόσος κόσμος ψωνίζει κινέζικα και δεν έχει πρόβλημα, και εγώ με το πρώτο μη επώνυμο μηχάνημα , και με κινέζικη φίρμα, που πήρα είχα πρόβλημα.

Καλά "δεν έχει πρόβλημα" τρόπος του λέγειν , ο ξάδερφος μου πέταξε 2 tablet σε ένα χρόνο (άγνωστες μάρκες made in China).

Τώρα λέει ότι θα αγοράσει επώνυμο εφόσον "κάηκε" από τα No name.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Ερωτήσεις περί φορτιστών tablet και service

φιλε μου πας σε οποια τράπεζα θες, βγαζεις μια προπληρωμένη κάρτα (οκ εχουν ενα μικρό καπέλο στην επαναφόρτιση, αλλα οχι κατι τρομερο για μικροποσα), βαζεις οσαν χρήματα θες μέσα και αγοράζεις κανονικά απο ebay και οπου αλλού θες.

ο φορτιστής που χρειάζεσαι εχει περιπου 5~.

http://www.ebay.com/itm/New-Genuine...S_Cell_Phone_PDA_Chargers&hash=item418743b713

η τον μετατροπέα me 77 cents :)

http://www.ebay.com/itm/USA-US-To-E...ravel_Adapters_Converters&hash=item461361aa65
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να δω αν υπάρχει ο φορτιστής στην Ελλάδα. Έχω γενικά μία δυσκολία να ψωνίζω από το εξωτερικό, μάλλον δικό μου κόλλημα θα έλεγα. Και η επαφή με την τράπεζα με απωθεί ιδιαιτέρως. Αν χτυπάνε συχνά στο σπίτι τηλέφωνα από εισπρακτικές εταιρίες, δεν θες μετά να περνάς ούτε έξω από τράπεζα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι μερικά πράγματα μόνο από έξω μπορείς να τα αγοράσεις. Αν χρειαστώ τον φορτιστή στο μέλλον, μάλλον για εκεί με βλέπω.
Δεν το διευκρίνισα, αλλά αντάπτορα έχω ήδη πάρει. Περιμένω να αδειάσει η μπαταρία για να του κάνω πλήρη φόρτιση για να δω πόση ώρα θέλει. Ευτυχώς μέσα είχε δύο φορτιστές, έστω και με διαφορετικά φισάκια.
Αλλά είναι περισσότερο η τεχνική απορία που έχω. Πως αναγνωρίζουν τα ρημάδια ότι δεν του συνδέεις τον original φορτιστή και κάνουν πολύ περισσότερο χρόνο για να φορτίσουν; Δύο φορές χρειάστηκα άλλον φορτιστή (universal) και στις δύο συσκευές το ίδιο πράγμα έγινε, και αναγκάστηκα τελικά να στραφώ πάλι στον original. Έχουν κανένα κύκλωμα αναγνώρισης, και πως λειτουργεί; Θεωρητικά το ίδιο ρεύμα παίρνουν από φορτιστές με τα ίδια χαρακτηριστικά. Είναι τελικά άχρηστη η αγορά universal φορτιστών, και πρέπει πάντα να ψάχνουμε για τον original;
Καλά "δεν έχει πρόβλημα" τρόπος του λέγειν , ο ξάδερφος μου πέταξε 2 tablet σε ένα χρόνο (άγνωστες μάρκες made in China).

Τώρα λέει ότι θα αγοράσει επώνυμο εφόσον "κάηκε" από τα No name.
Μην το γράψεις αυτό στο thread για αγορά κινητού από την Κίνα. Όσες φορές έχω γράψει κάτι τέτοιο εκεί, έχω φάει πολύ ξύλο. Και δεν είμαι ο μόνος που το έχω πάθει αυτό εκεί. Το ίδιο το thread εκείνο ξεκίνησε μετά από καυγά μου με κάποιον που επέμενε ότι είμαι κορόιδο που αγόρασα επώνυμο κινητό από την ντόπια αγορά, ενώ θα μπορούσα να πάρω πολύ καλύτερο κινέζικο. Οι απορίες μου, πως πουλάνε κάτι τόσο φθηνότερα χωρίς να είναι κατώτερο ποιοτικά, και τι γίνεται αν πάθει κάτι, δεν έπεισαν ότι δεν είμαι κορόιδο. Τώρα δεν τολμώ πια να αμφισβητήσω τίποτα εκεί. Αρκετό ξύλο έφαγα.
Τελικά κατέληξα με κινέζικη μάρκα, αλλά το έψαξα πάρα πολύ. Βρήκα δοκιμή του tablet, στοιχεία από την εταιρία, ότι μπορούσα γενικά. Πραγματικά το tablet είναι μία χαρά. Αλλά πάντα υπάρχει ένας αδύναμος κινέζικος κρίκος. Δεν φαντάστηκα ότι θα έπρεπε να ψάξω και για τον φορτιστή.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Δεν καταλαβαίνει το tablet αν του έχεις τον "επώνυμο" φορτιστή ή όχι. Απλά κάποιοι φορτιστές είναι καλύτεροι από τους άλλους, και οι "επώνυμες" εταιρίες φροντίζουν να βάζουν από τους καλούς.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Sorry για την αργοπορημένη απάντηση. Έχω να μπω στο forum από το Σάββατο το βράδυ.
Δηλαδή είναι θέμα ποιότητας φορτιστή; Τόσο χάλια ρεύμα δίνουν οι universal φορτιστές; Υπάρχουν και επώνυμοι φορτιστές. Οι δύο που έχω δοκιμάσει στο tablet δεν είναι όντως και πολύ επώνυμοι. Ο ένας ήταν της Power Tech, που δεν την ήξερα σαν μάρκα, αλλά στο κατάστημα μου έδειξαν και τροφοδοτικά υπολογιστή της εταιρίας. Και τον αγόρασα τελικά, γιατί δεν είχε άλλον 5V-2A. Ο άλλος ήταν της Volte-Tel. Μάλλον για έλληνα μεσάζοντα πρόκειται, αφού έχει γενικά προιόντα τηλεπικοινωνίας. Αλλά δεν ξέρω την αρχική κατασκευάστρια μάρκα. Μου άρεσαν τα 2,4A αφού τα 2Α δεν έκαναν δουλειά, γιαυτό τον αγόρασα.
Αλλά έχω βρει και φορτιστή της Samsung 5V-2A. Η αλήθεια είναι είναι πιο ακριβός, και τσιγκουνεύτηκα τα λεφτά. Με αυτόν δηλαδή θα κάνω δουλειά, ή θα είναι πάλι πεταμένα λεφτά;
Πάντως ο φορτιστής για το Ericsson που γράφω στο πρώτο μήνυμα, ήταν εισαγωγή της Vodafone με το όνομα της. Τόσο χάλια ήταν και αυτός;
Δεν ξέρω τι γίνεται... Ο δεύτερος φορτιστής που είχε μέσα το tablet δουλεύει μία χαρά. Με τον αντάπτορα για τις ευρωπαικές μπρίζες βέβαια. Η φόρτιση έγινε σε λιγότερο από 3 ώρες, όπως και με τον πρώτον που χάλασε. Και είδα ότι δεν βγαίνει ένα σηματάκι με θαυμαστικό μέσα σε τρίγωνο που έβγαζε με τους universal. Από ότι φαίνεται αυτό σημαίνει κίνδυνος (ίσως ασυμβατότητα) και γίνεται αργή φόρτιση. Με τους δύο δικούς του δεν βγαίνει τέτοιο πράγμα. Κάτι στρατιωτικό μου θυμίζει. Την ανταλλαγή σύνθημα-παρασύνθημα. Έχω την εντύπωση ότι οι universal δεν δίνουν το σωστό παρασύνθημα που θέλει το tablet, και ήθελε και το Ericsson τηλέφωνο παλιότερα.
Δεν ξέρω τι γίνεται τελικά... Πάντως στο service τελικά θέλουν και τον φορτιστή και το tablet για να αλλάξουν τον χαλασμένο. Οπότε επανέρχομαι στην δεύτερη απορία μου.
Έχουν τα tablet κάποιο χαρακτηριστικό μοναδικό, που είναι η ταυτότητα του tablet, όπως ο αριθμός ΙΜΕΙ που έχουν τα κινητά; Πως θα ξέρω αν θα μου δώσουν πίσω το δικό μου tablet; Μήπως κάτι βγαίνει πατώντας κάποιον κωδικό;
Αν πάω τελικά στο service μόνο για τον φορτιστή. Μάλλον με βλέπω να τον αγοράζω από το εξωτερικό, με κάποιον τρόπο.
 
Last edited:

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Καλησπερα κι απο μενα. Μιας και ο μικρος διαβολακος που εχω στο σπιτι ειχε ορεξη για παιχνιδια, ειπε να ριξει το ταμπλετ (onda 975m) απο το τραπεζι με αποτελεσμα να ξεκουμπωσει το καπακι. Ολα δουλευουν κανονικα, αλλα δεν κραταει πλεον την microsd μεσα. Δεν κουμπωνει δηλαδη. Το ξαναανοιξα, την εβαλα στην θεση της και την κρατησα εκει με το δαχτυλο,με ανοιγμενο το ταμπλετ, για να δω αν την διαβαζει και ειναι ΟΚ. Υπαρχει περιπτωση να επισκευαζεται η υποδοχη αυτη; Καποιο καταστημα που μπορει να ασχολειται με τετοια πραγματα;

Ευχαριστω πολυ!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πρώτον, υπάρχει thread για το συγκεκριμένο tablet. Οπότε κάποιος μπορεί εκεί να ξέρει καταστήματα που να το επισκευάζουν. Εγώ ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο thread για να ξέρω.
Δεύτερον, πρώτο μέρος που συνήθως μπορεί να απευθυνθεί κάποιος είναι το κατάστημα από το οποίο αγόρασε μία συσκευή. Η εγγύηση δεν ισχύει αφού πρόκειται για βλάβη από πτώση, αλλά μπορεί να ξέρουν πως επισκευάζεται κάτι που πουλάνε. Αλλά πάλι δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο tablet για να ξέρω πως πουλιέται, αν πχ πουλιέται στην Ελλάδα ή οι φίλοι που το έχουν το έφεραν κατευθείαν από Κίνα κτλ.
Τρίτον, ωραίο ερώτημα. Αν υπάρχουν ανεξάρτητα καταστήματα που επισκευάζουν tablet, όχι μόνο εξουσιοδοτημένα για την δική τους μάρκα.
Ομολογώ ότι από περιέργεια το γκούγκλαρα λίγο για να δω τι υπάρχει. Με ερώτημα "service tablets" μου έβγαλε αρκετά ξένα καταστήματα, αλλά και 4 ελληνικά. Μόνο αυτά βρήκα, και επίσης δεν ξέρω καθόλου το επίπεδο των υπηρεσιών που προσφέρουν. Απλά από περιέργεια τα έψαξα και τα βρήκα, οπότε ας τα ανεβάσω.
http://www.ebw.gr/el/page/tablets-repair-service
http://www.public.gr/cat/tablets/service-tablets/
http://www.kentro-technologias.gr/service-pc-laptop-thessaloniki/service-ipad-nexus-note-galaxy-tab-tablets
http://www.gtech.gr/index.php/tablets
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα που με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρει κάποιος.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Ευχαριστω για την απαντηση και sorry αν θεωρεις οτι σου χαλασα το θεμα, αλλα το βρηκα πιο κοντα στο ερωτημα μου.
Φυσικα και το εχω δει το thread ,αφου εχω γραψει εκει. Το ερωτημα μου, οπως καταλαβες ειναι γενικο και αφορα την επισκευη ταμπλετ. Το ψαξιμο που εκανες ,το εκανα κι εγω. Πηρα και τηλεφωνο σε ενα απο τα καταστηματα, αλλα μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα για τετοιες περιπτωσεις.Ευχαριστω και παλι για το χρονο σου.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Μην ανησυχείς, δεν μου χαλάς το θέμα. Πρώτα από όλα, δεν είναι δικό μου θέμα αλλά του forum. Ο καθένας μπορεί να γράψει κάτι σχετικό, και τα θέματα πολλές φορές παίρνουν λίγο διαφορετική πορεία από ότι ξεκίνησαν.
Ασχολήθηκα με την απορία σου γιατί δυστυχώς έχω την ίδια, και μάλλον και αρκετοί άλλοι ακόμα. Δηλαδή είχα και δικό μου όφελος να ψάξω, και μακάρι να έβρισκα κάτι να βοηθήσω και εσένα.
Τα κινητά τηλέφωνα που πουλιούνται στην Ελλάδα είναι σχεδόν όλα επώνυμα και έχουν και αντιπροσωπεία. Ακόμα και τα κινέζικα που πουλιούνται στην Ελλάδα είναι γνωστές μάρκες και έχουν αντιπροσωπεία.
Δυστυχώς στα tablet είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Υπάρχουν αρκετές άγνωστες και ΟΕΜ μάρκες, που δεν έχουν επίσημη αντιπροσωπεία. Υπάρχει μόνο η εγγύηση του καταστήματος. Όταν λήξει αυτή (που πολλές φορές είναι μόνο για 1 χρόνο) δεν υπάρχει καμία υποστήριξη. Το δικό μου tablet είναι σε αυτή την κατηγορία, και ακόμα και έναν φορτιστή δεν μπορώ να βρω για να αγοράσω. Η μπαταρία του δεν θα κρατήσει για πάντα, και δεν ξέρω τι θα γίνει τότε. Γιαυτό χρειάζονται μαγαζιά που κάνουν επισκευές, και νομίζω χρειάζονται περισσότερο από μαγαζιά που φτιάχνουν κινητά, αφού όπως είπα σχεδόν όλα έχουν αντιπροσωπείες.
Γιαυτό, αν βρεις καμία άκρη σε κάποιο μαγαζί, πες την και σε μας να την έχουμε υπόψιν μας.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Να ρωτήσω και εγώ κάτι για τον φορτιστή ή μάλλον για το καλώδιο: παίζει ρόλο στον χρόνο φόρτισης;
Σήμερα σύνδεσα το tablet στον φορτιστή του με το καλώδιο του κινητού και χρειάστηκε διπλάσιο χρόνο για να φορτίσει. Ένα άλλο καλώδιο των 2 δεν κατάφερνε να το φορτίσει καθόλου.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν ιδέα για αυτό το θέμα, αλλά μίας που έχω θέμα με τον χρόνο φόρτισης, αφορά και εμένα, και το έψαξα λίγο. Όντως κάτι πρέπει να γίνεται.
Πρώτα βρήκα αυτό:
http://www.e-shop.gr/equip-128523-usb-20-cable-a-male-micro-b-18m-p-PER.750568
Το πρώτο σχόλιο εκεί που έχει βαθμολογίες και σχόλια.

Μετά έπεσα πάνω σε αυτό.
http://forums.androidcentral.com/sa...samsung-s4s-micro-usb-standard-usb-cable.html
Μικρό thread, 3 σελίδες μόνο, και το διάβασα. Αφορά Samsung κινητά (κυρίως S3 και S4), αλλά και αυτοί κάτι τέτοιο είχαν δει. Πολλοί είδαν διαφορά στην φόρτιση ανάλογα με το καλώδιο.
Πολύ μου άρεσε και το μήνυμα #23 με το πρόγραμμα που αναφέρει.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abmantis.galaxychargingcurrent.free&hl=el
Είναι για Samsung, αλλά βλέπω ότι είναι συμβατό και με τα 3 τηλέφωνα που έχω. Μάλλον θα το δοκιμάσω με το tablet μου που έχω το πρόβλημα με τον φορτιστή για να δω αν δείξει κάτι. Αλλά υπάρχουν και άλλα τέτοια προγράμματα από ότι βλέπω. Και έχω και αρκετά καλώδια για να τα δοκιμάσω με τους universal φορτιστές.
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πριν 1-1μιση χρόνο είχα πάρει ένα κινέζικο 7άρι τάμπλετ, από ελληνικό μαγαζί. Αμέσως χάλασε ο φορτιστής του, και είχα κάνει αυτή την ερώτηση:
Εδώ δεν βρήκα τον ίδιο, σκέφτηκα να μην μπλέξω με service μόνο για τον φορτιστή, και να πάρω έναν universal αντικαταστάτη. δηλαδή που να είναι για πολλά μοντέλα.
Το manual γράφει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται φορτιστής 5V-2A. Ο φορτιστής έχει μόνο έξοδο USB όπου μπαίνει καλώδιο, που δεν χρειάζεται να ξαναπάρω. Μόνο τον φορτιστή ήθελα σκέτον. Και ο ίδιος ο φορτιστής έγραφε πάνω 5V-2A.
Πήρα έναν φθηνό φορτιστή tablet 5V-2A. Η φόρτιση κράτησε... δεν ξέρω ακριβώς. Στις 10 ώρες πήγα για ύπνο. Υπολογίζω περίπου 12 με 15 ώρες για τα 4150 mAh της μπαταρίας του.
Πήγα και πήρα έναν άλλον καλύτερον. Μου είπαν ότι πρέπει να είναι ο φορτιστής πάνω από 2Α. Καλό είναι δηλαδή να είναι παραπάνω, παρά παρακάτω. Γιατί αν ο φορτιστής είναι μικρότερος από ότι χρειάζεται η μπαταρία, αργεί πολύ η φόρτιση. Το εξακρίβωσα και σε διάφορα forum που λένε ότι παίρνουν παραπάνω, και για 2Α παίρνουν μέχρι και 3Α. Γράφει 2Α ένας φορτιστής αλλά μπορεί να μην είναι ακριβώς τόσο η ακριβής απόδοση. Καλύτερα να είναι λέει λίγο παραπάνω. Μόνο τα Volt λέει πρέπει να είναι ακριβώς. Τα Amper λέει δεν πειράζει.
Οπότε πήρα έναν φορτιστή 2,4Α. Δεν μπορεί λέω, θα είναι σίγουρα πάνω από 2Α σε πραγματική απόδοση.
Η φόρτιση κράτησε περίπου 9 ώρες...
Η ερώτηση είναι: Πως αναγνωρίζει ένα μηχάνημα αν βάζουμε original φορτιστή ή όχι; Μόνο ρεύμα παίρνει. Πως καταλαβαίνει ότι δεν είναι από τον original φορτιστή; Υπάρχει κανένα εσωτερικό κύκλωμα πιστοποίησης; Υπάρχει περίπτωση να πετύχω φορτιστή που να κάνει την νορμάλ ώρα φόρτισης, που με τον original είναι μόνο 2 περίπου ώρες;
Το είχα πάθει και παλιότερα με ένα κινητό Sony Ericsson που είχα. Χάλασε ο φορτιστής και τότε η Ericsson ήταν πανάκριβη στα παρελκόμενα της. Αγόρασα δύο imitation που έγραφαν τις ίδιες προδιαγραφές, αλλά ήθελαν και αυτοί πολλές ώρες για φόρτιση. Τελικά πήρα και το original τότε. Αλλά εδώ δεν υπάρχει original στην τοπική πιάτσα. Πως αναγνωρίζουν τα παλιομηχανήματα ότι δεν τους βάζεις τον original φορτιστή;
Τώρα έχω πάρει ένα άλλο κινέζικο τάμπλετ, 10άρι αυτή την φορά. Με μάρκα του eshop.gr. Πάλι 5V-2A, αλλά με φισάκι καρφάκι. Είναι πιο εύκολο να βρω φορτιστή (αν χρειαστεί) λόγω eshop, αλλά πάλι θέλει service κτλ. Οπότε το θέμα με τους φορτιστές το έπιασα πάλι.
Βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα.
Φορτιστής 5V-2A σημαίνει πρότυπο φόρτισης Quick Charge 1.0, σύμφωνα με αυτά τα άρθρα. Τώρα πια η τεχνολογία έχει φτάσει στο Quick Charge 3.0.
Περίπου το ίδιο λένε και τα 3 άρθρα, αλλά το καθένα έχει κάποιες πληροφορίες που συμπληρώνουν το ένα το άλλο.
http://www.hardwarezone.com.sg/feature-shootout-0-100-fastest-charging-phones-available
http://www.androidpolice.com/2015/06/12/quick-rapid-turbo-and-fast-charging-explained-what-you-need-to-know-about-charging-your-smartphone/
http://www.gsmarena.com/charge_test-review-1239.php
Για το Quick Charge 1.0 δεν ασχολήθηκαν και πολύ, λόγω παλαιότητας. Δεν βρήκα λίστα συμβατών φορτιστών κτλ.
Λογικά όλοι οι φορτιστές 5V-2A είναι Quick Charge 1.0, αλλά γιατί το 7άρι τάμπλετ μου δεν τους αναγνώριζε;
Ένας έλεγε ότι όλοι αυτοί οι 2Α στην πραγματικότητα είναι 2,1Α και προορίζονται για Apple. To τρίτο post.
http://android.stackexchange.com/questions/111119/my-phone-doesnt-always-charge-at-full-speed-even-with-certain-2-amp-chargers?rq=1
Αλλά πιο πιθανό βρίσκω αυτό που λέει αυτό το άρθρο, ότι
"But the devices needed to know when they were attached to a high-speed charger, and hence an array of incompatible, vendor specific communication methods utilizing voltages on the D+ and D- lines were developed, as well as a later USB Dedicated Charging Port specification.
This is why, when an iPad is attached to a regular USB port, it will display “Not Charging”, and when devices are attached to chargers of “other” products, they can sometimes charge at reduced rates or display “Not Charging”. "
http://goughlui.com/2014/10/01/usb-cable-resistance-why-your-phonetablet-might-be-charging-slow/
Αν ισχύει αυτό που λέει αυτό το άρθρο, τότε μόνο ο original φορτιστής είναι συμβατός με μία συσκευή. 'Η ο κατασκευαστής πρέπει να δίνει λίστα συμβατών φορτιστών. Για επώνυμες εταιρίες δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά για κινέζικες συσκευές που έρχονται κατευθείαν από την Κίνα μάλλον δεν μπορεί να υπάρξει αυτή πληροφορία. Και πρέπει να αγοραστεί από το εξωτερικό ο ίδιος φορτιστής.
Για το πρότυπο Quick Charge 2.0 μάλλον τα πράγματα είναι πιο εύκολα από ότι λένε τα πρώτα 3 άρθρα. Λένε ποιοι είναι οι συμβατοί φορτιστές με το Quick Charge 2.0, πως τους αναγνωρίζεις, και έχουν δοκιμάσει ότι όλοι είναι συμβατοί μεταξύ τους, χωρίς να κάνουν αργή φόρτιση. Για το πρότυπο 1.0 δεν βλέπω να ισχύει, αφού σε εμένα οι 5V-2A του προτύπου Quick Charge 1.0 είδα ότι έχουν διαφορά μεταξύ τους.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αφού το πρότυπο 2.0 είναι συμβατό με το 1.0, μήπως ένας φορτιστής 2.0 λειτουργήσει και ως 1.0, και δουλέψει σωστά χωρίς αργή φόρτιση. Πρόβλημα ζημιάς μάλλον δεν υπάρχει, αφού όπως λένε είναι θέμα της συσκευής το πόσο ρεύμα θα πάρει.
Στην Ελλάδα μόνο φορτιστές της Samsung ξέρω να πουλιούνται ως Fast Chargers, που σημαίνει συμβατοί με το πρότυπο 2.0.
Εδώ υπάρχουν και μερικοί φορτιστές ακόμα εκτός του Samsung.
http://www.gottabemobile.com/2015/04/17/5-quick-chargers-for-the-galaxy-s6-galaxy-s6-edge/?gbmsl=1
Κάτι άλλο που λένε είναι ότι ακόμα και οι συσκευές που είναι συμβατές με το πρότυπο 1.0 ή 2.0 μπορεί να έρχονται με μικρότερους φορτιστές. Και αν θέλει κάποιος μπορεί να αγοράσει έναν γρήγορο, ανάλογα με το τι πρότυπο ακολουθεί η συσκευή του. Για παράδειγμα ένα άλλο τάμπλετ που υπάρχει στην οικογένεια μου, το LG GPad 7" έχει φορτιστή 5V-1,2A. Αλλά είναι συμβατό με το πρότυπο 1.0, αφού είναι Snapdragon 400, όπως λένε τα 3 πρώτα άρθρα. Οπότε μπορώ να του πάρω τον έξτρα φορτιστή 5V-2A της LG, και να έχω πιο γρήγορη φόρτιση. Γιατί με αυτόν του πακέτου θέλει 4 και κάτι ώρες. Με τον γρήγορο, που ως LG είναι συμβατός, μάλλον θα κάνει 2μιση με 3 ώρες.
Το ίδιο ισχύει και για το LG G4 που είναι Quick Charge 2.0, αλλά όπως λένε τα άρθρα δεν έχει στο πακέτο τον γρήγορο φορτιστή, και αν τον θέλει κάποιος πρέπει να τον πάρει έξτρα.
Επίσης λένε ότι η ασύρματη φόρτιση, πχ Samsung S6, είναι πιο αργή από την ενσύρματη.
Α, ξέχασα και ένα πολύ σημαντικό. το προτελευταίο άρθρο λέει και πόσο σημαντικό είναι το καλώδιο στην φόρτιση. Μπορεί να διαλύσει τους χρόνους φόρτισης αν είναι ασύμβατο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Και κάτι ακόμα. Φορτιστής καρφάκι σε τάμπλετ συνήθως σημαίνει φισάκι 2,5mm/0,7mm. Σημαίνει την εξωτερική και την εσωτερική διάμετρο του φις. Ίσως σε λίγες συσκευές να σημαίνει και 3,5mm/1,35mm. Είναι οι πιο συνηθισμένες διαστάσεις.
417-v8d-4JL.jpg

Αλλά φορτιστής καρφάκι γενικά μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα... Θέλει ίσως λίγη προσοχή όταν μιλάμε για aftermarket φορτιστές.

SOLD23.jpg
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Είχα κάνει παλιότερα αυτή την ερώτηση για ένα κινέζικο τάμπλετ που είχα πάρει.
Βγήκε πρόβλημα στον φορτιστή του, και πολύ γρήγορα μάλιστα...
Δεν είναι η πρώτη φορά που χαλάει φορτιστής σε κινητό μου. Αλλά είναι επώνυμα και βρίσκω original αντικαταστάτη.
Εδώ δεν βρήκα τον ίδιο, σκέφτηκα να μην μπλέξω με service μόνο για τον φορτιστή, και να πάρω έναν universal αντικαταστάτη. δηλαδή που να είναι για πολλά μοντέλα.
Το manual γράφει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται φορτιστής 5V-2A. Ο φορτιστής έχει μόνο έξοδο USB όπου μπαίνει καλώδιο, που δεν χρειάζεται να ξαναπάρω. Μόνο τον φορτιστή ήθελα σκέτον. Και ο ίδιος ο φορτιστής έγραφε πάνω 5V-2A.
Πήρα έναν φθηνό φορτιστή tablet 5V-2A. Η φόρτιση κράτησε, δεν ξέρω ακριβώς. Στις 10 ώρες πήγα για ύπνο. Υπολογίζω περίπου 12 με 15 ώρες για τα 4150 mAh της μπαταρίας του.
Πήγα και πήρα έναν άλλον καλύτερον. Μου είπαν ότι πρέπει να είναι ο φορτιστής πάνω από 2Α. Καλό είναι δηλαδή να είναι παραπάνω, παρά παρακάτω. Γιατί αν ο φορτιστής είναι μικρότερος από ότι χρειάζεται η μπαταρία, αργεί πολύ η φόρτιση...
Οπότε πήρα έναν φορτιστή 2,4Α. Δεν μπορεί λέω, θα είναι σίγουρα πάνω από 2Α σε πραγματική απόδοση.
Η φόρτιση κράτησε περίπου 9 ώρες...
Η ερώτηση είναι: Πως αναγνωρίζει ένα μηχάνημα αν βάζουμε original φορτιστή ή όχι; Μόνο ρεύμα παίρνει. Πως καταλαβαίνει ότι δεν είναι από τον original φορτιστή; Υπάρχει κανένα εσωτερικό κύκλωμα πιστοποίησης; Υπάρχει περίπτωση να πετύχω φορτιστή που να κάνει την νορμάλ ώρα φόρτισης, που με τον original είναι μόνο 2 περίπου ώρες;
Ευτυχώς που είχε και δεύτερον φορτιστή μέσα, αν και αμερικάνικου τύπου. Με έναν αντάπτορα έκανα την δουλειά μου.
Αλλά το eshop. gr είχε σε προσφορά αυτόν τον φορτιστή.
http://www.e-shop.gr/samsung-eta-u90e-charger-2000mah-tablet-mobile-charger-white-bulk-p-PER.210747
Τον αναγνώρισε ως συμβατό το τάμπλετ μου, και η φόρτιση έγινε κανονικά σε δύο ώρες. Δεν ξέρω αν είναι θέμα συμβατότητας, ή δίνει σωστότερο ρεύμα, αλλά δούλεψε. Και δεν χρειάζεται να πάω σε ταχυφορτιστή 2.0 που δεν ξέρω πως θα δουλέψει στο τάμπλετ μου, που δεν είναι 2.0.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Έχω μια απορία και θα ήθελα μια βοήθεια , αν ξέρει κάποιος.
Έχω ένα nexus 10 και ο χρόνος που κάνει να φορτισει είναι πολύ μεγάλος. Μπορεί και πάνω από 8-9 ώρες από 0 σε 100%.Αυτό συμβαίνει με τον γνήσιο φορτιστή της samsung.
Ξέχασα να τον πάρω μαζί μου στις διακοπές και χρησιμοποίησα τον ταχυφορτιστή (vooc charger) του Oppo find 7a με έξοδο 4,5A.
Η φόρτιση έγινε πολύ πιο γρήγορα . Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τη μπαταρία του nexus ,αν συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ ;
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Ευχαριστώ πολύ. Οπότε μόνο σαν λύση ανάγκης από όσο κατάλαβα από το άρθρο.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το θέμα δεν είναι μόνο τι έξοδο δίνει το τροφοδοτικό, αλλά και πόσο μπορεί να δεχτεί η συσκευή.
Έχω τροφοδοτησει παλιές συσκευές με 2Α, αλλά κάνουν τον ίδιο χρόνο γιατί απλά δέχονται μόνο 500mA
Αυτό μόνο με όργανα μέτρησης μπορείς να δεις.
Παίζουν στο ebay με 5 ευρώ.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Σωστά, αλλά αφού το nexus φορτιστηκε γρηγορότερα, δεν σημαίνει ότι μπόρεσε να δεχθεί τα 4,5 Α του φορτιστή;