Προτάσεις για τελικό ενισχυτή ψιλοτερατάκι

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Θα ήθελα τις προτάσεις σας όσον αφορά έναν τελικό ενισχυτή (stereo ή mono μας είναι ψιλοαδιάφορο)
που να εκπληρώνει τα κάτωθι
  • Να είναι τουλάχιστον 250W/8Ω σε τάξη ΑΒ ή 125W/8Ω σε τάξη Α και να κατεβαίνει μέχρι 2Ω (ιδανικά)
  • Να έχει damping factor 300 κατ ελάχιστον
  • Να έχει ρεύμα τουλάχιστον 40Α peak
  • Nα έχει slew rate κατ ελάχιστον 50μV/sec

Μερικές υποψηφιότητες είναι οι εξής που σκέφτομαι :
  • Plinius SA103
  • Hegel H20A
  • Bryston 4BSST2
  • Parasound JC1
  • PASS X250.8
  • PASS XA100.8

Κόστος για την ώρα δεν ξέρω να σας πώ γιατί ακόμα είμαι στο ψάξιμο αλλά δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 6Κ σε καμία περίπτωση, εκτός και αν ζοριστώ πολύ πολύ , πράγμα που θα το αποφασίσω on the spot.

Για πείτε και καμια άλλη εταιρεία που μου διαφεύγει βρε λεβέντες....
 
Last edited:

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Για τον πρώτο πάντως μόνο θετικά έχω να πω. Καταρχήν κουνάει βουνά. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι συνδυάζει αρετές σπάνιες για τερατάκι (τάξη Α γαρ...). όντας ρωμαλαίος, αναλυτικός και μουσικός ταυτόχρονα. Επίσης είναι αποτελεσματικός ως συσκευή θέρμανσης του χώρου ακρόασης, το οποίο στις κρύες νύχτες του χειμώνα προσθέτει στην ατμόσφαιρα που (μουσικά) δημιουργεί!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Οι ASR πάνε πολύ ψηλά;
Δεν τους βλέπω στην λίστα ενώ έχουν αυτά που θέλεις.
Ο Emitter I κάπου στα 5.500-6000 δεν ήταν;
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Ο εισαγωγικός ASR δίνει 140 watts στα 8 ohm άρα είναι εκτός των προδιαγραφών που θέτει ο Frag (που δε μας λέει τα ηχεία :guitarist:). Βέβαια είναι ικανότατος οδηγικά.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
+1 για Plinius
-1 για Bryston
Αυτούς έχω ακούσει. Tους άλλους της λίστας όχι. Ο προ ποιος θα είναι? Παίζει μεγάλο ρόλο και αυτός στο τελικό αποτέλεσμα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Προτάσεις για τελικό ενισχυτή ψιλοτερατάκι

Ο εισαγωγικός ASR δίνει 140 watts στα 8 ohm άρα είναι εκτός των προδιαγραφών που θέτει ο Frag (που δε μας λέει τα ηχεία :guitarist:). Βέβαια είναι ικανότατος οδηγικά.

Έχεις δίκιο,ο ΙΙ έχει 450/4 ohm αλλά ανεβαίνει στα 8000-8500...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κύριοι κατ αρχάς να σας ευχαριστήσω. Σύστημα ΔΕΝ υπάρχει. Υπάρχει μόνο ένα ψείγμα ηχοπαραγωγής....

Υπάρχουν μόνο τα ηχεία, Δλδ εννοώ ότι πάμε by the book. Ηχεία-->Τελικός--> Προ--> Ράκ-->Πηγή-->Καλώδια :violent-smiley-030: Χώρος στο τέλος γιατί είμαστε στο ενοίκιο.

Για την ώρα ο ενισχυτής που βοηθάει στο στρώσιμο είναι ο Audia Flight III :flipout: (απομεινάρι του προηγούμενου setup), Και πηγή μου το βουβαλάκι / iFi iDSD nano.

Συμφωνώ ότι ο τελικός που θα επιλεγεί, περιορίζει τις επιλογές του προ ΑΛΛΑ όλα παίζουν στον πρό, ακόμα και λάμπες.

Panoramix θα κρατήσει καιρό αυτή η διαδικασία. Εξάλλου, τα ηχεία αγοράστηκαν καινούργια μπρθν μια βδομάδα, οπότε ο τελικός θα έρθει σε minimum 6 μήνες από σήμερα, αν καταφέρω να μαζέψω τα χρήματα... Ελπίζω σε αυτό το χρονικό διάστημα να έχω ολοκληρώσει τις ακροάσεις για τον τελικό.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτάσεις για τελικό ενισχυτή ψιλοτερατάκι

PMC 26 νομίζω.

Τα pmc κατεβαινουν στους 27 κύκλους σύμφωνα με τα specs,το review δίνει 41 την κάτω απόκριση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τώρα είδα εν τω μεταξύ πως για προενισχυτή έχεις άλλα σχέδια.:grandpa:
Οπότε γράψε λάθος για τα ASR.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Φραγκ, πιστεύω στη λίστα σου πρέπει να προσθέσεις τη τελευταία έκδοση του θρυλικού NAP 250, τον ενισχυτή που κυκλοφορεί η Naim από το 1975 (δεν είχες γεννηθεί). Μπορεί να οδηγήσει άνετα δύωμα ηχεία και τα 80W του, είναι υπεραρκετά για τη χρήση που επιδιώκεις. Άλλωστε την εμπειρία των 45W του δικού μου, NAP 140, που διεγείρουν τα ATC, μόλις στο παρά τέταρτο, την έχεις...

Βασικό του πλεονέκτημα ότι "παντρεύεται" άριστα με τον ομόσταυλο προενισχυτή NAC 252 και αναβαθμίζεται με το εξωτερικό τροφοδοτικό SuperCap. Η λιανική τιμή του, στο σαιτ του Ορφέα, είναι 4,550 ευρώ.

Σε ωραία φάση βρίσκεσαι, κοίταξε να το απολαύσεις...
Με γεια τα ηχεία, όποια κι αν είναι, σου έχω εμπιστοσύνη, ότι έκανες σωστή επιλογή!
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τώρα είδα εν τω μεταξύ πως για προενισχυτή έχεις άλλα σχέδια.:grandpa:
Οπότε γράψε λάθος για τα ASR.

Μην μασάς, όλα τα ενδεχόμενα παίζουν. Οπότε προτείνετε άφοβα

Φραγκ, πιστεύω στη λίστα σου πρέπει να προσθέσεις τη τελευταία έκδοση του θρυλικού NAP 250, τον ενισχυτή που κυκλοφορεί η Naim από το 1975 (δεν είχες γεννηθεί). Μπορεί να οδηγήσει άνετα δύωμα ηχεία και τα 80W του, είναι υπεραρκετά για τη χρήση που επιδιώκεις. Άλλωστε την εμπειρία των 45W του δικού μου, NAP 140, που διεγείρουν τα ATC, μόλις στο παρά τέταρτο, την έχεις...

Βασικό του πλεονέκτημα ότι "παντρεύεται" άριστα με τον ομόσταυλο προενισχυτή NAC 252 και αναβαθμίζεται με το εξωτερικό τροφοδοτικό SuperCap. Η λιανική τιμή του, στο σαιτ του Ορφέα, είναι 4,550 ευρώ.

Σε ωραία φάση βρίσκεσαι, κοίταξε να το απολαύσεις...
Με γεια τα ηχεία, όποια κι αν είναι, σου έχω εμπιστοσύνη, ότι έκανες σωστή επιλογή!

Σε ευχαριστώ Γρηγόρη! Στα υπ όψιν!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Last edited: